Son Dakika
Kars’ta bıçaklı kavga: 2 yaralı Atlı kızaklar Çıldır Gölü’ne indi IHH: Her türlü ihlal "güvenlik" perdesi altında meşrulaştırılmaktadır Otizmli öğrencilere kardeş eli uzattılar MARUF UZUNCA VEFAT ETTİ Iğdır Üniversitesinde "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" Kapsamında Panel Düzenlendi Van'ın o köyünde deprem korkusu! ERCİŞ BELEDİYESİ YARALI KEDİYE HIZLA MÜDAHALE ETTİ. Ağrı’lı Güreşçilerden 9 Madalya DOĞUBAYAZITXANÎ-DER’İN 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 

 

Salnama Ehmedê Xanî 2013 Kitabı Kitapçılarda

26 Aralık 2014 Cuma 14:52
Yazdır

Salnama Ehmedê Xanî 2013 kitabı Belge Yayınlarında yayınlandı. Mehmet Gültekin, Bahar- Nihat Gültekin tarafından hazırlanan Salnama Ehmedê Xanî 2013, her yıl yayınlanan yıllık dizisinin beşincisi kitabı oluyor. Beş yıldır kesintisiz bir şekilde kitabın yayınlanmasını gerçekleştiren hazırlayıcılar, önsözde şunları yazmaktadırlar;” Salname kitaplarının ilerde konuya meraklı okuyucuların ve araştırmacıların başvuracağı önemli bir kaynak olacağı inancındayız. Yaşadığımız coğrafyada edebiyat ve düşün dünyasındaki önemli şahsiyetlere adanmış salname çalışmaları geleneği yoktur. Ehmedê Xanî hakkında ilk kez böylesi bir yıllık çalışması yapılmaktadır. Salname çalışmaları ile birlikte son beş yıla baktığımızda Ehmedê Xanî isminin edebiyat, bilim, siyaset yaşamının gündeminde önemli bir yer aldığı görülecektir. Salname çalışmalarımızla en önde gelen amacımız Ehmedê Xanî ve eserlerinin

ülkemizde ve uluslararası edebiyat dünyasında tanınmasına katkıda bulunmaktır”.

 

Bu yıl ki Salname’de de Kürt Şair ve bilgin Ehmedê Xanî ve eserlerine ilişkin çok sayıda Kürtçe ve Türkçe yazı yayınlandı. Kitap, Araştırma Yazıları, Yorumlar ve Söyleşiler, Yabancı Dillerde Ehmedê Xani ve Haber başlıklı bölümlerden oluşmuştur. Bu yılki Salnama Ehmedê Xani kitabında yer alan araştırma ve yorum yazılarından bazıları şunlardır;

 

Arşîva Prof. Justi Derbarê A.Jaba û M.Mehmûd – Mehmet Gültekin

Helwesta Xanî ya li Hemberî Felsefeya İslamê û Kelamê – Memê Mala Hine

Kadın Gözüyle Zîn – Bahar Gültekin

Ehmedê Xani’nin Çocukları – İhsan Aksoy

Kürtçe İçin Bir Kaynak Olarak Ehmedê Xanî – Zana Farqînî

Yunus Emre ve Ahmede Hanî’de Ortak Bir Tasavvufî Tema: AŞK  - Hasan Konuk

Kürt Ahmet Xani Efendi’nin Eseri Hakkında Rapor – Prof.Dr. Peter Lerch

 

Salnama Xani hazırlayıcıları, son derece önemli ve sürekli teşvik etmeye çalıştığı bir gelişme de özellikle üniversite öğrencilerin Xani hakkında tez hazırlamalarıydı. 2013 yılından beri üniversite öğrencileri arasında Ehmedê Xanî ve eserleri hakkında farklı konularda tezlerin yazılmasında görülen artış söz konusu. Bu çalışmaları yapanlardan Hasan Konuk’un, Yunus Emre ve Ahmede Hanî’de Ortak Bir Tasavvufî Tema: AŞK  isimli tezi kitapta yayınlanmış.

 

Yabancı Dillerde Ehmedê Xanî bölümünde de bu yıl farklı bir yazı bulunmaktadır.

Ehmedê Xanî’nin yurtiçinde olduğu gibi yurt dışında da arşiv ve kütüphanelerde bulunan eserleri, bunlar hakkında yapılmış çalışmaları araştırıp toplumla paylaşmanın araştırma çalışmaları da sürmektedir. Geçen yılki Salname’de başlattıkları Yabancı Dillerden Çeviriler bölümünde bu yılda Xanî ve Mem û Zin hakkında 1858 yılında Prof. Dr. Peter Lerch tarafından yazılmış ilk incelemenin taraflarınca yapılmış çevirisi de yayınlanmıştır.

300 sayfadan oluşan kitapta ayrıca Ehmedê Xanî’nin şiirlerine de yer verilmiş.

 

Dünya da ne kadar hükümdar varsa

Hepsine Allahın verdiği metahlar, servetler

Kayser‘in bütün hazineleri

İskender‘in radarına varıncaya dek

Hakanın definelerindeki inciler

Süleyman’ın yüzüğündeki la‘l

Ne kadar fazlasıyla pahalı olsa da

Hepsi birden güzelliğin bir parçasına bile değmez.

 

Salnama Ehmedê Xanî 2013 hat weşandin

 

Pirtûka Salnama Ehmedê Xanî 2013 di nav weşanên Belge de çap bû. Ev kitêba 5 an a Salnama Ehmedê Xanî 2013 ye ya ku hersal ji aliyê Mehmet Gültekin, Bahar- Nihat Gültekin tê amadekirin. Amadekarên salnameyê di pêşgotina pirtûkê de dibêjin: ”Em bawer in ku Salnameyê bibe çavkaniyeke girîng bo xwendevan û lêkolîneran. Di rojhilatê de kevneşopiya weşandina salnameyên derbarê keseyatiyan di tune û ev cara yekem e ku xebateke weha derheqê Xanî de her sal tê amadekirin. Ji xebatên 5 salên dawîn yên salnameyên Xanî de jî diyar dibe ku navê Ehmedê Xanî di edebiyat, zanistî û dinya siyasetê de cihekî gelekî pîroz girtiye. Bi xebatên salnameyan armanca me a sereke ew e ku nav û berhemên Ehmedê Xanî li welatê me û di wêjeya cîhanê de zêdetir bê naskirin.”

 

Di salnameya îsal de gelek nivîsên derbarê şair û zanyarê kurd Ehmedê Xanî û berhemên wî de hatine weşandin. Pirtûk ji beşên nivîsên lêkolînî, şirove û hevpeyvîn, di zimanên biyanî de Ehmedê Xanî û nûçeyên derbarê Xanî cîh girtine. Hin ji wan nivîsên bi Kurdî û irkî yên ji beşên lêkolîn û şiroveyan ev in:

 

Arşîva Prof. Justi Derbarê A.Jaba û M.Mehmûd – Mehmet Gültekin

Helwesta Xanî ya li Hemberî Felsefeya İslamê û Kelamê – Memê Mala Hine

Kadın Gözüyle Zîn – Bahar Gültekin

Ehmedê Xani’nin Çocukları – İhsan Aksoy

Kürtçe İçin Bir Kaynak Olarak Ehmedê Xanî – Zana Farqînî

Yunus Emre ve Ahmede Hanî’de Ortak Bir Tasavvufî Tema: AŞK  - Hasan Konuk

Kürt Ahmet Xani Efendi’nin Eseri Hakkında Rapor – Prof.Dr. Peter Lerch

 

Yek ji helwesta amadarên salnameyê hercar bû ku wan bang xwendekarên zanîngehan dikir ku ew xebatên xwe ên zanistî li ser Xanî binivîsin. Niha ji sala 2013 an pêva xebatên wisa her diçin zêdetir dibin. Yek ji van xebatan ji aliyê Hasan Konuk da bi navê ’Mijareke tessevufî a hevbeş libal Yunus Emre û Ehmedê Xanî: EVÎN hatiye amadekirin ku wê di vê salnameyê da cih girtiye.

 

Di beşa Xanî di zimanên biyanî da îsal nivîseke cuda hatiye weşandin. Amadekarên salnameyê bi lêkolîna xebatên li derveyî welat ên derbarê Xanî da mijul in. Bi vî awayî ji sala bihurî peva nivîsên ji zimanê tên wergerandin û weşandin. Di pirtûka îsal da xebateke Pr. Dr. Peter Lerch derbarê Xanî û Mem û Zinê da ji sala 1858 an hatiye weşandin.

 

Di vê salnameya ku ji 293 rûpelan pêktê da hin helbestên Ehmedê Xanî jî cih girtine-

 

Hindî ku di qeyserê di dinya

Vêk dane Xwedê meta‘û kala

Mecmûê xezamêd-i Qeyser

Hetta vigî duxmeya Sikender

Durrêd-i defaînêd-i Xaqan

La’la ku di xatema Silêman

Her çendî zîyade têrbuhabin

Bîlcimle bi cuz’ê hisnê nabin.

 

 

 

Bu köşe yazısı toplam 36841 defa okunmuştur
Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur