Son Dakika
Futbol’da Şampiyon Doğubayazıt Savaş Ay Anadolu Lisesi Milletvekili Çelebi, Bangladeşli Bakan’a darbecilerin bombaladığı Meclis’i anlattı Kars’ta bıçaklı kavga: 2 yaralı Atlı kızaklar Çıldır Gölü’ne indi IHH: Her türlü ihlal "güvenlik" perdesi altında meşrulaştırılmaktadır Otizmli öğrencilere kardeş eli uzattılar MARUF UZUNCA VEFAT ETTİ Iğdır Üniversitesinde "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" Kapsamında Panel Düzenlendi Van'ın o köyünde deprem korkusu! ERCİŞ BELEDİYESİ YARALI KEDİYE HIZLA MÜDAHALE ETTİ.
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Dünya genelinde her 100 kadından 35'i şiddete maruz kalıyor
 

Dünya genelinde her 100 kadından 35'i şiddete maruz kalıyor

Dünya genelinde her 100 kadından 35'i şiddete maruz kalıyorAĞRI - 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü üzerine açıklamalarda bulunan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr....

25 Kasım 2019 Pazartesi 16:52
Yazdır

Dünya genelinde her 100 kadından 35'i şiddete maruz kalıyor

 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü üzerine açıklamalarda bulunan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Murat Yıldırım, dünya üzerinde kadına karşı uygulanan şiddetin boyutlarına dikkat çekti.

İbrahim Çeçen Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Murat Yıldırım yaptığı açıklamada, dünya üzerinde kadına yönelik uygulanan şiddetin oran olarak yüzde 35 civarında olduğunu ve Türkiye'de ise bu oranın yüzde 44'e çıktığını söyledi.

Yıldırım açıklamasında kadına yönelik şiddetin sadece fiziksel şiddet olarak ele alınmaması gerektiğini ve şiddetin değişik türlerinin olduğunu ifade ederek, uygulanan şiddet türleri içerisinde en çok tahribat yaşatan şiddet türünün ise Psikolojik Şiddet olduğunun altını çizdi.

'Dünya üzerinde her 6 kişiden birinin şiddete maruz kalıyor'

Yıldırım, dünya üzerinde genel anlamdaki şiddet oranına değinerek: "Öncelikle dünya üzerindeki bazı araştırmalara baktığımızda kadın erkek fark etmeksizin Dünya üzerinde her 6 kişiden birinin şiddete maruz kaldığını görüyoruz. Dünya nüfusunu düşündüğünüzde, bu da çok önemli bir orandır. Yüzde 16,6 oranındadır. Bu çok ciddi bir rakamdır. Dünya üzerindeki kadınların oranına baktığımızda ise yüzde 35 oranında. Yani her 100 kadından 35'i şiddete maruz kalıyor. Ülkemize baktığımızda ise ne yazık ki, bu oran biraz daha artmaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre ülkemizde kadına yönelik şiddet yüzde 44'tür. Kadınların yüzde 44'ü genel olarak ülkemizde şiddete maruz kalıyor." Dedi.

'Şiddet deyince aklımıza Fiziksel Şiddet gelmesin'

Şiddetin değişik türleri olduğunun altını çizen Yıldırım: "şiddet deyince aklımıza fiziksel şiddet gelmesin. Şiddet çok boyutlu bir olgudur. Değişik şekillerde ortaya çıkıyor. En yaygın bir şekilde ortaya çıkan şiddet, Fiziksel Şiddettir. Fiziksel Şiddetin yanında bir de Psikolojik Şiddet vardır. Psikolojik Şiddet biraz daha değişik ve ağır sonuçları olan şiddet türüdür. Örneğin, Psikolojik Şiddet tehdit şeklinde, lakap takma şeklinde, alay etme, sözlü veya duygusal taciz de bulunma, hakaret etme şeklinde ortaya çıkabilir. Psikolojik Şiddetin etkileri, Fiziksel Şiddete nazaran, kişi üzerinde daha etkilidir" ifadelerini kullandı.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Akif Öztürk ise aslında dünya üzerinde

'Dünya üzerinde genel bir şiddetten söz edebiliriz'

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Akif Öztürk ise aslında dünya üzerinde genel bir şiddet probleminin olduğunu ifade ederek, şiddetin önlenmesi konusunda: "Toplumsal olarak kurduğumuz yapıdan kaynaklandığını düşünüyorum. Şiddet dediğimizde, aklımıza Kadına Yönelik Şiddeti yeniden üreten kurumsal mekanizmalar ve değerler sisteminin yeniden sorgulanması ve tüm toplum olarak buna yönelik ortaklaşa bir biçimde çalışma yürütmesi gerektiğine inanıyorum. Yani bir toplumda baktığınızda, aslında siyaset, eğitim, din ve aile gibi kurumlar şiddetin yeniden üretildiğine şahit oluyoruz. Bütün mekanizmaları ve bu mekanizmaların örtülü bir biçimde iktidar ilişkilerini, her şeyden önce sorgulamamız gerekiyor. Çünkü aslında şiddet, bizde Fiziksel Şiddetten Psikolojik Şiddete uzanan geniş bir skaladan bahsedebiliriz" şeklinde konuştu.

'Müslüman camiada Kadına Yönelik Şiddet daha fazla'

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi İlahiyat Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Saadet Altay'da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü üzerine yaptığı değerlendirmede, şiddetin geçmişten beri var olan bir gerçek olduğunu ve günümüzde de çeşitli iletişim kanallarının artması ile birlikte daha da belirginleştiğini ifade etti. Altay, kadına yönelik şiddetin sebepleri olarak birçok sebebin sayılabileceğinin yanında en önemli sebeplerden birinin yoksulluk olduğunu söyledi.

Kadına Yönelik Şiddete, dünya üzerindeki her noktada rastlamanın mümkün olduğunu kaydeden Altay, şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi İslami bakış açısına göre değerlendirecek olursak, Şiddet oranlarına baktığımızda dünyanın her tarafında var. Ama Müslüman camiada Kadına Yönelik Şiddet daha fazla olarak karşımıza çıkıyor. Dünyayı ilgilendiren bir sorun. Ama burada belki Müslüman camianın doğru bir yerden bu soruna bir çözüm üretmesi gerekiyor. Bu noktada Hazreti Peygamber'in Hayatı ve Kur'an-ı Kerim'i iyi anlamamız lazım. Bunları referans aldığımızda bu ikisi kadına kadın hakları konusunda bize çok şeyi söylüyorlar aslında. Ama sanırım biz buna da büyük oranda kulaklarımızı kapatıyoruz. Nedir bunlar Kur'an'a baktığımızda, Kur'an kadın ve erkek arasındaki ilişkiyi bahsederken birbirinizde huzur bulun der. Yani burada erkeğin huzur bulması değil, kadının da huzur bulması söz konusudur. Burada ilişkiler açısından Kur'an'ın iki bireye ya da iki cinsiyette eşit oranda yaklaştığını, bir hak tanıdığını söylememiz mümkündür. Eğer Kur'an şiddete başvurmayı emir olarak anlatsaydı, Peygamber o şekilde anlamış olsaydı, o zaman Peygamber'inde eşlerine şiddet uygulaması gerekiyordu."

'Şiddeti kimin uyguladığının iyi algılanması gerekiyor'

Müslüman camianın, Kadına Yönelik Şiddetin önlenmesi konusunda Kur'an-ı Kerim ve Hazreti Muhammed'in hayatını tekrardan doğru bir şekilde referans alması gerektiğine işaret eden Altay, şöyle devam etti:

"Öncelikle burada taraflardan şiddeti kimin uyguladığını iyi bilmek gerekiyor. Yani erkeğin yaptığı davranışı, şiddet olarak algılaması gerekiyor. Artı bir şiddet deyince aklımıza hemen fiziksel şiddet geliyor. Oysaki şiddetin birçok türü vardır. Bir kere toplumun bu açıdan farkındalığının gelişmesi gerekiyor ve büyük oranda erkeklerin kadınlara bir birey olarak baması gerekiyor. Bunun için ne yapmamız gerekiyor? Öncelikle bizi yönlendiren eğitim, bizi yönlendiren iktidar ilişkileri, bizi yönlendiren sosyal ilişkiler, yani şiddete yönlendiren kültürel, tarihsel, dini düşüncelerde farkında olup, yanlış algılanan şeylerden arınmamız gerekiyor. Tabii bu hemen olacak bir şey değil. Uzun bir süreç. Kolay bir süreç değil"

 

Anahtar Kelimeler: Dünya genelinde her 100 kadından 35'i şiddete maruz kalıyor...doğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber portalı
Bu haber toplam 364 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
IHH: Her türlü ihlal "güvenlik" perdesi altında meşrulaştırılmaktadır
Otizmli öğrencilere kardeş eli uzattılar
Küçük Çocukların Gönüllerini Isıttılar
Ağrı'da Öğrenciler, öğretmenlerini kartopu yağmuruna tuttu
Ağrı'da 27 Köy Yolu Ulaşıma Kapandı!
Ağrı'da 'Engelliler Günü' dolayısıyla program düzenlendi
Tendürek Geçidinde Kar ve Tipi Araçlar Mahsur Kaldı
Ağrı Ziraat Odası seçiminde liste gerginliği
Özel LİV Hastanesinden Ağrılılara İndirim
Ağrı'da Kar Yağışı Etkili Olmaya Başladı
Ağrı’da “Aile İçi İletişim“ konulu program düzenlendi
Yeşim Gül'den Ağrı'daki köy okullarına destek
Nuh'un Gemisi kampüse oturacak
Ağrı'da emekli öğretmene vefa ziyareti
Hasta taşıyan ambulans otomobille çarpıştı: 1 ölü, 9 yaralı
Ağrı Kyk’lı Gençlerden Huzur Evi Ziyareti
Doğubayazıt'ta'istihdam destekleri' toplantısı
Ekrem Çelebi: "Doğu'dan yükselen güneşin, batıyı aydınlatmasını istiyoruz"
Hem ‘sarı kızı’ sevdiler, hem de Doğubayazıt'a hayran kaldılar
Ağrı'da öğrencilere yönelik ara tatil etkinlikleri başladı
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur