Son Dakika
Kars Çayı aşırı soğuktan dondu Hafif ticari araçla otomobil çarpıştı: 6 yaralı EHMEDÊ XANÎ DİYOR Kİ; Ekrem Çelebi: "Doğu'dan yükselen güneşin, batıyı aydınlatmasını istiyoruz" Doğubayazıt'ta bayanlara özel ücretsiz KPSS kursu Köylere Hizmet Götürme Birliği Kasım Ayı Olağan Toplantısı KORKUNÇ OLAY! I. Uluslararası Iğdır Geleneksel Türk Sanatları Çalıştayı Düzenlenecek Başkan Akkuş Avukatlık Bürosunun Açılışına Katıldı Hem ‘sarı kızı’ sevdiler, hem de Doğubayazıt'a hayran kaldılar
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AŞININ ÖNEMİ VE GEREKLİLİĞİ İÇİN ÇALIŞMA YAPTILAR
 

İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AŞININ ÖNEMİ VE GEREKLİLİĞİ İÇİN ÇALIŞMA YAPTILAR

İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AŞININ ÖNEMİ VE GEREKLİLİĞİ İÇİN ÇALIŞMA YAPTILAR İlçe Sağlık Müdürlüğü tam gaz çalışmalarını sürdürüyor, bu seferde sağlıklı yarınlar için ve insanlarımızın aşı ile ilgili ön yargılarını aşmak amaçlı bilgilendirme ve çalışmlar yapıldı.

29 Ekim 2019 Salı 12:04
Yazdır

İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AŞININ ÖNEMİ VE GEREKLİLİĞİ İÇİN ÇALIŞMA YAPTILAR

İlçe Sağlık Müdürlüğü tam gaz çalışmalarını sürdürüyor, bu seferde sağlıklı yarınlar için ve insanlarımızın aşı ile ilgili ön yargılarını aşmak amaçlı  bilgilendirme ve çalışmlar yapıldı.

AŞI NEDİR?

Aşılar, bağışıklık sistemini uyararak hastalığa karşı koruma sağlayan biyolojik ürünlerdir. Aşılar, antijene özgü antikorların üretilmesiyle humoral bağışıklık oluşturabildiği gibi hücresel bağışıklık da oluşturabilir.Aşılamada, kişinin etkenle karşılaşarak vücudunun bağışıklık oluşturması ama bu sırada hastalığa yakalanmaması istenir. Aşının etkisi, zayıflatılmış ya da öldürülmüş mikroorganizmaya ya da bunun bazı parçala- rına, bağışıklık sisteminin yanıt vermesiyle ortaya çıkar. Böylece kişi hastalık etkeni ile karşılaştığında bağışıklık sistemi etkeni hatırlayarak hızlıca yanıt geliştirecek ve hastalığa yakalanmaması sağlanacaktır.Aşının etkisi, zayıflatılmış ya da öldürülmüş mikroorganizmaya ya da bunun bazı parçala- rına, bağışıklık sisteminin yanıt vermesiyle ortaya çıkar. Böylece kişi hastalık etkeni ile karşılaştığında bağışıklık sistemi etkeni hatırlayarak hızlıca yanıt geliştirecek ve hastalık ortaya çıkmadan ya da hafif bir tablo ile geçirilecektir.


AŞI HİZMETLERİNİN TOPLUMSAL BOYUTU: TOPLUM BAĞIŞIKLIĞI

Toplumda herhangi bir hastalık için  kişileri aşılamanın iki temel amacı vardır. Bunlardan ilki, aşı yapılan kişiyi o hastalığa karşı korumak, ikincisi ise toplumda hastalığın kontrolünü sağlamaktır. Bu iki nedenden ötürü aşılama, en temel koruyucu sağlık hizmetlerinden biridir.Risk altındaki toplumun aşılanmasıyla, söz ko- nusu bulaşıcı hastalıktan koruma ve kontrol olanaklıdır. Bu durum çeşitli şekillerde olabilir:
• Hastalığın kontrol altına alınması, toplumda ilgili bulaşıcı hastalıktan artık salgın olmadığı, az sayıda vakanın görüldüğü durumdur.• Hastalığın eliminasyonu, toplumda ilgili bulaşıcı hastalığın görülmediği ancak etkenin varlığını sürdürdüğü durumdur.• Hastalığın eradikasyonu, hastalık etkeninin yer- yüzünden yok edildiği durumdur. Hastalık ortaya çıkmadan ya da hafif bir tablo ile geçirilecektir.


SONUÇ

Bulaşıcı hastalıklardan korunmada en etkili, güvenli ve ucuz yöntem kişilerin aşılanmasıdır. Aşı uygulamalarında öncelikli hedef sakatlık ve ölümü engellemektir. Bu nedenle bağışıklama çocuk sağlığının korunmasında ve iyileştirilmesinde koruyucu sağlık hizmetlerinde en önemli basamaktır. Her ülke kendi toplumsal özellikleri, gelir durumları, görülen bulaşıcı hastalıklar açısından bir bağışıklama çizelgesi oluşturmalı ve ihtiyaç durumunda güncelleyerek uygulamaya devam etmelidir. Bulaşıcı hastalıklardan korunma düzeyini yükseltmek ve sağlıklı nesiller oluşturmak oldukça önemlidir. Bunun için aşılama oranlarının arttırılması ve aşılama politikalarının başarılı bir şekilde yürütülmesi gereklidir. Sonuç olarak sağlık personelinin eğitimi ve sağlık çalışanlarının aşılardaki güncel yaklaşımları ve yasal düzenlemeleri yakından takip etmeleri oldukça önemlidir.Ailelerin de aşılama konusunda bilinçli olması ve  yanlış bilgi edinme durumunda dünya genelinde aşı karşıtı kampanyaların ortaya çıkmasına ve bu konuyla ilgili organizasyonların doğmasına yol açmaktadır. Bu da salgın ve hastalıkların artmasına aşılanmayan çocukların toplumu tehdit etmesine yol açmaktadır. Bu nedenle aşıyı önemsemek ve çocukların aşısınıda zamanında yapmamamız gerekmektedir.
Doğubayazıt İlçe Sağlık Müdürlüğü


Anahtar Kelimeler: İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AŞININ ÖNEMİ VE GEREKLİLİĞİ İÇİN ÇALIŞMA YAPTILAR...doğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber portalı
Bu haber toplam 1531 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
"Nuh'un Gemisi" kalıntısı heyelan tehdidi altında
BALIKESİR’DEN DOĞUBAYAZIT’A SEVGİ KÖPRÜSÜ
BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ HAMZA YİĞİT'TEN BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ DAHA
AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Karabulut:“Üniversite-Sanayi İşbirliği Kalkınmayı Etkileyecek”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Ağrı’da
AĞRI VALİSİ SÜLEYMAN ELBAN MÜSİAD İL BAŞKANI SERKAN ÖNER ‘İ MAKAMINDA KABUL ETTİ.
Hayvan pazarında taşlı sopalı kavga kamerada
DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİNDEN ANLAMLI BİR HİZMET DAHA
MEDENİYET MEKTEBİ KİTAP KAFE KERMES DÜZENLEDİ
GENÇLİK MERKEZİNDEN GAZETEMİZE ZİYARET
DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİ MUHTARLAR GÜNÜNDE MUHTARLARI UNUTMADI
İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜN'DEN ANLAMLI BİR SOSYAL SORUMLULUK ETKİNLİĞİ DAHA
DÜNÜN KIZ ÇOCUKLARINDAN BUGÜNÜN KIZ ÇOCUKLARINA ZİYARET
DOĞRU SEÇİM DOĞRU BAŞKAN
Ağrı’da 5 okula başarı belgesi verildi
GÖNÜLLÜ ÇEVRECİLER İŞ BAŞINDA
DOĞUBAYAZIT'LI MACERAPEREST BİR GEZGİN …
DOĞUBAYAZIT GENÇLİK VE SPOR İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ VE KIZILAY İLÇE BAŞKANLIĞI DÜNYA ÇOCUK GÜNÜNDE ÇOCUKLARI UNUTMADILAR
20 Yıllık Sorun Çözüldü Altyapı Tamam,Sanayi Sitesi Asfalt İle Buluştu
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur