Son Dakika
5. Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi Sempozyumu Başladı Aras EDAŞ Doğubayazıt'ta muhtarları dinledi HACI MAHMUT GEREGİ VEFAT ETTİ Iğdır Balı Tanıtım Günleri başladı Van Yöresel Ürünler ve Hediyelik Eşya Fuarı yüzleri güldürdü Rektör Alma Van YYܒde Kalite Güvence Sistemi Toplantısı’na Katıldı Küçük mucitler projelerini köyde sergiledi 5. Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi Sempozyumu Başlıyor Doğubayazıt'ta Elma Hasat Etkinliği Düzenlendi Karip Ailesinin Acı Günü
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
İshakpaşa sarayı'na 100 bin ziyaretçi
 

İshakpaşa sarayı'na 100 bin ziyaretçi

Doğubayazıt ilçesindeki İshakpaşa Sarayı'na, yerli ve yabancı turistlerin ilgisi her geçen yıl artıyor.

18 Eylül 2019 Çarşamba 09:48
Yazdır
İshakpaşa sarayı'na 100 bin ziyaretçi

 

Doğubayazıt ilçesindeki İshakpaşa Sarayı'na, yerli ve yabancı turistlerin ilgisi her geçen yıl artıyor. Geçen yıl 121 bin kişinin gezdiği saraya bu yılın ilk 8 ayında 100 bine yakın ziyaretçi geldi.

Doğubayazıt'a 8 kilometre mesafede,ovaya hakim dik bir tepe üzerinde tüm heybetiyle görenleri kendine hayran bırakan İshak Paşa Sarayı, son yıllarda bölgenin en önemli çekim merkezlerinden biri haline geldi. 1784 yılında Çıldıroğulları'ndan II. İshak Paşa döneminde yaptırılan ve Osmanlı mimarisinin, Anadolu'da günümüze ulaşabilen tek saray yapısı olarak kabul edilen tarihi binayı görmek isteyenler, Doğubayazıt'ın yolunu tutuyor. Sarp dik tepe üzerine inşa edilmiş, bazı bölümleri tek, bazı bölümleri iki, bazı bölümleri ise üç katlı ve iki büyük avlu çevresinde oluşturulan 366 odası bulunan sarayı gezenler, gördükleri ihtişama hayran kalıyor.

 

 

'DAHA ÇOK TUR PROGRAMI LAZIM'

Bölgeyi gezmek için İstanbul'dan geldiğini belirten Mine Duralı, "Çok etkileyici bir yapı. Restorasyon anlamında bazı yerler aman aman değil ama yine derlenip toplanmış. Büyük ve etkileyici bir yapı. Bu bölgenin daha çok turiste ihtiyacı var ekonomisinin gelişmesi için. Belki eksikliği konaklama ile ilgili geliştirici çalışmalar olabilir. Buraya daha fazla insan gelmesi, ticaret olması, daha çok tur programının gelmesi lazım" dedi.

İshakpaşa Sarayı hakkında rehberlerden bilgi alan Marka Konseyi Başkanı Bülent Fidan, bölgeye değer katan önemli bir eseri gezdiklerini belirtti. Dünyanın neresi olursa olsun bölgeye değen katan belli olaylar, olgular ve nesneler olduğunu kaydeden Fidan, "Bunlardan biri İshakpaşa Sarayı. Bunlar neden önemli? Bir bölgenin marka kimliği oluşurken o bölgeye değer katan çok fazla unsun vardır. Yaşam, kültürel varlıklar bunun gibi çok fazla olgu var. Bunlar o bölgeye değer katan olgular. Bölgeye başka açıdan bakmayı gerektiriyor. Sadece Doğu, tarihi eser kavramı değil, kültür taşıyıcı olan unsurlar var. Bölgenin kimliğine etki ettiği çok açık. Bu tür merkezlerin daha fazla cazip hale getirilmesi gerekiyor. Umarım bu yapı daha çok korunur büyük marka değerine katkı sağlanır. Kültür varlıkları çok değerli" diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl 121 bin 94 kişinin gezdiği tarihi sarayı, bu yılın ilk 8 ayında ziyaret edenlerin sayısı 100 bine yaklaştı. Yetkililer, yıl sonuna kadar geçen yıl ki rakamların geçileceğini bildirdi.DHA

Anahtar Kelimeler: İshakpaşa sarayı'na 100 bin ziyaretçidoğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber
Bu haber toplam 867 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Aras EDAŞ Doğubayazıt'ta muhtarları dinledi
Küçük mucitler projelerini köyde sergiledi
Doğubayazıt'ta Elma Hasat Etkinliği Düzenlendi
Doğubayazıt’ta kurulan fabrika ile 35 ülkeye ihracat yapılıyor
Komadan çıkan Nisanur'a "yeniden hayata hoş geldin" pastası
YARDIM MELEĞİ DOĞUBAYAZIT'TA
AĞRI DAĞINDA YAMAÇ PARAŞÜTÜ
XANİLOG ŞERAFETTİN ERYILMAZ CADDESİ ASFATLANIYOR
DOĞUBAYAZIT'TA ACI BİR AİLE TABLOSU
GÜNÜN FOTOĞRAFI
DOĞUBAYAZIT'TA NESLİ TÜKENMEKTE OLAN BOZ BAYKUŞA VATANDAŞ SAHİP ÇIKTI
Ahmed-i Hani 3. Kültür, Sanat ve Turizm Festivali (2. Gün)
DOĞUBAYAZIT HDP İLÇE KONGRESİ
Ahmed-i Hani 3. Kültür, Sanat ve Turizm Festivali (1. Gün)
GÜZEL BİR GELİŞME!...
Doğubayazıt "Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz" kampanyası
DOĞUBAYAZIT'IN KÜLTÜR VE SANAT ABİDESİ ASIRLIK ÇINAR İSMET ÖZTÜRK'ÜN ÖLÜMÜNÜN 13. YILI
BELEDİYE EŞ BAŞKANI MAHALLE MUHTARLARI İLE BULUŞTU
Ağrı Dağı ve Çevresinde Sonbahar
CADDE VE SOKAKLAR ONARILIP,ASFATLANIYOR
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur