Son Dakika
Tarla sulama kavgası kanlı bitti: 1 ölü, 8 yaralı “HOŞ GELDİN BEBEK” PROJESİ DEVAM EDİYOR Eski eşi dövdü kayınpederi öldürdü! Cenazesini kadınlar taşıdı DOĞUBAYAZIT'TA VEFAT HABERLERİ 'sosyal medya' cinayeti ACI BİR KAYIP! TAYYAR ALADAĞ YAŞAMA VEDA ETTİ Eylül Ayin öncesi Van’a ziyaretçi akını bekleniyor! DOĞUBAYAZIT/HAFTANIN NOSTALJİSİ DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİNDEN YENİ BİR TAHSİLAT NOKTASI Babasını Tüfekle Öldürüp Yaylaya Gömdü!
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Tandır ekmeğine ilgi artıyor
 

Tandır ekmeğine ilgi artıyor

Doğu ve Güneydoğu bölgesinde özellikle kırsal bölgelerde yaygın olarak devam ettirilen ve geçmişten günümüze kadar gelen tandır ekmeği, şehir merkezlerinde de yoğun ilgi görüyorGeçmiş dönemlerde başta kırsal kesimler olmak üzere ev kadınları tarafından pişirilen tandır ekmeği, gelişen teknoloji...

13 Temmuz 2019 Cumartesi 21:20
Yazdır

Tandır ekmeğine ilgi artıyor

 

Tandır ekmeğine ilgi artıyor

Doğu ve Güneydoğu bölgesinde özellikle kırsal bölgelerde yaygın olarak devam ettirilen ve geçmişten günümüze kadar gelen tandır ekmeği, şehir merkezlerinde de yoğun ilgi görüyor

Geçmiş dönemlerde başta kırsal kesimler olmak üzere ev kadınları tarafından pişirilen tandır ekmeği, gelişen teknoloji ve şehirleşmeyle birlikte şehir merkezlerinde yerini modern fırınlarda pişirilen ekmeklere bırakmıştı. Ancak vazgeçilmez bir tada sahip olan tandır ekmeğine olan ilgi, son zamanlarda başta Ağrı olmak üzere bölge illerinin çoğunda oldukça artmış durumda.

Kent merkezlerinde tandır ekmeğine ilginin artması ile birlikte, Ağrı ve bölge illerinde kırsal alanlardan kent merkezlerine göç eden kadınlara da iş sahası açılmış oldu.

Tandırda buğday unu kullanılarak pişirilen ve uzun süre tazeliğini koruyan ekmeğe olan ilgiyi iş sahasına dönüştüren kadınlar, şehirlerde yaşayan insanların geçmişteki tandır ekmeğinin tadını unutamadığını ve kırsaldan şehirlere göç eden insanlarında bu durumu bir nevi fırsata çevirdiklerini söylüyorlar.

Ağrıda evinin bahçesinde çok uzun yıllardır kurduğu tandırda ekmek pişirdiğini söyleyen Halime Polat, önceden kendi ailesinin ekmek ihtiyacını karşılamak için evin bahçesindeki ev damında tandır kurduğunu, son zamanlarda şehirde tandır ekmeğine olan ilginin artması ile birlikte yaptığı ekmekleri satarak pazara kazandığını ifade etti. 5 çocuk annesi olan Polat, tandır ekmeğinin aynı zamanda bölgede bir kültür olduğunu dile getirerek, bu kültürün yaşatılmasının yanı sıra, kendi ev ekonomisine katkı sunma imkanı sağladığı içinde ayrıca memnun olduğu belirtti.

Kendi evinin bahçesindeki tandırda günlük ortalama 200 ekmek pişirip sattığını dile getiren Polat, müşterilerinin de bu hizmetten oldukça memnun olduklarını ifade etti. Polat: "Tandır ekmeği çok eski zamanlardan günümüze kadar devam ediyor. Bölgemizin ve ilimizin kültürel bir değeri durumunda. Son zamanlarda şehirlerdeki fırınların yaygınlaşması ile birlikte her ne kadar bir dönem ilgi azalsa da insanlarımız bu tadı unutamadı. Böyle olunca da bize yeni bir iş sahası doğdu. Tabi biz eskiden beri tandır ekmeği yapıyoruz. Kendi evimin ekmek ihtiyacını karşılamak için tandırda ekmek yapıyordum. Şehre yerleşen ve artık tandır yakmayan çoğu eş, dost, akrabam benden istedikleri zaman onlara ekmek gönderiyordum. Şehre gidenlerin en çok özlediği ve istediği tatların başında, tandır ekmeği geliyor. Bunun yanında şehirde birkaç yerde dükkanlara kurulan tandırların olduğunu ve çevremde benim gibi tandır ekmeği yapan kadınların bu ekmeği satıp para kazandığını görünce, bende bu işi yapmaya karar verdim. Biraz yorucu ve zahmetli olsa da memnunum. Yaptığım ekmekleri satıp ailemin geçimine katkı sağlıyorum. Eşimde inşaat işçisi" şeklinde konuştu.

'Fırın ekmeğine göre farklı bir tadı var'

Tandır ekmeğinden vatandaşların vazgeçmemesini ekmeğin lezzetine bağlayan Polat: "Tandır ekmeği, fırın ekmeğine göre daha farklı bir tadı var. Tandır ekmeğinin en önemli özelliklerinden biride genelde kadınlar tarafından yapılıyor olması. Bana göre kadınların yapması da ayrı bir lezzet katıyor. Çoğumuz ekmek pişirmeyi annelerimizden öğrendik. Ama kötü tarafı yeni nesil kızlarımız böyle şeyleri yapmayı pek düşünmüyor. Ben ekmek pişirmeyi kendi kızıma da öğrettim. Fırında pişen ekmek hiçbir zaman tandır ekmeğinin yerini tutmuyor." ifadelerini kullandı.

Yaptığı ekmekleri genelde sipariş üzeri sattığını ve belli müşterileri olduğunu dile getiren Polat: "Şimdilik evimin bahçesindeki tandırda ekmekleri pişiriyorum. Bana kızım ve eltimde yardım ediyor. Şu aralar yaptığımız ekmeğe talep oldukça fazla. Böyle devam ederse İkinci bir tandır daha kurmayı düşünüyorum. Şehirde bulunan diğer örnekler gibi daha düzgün bir iş yeri kurabilirim. Tabi bunu yaparsak bir iki tane daha arkadaşa ihtiyacımız olabilir" dedi.

Anahtar Kelimeler: Tandır ekmeğine ilgi artıyor .doğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber portalı
Bu haber toplam 656 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Hollanda'yı Değil! Ağrı'yı Tercih Ederim
22 Yaşındaki Genç Silahla İntihar Etti
Yazıcı Barajı'nın Suları Çekilince Eski Köy Yeniden Göründü
İki Aile Arasında Silahlı Kavga
AĞRI İÇÜ REKTÖRÜ PROF.DR.ABDULHALİK KARABULUT'UN BAYRAM MESAJI
Sağlık Çalışanı İntihar Etti
Çocuklarının çeyizini 2 bin rakımlı yaylada hazırlıyorlar
AĞRILI BAŞARILI GOLF SPORCULARDAN TEKİN’E ZİYARET
Minik Leyla'nın ölümüyle ilgili korkunç gerçek gün yüzüne çıktı: Aşiret kararı alınmış
Ağrı Organize Sanayi Bölgesi Toplantısı yapıldı.
Ağrı'da gökyüzü kızıla büründü
AĞRILI HACI KAFİLESİ KUTSAL TOPRAKLARA UĞURLANDI
ASTOP’tan Hastane Çalışanına Yapılan Saldırıya Kınama
TRABZON İLİNDEKİ LİNÇ GİRİŞİMİNE KARŞI AĞRI BAROSUNUN BASIN AÇIKLAMASI
Kanser hastası oğlunu böyle tedavi etti
Pazardan aldığı tavukla çiftlik kurdu
Ağrı’da ücretsiz Tercih Danışmanlığı
ASTOP; YEREL BASIN GÜÇLENDİRİLMELİDİR
ICLEL 2019 Başarı İle Tamamlandı
Ağrı'da kurbanlık sevkıyatı başladı
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur