Son Dakika
Kars’ta bıçaklı kavga: 2 yaralı Atlı kızaklar Çıldır Gölü’ne indi IHH: Her türlü ihlal "güvenlik" perdesi altında meşrulaştırılmaktadır Otizmli öğrencilere kardeş eli uzattılar MARUF UZUNCA VEFAT ETTİ Iğdır Üniversitesinde "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" Kapsamında Panel Düzenlendi Van'ın o köyünde deprem korkusu! ERCİŞ BELEDİYESİ YARALI KEDİYE HIZLA MÜDAHALE ETTİ. Ağrı’lı Güreşçilerden 9 Madalya DOĞUBAYAZITXANÎ-DER’İN 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Yok olmaya yüz tutmuş kerpiç, küllerinden doğuyor.
 

Yok olmaya yüz tutmuş kerpiç, küllerinden doğuyor.

Yeryüzünde insanların kullandığı ilk yapı malzemelerinden olan kerpiç, Van Kalesi civarında inşa edilecek Urartu evleri için yeniden üretilmeye başlandı.

3 Temmuz 2019 Çarşamba 16:11
Yazdır

Yok olmaya yüz tutmuş kerpiç, küllerinden doğuyor.

 

Eski çağlardan beri yapı malzemesi olarak kullanılan kerpiç, talebin ve mesleğe olan ilginin azalması nedeniyle unutulmaya yüz tutan malzemeler arasında yer alıyor. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında Van Kalesi civarında yaklaşık 9 yıldır sürdürülen kazı çalışmalarında Urartulara ait yapı kalıntıları tek tek gün yüzüne çıkarılıyor. Kazı çalışmaları sırasında bulunan taş temellerin yeniden şekillendirilmesi amacıyla İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi yerleşkesinde dönemi andıran kerpiç üretimine başlandı. Hayata geçirilecek projeyle taş temel üzerine kerpiçle örülü duvarlardan oluşan Urartu evlerinin yeniden gün yüzüne çıkarılması hedefleniliyor.  İHA muhabirine konuşan İstanbul Üniversitesi Kazı Evinde Görevli Mevlit Çakar, kazı çalışmaları sırasında bulunan eski yapıların şekillendirilmesi için kerpiç üretimine başladıklarını belirtti. Günümüzde ustasının çok az bulunduğunu ve kerpiç üretiminin çok zor olduğunu ifade eden Çakar, “Üretilen kerpiçler İstanbul Üniversitesinin devam eden kazı çalışmalarında eski yapılar için kullanılıyor. Günümüzde kerpiç ustaları pek bulunmuyor. Şu ana kadar 6 bin kerpiç yaptık ve 10 bin kerpiç daha yapacağız. Kerpiçli yapılar; yaz aylarında serin, kışın sıcak olur. Kerpicin yapılışı ise çok zordur. Çamuru iki gün bekletiyoruz. Bekletilen çamura saman karıştırıyoruz. Hazır olan çamurun ekip olarak kesilmesi gerekiyor” dedi.

 

“Arkeolojik kazılar için üretiliyor”

 

Kerpiçin günümüzde kullanılmadığını, sadece arkeolojik kazılarında bulunan yapılar için kullanıldığına dikkat çeken kerpiç ustası Şehmus Çomak ise “Kerpiç üretimini köydeyken evleri inşa eden babalarımızdan, dedelerimizden öğrendik. Şu an bu işi yapan ve kerpiçli ev yapan yok. Sadece özel istekler doğrultusunda ve arkeolojik kazılar için üretiliyor. Topraklı yapılar yazın serin, kışın ise sıcak olur. Kerpiç sağlık için iyidir ve malzemesi çok kolay bulunur. Van Kalesi’ndeki arkeolojik kazılar devam ediyor. Kazı sırasında bulunan yapıların inşası için bizden kerpiç üretimi talep edildi” diye konuştu.

Kerpiç nasıl yapılır?

Yeryüzünde insanların kullandığı ilk yapı malzemesinden olan kerpiç, elenmiş toprak ve suyla karıştırılarak içine saman serpilir. Karışım ayakla çiğnenip ezilmek suretiyle çamur haline getirilir. Yaklaşık iki gün dinlendirilen çamur, kerpiç biçimine sokulmuş tahta bölmelerden yapılı kalıplara dökülür. Yapıldıktan sonra birkaç gün yerde bekletilen kerpiç daha sonra dikey bir şekilde dizilir. Kerpiçin bu şekilde çabuk ve iyi kuruması sağlanıyor. 

Yok olmaya yüz tutmuş kerpiç, küllerinden doğuyor

Anahtar Kelimeler: Yok olmaya yüz tutmuş kerpiç, küllerinden doğuyor.doğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber portalı
Bu haber toplam 922 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Ağrı’lı Güreşçilerden 9 Madalya
HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AĞRI'DA
MEHMET SAVMAN VEFAT ETTİ
Milletvekili Çelebi’den Bakan Turhan’a Ağrı talepleri
Edremit Belediyesi kışa hazır
Ağrı’da 24 Kasım Öğretmenler Günü
"Nuh'un Gemisi" kalıntısı heyelan tehdidi altında
BALIKESİR’DEN DOĞUBAYAZIT’A SEVGİ KÖPRÜSÜ
BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ HAMZA YİĞİT'TEN BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ DAHA
AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Karabulut:“Üniversite-Sanayi İşbirliği Kalkınmayı Etkileyecek”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Ağrı’da
AĞRI VALİSİ SÜLEYMAN ELBAN MÜSİAD İL BAŞKANI SERKAN ÖNER ‘İ MAKAMINDA KABUL ETTİ.
İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AŞININ ÖNEMİ VE GEREKLİLİĞİ İÇİN ÇALIŞMA YAPTILAR
Hayvan pazarında taşlı sopalı kavga kamerada
DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİNDEN ANLAMLI BİR HİZMET DAHA
MEDENİYET MEKTEBİ KİTAP KAFE KERMES DÜZENLEDİ
GENÇLİK MERKEZİNDEN GAZETEMİZE ZİYARET
DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİ MUHTARLAR GÜNÜNDE MUHTARLARI UNUTMADI
İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜN'DEN ANLAMLI BİR SOSYAL SORUMLULUK ETKİNLİĞİ DAHA
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur