Son Dakika
Kars’ta bıçaklı kavga: 2 yaralı Atlı kızaklar Çıldır Gölü’ne indi IHH: Her türlü ihlal "güvenlik" perdesi altında meşrulaştırılmaktadır Otizmli öğrencilere kardeş eli uzattılar MARUF UZUNCA VEFAT ETTİ Iğdır Üniversitesinde "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" Kapsamında Panel Düzenlendi Van'ın o köyünde deprem korkusu! ERCİŞ BELEDİYESİ YARALI KEDİYE HIZLA MÜDAHALE ETTİ. Ağrı’lı Güreşçilerden 9 Madalya DOĞUBAYAZITXANÎ-DER’İN 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Taşlıçay'da  Elde halı ve kilim dokuma geleneği yaşatılıyor
 

Taşlıçay'da Elde halı ve kilim dokuma geleneği yaşatılıyor

Taşlıçay ilçesinde Halk Eğitim Merkezindeki kurslarda Anadolu'nun kaybolmaya yüz tutmuş halı ve kilim motifleri, kurulan atölyelerle yeniden gün yüzüne çıkartılarak yaşatılıyor. Kaynak: Ağrı'da Elde halı ve kilim dokuma geleneği yaşatılıyor

25 Haziran 2019 Salı 09:17
Yazdır

Taşlıçay'da  Elde halı ve kilim dokuma geleneği yaşatılıyor

Taşlıçay ilçesinde Halk Eğitim Merkezindeki kurslarda Anadolu'nun kaybolmaya yüz tutmuş halı ve kilim motifleri, kurulan atölyelerle yeniden gün yüzüne çıkartılarak yaşatılıyor.

Taşlıçay Halk Eğitim Merkezi kapsamında açılan halı ve kilim dokuma kurslarında, usta öğreticiler tarafından kursiyerlere verilen eğitimlerle kaybolmaya yüz tutmuş yöreye özgü motiflerinin kilim ve halılara işlenerek gelecek kuşaklara aktarılması sağlanıyor.

elde-hali-ve-kilim-dokuma-gelenegi-yasatiliyor1.jpg

Açılan kurslarda, özellikle Doğu Anadolu bölgesinde geçmişte yapılan halı ve kilimlerde kullanılan yöresel motiflerin halı ve kilimlere işlenerek geçmişte yapılan geleneksel çalışmalar canlı tutuluyor.

Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kurslarda dokumacılığın öğretilmesi ve motiflerin yaşatılması için başta ev kadınları olmak üzere birçok genç kadın kursiyer, hünerli elleriyle Usta Öğreticileri Müzeyyen Yalçın eşliğinde halı ve kilim dokuyor.

Geçmişte kullanılan motifleri halı tezgahlarında halı ve kilimlere dokuyan kadınlar, hem meslek öğreniyor hem de unutulmaya yüz tutmuş motiflerin canlı tutulmasını sağlayarak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlıyor.


"Unutmaya yüz tuttuğu için canlandırmaya çalışıyoruz"

Taşlıçay Halk Eğitim Merkezinde uzun yıllardır Usta Öğretici olarak görev yapan Müzeyyen Yalçın, yaptığı konuşmada eğitim verdiği Yöresel Halı Dokuma Kursunda kursiyerlerle birlikte geçmişte kullanılan motifleri kullanarak birçok çalışma yaptıklarını anlattı. Yalçın, "Taşlıçay Halk eğitim Merkezi'nde yıllardır halı kilim kursu var. Yıllardır halı kilim kursu dalında çalışıyorum. Genelde halı, kilim, ipek halısı, heybe ve çanta gibi her türlü şeyi yapıyoruz. Şu an yaptığımız yöresel kilim dokuma. Yani yöresel kilim dokuma derken, kendi yöremize ait motifleri kullanıyoruz. İkincisi yöresel dendiği zaman eskiden annelerimiz ve ninelerimiz kendi ürettikleri malzemelerle en doğal şekilde halı ve kilim dokurlarmış. Hayvanlarda elde ettikleri yünleri kendi elleriyle eğirip, biçip, boyarlarmış. Sonrada yer tezgahlarında kendileri dokuyorlarmış. Ama şimdi biliyorsunuz artık unutmaya yüz tuttuğu için biz de bunu canlandırmaya çalışıyoruz" dedi.

"Kursumuza ilgi oldukça fazla"

Halı ve kilim kursunda yöresel motiflere yoğun ilgi duyulduğunu söyleyen Usta öğretici Yalçın, "Elimizden geldikçe yöremizdeki o motifleri, halıları ve o kilimleri canlı tutmaya çalışıyoruz. Kursumuza ilgi oldukça fazla. Çok kurs yerlerimiz var zaten çalışıyorlar. Ama onun dışında diğer yörelere ait motiflerde kullanıyoruz. Diğer ürünlere ait hadi kilimleri de dokumaya çalışıyoruz. Kısaca bütün yörelerin halı ve kilim motiflerini tanıtıyoruz" diye konuştu.

elde-hali-ve-kilim-dokuma-gelenegi-yasatiliyor2.jpg

"Geçmişini bilmeyen bir millet zaten kaybolmaya, unutulmaya mahkümdur"

Halk Eğitim olarak amaçlarının yeni neslin geçmişini bilmesine yardımcı olmak olduğunu dile getiren Taşlıçay Halk Eğitim Merkezi Usta Öğretici Müzeyyen Yalçın : "Burada amacımız yeni nesle emeğin değerini, geçmişini bir nebze olsun öğretmeye çalışmak en azından anlamaya teşvik etmek. Yeni nesle gerçekten geçmişi öğretmek lazım. Geçmişini bilmeyen bir millet zaten kaybolmaya, unutulmaya mahkümdur. O yüzden bizde Hiçbir konuda yemek konusunda, halı, kilim el sanatları olsun biz eski geleneklerimizi canlı tutmaya çalışıyoruz. Halk Eğitimin amacı zaten bu. İnşallah verimli olmuşuzdur." İfadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler: Taşlıçay'da Elde halı ve kilim dokuma geleneği yaşatılıyor .doğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber portalı
Bu haber toplam 989 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Ağrı’lı Güreşçilerden 9 Madalya
HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AĞRI'DA
MEHMET SAVMAN VEFAT ETTİ
Milletvekili Çelebi’den Bakan Turhan’a Ağrı talepleri
Edremit Belediyesi kışa hazır
Ağrı’da 24 Kasım Öğretmenler Günü
"Nuh'un Gemisi" kalıntısı heyelan tehdidi altında
BALIKESİR’DEN DOĞUBAYAZIT’A SEVGİ KÖPRÜSÜ
BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ HAMZA YİĞİT'TEN BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ DAHA
AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Karabulut:“Üniversite-Sanayi İşbirliği Kalkınmayı Etkileyecek”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Ağrı’da
AĞRI VALİSİ SÜLEYMAN ELBAN MÜSİAD İL BAŞKANI SERKAN ÖNER ‘İ MAKAMINDA KABUL ETTİ.
İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AŞININ ÖNEMİ VE GEREKLİLİĞİ İÇİN ÇALIŞMA YAPTILAR
Hayvan pazarında taşlı sopalı kavga kamerada
DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİNDEN ANLAMLI BİR HİZMET DAHA
MEDENİYET MEKTEBİ KİTAP KAFE KERMES DÜZENLEDİ
GENÇLİK MERKEZİNDEN GAZETEMİZE ZİYARET
DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİ MUHTARLAR GÜNÜNDE MUHTARLARI UNUTMADI
İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜN'DEN ANLAMLI BİR SOSYAL SORUMLULUK ETKİNLİĞİ DAHA
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur