Son Dakika
DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİ MUHTARLAR GÜNÜNDE MUHTARLARI UNUTMADI Çatak'ta Türkiye rafting şampiyonası heyecanı 3 yaşındaki Miray, karaciğer nakliyle hayata tutundu Ağrı Dağı ve Nuh'un Gemisi Sempozyumu son buldu Ağrı'ya 43 yeni doktor atanacak İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜN'DEN ANLAMLI BİR SOSYAL SORUMLULUK ETKİNLİĞİ DAHA Horasan'da intihar Bahçesaray usulü rafting DOĞUBAYAZIT EHMED-İ HANÎ KÜLTÜR DERNEĞİ BAŞKANIN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI AĞRI’DA GERİ DÖNÜŞÜM SERGİSİ
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Yöresel kıyafetler kitre bebeklerde yaşatılıyor
 

Yöresel kıyafetler kitre bebeklerde yaşatılıyor

Doğubayazıt Halk Eğitim Merkezinde açılan kurslarda yöreye ait unutulmaya yüz tutmuş kıyafetler, kitre bebekler üzerinden kursiyerlerin elleriyle yeniden gün yüzüne çıkarılıyor.

17 Haziran 2019 Pazartesi 18:29
Yazdır

Yöresel kıyafetler kitre bebeklerde yaşatılıyor

 

Doğubayazıt Halk Eğitim Merkezinde açılan kurslarda yöreye ait unutulmaya yüz tutmuş kıyafetler, kitre bebekler üzerinden kursiyerlerin elleriyle yeniden gün yüzüne çıkarılıyor.

Doğubayazıt'ta Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kurslarda eğitim gören kursiyerler, yörede yaygın bir bitki olan geven bitkisinden elde edilen kitreden yapılan bebeklerle, yetenek ve becerilerini kullanarak, yöreye özgü unutulmaya yüz tutmuş kıyafetler ve motifleri tekrardan gün yüzüne çıkarıp, yaşatmaya çalışıyorlar.

Yöresel Kıyafetlerin ve yöreye özgü eski motiflerin özenle işlendiği Kitre Bebekler, genelde Doğubayazıt Müzesinde sergilenirken, Şehir Merkezinde Açılan Öğrenme Şenliğinde de halkın beğenisine sunuldu.

Sergide yoğun ilgi gören Kitre Bebekler, aynı zamanda satışa sunularak kursiyerlere ekonomik katkı sağlarken, bir taraftan da ilçeye gelen önemli misafirlere hediye ediliyor.

Doğal bitkilerle yapıldığı için sağlam ve gerçek bir görünüme sahip olan bebeklerin, ortalama 500 liradan başlayan fiyatlarla satıldığını söyleyen Doğubayazıt Halk Eğitim Merkezinde görev yapan müdür yardımcısı  Hasan Tanrıkulu yaptığı açıklamada, yaptıkları Kitre Bebeklerde genel olarak Ağrı yöresine ait unutulmaya yüz tutmuş yöresel kıyafet ve motiflerin kullanıldığını ve bunların tekrardan gün yüzüne çıkarılarak yeni nesillere aktarılmasını amaçladıklarını dile getirerek, "Kitreden yöremize uygun eski motifleri, insanlarımızın eski kıyafetlerinin gözler önüne serildiği bebekler yapıyoruz. Bunların yapımında özel bir çaba yetenek el becerisi gerekli. Bu bebekleri daha çok Doğubayazıt ta yapıyoruz" dedi.

Yaptıkları Kitre bebeklerin genelde Doğubayazıt'ta bulunan müzede sergilendiğini anlatan Tanrıkulu şu sözleri kullandı: "Yaptığımız ürünler genelde müzemiz için yapılıyor ve orada sergileniyor. Müzemiz bünyesindeki dağ evinde, yayla evinde, köy evinde sergilenmekte. Yörede unutulmaya yüz tutmuş ne kadar motif, eski gelenek varsa bu bebekler aracılığı ile yaşatılmaya çalışılıyor. Kitreden yapılıyor hepsi. Amacımız kültürümüze özgü unutulmaya yüz tutmuş olan değerlerimizi yeni nesillere aktarmak."

 

Anahtar Kelimeler: Yöresel kıyafetler kitre bebeklerde yaşatılıyor.doğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber portalı
Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİ MUHTARLAR GÜNÜNDE MUHTARLARI UNUTMADI
İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜN'DEN ANLAMLI BİR SOSYAL SORUMLULUK ETKİNLİĞİ DAHA
DÜNÜN KIZ ÇOCUKLARINDAN BUGÜNÜN KIZ ÇOCUKLARINA ZİYARET
DOĞRU SEÇİM DOĞRU BAŞKAN
Ağrı’da 5 okula başarı belgesi verildi
GÖNÜLLÜ ÇEVRECİLER İŞ BAŞINDA
DOĞUBAYAZIT'LI MACERAPEREST BİR GEZGİN …
DOĞUBAYAZIT GENÇLİK VE SPOR İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ VE KIZILAY İLÇE BAŞKANLIĞI DÜNYA ÇOCUK GÜNÜNDE ÇOCUKLARI UNUTMADILAR
20 Yıllık Sorun Çözüldü Altyapı Tamam,Sanayi Sitesi Asfalt İle Buluştu
“Günümüz Gençliğinin Zihin Problemleri Çalıştayı” Başladı
Ağrı’da “Beraber Yürüyelim” Etkinliği
HDP İLÇE KOMİSYONU ÜYELERİ GAZETEMİZİ ZİYARET EDEREK KONGRE OLACAĞINI BİLDİRDİLER
Yetenek Taraması Veli Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI AĞRI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Doç. Dr. Yaşar Eryılmaz Doğubayazıt Devlet Hastanesi Kantin ve Çay ocağı İşletme Hakkı Kiralama İşi İhale İlanı
1987-ISK-BET-347 ALBÜM NUMARALI ISI KANALININ BAKIM ONARIMI VE BUHAR HATTININ 1’İNCİ MKNZPTB ERBAŞ-ER PAVYONUNA BAĞLANMASI yapım işi
DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİNİN AŞURE DAĞITIMI
DOĞUBAYAZIT KENT İÇİ ASFATLAMA DEVAM EDİYOR
Gülşen Kurban Erbaş Balıkkesir/ Altınoluk' ta Avukatlık bürosu açmıştır.
AĞRI İL ÇOCUK HAKLARI KOMİTESİNDEN ÇOCUKLARA DOĞUBAYAZIT GEZİSİ
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur