Son Dakika
MEHMET GEYİK(MEMO'YU CELİL) VEFAT ETTİ DOĞUBAYAZIT-HAFTANIN NOJTALJİSİ İzmirli gençlerden Kars’a kardeşlik köprüsü! Iğdır 'annem öğretmenim oldu' projesi ilgi görüyor DOĞUBAYAZIT- VEFAT HABERLERİ Kemik tümörü hastası Ebulfez için öğrenciler seferber oldu Küçük Çocukların Gönüllerini Isıttılar Başkan Bilgen, usulsüzlük yapanların cezalandırılmasını istedi LEZGİ KILLIASLAN VEFAT ETTİ Türkiye, Ceren Özdemir cinayetini konuşurken Bursa'dan gelen görüntü kan dondurdu
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
TANAP kazılarında 154 arkeolojik saha bulundu
 

TANAP kazılarında 154 arkeolojik saha bulundu

Azerbaycan gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak TANAP’ın geçtiği 20 ildeki kazılarda, 6700 yıl öncesine ait 'tarih yolu' çıktı. Kazılarda 154 arkeolojik saha tespit edildi.

10 Haziran 2019 Pazartesi 05:51
Yazdır

TANAP kazılarında 154 arkeolojik saha bulundu Azerbaycan’la Türkiye kardeşliğinin en önemli projelerinden olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) enerjideki stratejik önemi kadar Anadolu tarihine yönelik yaptığı arkeolojik keşiflerle de tarih yazdı. Projenin geçtiği 20 ilin bazılarında oldukça önemli arkeolojik bulgulara ulaşıldı. TANAP’ın 5 yıl süren inşaat aşamasında nekropol, tümülüs, arkeolojik yerleşimlerden oluşan toplam 154 hiç bilinmeyen arkeolojik saha Türkiye kültür envanterine kazandırıldı. Aralarında Milattan Önce (M.Ö.) 4720 yılına ait tarih mirasının da bulunduğu binlerce eser korumaya alınarak ilgili müze müdürlüklerine teslim edildi.
600 tarihi esere rastlandı TANAP’ın Erzurum’daki inşaat çalışmalarında, 1940 yılında Rus Arkeolog Boris Kuftin tarafından varlığı kanıtlanan ve Doğu Anadolu, Kafkasya, Azerbaycan ile Kuzeybatı İran bölgesini kapsayan Karaz Uygarlığı dönemine ait tarihi eserler ve bulgular gün yüzüne çıkarıldı. Alaybeyi arkeolojik alanında çıkarılan ve M.Ö. 3250 ile M.Ö. 1750 yıllarına ait olduğu tespit edilen tarihi bulgular, Karaz Kültürü’nün Kuzeydoğu Anadolu’dan tüm Doğu Anadolu’ya ve Filistin’e kadar uzandığını ortaya koydu. TANAP’ın Balıkesir Manyas’taki çalışmalarında ise Roma dönemine ait 74 mezar tespit edildi ve bu mezarlarda 600 civarında tarihi esere ulaşıldı. Alaybeyi Höyük’te yapılan çalışmalarda ise mimari yapılarla birlikte çok sayıda mezar ve mezar hediyesi ortaya çıkarıldı. Atıyla gömülmüş bir genç çıkarıldı ALAYBEYİ'NDE en eski yerleşim, M.Ö. 4720-4553 tarihlerine kadar iniyor. Erzurum Müzesi Başkanlığı'nda yapılan Alaybeyi Höyük ve Çayırtepe II kazılarında ise en erken M.Ö. 4000 civarına tarihlenen eserler ortaya çıktı. Ele geçen eserler arasında, pişmiş toprak günlük kullanım kapları, idoller, kadın figürinleri, atıyla gömülmüş genç bir birey ve ata ait iskelet ve koşum takımı, bronz silahlar ve kaplar, üzerinde Büyük İskender’in yer aldığı gümüş bir sikke gibi bulgular yer aldı. Manyas’ta 74 adet mezar Manyas ilçesinde yapılan kazılarda hiç tahribata uğramamış ve Roma Dönemi’ne uzanan bir mezarlık alanı keşfedildi. 74 mezarda, 600 civarında eser ele geçti, her bir mezarda neredeyse 8 eserle karşılaşıldı. Eserler arasında; pişmiş topraktan çok sayıda heykelcik, kandil, gözyaşı şişesi, bronz eserler gibi eserler yer aldı.

Anahtar Kelimeler: TANAP kazılarında 154 arkeolojik saha bulundu.doğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber portalı
Bu haber toplam 2977 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
LEZGİ KILLIASLAN VEFAT ETTİ
HÜZÜNLÜ BİR KARNE GÜNÜ
Tutak’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Kutlandı
Tutak’ ta 10 Kasım Atatürk’ü Anma Etkinliği Düzenlendi
Tutak Kaymakamı Erat’tan Denetleme
Ak Parti Tutak Aday Adayı Harun Zülküf Arslan
200 Öğrenci Tutak Sanat Sokağı’nda Buluştu
Tutak İlçe Kaymakamı Erat’tan Halk Günü
Tutak Kaymakamı Erat 629 Öğrenciye Kıyafet Yardımı
Tutakta Okuma-Yazma Seferberliği Toplantısı
Tutakta Silahlı Kavga: 2 Ölü, 1 Yaralı
Tutak'ta Kurulan Kesimhane Hizmete Açıldı
Tutaklılar Sinema İle Tanıştı
Tutakta Verem Savaş Ve Propaganda Haftası
Tutakta Öğrencilere Ücretsiz Servis Hizmeti
Tutak Kaymakamı Erat, Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Güvenlik Konseyi: İran destekli Heşdi Şabi saldırdı
Tutak Kaymakamlığı Öksüzlerle Yemekte Buluştu
Tutak Kaymakamlığından Konteyner Ev Yardımı
Erat, Aras Edaş Ekiplerinin Çalışmalarını Yerinde İnceledi
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur