Son Dakika
TOPRAK KOKAR HER YANIMIZ BİR YANIMIZ KAN VE KASVET 50 yıl sonra Ağrı Dağı'nda yeniden görüntülendi Ağrı 3. Bal Festivali Başladı BIÇAKLI KAVGA:1 YARALI Türkiye’nin yöresel peynirleri Kars’ta buluşuyor Demirtaş ve Yüksekdağ’a yeniden tutuklama kararı (DEMİR kADIN)Neslican Tay hayatını kaybetti İshak Paşa Sarayı’na 11 Milyonluk Dev Yatırım Doğubayazıt'ta 2019-2020 İlköğretim Haftası etkinlikleri Rektör Alma 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'ne Katıldı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Bilgen: 'Kars’ta geriye dönük çok ciddi imar sorunları var'
 

Bilgen: "Kars’ta geriye dönük çok ciddi imar sorunları var"

Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kars’ta geçmiş dönemlerde imar konusunda vahim düzeylerde usulüne uygun olmayan imzalar atıldığını söyledi.

26 Mayıs 2019 Pazar 14:18
Yazdır

Kat tadilatları ve imar planları ile ilgili tartışmalar olduğuna vurgu yapan Bilgen, Kars’ta inşat sektörünün, tarım ve hayvancılık ile turizmden sonra üçüncü sırada geldiğini belirterek mevsim koşulları nedeniyle inşaat sezonun çok kısa sürdüğünü söyledi.


Geçmiş dönemlerde başta çarpık yapılaşma olmak üzere, imar yasalarına uygun olmayan, kat tadilatları ile ilgili olarak çok ciddi sorunlarla karşılaştıklarını belirten Bilgen, günümüze kadar birçok binada kat tadilatlarının usulüne aykırı olarak yapılmış olduğunu açıkladı.


Kanuna uygun bir şekilde kimseye ayrımcılık yapmadan ve kimseye ayrıcalık tanımadan kat disiplinini sağlamayı planladıklarını da açıklayan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen: “İmar planlarının keyfi ve kişisel ilişkilerle bozulmasını nasıl engelleriniz diye bunun arayışı içerisinde olacağız. Bilindiği gibi Kars’ta hayvancılık, turizm den sonra üçüncü sektör inşaat sektördür. Hayvancılık ve turizm ile birlikte mevsimsel koşullar dolayısıyla inşat sezonu çok kısa olduğu için vatandaşlarımızın çalışmalarını engelleyecek ve zorlaştıracak şeyler yapmak istemiyoruz. Aynı zamanda bu işi hukuka uygun da yapmak istiyoruz. Ne yazık ki geçmişte kat tadilatları ile ilgili olarak çok ciddi bir sorunla karşılaşmaktayız. Günümüze kadar birçok binada kat tadilatları usulüne aykırı olarak yapılmış. Tabiî ki bir genelleme yaparak birilerini itham etmek istemiyoruz. Firma isimleri, sahipleri veya kontrolörleri itham etmek niyetinde değiliz. Ama ortada hukuka aykırı durumlar var. Revizyon planları esas alınmış ama kat tadilatı gibi uygulanmış. Dolayısı ile de geriye dönük nasıl kullanılacağını ayrıca tartışacağız. Önümüzdeki dönmede de ne yapacağımızı düşünüyoruz. Bu konuda bir toplantı yaptık ve 5 partinin de imar komisyon üyeleri ile birlikte değerlendirme yaptık. Bir çözüm arıyoruz. Hem de inşaat sektörünü geciktirmemek ve işlerini zorlaştırmamak için çözüm arıyoruz. Hem de nasıl kanuna uygun, şehri daha fazla yani farklı katlarla çirkin görüntüsünden kurtarabiliriz diye de en azından bundan sonra neler yapabiliriz diye buna fırsat vermeden bir işlem yaparız. Bunun formülünü arıyoruz. Haziran ayı meclis toplantısına kadar bir uzlaşmaya varmak istiyoruz. Teknik çalışan arkadaşlarımızın önerilerini, odaların da düşüncelerini alarak bir uzlaşmayla mecliste bunu karara bağlamak istiyoruz. Net bir sistem kurmak istiyoruz. Aslında çok vahim düzeyde olan bir sorundur. Bu sorunu sadece meclis kararıyla çözmemiz mümkün değil. Ama en azından bu işi doğru bir rotaya oturtmalıyız. Kanuna uygun bir şekilde ve kimseye ayrımcılık yapmadan, kimseye ayrıcalık tanımadan kat disiplinini sağlamalıyız. İmar planlarının keyfi ve kişisel ilişkilerle bozulmasını nasıl engelleriniz diye bunun arayışı içerisinde olacağız.” dedi.

 

Anahtar Kelimeler: Bilgen: "Kars’ta geriye dönük çok ciddi imar sorunları var" .doğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber portalı
Bu haber toplam 703 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
BIÇAKLI KAVGA:1 YARALI
Türkiye’nin yöresel peynirleri Kars’ta buluşuyor
Kardeş Cinayeti
yaşamı tehlike altında
Yüksekova'da 14 yaşındaki çocuk, ablasını vurdu!
Van Gölü’nün kirliliğine dikkat çekmek için 16. zirveyi yaptılar
Ayhan Bilgen: "O firmalara asla ödeme yapmayacağız"
19 Yaşındaki Genç Kız İntihar Etti
Kars'ta Kerbela Şehitleri Anıldı
Bir genç intihar etti
Son dakika: Van'da 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi
Akdamar Surp Haç Kilisesi'nde ayin yapıldı
Batman'da görenleri hayrete düşüren kar tüneli
Zehirlenme şüphesi: 1 çocuk öldü, anne ve 3 çocuk tedavi altında
Akdamar Kilisesi yedinci ayin için hazır
Taziyelerde yemek yerine çorba ikram edilecek
Doğu Ekspresi'yle masalsı yolculuk sürüyor
Iğdır'da Dünya Ali Asgar Günü
124 yıllık ahşap köşk çürümeye terk edildi
İranlılar Van’ın yüzünü güldürmeye devam ediyor!
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur