Son Dakika
DOĞUBAYAZIT'TA VEFAT HABERLERİ BELEDİYEDEN HİJYEN VE SAĞLIK ÖNLEMİ DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİNDEN ÖNLEM 4. Uluslararası Temel ve Uygulamalı Bilimlerdeki Gelişmeler Konferansı (ICANAS 2019) Başladı Rektör Alma’dan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’ye Hayırlı Olsun Ziyareti "Rose'nin Çokgözlüsü" için kilometrelerce yol katettiler Milli Park su altı güzellikleriyle cezbediyor Askerlik süresi altı aya indi Güvenlik Görevlisi İbrahim Layık Havalimanında İntihar Etti! PATNOSSPOR BAŞKANI ÇETİN TEZCAN ATEŞ PÜSKÜRDÜ.
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Bilgen: 'Kars’ta geriye dönük çok ciddi imar sorunları var'
 

Bilgen: "Kars’ta geriye dönük çok ciddi imar sorunları var"

Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kars’ta geçmiş dönemlerde imar konusunda vahim düzeylerde usulüne uygun olmayan imzalar atıldığını söyledi.

26 Mayıs 2019 Pazar 14:18
Yazdır

Kat tadilatları ve imar planları ile ilgili tartışmalar olduğuna vurgu yapan Bilgen, Kars’ta inşat sektörünün, tarım ve hayvancılık ile turizmden sonra üçüncü sırada geldiğini belirterek mevsim koşulları nedeniyle inşaat sezonun çok kısa sürdüğünü söyledi.


Geçmiş dönemlerde başta çarpık yapılaşma olmak üzere, imar yasalarına uygun olmayan, kat tadilatları ile ilgili olarak çok ciddi sorunlarla karşılaştıklarını belirten Bilgen, günümüze kadar birçok binada kat tadilatlarının usulüne aykırı olarak yapılmış olduğunu açıkladı.


Kanuna uygun bir şekilde kimseye ayrımcılık yapmadan ve kimseye ayrıcalık tanımadan kat disiplinini sağlamayı planladıklarını da açıklayan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen: “İmar planlarının keyfi ve kişisel ilişkilerle bozulmasını nasıl engelleriniz diye bunun arayışı içerisinde olacağız. Bilindiği gibi Kars’ta hayvancılık, turizm den sonra üçüncü sektör inşaat sektördür. Hayvancılık ve turizm ile birlikte mevsimsel koşullar dolayısıyla inşat sezonu çok kısa olduğu için vatandaşlarımızın çalışmalarını engelleyecek ve zorlaştıracak şeyler yapmak istemiyoruz. Aynı zamanda bu işi hukuka uygun da yapmak istiyoruz. Ne yazık ki geçmişte kat tadilatları ile ilgili olarak çok ciddi bir sorunla karşılaşmaktayız. Günümüze kadar birçok binada kat tadilatları usulüne aykırı olarak yapılmış. Tabiî ki bir genelleme yaparak birilerini itham etmek istemiyoruz. Firma isimleri, sahipleri veya kontrolörleri itham etmek niyetinde değiliz. Ama ortada hukuka aykırı durumlar var. Revizyon planları esas alınmış ama kat tadilatı gibi uygulanmış. Dolayısı ile de geriye dönük nasıl kullanılacağını ayrıca tartışacağız. Önümüzdeki dönmede de ne yapacağımızı düşünüyoruz. Bu konuda bir toplantı yaptık ve 5 partinin de imar komisyon üyeleri ile birlikte değerlendirme yaptık. Bir çözüm arıyoruz. Hem de inşaat sektörünü geciktirmemek ve işlerini zorlaştırmamak için çözüm arıyoruz. Hem de nasıl kanuna uygun, şehri daha fazla yani farklı katlarla çirkin görüntüsünden kurtarabiliriz diye de en azından bundan sonra neler yapabiliriz diye buna fırsat vermeden bir işlem yaparız. Bunun formülünü arıyoruz. Haziran ayı meclis toplantısına kadar bir uzlaşmaya varmak istiyoruz. Teknik çalışan arkadaşlarımızın önerilerini, odaların da düşüncelerini alarak bir uzlaşmayla mecliste bunu karara bağlamak istiyoruz. Net bir sistem kurmak istiyoruz. Aslında çok vahim düzeyde olan bir sorundur. Bu sorunu sadece meclis kararıyla çözmemiz mümkün değil. Ama en azından bu işi doğru bir rotaya oturtmalıyız. Kanuna uygun bir şekilde ve kimseye ayrımcılık yapmadan, kimseye ayrıcalık tanımadan kat disiplinini sağlamalıyız. İmar planlarının keyfi ve kişisel ilişkilerle bozulmasını nasıl engelleriniz diye bunun arayışı içerisinde olacağız.” dedi.

 

Anahtar Kelimeler: Bilgen: "Kars’ta geriye dönük çok ciddi imar sorunları var" .doğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber portalı
Bu haber toplam 493 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Gençler arasında sıra kavgası
İranlılar Van’a ilaç gibi geldi
Edremit Belediyesi’nden yerel gazetelere anlamlı destek
Başkan ve erkekler gül topladı, kadınlar reçel yaptı
Vanlı arıcılar bal duasına çıktı.
Yeni evli genç kadın evinde asılı halde bulundu
Van Gürpınar’da Gürfest Festivali
"Bayram tatilinde 110 bin kişi balık göçünü izledi"
Kars Belediyesi Mayıs ayı gelir gider tablosunu açıkladı
Nemrut Krater Gölü’ne ziyaretçi akını
Bu ev 360 derece dönüyor!
Yaylalarda Renk cümbüşü yaşanıyor
Patnos'ta Trafik Kazası:5 Yaralı
Erzurum’da Kahreden Kaza
Sıcaktan bunalanlar Muradiye Şelalesi'nde serinliyor
Iğdır'da göçmenler isyan çıkardı
Van İranlılar ile çifte bayram yaptı
Kars’ta Papaz’ın evi kaderine terk edildi
"Medeniyetler Beşiği Ani Örenyeri" ziyaretçi akınına uğruyor
Gezgin Fest Van Gençlik Festivali’ne izin çıkmadı
 
BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ
Çok Okunanlar
hür
Yazarlar
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur