Son Dakika
DOĞUBAYAZIT'TA VEFAT HABERLERİ BELEDİYEDEN HİJYEN VE SAĞLIK ÖNLEMİ DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİNDEN ÖNLEM 4. Uluslararası Temel ve Uygulamalı Bilimlerdeki Gelişmeler Konferansı (ICANAS 2019) Başladı Rektör Alma’dan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’ye Hayırlı Olsun Ziyareti "Rose'nin Çokgözlüsü" için kilometrelerce yol katettiler Milli Park su altı güzellikleriyle cezbediyor Askerlik süresi altı aya indi Güvenlik Görevlisi İbrahim Layık Havalimanında İntihar Etti! PATNOSSPOR BAŞKANI ÇETİN TEZCAN ATEŞ PÜSKÜRDÜ.
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Tandır Hem Bir Gelenek Hem De Kadınlar İçin Sosyal Alana Dönüşüyor
 

Tandır Hem Bir Gelenek Hem De Kadınlar İçin Sosyal Alana Dönüşüyor

Kapitalist modernitenin tüketimine inat kendi ekmeklerini pişiren kadınlar, tandır başında bir araya gelerek hem bir geleneği yaşatıyor hem de sosyal alan oluşturuyor. Kadınlar tandırın tehlikesinden dolayı da yalnız kalmamaya özen gösteriyor.

25 Mayıs 2019 Cumartesi 17:05
Yazdır

 

Tandır Hem Bir Gelenek Hem De Kadınlar İçin Sosyal Alana Dönüşüyor

 

Kapitalist modernitenin tüketimine inat kendi ekmeklerini pişiren kadınlar, tandır başında bir araya gelerek hem bir geleneği yaşatıyor hem de sosyal alan oluşturuyor. Kadınlar tandırın tehlikesinden dolayı da yalnız kalmamaya özen gösteriyor.

 

Bin yıllardır kolektif bir şekilde ekmek pişirme geleneğini sürdüren kadınlar, moderniteye inat tandırlarının başına geçmeye devam ediyor. Tandır ekmeği pişirmek için bir araya gelen Vanlı kadınlar, birçok kadının tandıra düşerek yaşamını yitirmesi nedeniyle tehlikelere karşı da önlem almaya dikkat ediyor. Zor olduğu kadar kendileri için sosyal alan haline gelen tandır evlerinde bir araya gelen kadınlar, geleneği bir sonraki kuşağa da aktarıyor.

‘Tadı ve bereketi hiçbir ekmekte yok’

Tandır ekmeğinin tadının ve bereketinin hiçbir ekmekte olmadığını belirten Meliha Ölmez, 18 yıldır ekmek pişiriyor. Ekmek pişirmeyi henüz çocukken annesinden öğrenen Meliha, “Annem de nenemden öğrenmiş. Şimdi ben de çocuklarıma öğretiyorum” dedi. Ekmek pişirmenin kendileri için çok önemli olduğunu kaydeden Meliha, “Bizde bu gelenek kuşaktan kuşağa geçer. Tandırda pişirdiğimiz ekmek hem sağlıklı hem de ekonomiktir. 18 yıllık evliliğimde hiçbir zaman fırından ekmek almadım” ifadelerini kullandı.

‘Bir çuval un bir ay kullanılıyor’

Ayda bir çuval un kullanarak ekmek ihtiyaçlarını karşıladıklarını ifade eden Meliha, “Ekmeğimizi her mevsim yapıyoruz. Bazen haftalık pişiriyoruz bazen de tam bir çuval unu pişirerek muhafaza ediyoruz” diye anlattı.

‘ Yardımlaşarak, eğlenerek yapıyoruz’

Bir araya geldikleri için tandırın bir sosyal alan olduğuna da dikkat çeken Hamide Yıldırım, şöyle dedi: “Biz ekmek pişirirken bütün komşular birbirimizin yardımına gidiyoruz. Ben pişirirken komşum ya da akrabalarım yardıma geliyor. Onlar pişirirken ben yardıma gidiyorum. Tandır sohbetleri çok sıcak ve samimi oluyor. Biri ekmek pişirirken insan evinde oturamıyor.  Tandırda ekmek pişirmek çok zor olduğu kadar çok eğlencelidir. Bizim için en büyük sosyal aktivitedir.

” ‘Onlarca kadın tandıra düşerek yaşamlarını yitirdi’

Ekmek pişirmenin güzel yanlarının yanı sıra olumsuz yanlarının da olduğunu söyleyen Hamide,  “Her yıl çok sayıda kadın dengelerini yitirerek tandıra düşüp yanarak can veriyor. En son geçtiğimiz aylarda bile bizim tanığımız bir kadın tek başına olduğu sırada tandıra düşüp yaşamını yitirdi. Sesini duyarak giden komşuları cansız bedenini çıkarabildiler. Bu yüzden de tandır başında yalnız kalmamaya çalışıyoruz” dedi

 

Anahtar Kelimeler: Tandır Hem Bir Gelenek Hem De Kadınlar İçin Sosyal Alana Dönüşüyor.doğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber portalı
Bu haber toplam 367 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
"Rose'nin Çokgözlüsü" için kilometrelerce yol katettiler
Yöresel kıyafetler kitre bebeklerde yaşatılıyor
İran’dan Gelip Çoban Oldu
Eş Başkan TOKİ'deki sorunları yerinde inceledi
Rektör Alma’dan, Jandarma Teşkilatı’nın 180. Kuruluş Yıl dönümü Mesajı
AİÇÜ Kütüphanesinde Final Sınavlarına Hazırlanan Öğrencilere Çorba İkram Ediliyor
Rektör Alma, Doğubayazıt Koko Çakmak Fabrikasında İncelemelerde Bulundu
Sarıkamış’ta 'Çaşır' tezgahlardaki yerini aldı 
Gezginfest Vanlılar ve STK'ları ikiye böldü
Asker, sürücülere lokum ikram etti
Ağrı'daki Kaplıcalarda Bayram Yoğunluğu
Patnos Belediyesi Eş Başkanlarının Ramazan Bayramı mesajı
Ağrı Ak Parti eski İl Başkanı İş Adamı, Avukat Sedat ÖZMEN'in Bayram Mesajı
Ağrı Valisi Elban Trafik Denetimine Katıldı
AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi'nin Ramazan Bayramı Mesajı
Ağrı Milli Eğitim Müdürü Tekin’in Ramazan Bayramı Mesajı
BAY-DER BAŞKANI AHMET DUMLU'NUN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI
SEÇİMLER YENİDEN
Iğdır Üniversitesi Kampüs Cami’sinde Kadir Gecesi Programı Düzenlendi
YEREL BASININ MUTFAĞINDA YANGIN VAR! Yerel gazeteler can çekişiyor... Gazeteler bir bir kapanıyor...
 
BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ
Çok Okunanlar
hür
Yazarlar
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur