Son Dakika
Ağrı Barosu ''B.Başkanları Derhal İade Edilmelidir'' Bisikletliler, kafa kafaya çarpıştı Diyarbakır, Van ve Mardin'de belediye başkanları görevden alındı, valiler kayyım atandı Diyadin'de 40 kişinin karıştığı taşlı sopalı kavganın ardından barış sağlandı BALIK GÖLÜ FESTİVALİ Tarla sulama kavgası kanlı bitti: 1 ölü, 8 yaralı “HOŞ GELDİN BEBEK” PROJESİ DEVAM EDİYOR Eski eşi dövdü kayınpederi öldürdü! Cenazesini kadınlar taşıdı DOĞUBAYAZIT'TA VEFAT HABERLERİ 'sosyal medya' cinayeti
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Iğdır Üniversitesind'de ‘Kesişen Hayatlar’ Konulu Konferans Düzenlendi
 

Iğdır Üniversitesind'de ‘Kesişen Hayatlar’ Konulu Konferans Düzenlendi

Iğdır Üniversitesind'de ‘Kesişen Hayatlar’ Konulu Konferans Düzenlendi

24 Nisan 2019 Çarşamba 17:47
Yazdır

Iğdır Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü tarafından ‘Kesişen Hayatlar’ isimli konferans düzenlendi. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Akgün konferansta, kot kumlamacılığına bağlı silikozis hastalığının akademik ve sosyal boyutlarını anlattı.


Üniversitemizde ‘Kesişen Hayatlar’ isimli program tertip edildi. Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans salonunda gerçekleşen programa, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Akgün, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.


Rektör Alma, ‘İş Sağlığı Güvenliği Önemli’

Konferansın açılış konuşmasını yapan Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma,  üniversite olarak gelişmeye gayret ettiklerini belirterek, 2 yıl içerisinde 70’e yakın konfrerans, çalıştay ve sempozyum düzenlediklerini bildirdi. İş güvenliğinin önemine değinen Rektör Alma, “İş Güvenliği Sağlığı hakkında master programını açtık. Yine 80’e yakın öğrencimiz var. Artık büyüyen bir üniversite olma yolunda ilerliyoruz. Küçük üniversite kompleksinden kurtulmalıyız. İş Sağlığı Güvenliği Bölümünü açtıktan sonra bölgedeki üniversiteler de bizi referans aldılar. Bu manada örnek bir üniversite olduk.  Yine yakın zamanda güzel bir haber aldık. YÖK’ten 2 bölümümüz daha geçti; Spor Yönetmenliği ve Güzel Sanatlar yüksek lisansı. Iğdır İlinin sağlık haritasını çıkarmak üzereyiz. Hangi bölgede hangi hastalık var ve bunun nedeni nedir, bunları tespit edip ona göre çözümler üretme noktasında çalışacağız.  Yediğimiz yemekten tutunda giydiğimiz giysiler bizi sağlık yönünden etkiliyor. Bu anlamda İş Sağlığı Güvenliği çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.


“Uzun Süredir Kot Kumlamacılığına Bağlı Hastaları Takip Ediyoruz”

Konferansta Rektör Alma’nın ardından kürsüye çıkan Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Akgün, kot kumlamacılığının silikozis hastalığına neden olduğunu belirterek konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu. “Uzun süredir kot kumlamacılığına bağlı hastaları takip ettiğimiz için ortak bir çalışma yapmayı planladık. Farelerde silikoz tedavisi için uygulanan ilacın hastalığı önlediği gözlendi. Biz de benzer bir mekanizma ile hastaları tedavi edebilirsek, hastalığı da durdurabiliriz diye düşünüyoruz. Ayrıca Fransa'da bulunan mekanizma ve ilacın uygun hastalarda denenmesi için gerekli izinleri almak üzere girişimleri başlattık. Silikozis hastaları için organ nakli dışında tedavi seçeneği yok. Sadece son dönem ilerlemiş hastalarda akciğer nakli seçeneği var. Şimdiye kadar ilaç da olmadığı için bu konuda çalışma yapılması gerekiyordu. Aslına bakılacak olursa dünyada bu konu üzerinde fazla çalışma yok. Eğer bizim bulduğumuz mekanizme işe yararsa silikozis hastaları için umut olabilir. Şu an için kesin tedavi edilebilir demek için erken. Bunun için klinik yapıp, etkinliğin insanlarda da gösterilmesi gerekiyor.” Dedi. Konferans Rektör Alma’nın, Prof. Dr. Metin Akgün’e teşekkür belgesi vermesiyle son buldu.

 

 

 

 

 


Anahtar Kelimeler: Iğdır Üniversitesind'de ‘Kesişen Hayatlar’ Konulu Konferans Düzenlendi doğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber portalı
Bu haber toplam 861 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
'sosyal medya' cinayeti
Eylül Ayin öncesi Van’a ziyaretçi akını bekleniyor!
Ayhan Bilgen: Kars Belediyesi'ne ait çok sayıda demirbaş kayıp
yayla kavgası: 11 yaralı
Ahlatlılar güne Van Gölü’nde yüzerek başlıyor
36 Kuzu İle İş Kadını Oldu
Hamile Eşini Öldürdü
Ezurum'da 8 işçi intihara kalkıştı
Kars'ta Ayı Saldırısından Kaçan Genç Hastanelik Oldu
Rektör Alma’nın Kurban Bayramı Mesajı
En Tatlı Hasat
Murat Nehri'nde facia! 3 çocuk boğuldu…
Van’ın turizmdeki göz bebeği: Akdamar Adası!
Doğa tutkunları kendi imkânlarıyla Başkale travertenlerine bakım yaptı
Şiddetli rüzgar, diyaliz hastalarının minibüsünü devirdi: 6 yaralı
Urartuların 4 farklı ölü gömme geleneği ortaya çıkarıldı
Vanlı turizmciler: 7 turizm ofisinden birisi Van’da olmalı!
Sarıkamış'a Doğa Görsel Şölen Sunuyor
Yarış atlarına Van Gölü'nde antrenman yaptırıyor
Van İpekyolun’da iğrenç olay! 8 yaşındaki çocuğa tecavüz
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur