Son Dakika
Ağrı Barosu ''B.Başkanları Derhal İade Edilmelidir'' Bisikletliler, kafa kafaya çarpıştı Diyarbakır, Van ve Mardin'de belediye başkanları görevden alındı, valiler kayyım atandı Diyadin'de 40 kişinin karıştığı taşlı sopalı kavganın ardından barış sağlandı BALIK GÖLÜ FESTİVALİ Tarla sulama kavgası kanlı bitti: 1 ölü, 8 yaralı “HOŞ GELDİN BEBEK” PROJESİ DEVAM EDİYOR Eski eşi dövdü kayınpederi öldürdü! Cenazesini kadınlar taşıdı DOĞUBAYAZIT'TA VEFAT HABERLERİ 'sosyal medya' cinayeti
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Çiftçi tohum derdinde
 

Çiftçi tohum derdinde

Buğdayda en yüksek yeterlilik derecesinin yüzde 111,7 olarak açıklandığı ülkemizde, geçimini tarım ve hayvancılıkla idame ettiren Kars köylüsü, tohumluk ithal buğdayı 2 lira 20 kuruştan, yerli buğdayı ise 1 lira 60 kuruştan satın alıyor.

22 Nisan 2019 Pazartesi 12:02
Yazdır

Kars’ta uzun süren kışın sona ermesinin ardından üretici yine tohum derdine düştü. Nisan ayının sonunda bile tarlalarını sürmek için kar yağışı ve yağmurlardan aman bekleyen Kars köylüsü, zahireciden tohumluk arpayı 1 lira 20 kuruş, yulafı 1 lira 20 kuruş ile 1 lira 70 kuruş ve korungayı 5 TL ile 6 TL’den satın alıyor.


Türkiye İstatistik Kurumunun (TUİK) verilerine göre ise; toplam tahıl ürünlerinde 2017-2018 piyasa döneminde yurt içi üretimin yurt içi talebi karşılama derecesini yüzde 98 olarak gerçekleştiğini açıkladı. Yapılan açıklamada ayrıca toplam tahıl üretiminde en büyük paya sahip olan buğdayın yeterlilik derecesinin ide yüzde 111,7, yem sanayinin en önemli girdilerini oluşturan arpanın yeterlilik derecesinin de yüzde 90,2 olduğu bildirildi. Bu açıklamaya göre arpa ile buğdayda üreticinin kendi kendine yeter durumda olduğunun ortaya çıkarmasına karşın, Kars köylüsü yine de ne ekip ne biçeceğini kara kara düşünüyor. Tohum, gübre, diğer girdiler, mevsim şarlarının yanı sıra daha da önemlisi mazot fiyatlarının çok yüksek olması, çiftçiyi ektiğini biçemez hale getirirken, et fiyatlarının yüksek olmasına karşın hayvanlarını da satamayan Kars köylüsü perişan ve umutsuz bir şekilde baharın gelmesini bekliyor.


Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığı 2018 yılında Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 15 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere toplam 19 lira, çeltik, pamuk için dekar başına 40 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 44 lira destek verdi. Yurt içi sertifikalı tohum kullanım desteği çerçevesinde dekara aspir, kanola, susama 4 lira, çavdar, tritikale, yulafa 6 lira, çeltik için 8 lira, arpa, buğday için 8,5 lira, fiğ, korunga, yem bezelyesine 20 lira, yer fıstığına 15 lira, yoncaya 30 lira, kuru fasulye, mercimek, nohut, soya için 20 lira, patates için 80 lira ödeme yapıldı.


Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ‘yüzde 50 sizden, yüzde 50 bizden, yüzde 100 sizin diyerek her zaman çiftçilerimizin yanında olacağız" sloganıyla uygulamaya koyduğu Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programını (KKYDP) hayata geçirdi. Bu kapsamda kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanması, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının yaratılması, basınçlı sulama sistemlerinin geliştirilmesi, kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulmasının hedeflenmesi amaçlandı.

 

 

Anahtar Kelimeler: Çiftçi tohum derdinde doğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber portalı
Bu haber toplam 545 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
'sosyal medya' cinayeti
Eylül Ayin öncesi Van’a ziyaretçi akını bekleniyor!
Ayhan Bilgen: Kars Belediyesi'ne ait çok sayıda demirbaş kayıp
yayla kavgası: 11 yaralı
Ahlatlılar güne Van Gölü’nde yüzerek başlıyor
36 Kuzu İle İş Kadını Oldu
Hamile Eşini Öldürdü
Ezurum'da 8 işçi intihara kalkıştı
Kars'ta Ayı Saldırısından Kaçan Genç Hastanelik Oldu
Rektör Alma’nın Kurban Bayramı Mesajı
En Tatlı Hasat
Murat Nehri'nde facia! 3 çocuk boğuldu…
Van’ın turizmdeki göz bebeği: Akdamar Adası!
Doğa tutkunları kendi imkânlarıyla Başkale travertenlerine bakım yaptı
Şiddetli rüzgar, diyaliz hastalarının minibüsünü devirdi: 6 yaralı
Urartuların 4 farklı ölü gömme geleneği ortaya çıkarıldı
Vanlı turizmciler: 7 turizm ofisinden birisi Van’da olmalı!
Sarıkamış'a Doğa Görsel Şölen Sunuyor
Yarış atlarına Van Gölü'nde antrenman yaptırıyor
Van İpekyolun’da iğrenç olay! 8 yaşındaki çocuğa tecavüz
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur