Son Dakika
O Nehir Ölüm Saçıyor! Trafik kazası: 2 ölü, 1 yaralı Kaybolan Genç Ölü Bulundu. Feci Kaza: 2 Ölü, 8 Yaralı Vali Elban, Görev Yerleri Değişen Vali Yardımcısı İle Kaymakamlara Veda Yemeği Verdi Ağrı'da bir kadın sokak ortasında öldürüldü Polisin dikkati sayesinde yakalandı! Hamile gibi davrandı ama... Bakan Yardımcısı Haluk Dursun, kazada hayatını kaybetti DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİ İTFAİYE EKİPLERİNİN YANGINA MÜDAHALESİ Kars’a yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Patnos Belediye Eşbaşkanı Emrah KILIÇ, Dernek Açılışına Katıldı
 

Patnos Belediye Eşbaşkanı Emrah KILIÇ, Dernek Açılışına Katıldı

Patnos Belediye Eşbaşkanı Emrah KILIÇ, Dernek Açılışına Katıldı

16 Nisan 2019 Salı 16:10
Yazdır

Patnos Belediye Eşbaşkanı Emrah KILIÇ, Dernek Açılışına Katıldı

 

 

Ege Bölgesi'nde yaşayan Ağrı-Patnoslular dernek kurdu. İzmir'de biraraya gelen Patnoslular, uzunca bir süreden bu yana bir dernek ihtiyacının hasıl olduğunu ifade ederek, yapılan istişareler neticesinde Ege Bölgesi Patnoslular Derneği'nin açılışını yaptılar.

Patnos Belediye Eşbaşkanı Emrah KILIÇ, İzmir Buca'da bulunan Patnoslular Derneğinin açılışına katıldı.

Dernek açılış kurdelesini kesen Patnos Belediye Eşbaşkanı, derneğin hayırlı olması temennisinde bulundu.

PATNOS HAKKINDA

Doğal oluk ve yolların düğümlendiği bir noktada bulunan Patnos şehrinin konumu kendisine oldukça stratejik bir konum kazandırmıştır. Bu özelliği tarih boyunca  bölgenin egemenleri tarafından hep kullanılmıştır.
Urartu Devletinde idari, askeri, kültürel  merkez rollerini üstlenen Patnos, stratejik konumu dolayısıyla bir çok devletin istilasına uğramıştır. Bu istilaların yerleşmeye ve gelişmeye etkilerini kronolojik olarak şöyle açıklayabiliriz.

Hurri soyundan gelen Urartular takriben M.Ö 13. Yüzyıl ile M.Ö 9.yüzyıl arasında bölgede feodal beyliklerin oluşturuğu bir konfederasyonu halinde varlıklarını sürdürmüşlerdi. Kral Aramu Urartu devletini bazı kaynaklarda olduğu gibi Tuşba (Van)  değil de ARZAŞKUN  denen şehir  merkezli kurmuştu. Bu şehrin tam olarak   yeri tespit edilememişse de bu şehrin Patnos civarında olduğu sanılmaktadır. Yörede Menua zamanında yoğun imar faaliyetleri görülmüştür. Çok sayıda kale ve saray yapılmıştır. Aznavur Tepe, Girik Tepe, Kızılkaya, Kancıklı, Kubik, Dedeli, Değirmendüzü, Bostankaya  kaleler bunlardandır. Tapınak  ve  antik  ismiyle “ALUDİRİ” sarayları da yapılmıştır.

Patnos ve çevresi tarihinin az rastlanır bir olayı ile yoğun bir biçimde nüfuslanmıştır. Aludiri (Patnos ) kuzeye, güneye, güneybatıya, kuzeydoğuya  açılan yolların en kritik noktasında yer almış olup bugün de aynı özelliğini korumaktadır.

Aznavur Tepe Urartu mimarisinine en önemli eserlerindendir. Tarıma  yönelik sulama kanalları  bu kalede çokça görülmektedir. Diğer önemli bir saray da Giriktepe bulunmaktadır.

Urartu Krallığının yıkılmasından sonra bölgeye Medler, Persler, Ermeniler, Romalılar (Artaksiad Beyliği), Selevkidler, Bizanslar, Sasaniler, Emeviler, Abbasiler, Sökmenliler,  İlhanlilar, Celayirliler, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safaviler ve Osmanlılar hakim olmuştur. Osmanlı hakimiyetine kadar bölgede dur durak bilmeyen etkinlik mücadeleleri sonucu, savaş yolları üzerinde bulunan ve yüzden de sürekli el değiştiren Patnos’un söz konusu nedenlerden dolayı gelişmeye fırsat bulamadığını, sürekli küçüldüğünü söyleyebiliriz.

1533’te  Erzurum Beylerbeyliğinin Malazgirt Sancağına bağlı iken 1865’ te eyalet, liva , kaza, nahiye, köy sistematiği uygulamaya konuyor. Buna göre Patnos, Erzurum Eyaleti, Bayazıt Livasının 7 kazasından biri durumuna geliyor. 1867’de “Vilayet Nizamnamesi” uygulamaya konulmasıyla  Patnos; Erzurum Vilayeti, Bayazıt Sancağı, Antab (Tutak) Kazasının bir nahiyesi olmuştur. Bu dönemde Patnos’ta 250 hane, 1 dükkan, 1 han, 1 cami, 1 medrese, 2 kilise ve biri Hristiyan ikisi İslam olmak üzere 3 Sıbyan Mektebi bulunmaktaydı.

Osmanlı kayıtlarında “Batnus” şeklinde adı geçen Patnos; ilçe olana kadar fazla bir önem kazanmamıştır. 1936’ da Malazgirt İlçesinin Sultanmut (Doğansu), Ahlat İlçesinin Aktepe (Sarısu) ve Erciş İlçesinin Dedeli Bucaklarının birleştirilmesiyle ilçe statüsüne geçmiştir. Günümüzde 92 adet köyü ile yaklaşık 1421 kmª’lik bir idari etki alanına sahip olan ve hızla nüfuslanmakta olan bir şehirdir.

 

 

 

 


Anahtar Kelimeler: Patnos Belediye Eşbaşkanı Emrah KILIÇ, Dernek Açılışına Katıldı
Bu haber toplam 1620 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Kaybolan Genç Ölü Bulundu.
Ağrı'da bir kadın sokak ortasında öldürüldü
Bisikletliler, kafa kafaya çarpıştı
AĞRI'nın Patnos ilçesinde otomobil ile hafif ticari aracın çarpışması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi yaralandı.
BARAJ GÖLÜNDE ACI SON
PATNOSSPOR BAŞKANI ÇETİN TEZCAN ATEŞ PÜSKÜRDÜ.
PATNOS'TA POLENLİ AĞAÇLAR KESİLECEK.
Patnos'ta Trafik Kazası: 1 Ölü, 3 Yaralı
Patnos'ta binlerce çiçek ve ağaç toprakla buluşturuluyor
Patnos Belediyesi Peyzaj Ve Temizlik Çalışmalarına Devam Ediyor
Patnos Belediyesi Eş Başkanlarından Ramazan Mesajı
Patnos'da Kardeşler Kavga Etti: 1 Ölü, 3 Yaralı
Patnos'ta Şiddetli Rüzgar Hasara Neden Oldu
Patnos Belediyesi Eş Başkanları Mezuniyet Törenine Katıldı
Patnos Belediyesi Tarafından At Yarışı FestivaliYapıldı
PATNOS'TA ŞAMPİYONLUK GECESİ KUTLANDI.
Patnos’ta köy ve mahalle muhtarlarına yönelik eğitim semineri düzenlendi
MÜŞERREF GEÇER SU DEPOLARINI İNCELEDİ
Patnos Kaymakamına Anlamlı Ziyaret
Eş Başkanlar Köseler Suyunu Yerinde İncelediler
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur