Son Dakika
Araştırmacı Yazar Mehmet Yardımcı Ata Yurdunda TARİHİ İSHAK PAŞA SARAYIN'DA RESİM SERGİSİ DOĞUBAYAZIT'TA VEFAT HABERLERİ Kayısı yiyen sincaplar görüntülendi Yüksekova'dan Acı Haber... DOĞUBAYAZIT OTOBÜSÜ SİVAS'TA KAZA YAPTI Araştırmacı Yazar Nihat Gültekin'den Gazetemize Anlamlı Ziyaret DOĞUBAYAZIT MASTIR FUTBOL MAÇI Ağrı Barosu Doğubayazıt'ta "Vergi Hukuku Uygulamalı"Konulu Seminer Düzenledi Tandır ekmeğine ilgi artıyor
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Iğdır Üniversitesinde 'Nevruz' Konulu Panel Düzenledi
 

Iğdır Üniversitesinde "Nevruz" Konulu Panel Düzenledi

Iğdır Üniversitesi tarafından Karaağaç Kampüsü konferans salonunda "Nevruz" konulu panel düzenlendi

25 Mart 2019 Pazartesi 08:59
Yazdır

Iğdır Üniversitesi tarafından Karaağaç Kampüsü konferans salonunda "Nevruz" konulu panel düzenlendi.


Iğdır Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Sözer Akyıldırım, Emekli Öğr. Gör. Turgut Öcal ve Araştırmacı-Yazar Ziya Zakir Acar’ın konuşmacı olarak katıldığı panele Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, kamu kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.


Panelin açılış konuşmasını yapan oturum başkanı Öğr. Gör. Sözer Akyıldırım, Nevruz Bayramının tarihi süreçte Türklerin yaşam biçimini şekillendirdiğini ve tabiat hadiselerine bağlı olarak oluştuğunu ifade ederken aynı zamanda günümüze kadar gelmiş bir bayram olduğunu dile getirdi.

" Nevruz, tabiatın uyanışı ve ilkbaharın habercisidir"

Panel kapsamında konuşmacı olarak söz alan Emekli Öğr. Gör. Turgut Öcal ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Iğdır halkının çok büyük bir sevinç ve sabırsızlıkla beklediği ve kutladığı bayramlardan biri de Nevruz Bayramıdır. Nevruz’da her şeyin yeniden doğduğuna inanılır. Nevruz, tabiatın uyanışı ve ilkbaharın gelişinin habercisidir. Nevruz kutlamalarının başlangıcı olarak kabul edilen 21 Mart, gece ile gündüzün eşit olduğu ve zaman hesaplamasında bir başlangıç olduğu gündür.”

"Nevruz, halkın tüm değerlerini bir araya getiren bir bayramdır"

Panelde son olarak söz alan Araştırmacı-Yazar Ziya Zakir Acar da bayramların; yardımlaşma ve dayanışma anlamında toplumsal yapıyı kuvvetlendiren bir olgu olduğunu, ifade etti. Konuşmasının devamında Acar şu ifadeleri kullandı: “Nevruz halkın tüm değerlerini bir araya getiren bayramdır. Evler yeniden temizlenir, boya-badana yapılır, bahçeler temizlenir, halı ve kilimler yıkanır. Aile fertlerine imkânlar ölçüsünde bayramlıklar alınır ve giydirilir. 21 Mart’tan iki hafta önce semeni ekilir ve yetiştirilir, Yeddi-levin denilen en az yedi çeşitten oluşan çerez ve meyve alınır, fakir ve yoksullara yardım edilir ve giydirilir, küs olanlar barıştırılır, hasta ziyaretlerine gidilir. Baca baca yapılır, yumurtalar kırmızıya boyanır ve tokuşturulur ve Nevruz günü düşmanlıklar sona erdirilir.” dedi.

“Nevruz baharın müjdecisi demektir”

Ziya Zakir Acar’ın konuşmasının ardından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma söz aldı. Alma kısa konuşmasında “Nevruz Bayramı bütünleştirici bir bayramdır. Nevruz baharın müjdecisi demektir. Iğdır’da nevruz bayramları çok keyifli ve anlamlı geçiyor. Başta tüm Iğdır halkının olmak üzere üniversitemiz personeli ve öğrencilerimizin nevruz bayramını en içten duygularımla kutluyorum.” dedi.

Panel yapılan konuşmaların ardından panelistlere  teşekkür belgelerinin verilmesiyle son buldu.

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: Iğdır Üniversitesinde "Nevruz" Konulu Panel Düzenledi doğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber portalı
Bu haber toplam 545 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Kayısı yiyen sincaplar görüntülendi
Yüksekova'dan Acı Haber...
Saklı cennet "Miraşe Yaylası" göz kamaştırıyor
Rektör Alma, LGS Birincisi Hatice Kübra Güneş’i Makamında Kabul Etti
Van'da intihar girişimi 7 saat sürdü!
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Iğdır Üniversitesine Bir Otobüs Hibe Etti
TUZ MAĞARASINDA SİNEMA KEYFİ
Iğdır kayısısı artık ihraç ediliyor
Firar eden arı kolonisi vatandaşları endişelendirdi
Erzurum'da otostop çeken genç kızın feci sonu
Hayvan hırsızlarını özel ekip yakaladı
TÜBA Enerji Depolama Teknolojileri Çalıştayı ve Paneli Başladı
Iğdır Üniversitesi Meyve Bahçelerinde İnceleme Yapacak
Van Büyükşehir Belediye Başkanı, otobüste yolcuları dinledi
Van Büyükşehir Belediye Başkanı, otobüste yolcuları dinledi
SERKA, Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır'ı önemli yatırımlara imza attı
Kars’ta Serhat Doğa ve Kültür Festivali yapıldı
Yavru Karga Özgürlüğe Kanat Çırptı
Van'da iğrenç olay 2 kişi tutuklandı
Rektör Alma ‘TÜBA 55’inci Genel Kurul’una Katıldı
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur