Son Dakika
Taşlıçay'da 23 Nisan büyük bir coşkuyla kutlandı. 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI DOĞUBAYAZIT MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YUSUF YARDIMCI'NIN 23 NİSAN MESAJI DOĞUBAYAZIT'TA NİSAN ŞAKASI Ağrı Valisi Elban'ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı Taşlıçay Toklu Şelalesi Ziyaretçilerini Bekliyor AĞRI MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TURAN’IN 23 NİSAN MESAJI Rektör Karabulut’tun 23 Nisan Mesajı Kars Belediyesi fidanları toprakla buluşturdu PATNOS'TA ŞAMPİYONLUK GECESİ KUTLANDI.
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Iğdır Üniversitesinde 'Nevruz' Konulu Panel Düzenledi
 

Iğdır Üniversitesinde "Nevruz" Konulu Panel Düzenledi

Iğdır Üniversitesi tarafından Karaağaç Kampüsü konferans salonunda "Nevruz" konulu panel düzenlendi

25 Mart 2019 Pazartesi 08:59
Yazdır

Iğdır Üniversitesi tarafından Karaağaç Kampüsü konferans salonunda "Nevruz" konulu panel düzenlendi.


Iğdır Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Sözer Akyıldırım, Emekli Öğr. Gör. Turgut Öcal ve Araştırmacı-Yazar Ziya Zakir Acar’ın konuşmacı olarak katıldığı panele Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, kamu kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.


Panelin açılış konuşmasını yapan oturum başkanı Öğr. Gör. Sözer Akyıldırım, Nevruz Bayramının tarihi süreçte Türklerin yaşam biçimini şekillendirdiğini ve tabiat hadiselerine bağlı olarak oluştuğunu ifade ederken aynı zamanda günümüze kadar gelmiş bir bayram olduğunu dile getirdi.

" Nevruz, tabiatın uyanışı ve ilkbaharın habercisidir"

Panel kapsamında konuşmacı olarak söz alan Emekli Öğr. Gör. Turgut Öcal ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Iğdır halkının çok büyük bir sevinç ve sabırsızlıkla beklediği ve kutladığı bayramlardan biri de Nevruz Bayramıdır. Nevruz’da her şeyin yeniden doğduğuna inanılır. Nevruz, tabiatın uyanışı ve ilkbaharın gelişinin habercisidir. Nevruz kutlamalarının başlangıcı olarak kabul edilen 21 Mart, gece ile gündüzün eşit olduğu ve zaman hesaplamasında bir başlangıç olduğu gündür.”

"Nevruz, halkın tüm değerlerini bir araya getiren bir bayramdır"

Panelde son olarak söz alan Araştırmacı-Yazar Ziya Zakir Acar da bayramların; yardımlaşma ve dayanışma anlamında toplumsal yapıyı kuvvetlendiren bir olgu olduğunu, ifade etti. Konuşmasının devamında Acar şu ifadeleri kullandı: “Nevruz halkın tüm değerlerini bir araya getiren bayramdır. Evler yeniden temizlenir, boya-badana yapılır, bahçeler temizlenir, halı ve kilimler yıkanır. Aile fertlerine imkânlar ölçüsünde bayramlıklar alınır ve giydirilir. 21 Mart’tan iki hafta önce semeni ekilir ve yetiştirilir, Yeddi-levin denilen en az yedi çeşitten oluşan çerez ve meyve alınır, fakir ve yoksullara yardım edilir ve giydirilir, küs olanlar barıştırılır, hasta ziyaretlerine gidilir. Baca baca yapılır, yumurtalar kırmızıya boyanır ve tokuşturulur ve Nevruz günü düşmanlıklar sona erdirilir.” dedi.

“Nevruz baharın müjdecisi demektir”

Ziya Zakir Acar’ın konuşmasının ardından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma söz aldı. Alma kısa konuşmasında “Nevruz Bayramı bütünleştirici bir bayramdır. Nevruz baharın müjdecisi demektir. Iğdır’da nevruz bayramları çok keyifli ve anlamlı geçiyor. Başta tüm Iğdır halkının olmak üzere üniversitemiz personeli ve öğrencilerimizin nevruz bayramını en içten duygularımla kutluyorum.” dedi.

Panel yapılan konuşmaların ardından panelistlere  teşekkür belgelerinin verilmesiyle son buldu.

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: Iğdır Üniversitesinde "Nevruz" Konulu Panel Düzenledi doğubayazıt, haber, doğubayazıt haber, doğubayazıt haberleri, doğubayazıt halkın sesi doğubeyazıt, haber, doğubeyazıt haber, doğubeyazıt haberleri, doğubeyazıt halkın sesi Doğunun en büyük haber portalı, doğubayazıtın en büyük haber portalı
Bu haber toplam 367 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Taşlıçay'da 23 Nisan büyük bir coşkuyla kutlandı.
Kars Belediyesi fidanları toprakla buluşturdu
Rektör Alma’dan "23 Nisan" Mesajı
Çiftçi tohum derdinde
Furkan’dan 4 Gündür Haber Yok
Heyelan Yolları Kapattı
Van’da deprem
Iğdır Üniversitesinde “Nüfus ve Göç Uygulama ve Araştırma Merkezi” Kuruldu
Kars’ın sorunları çalıştayda görüşülecek
“Kars’ın da İstanbul’un da sorunlarını çözeceğiz”
“Ufka Yolculuk” Ödülleri Sahiplerini Buldu
Rektör Alma’nın ‘Berat Kandili Mesajı’
Erzurum’da Kaza: 1 Ölü, 2 Yaralı
Ayhan Bilgen belediye işçilerine seslendi
Rektör Alma Petrol İstasyonu Açılışına Katıldı
Siirt'te HDP'li Işık, mazbatasını aldı
Tarım işçilerini taşıyan midibüs devrildi: 2 ölü, 25 yaralı
Eşbaşkanlar Bilgen ve Alaca, Belediyenin mevcut durumunu değerlendirdi
Gün Geçtikçe Kasları Eriyor
Üniversiteler arası Müsabakalarda 2'ci Olan Salon Futbol Takımı Iğdır Rektörünü ziyaret etti
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur