Son Dakika
DOĞUBAYAZIT'TA ÖLÜM HABERLERİ Küçük Nurcan’ın cansız bedenine ulaşıldı  Bu Okula Koşarak Gidiyorlar Ahmedi Hani Anadolu Lisesi Öğrenci ve Öğretmenlerinden Ramazan Yardımı Vali Elban'ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Mesajı Van'da Dengbej Dinletisine İlgi Büyüktü... Ekrem Çelebi'nin19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı DOĞUBAYAZIT’TA TRAFİK KAZASI 1 ÖLÜ. Ağrı 1970 TFF 3. Lig’de Türkiye'nin en yüksek noktası Ağrı Dağı, eteklerindeki kırmızı renkli gelincik çiçekleri ve zirvesindeki kar ile adeta görsel şölen sunuyor.
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Sabahın ilk ışıklarında Doğubayazıt'ın büyüleyen tarihi
 

Sabahın ilk ışıklarında Doğubayazıt'ın büyüleyen tarihi

Sabahın ilk ışıklarında Doğubayazıt'ın büyüleyen tarihi

4 Şubat 2019 Pazartesi 08:47
Yazdır

 

Sabahın ilk ışıklarında Doğubayazıt'ın büyüleyen tarihi

 

Doğubayazıt’ta bulunan İshak Paşa Sarayı, Ahmedi Hani Türbesi, Bayazıt Camii ve Doğubayazıt Kalesi sabahın ilk ışıklarında açığa çıkan görüntüsü ile görenleri mest ediyor. Tarihi ve mimari özellikleri ile dikkat çeken tarihi mekanlar her mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.

Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi tarihi mekanları ile her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlıyor. İlçeye 7 km uzaklıktaki üç tarihi mekan her mevsim ayrı bir görüntüsü ile ziyaretçilerini büyülüyor. İlçe merkezine hakim bir noktada bulunan İshak Paşa Sarayı, Ahmedi Hani Türbesi, Bayazıt Camii ve Doğubayazıt Kalesi sabahın ilk ışıklarında göz kamaştırıyor.

116 ODALI İSHAK PAŞA SARAYI

Doğubayazıt sancak beyi Çolak Abdi Paşa tarafından 1685 yılında ilçeye 7 kilometre uzaklıktaki sarp kayalıklar üzerine inşa edilen ve 1784 yılında oğlu İshak Paşa döneminde yapımı tamamlanan 116 odalı İshakpaşa Sarayı, türbesi, camisi, surları, avluları, koğuşları, divan ve harem salonları ile her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Dünyanın ilk kalorifer sisteminin de kullanıldığı yer olarak bilinen İshak Paşa Sarayı, 99 yılda tamamlanmış. İstanbul Topkapı Sarayı'ndan sonra son devirde yapılmış sarayların en ünlüsüdür. Efsaneye göre ishak paşa'nın kızı Ağrı dağı'na kaçırılmış. İshak Paşa da "gözüm o dağı görmesin" diyerek Ağrı Dağı görmeyen tek yere bu sarayı yaptırmış. Mimarisi ve bulunduğu yer ile sanki bir saray değil, tüm heybetiyle canlı bir tarih, her tarafı sır dolu bir efsane olarak dikkat çekiyor.

BAYAZIT CAMİİ

Doğubayazıt'ın sembollerinden bir tanesi olan Bayazıt Camii, ihtişamlı görüntüsü ile tarihe tanıklık etmek isteyenlere kapılarını aralamaya devam ediyor. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesi olan cami, Yavuz Sultan Selim döneminde inşa edilmiş ve günümüze kadar ulaşmayı da başarmıştır.

EHMEDÊ XANÎ TÜRBESİ

Doğubayazıt’ta yaşadığı belirtilen ünlü Kürt düşünür Ehmedê Xanî türbesi de İshak Paşa Sarayı’nın hemen üst tarafında yer alıyor. Xanî vefat edince sarayın karşısında bir bölgeye defnediliyor ve sonrasında burası türbe olarak can buluyor.  Yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de ilgisini çeken adreslerden biridir.

URARTU KALESİ

Doğubayazıt şehrinin 7 km. güneydoğusunda Belleburç denilen bir konumda, sarp bir kayalık üzerinde kurulmuş olan ve günümüzde harabe bir durumda bulunan kalenin ilk olarak ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak kaledeki Urartu mezarları ve antik çağlara ait kalıntılar, buranın antik bir yerleşme olduğu izlenimini veriyor. Bayazıt şehrinin coğrafi konumu nedeniyle, kale tarih boyunca önemli görevler üstelenmiştir.

Kaynak:Sputnik


 

Anahtar Kelimeler: Sabahın ilk ışıklarında Doğubayazıt'ın büyüleyen tarihi
Bu haber toplam 713 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Ahmedi Hani Anadolu Lisesi Öğrenci ve Öğretmenlerinden Ramazan Yardımı
DOĞUBAYAZIT’TA TRAFİK KAZASI 1 ÖLÜ.
GÜVENLİK GEREKÇESİYLE YENİDEN...
KAYMAKAM ENGİN BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
MUSTAFA BARAN /DAYİKAMİN KLİBİ ÇIKTI .
DOĞUBAYAZIT’DA “ O ÖYLE DEĞİL” MÜNAZARA YARIŞMASI YAPILDI
İlçemiz'de Trafik Uygulamasına Ortaokul Öğrencilerinden Üniformalı Destek
HAYAL ET HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRELİM
KARDEŞ OKULA UZANAN EL
Muhtarlık Seçimi Yenilenecek
DOĞUBAYAZIT KAYMAKAMI ZAFER ENGİN'İN RAMAZAN AYI MESAJI
Mersin Öğrencilerin Mektup Kardeşliği
Dirayet Dilan Taşdemir’in Doğubayazıt Belediye Başkanlığı'nı ziyaret
DOĞUBAYAZIT'DA OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİNİN DÜZENLEDİĞİ SERGİYE İLGİ BÜYÜKTÜ
Ağrı'da Zorlu Yayla Yolculuğu
Doğubayazıt Belediyesinden Ağaç Dikme ve Temizlik çalışmaları
ÇAĞRIMIZA BEKLENEN YARDIM ELİ UZANDI
BELEDİYE EŞ BAŞKANLARININ BASIN AÇIKLAMASI
KADERİNE TERK EDİLMİŞ BİR MAHALLE
DOÇ.DR.ŞAHABETTİN ÖZTÜRK DOĞUBAYAZIT’IN TARİHİ VE TURİSTLİK PIRABELEK (ALACA) KÖPRÜSÜNDE
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur