Son Dakika
Dr. Oktay'dan Üniversitelere Proje Üretimi ve Yerel Kalkınmaya Destek Çağrısı HDP AĞRI MİLLETVEKİLLERİ DOĞUBAYAZIT’TA HALKLA BULUŞTULAR AK PARTİ DOĞUBAYAZIT BELEDİYE MECLİSİ VE İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNİ AÇIKLADI Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Doğubayazıt Belediye Meclis Üyeleri ve İl Genel Meclis üyeleri adayları belli oldu. Ağrı Merkez ve İlçe Belediye Başkan Adayları (İHA) Ağrı Temsilcisi Ahmet Genç, trafik kazası geçirdi. “Paylaşacağın Bir Kitap ve Oyuncak Var mı?” FERYADIMIZDIR AYIRIN BİZİ! ... 2. AĞRI TANITIM GÜNLERİ Saadet Partisi Belediye Meclis Üyelerini Açıkladı.
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Ağrı'da 'Kadın Emeği Buluşması' Programı Düzenlendi
 

Ağrı'da "Kadın Emeği Buluşması" Programı Düzenlendi

Ağrı'da "Kadın Emeği Buluşması" Programı Düzenlendi

2 Şubat 2019 Cumartesi 11:38
Yazdır

Hak-İŞ Konfederasyonu Genel Sekreteri Osman Yıldız ve Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin'in katılımıyla HAK-İŞ'in kadın üyelerine yönelik "Kadın Emeği Buluşması" eğitimi verildi.

HAK-İŞ Ağrı İl Başkanlığınca Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Abdurrahim Arvasi Öğrenci Yurdu konferans salonunda gerçekleştirilen program, İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşunda bulunulması ile başladı.


HAK-İŞ Ağrı İl Başkanı Ahmet Varol yaptığı açılış konuşmasına başlamadan önce katılımcıları, Yeryüzüne yeniden hayat veren Nuh’un Şehri Ağrı’dan saygı, sevgi ve muhabbetle selamlayarak konuşlarına başlayan Başkan Ahmet Varol; Hak-iş Konfederasyonumuz kurulduğu günden bu yana Kadın ve Erkeğin hep birlikte toplumu inşaa etmekle mükellef olduğunu savunuyoruz. Bu sebeple, adalet, hakkaniyet ve dengenin toplumun en küçük yapıtaşı olan aileden başlayarak tüm insanlığa yayılması için mücadele veriyoruz. Çünkü biliyoruz ki ancak adalet merkezi bir yaklaşımla tüm toplumun faydasını gözetebiliriz ve sorulara kalıcı çözümler üretebiliriz.


Başkan Varol; Alın teri döken emekçi kadınlarımızı canı gönülden kutluyor ve birlikte ne kadar güzel çalışmalar yapıldığına şahidiz.

Ağrı ÖZ GÜVEN-SEN il Başkanı Aysel ÇAKAN sözlerine Kadın emeği çalıştayımıza hoş geldiniz diyerek başlayarak.

Ağrı ÖZ GÜVEN-SEN il Başkanı ÇAKAN yaptığı konuşmada; Hak-iş konfederasyonumuza bağlı sendikalardan herhangi birinin üyesi olmak iş yeri Temsilcisi olmak hangi departmanda olursa olsun görev almak katkı sunmak inanılmaz bir mutluluk ve büyük bir gururdur Çünkü konfederasyonumuzun genel başkanı Sayın Mahmut Arslan üyesi olduğum öz güven sen sendikamızın Genel Başkanı Sayın Ömer Yılmaz, genel başkan yardımcılarım ve bölge Başkanım bana üstlenmiş olduğum bu görevde, kadın olduğum için ekstra ayrıcalık ve güven vermektedirler.
Bu zorlu yola girerken taşıdığım kaygılardan kurtulmam ve eksikliklerimizden ötürü bir mahcubiyet yaşamamak için sen yaparsın sen başarırsın diyerek hertürlü destek verdiler ve her ihtiyaç duyduğumuzda ya yanımızda oldular yada bizi bilgilendirdiler Genel başkanım Sayın Ömer Yılmaz’ın dediği gibi bu işin bir okulu yok bu işte başarılı olmanın sırrı gönüllük esasıyla çalışıp üyelerimizin gönlüne girmektir onlar sadece başkan olarak değil bir abi olarak Gönüllerimizde yer aldılar Bizde onlardan aldığımız enerji ile değerli üyelerimize abla kardeş olmaya çalışıp onların dertlerini kendi derdimiz gibi görüp karşılık beklemeden dertlenmeliyiz Konfederasyon başkanımız sayın ( Mahmut Arslan haksızlığa uğramış her mazlumun bizden soracak bir hesabı var düstürü ile çalışınız uyarısı ayrıca bize bir görev sorumluluğu yüklemektedir)
Göreve başladığım ilk zamanlar büyük kaygılar taşıdığım bu yolda şuan gayet mutlu ve kendimi güvende hissediyorum benim 3 kardeşim var ama bu üstlenmiş olduğum görevle beraber onlarca kardeşim her ilde ayrı ayrı evim oldu hak-iş ailesinin mensubu üyesi ve görevlisi olmak büyük bir onur ve mutluluktur ben buradan Hak-iş genel başkanımız Sayın Mahmut Arslan’a ve Genel Başkanımız Sayın Ömer Yılmaz’a Sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum Osman Bey ve Fatma hanıma tekrardan ilimize hoş geldiniz diyor hepinizi Allah’a emanet ediyorum sağ olun var olun diyerek sözlerini tamamladı.
HAK-İŞ Konfederasyonu Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, 2009 yılında HAK-İŞ'in kadın üye oranının yüzde 2 olduğunu, bugün itibariyle bu sayının yüzde 25'e yükseldiğini söyledi.
Kadınların sendikal hayata katılmaları için çalışma yürüttüklerini ifade eden Zengin, 10 ilde 81 ili kapsayan eğitimlerin yapıldığını aktardı.
Zengin, sendikanın birçok yerinde kadınların görevli olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:
"HAK-İŞ olarak kadınların toplumsal hayattaki rol ve statülerini arttırmaya yönelik eğitim ve toplumsal kampanyalar düzenlemekteyiz. Üniversiteler ile işbirliği yaparak eğitim programları uyguluyoruz. Bunlardan bir tanesi, geçen haftalarda Hacı Bayram Veli Üniversitesi ile imzaladığımız 'Gençlik Farkında' projesi başladı. Aynı zamanda lisansüstü eğitim görenlerin başladığı 'Kadın ve Örgütlenme' temalı projemiz inşallah 8 Mart tarihinde tamamlanacak. Ödülünü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde takdim etmiş olacağız. Kadınların çalışma hayatındaki konumunu, beklentilerini ve ihtiyaçlarını araştırıyoruz. Buna yönelik anket çalışması yapıyoruz."
"Bizim kültürümüzde ve köklerimizde cinsiyet ayrımcılığı yoktur"
"Bizim inancımız ve kültürümüzde aile kadın ve erkeğin ortak sorumluluğunda teşekkül eden ve yaşayan hayati bir müessesedir" diyen Zengin, şu ifadeleri kullandı:
"Kadın fıtratı gereği tüm yaratılanlara anne gözüyle bakmaktır. Bizim kültürümüzde ve köklerimizde cinsiyet ayrımcılığı yoktur. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığı noktasında yapılacak adımlar var. Yapmamız gerekenler de var. Bu noktada HAK-İŞ'in 'Fıtratta haklılık, haklarda eşitlik' diye bir sloganı var. Kadın kadın vasfını yitirmeden erkekleşmeden, fıtratını kaybetmeden adalet istiyoruz. Kadın ve erkek eşitliğinin sağlanması, kadının veya erkeğin vasfının göz önüne alınarak sistemin ona göre oluşturulması lazım."
HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Sekreteri Osman Yıldız ise sendikacılığın bir uzlaşma, sosyal diyalog, gelişmenin aracı ve unsuru olduğunu belirtti.
Sendikacılığı bir hak aracı ve iddia olarak nitelendiren Yıldız, "Biz doğruyu, pozitifi, nispeti, geleceği, gelişmeyi, barışı, uzlaşmayı arayan bir konfederasyonuz. Bugüne kadarki genel başkanlarımız, yöneticilerimiz ve üyelerimiz bu düstur üzerine oluştu. Çok şükür bunu başarmış bulunuyoruz. Konfederasyonumuz çok yavaş büyüdü. Bütün zor aşamaları aşama aşama kat ederek geldik. Bundan da hiç muzdarip olmadık." diye konuştu.
Yıldız, 2011 yılında 160 bin olan üye sayılarının 700 bine yaklaştığını sözlerine ekledi
Programa, Ağrı Belediye başkan yardımcısı Ayhan ATMACA, Ağrı Gençlik spor il müdürü Cihan DEMİR, Ağrı İl İş Kur Müdürü Gıyas GÜVEN, Ağrı il Orman işletme Müdürü Ferhat ALTUN, Ağrı TEİAS Müdürü Maruf VAROL, Ağrı Et Süt Kurumu Müdürü Yılmaz ASLAN, Ağrı Göç İdaresi Müdürü Osman ÇIRAK, Ağrı Aile sosyal politikalar il müdürü Mehmet Şafi ERİM, Ağrı Memur sen il Başkanı Süleyman GÜMÜŞER, Ağrı Sağlık Sen Şube Başkanı Fevzi MAĞAL, Ağrı HAK-İŞ il Başkanı Ahmet VAROL, Ağrı ÖZ GÜVEN-SEN il Başkanı Aysel ÇAKAN, Ağrı Hizmet İş İl Başkanı Hakan YİĞİT, Ağrı Öz Sağlık İş İl Başkanı Hakan YILDIRIM ve sendika üyesi kadınlar katıldı.
Program Sonunda Konuşmacılara Hediyeler verilerek, programa katılan üyelerle toplu fotoğraf çekildi.

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: Ağrı'da "Kadın Emeği Buluşması" Programı Düzenlendi
Bu haber toplam 394 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Dr. Oktay'dan Üniversitelere Proje Üretimi ve Yerel Kalkınmaya Destek Çağrısı
(İHA) Ağrı Temsilcisi Ahmet Genç, trafik kazası geçirdi.
2. AĞRI TANITIM GÜNLERİ
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Tüm Abonelik İşlemleri E-Devlet Üzerinden Yapılabilecek
Masa Tenisi, Hentbol ve Satranç İl Birincilikleri Sona Erdi
AĞRI VALİ YARDIMCISI SARI’DAN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEKİN’E ZİYARET
Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı Ocak 2019 istatistikleri
Ağrı'da İtfaiyecilerin "Buz Sarkıtları" Mesaisi Sürüyor
İŞKUR MÜDÜRÜ VE ATSO BAŞKANI VE YÖNETİMİ TEKSTİL KENTE ZİYARET
Ağrı Belediyesi Eş Başkan Adayı Gözaltına Alındı
Ağrı Erkek Badminton Takımı Yarı Finalde
AĞRI VALİLİĞİNDEN YASAKLANMA
Ağrı Belediyesinden Kadınlara yönelik Kooparatifcilik Semineri
Ağrı’dan Eyof’a 4 Sporcu Katılım Sağlıyor
Mazlumder Ağrı Şubesi 8. Olağan Genel Kurulu Yapıldı
MEHMET ERAT KAR, SOĞUK DİNLEMEDEN HER EVİN KAPISINI ÇALIYOR
Ağrı ADSM Yeni Hizmet Binasına Taşındı
AĞRI TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİMİ TOBB SEMİNERİNE KATILDI
ÇELEBİ’DEN AĞRI DEVLET HASTANESİNE ESWL MÜJDESİ
Diyadin'de 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü Etkinliği Düzenlendi
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur