Son Dakika
Bakan Yardımcısı Haluk Dursun, kazada hayatını kaybetti DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİ İTFAİYE EKİPLERİNİN YANGINA MÜDAHALESİ Kars’a yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi Öğrenciler Yine ‘Iğdır Üniversitesi’ Dedi Ağrı Barosu ''B.Başkanları Derhal İade Edilmelidir'' Bisikletliler, kafa kafaya çarpıştı Diyarbakır, Van ve Mardin'de belediye başkanları görevden alındı, valiler kayyım atandı Diyadin'de 40 kişinin karıştığı taşlı sopalı kavganın ardından barış sağlandı BALIK GÖLÜ FESTİVALİ Tarla sulama kavgası kanlı bitti: 1 ölü, 8 yaralı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Ağrı'da 'Kadın Emeği Buluşması' Programı Düzenlendi
 

Ağrı'da "Kadın Emeği Buluşması" Programı Düzenlendi

Ağrı'da "Kadın Emeği Buluşması" Programı Düzenlendi

2 Şubat 2019 Cumartesi 11:38
Yazdır

Hak-İŞ Konfederasyonu Genel Sekreteri Osman Yıldız ve Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin'in katılımıyla HAK-İŞ'in kadın üyelerine yönelik "Kadın Emeği Buluşması" eğitimi verildi.

HAK-İŞ Ağrı İl Başkanlığınca Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Abdurrahim Arvasi Öğrenci Yurdu konferans salonunda gerçekleştirilen program, İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşunda bulunulması ile başladı.


HAK-İŞ Ağrı İl Başkanı Ahmet Varol yaptığı açılış konuşmasına başlamadan önce katılımcıları, Yeryüzüne yeniden hayat veren Nuh’un Şehri Ağrı’dan saygı, sevgi ve muhabbetle selamlayarak konuşlarına başlayan Başkan Ahmet Varol; Hak-iş Konfederasyonumuz kurulduğu günden bu yana Kadın ve Erkeğin hep birlikte toplumu inşaa etmekle mükellef olduğunu savunuyoruz. Bu sebeple, adalet, hakkaniyet ve dengenin toplumun en küçük yapıtaşı olan aileden başlayarak tüm insanlığa yayılması için mücadele veriyoruz. Çünkü biliyoruz ki ancak adalet merkezi bir yaklaşımla tüm toplumun faydasını gözetebiliriz ve sorulara kalıcı çözümler üretebiliriz.


Başkan Varol; Alın teri döken emekçi kadınlarımızı canı gönülden kutluyor ve birlikte ne kadar güzel çalışmalar yapıldığına şahidiz.

Ağrı ÖZ GÜVEN-SEN il Başkanı Aysel ÇAKAN sözlerine Kadın emeği çalıştayımıza hoş geldiniz diyerek başlayarak.

Ağrı ÖZ GÜVEN-SEN il Başkanı ÇAKAN yaptığı konuşmada; Hak-iş konfederasyonumuza bağlı sendikalardan herhangi birinin üyesi olmak iş yeri Temsilcisi olmak hangi departmanda olursa olsun görev almak katkı sunmak inanılmaz bir mutluluk ve büyük bir gururdur Çünkü konfederasyonumuzun genel başkanı Sayın Mahmut Arslan üyesi olduğum öz güven sen sendikamızın Genel Başkanı Sayın Ömer Yılmaz, genel başkan yardımcılarım ve bölge Başkanım bana üstlenmiş olduğum bu görevde, kadın olduğum için ekstra ayrıcalık ve güven vermektedirler.
Bu zorlu yola girerken taşıdığım kaygılardan kurtulmam ve eksikliklerimizden ötürü bir mahcubiyet yaşamamak için sen yaparsın sen başarırsın diyerek hertürlü destek verdiler ve her ihtiyaç duyduğumuzda ya yanımızda oldular yada bizi bilgilendirdiler Genel başkanım Sayın Ömer Yılmaz’ın dediği gibi bu işin bir okulu yok bu işte başarılı olmanın sırrı gönüllük esasıyla çalışıp üyelerimizin gönlüne girmektir onlar sadece başkan olarak değil bir abi olarak Gönüllerimizde yer aldılar Bizde onlardan aldığımız enerji ile değerli üyelerimize abla kardeş olmaya çalışıp onların dertlerini kendi derdimiz gibi görüp karşılık beklemeden dertlenmeliyiz Konfederasyon başkanımız sayın ( Mahmut Arslan haksızlığa uğramış her mazlumun bizden soracak bir hesabı var düstürü ile çalışınız uyarısı ayrıca bize bir görev sorumluluğu yüklemektedir)
Göreve başladığım ilk zamanlar büyük kaygılar taşıdığım bu yolda şuan gayet mutlu ve kendimi güvende hissediyorum benim 3 kardeşim var ama bu üstlenmiş olduğum görevle beraber onlarca kardeşim her ilde ayrı ayrı evim oldu hak-iş ailesinin mensubu üyesi ve görevlisi olmak büyük bir onur ve mutluluktur ben buradan Hak-iş genel başkanımız Sayın Mahmut Arslan’a ve Genel Başkanımız Sayın Ömer Yılmaz’a Sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum Osman Bey ve Fatma hanıma tekrardan ilimize hoş geldiniz diyor hepinizi Allah’a emanet ediyorum sağ olun var olun diyerek sözlerini tamamladı.
HAK-İŞ Konfederasyonu Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, 2009 yılında HAK-İŞ'in kadın üye oranının yüzde 2 olduğunu, bugün itibariyle bu sayının yüzde 25'e yükseldiğini söyledi.
Kadınların sendikal hayata katılmaları için çalışma yürüttüklerini ifade eden Zengin, 10 ilde 81 ili kapsayan eğitimlerin yapıldığını aktardı.
Zengin, sendikanın birçok yerinde kadınların görevli olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:
"HAK-İŞ olarak kadınların toplumsal hayattaki rol ve statülerini arttırmaya yönelik eğitim ve toplumsal kampanyalar düzenlemekteyiz. Üniversiteler ile işbirliği yaparak eğitim programları uyguluyoruz. Bunlardan bir tanesi, geçen haftalarda Hacı Bayram Veli Üniversitesi ile imzaladığımız 'Gençlik Farkında' projesi başladı. Aynı zamanda lisansüstü eğitim görenlerin başladığı 'Kadın ve Örgütlenme' temalı projemiz inşallah 8 Mart tarihinde tamamlanacak. Ödülünü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde takdim etmiş olacağız. Kadınların çalışma hayatındaki konumunu, beklentilerini ve ihtiyaçlarını araştırıyoruz. Buna yönelik anket çalışması yapıyoruz."
"Bizim kültürümüzde ve köklerimizde cinsiyet ayrımcılığı yoktur"
"Bizim inancımız ve kültürümüzde aile kadın ve erkeğin ortak sorumluluğunda teşekkül eden ve yaşayan hayati bir müessesedir" diyen Zengin, şu ifadeleri kullandı:
"Kadın fıtratı gereği tüm yaratılanlara anne gözüyle bakmaktır. Bizim kültürümüzde ve köklerimizde cinsiyet ayrımcılığı yoktur. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığı noktasında yapılacak adımlar var. Yapmamız gerekenler de var. Bu noktada HAK-İŞ'in 'Fıtratta haklılık, haklarda eşitlik' diye bir sloganı var. Kadın kadın vasfını yitirmeden erkekleşmeden, fıtratını kaybetmeden adalet istiyoruz. Kadın ve erkek eşitliğinin sağlanması, kadının veya erkeğin vasfının göz önüne alınarak sistemin ona göre oluşturulması lazım."
HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Sekreteri Osman Yıldız ise sendikacılığın bir uzlaşma, sosyal diyalog, gelişmenin aracı ve unsuru olduğunu belirtti.
Sendikacılığı bir hak aracı ve iddia olarak nitelendiren Yıldız, "Biz doğruyu, pozitifi, nispeti, geleceği, gelişmeyi, barışı, uzlaşmayı arayan bir konfederasyonuz. Bugüne kadarki genel başkanlarımız, yöneticilerimiz ve üyelerimiz bu düstur üzerine oluştu. Çok şükür bunu başarmış bulunuyoruz. Konfederasyonumuz çok yavaş büyüdü. Bütün zor aşamaları aşama aşama kat ederek geldik. Bundan da hiç muzdarip olmadık." diye konuştu.
Yıldız, 2011 yılında 160 bin olan üye sayılarının 700 bine yaklaştığını sözlerine ekledi
Programa, Ağrı Belediye başkan yardımcısı Ayhan ATMACA, Ağrı Gençlik spor il müdürü Cihan DEMİR, Ağrı İl İş Kur Müdürü Gıyas GÜVEN, Ağrı il Orman işletme Müdürü Ferhat ALTUN, Ağrı TEİAS Müdürü Maruf VAROL, Ağrı Et Süt Kurumu Müdürü Yılmaz ASLAN, Ağrı Göç İdaresi Müdürü Osman ÇIRAK, Ağrı Aile sosyal politikalar il müdürü Mehmet Şafi ERİM, Ağrı Memur sen il Başkanı Süleyman GÜMÜŞER, Ağrı Sağlık Sen Şube Başkanı Fevzi MAĞAL, Ağrı HAK-İŞ il Başkanı Ahmet VAROL, Ağrı ÖZ GÜVEN-SEN il Başkanı Aysel ÇAKAN, Ağrı Hizmet İş İl Başkanı Hakan YİĞİT, Ağrı Öz Sağlık İş İl Başkanı Hakan YILDIRIM ve sendika üyesi kadınlar katıldı.
Program Sonunda Konuşmacılara Hediyeler verilerek, programa katılan üyelerle toplu fotoğraf çekildi.

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: Ağrı'da "Kadın Emeği Buluşması" Programı Düzenlendi
Bu haber toplam 1013 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Ağrı Barosu ''B.Başkanları Derhal İade Edilmelidir''
Hollanda'yı Değil! Ağrı'yı Tercih Ederim
22 Yaşındaki Genç Silahla İntihar Etti
Yazıcı Barajı'nın Suları Çekilince Eski Köy Yeniden Göründü
İki Aile Arasında Silahlı Kavga
AĞRI İÇÜ REKTÖRÜ PROF.DR.ABDULHALİK KARABULUT'UN BAYRAM MESAJI
Sağlık Çalışanı İntihar Etti
Çocuklarının çeyizini 2 bin rakımlı yaylada hazırlıyorlar
AĞRILI BAŞARILI GOLF SPORCULARDAN TEKİN’E ZİYARET
Minik Leyla'nın ölümüyle ilgili korkunç gerçek gün yüzüne çıktı: Aşiret kararı alınmış
Ağrı Organize Sanayi Bölgesi Toplantısı yapıldı.
Ağrı'da gökyüzü kızıla büründü
AĞRILI HACI KAFİLESİ KUTSAL TOPRAKLARA UĞURLANDI
ASTOP’tan Hastane Çalışanına Yapılan Saldırıya Kınama
TRABZON İLİNDEKİ LİNÇ GİRİŞİMİNE KARŞI AĞRI BAROSUNUN BASIN AÇIKLAMASI
Kanser hastası oğlunu böyle tedavi etti
Pazardan aldığı tavukla çiftlik kurdu
Ağrı’da ücretsiz Tercih Danışmanlığı
ASTOP; YEREL BASIN GÜÇLENDİRİLMELİDİR
ICLEL 2019 Başarı İle Tamamlandı
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur