Son Dakika
ERYILMAZ; BANA YETKİ VERİN DOĞUBAYAZIT’TI TİCARET MERKEZİ YAPALIM GALİBYETE HASRET DOĞUBAYAZIT SPOR CAN’DAN LİDER AĞRI SPOR'A YEMEK JESTİ ARKOZ MADENCİLİK A.Ş TARAFINDAN DOĞUBAYAZIT SPORA 30 BİN TL BAĞIŞ Boruya sıkışan yavru kediyi itfaiye kurtardı Erciş’te 21 öğretmen Avrupa yolcusu Vali Bilmez çöp alanında incelmelerde bulundu Van'da 17 yerleşim yeri ulaşıma kapandı Alev topuna dönen araçtan son anda kurtuldular Van’da ilk kez ‘Apendiks kapatma işlemi’ yapıldı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
İran sınırındaki Kapıköy Gümrük Kapısı hizmete açılıyor
 

İran sınırındaki Kapıköy Gümrük Kapısı hizmete açılıyor

Van'ın Saray ilçesinde 2 yıl önce temeli atılan ve 100 milyon liraya mal olan Kapıköy Gümrük Kapısı, ay sonunda hizmete girecek.

11 Ocak 2019 Cuma 12:34
Yazdır
baskı

Şu anda bütün hizmetlerin konteynerlerde sağlandığı sınır kapısında son hazırlıklar da tamamlanıyor. Türkiye'nin en modern gümrük kapılarından biri olarak hizmet verecek olan Kapıköy Gümrük Kapısı'nın, ocak ayının sonlarında hizmete girmesi planlanıyor.


Van'ın İran'a açılan Kapıköy Sınır Kapısı'nda yapımına başlanan yeni gümrük binasında sona gelindi. Van’a 90 kilometre uzaklıkta bulunan ve Vanile İran'ın Hoy şehirlerini bağlayan Kapıköy Gümrük Kapısı, açık- kapalı ve yeşil alanlar olmak üzere 70 bin metrekare alan üzerine kuruldu. İçerisinde modern yolcu giriş-çıkış peronları, idare hizmet binası, diğer kurum binaları, kaçak eşya ambarı, arama hangarı, X- Ray tarama sistemleri gibi modern bir gümrük kapısında bulunması gereken tüm araç, gereç ve teçhizatın bulunduğu gümrük kapısı, Türkiye'nin en modern kara hudut kapıları arasındaki yerini alacak. Yaklaşık 100 milyon liraya mal olan tesislerin hizmete girmesi ve İran tarafının da kendi tesislerini tamamlaması halinde Kapıköy Sınır Kapısı uluslararası TIR ve otobüs trafiğine de açılacak. Kapıköy'de tam donanımlı gümrük kompleksi, bölgenin ticaret ve turizm merkezi haline gelmesini sağlayacak.


İran'ın yurt dışı çıkışlarında uyguladığı yüksek harçlardan dolayı Van’a gelen turist sayısında gözle görülür bir düşüş yaşanırken, 2017 yılında yaklaşık 957 bin kişinin giriş çıkış yaptığı sınır kapısından, 2018 yılında yaklaşık 682 bin kişi giriş çıkış yaptı. Özellikle bayram, yılbaşı nevruz, hafta sonu gibi günlerde Van'a gelen turistler, kentte ekonomiyi canlandırıyor. Yeni gümrük kapısının hizmete girmesiyle birlikte gelen İranlı turist sayısında da artış bekleniyor.


SEL NEDENİYLE AÇILIŞ GECİKTİ

Şu anda bütün hizmetlerin konteynerlerde verildiği gümrük kapısının hizmete girmesi aylar öncesine planlandı. Ancak, sınırda aşırı yağışlar sonrası, derenin taşması nedeniyle 17 Haziran da meydana gelen sel felaketinde, çevre duvarı yıkıldı, ana bina, bodrum katı, tesisat galerisi, gümrük sahası büyük zarar gördü. Yaklaşık 10 milyon lira zararın meydana geldiği bölgede, gümrük kapısının açılışı da gecikti. Sel felaketinin yaralarının sarılmasının ardından gümrük kompleksinde son hazırlıklar tamamlanıyor. Ocak ayının sonlarına doğru hizmete girmesi planlanan gümrük kapısı artık tam donanımlı tesislerde hizmet verecek.

Anahtar Kelimeler: İran sınırındaki Kapıköy Gümrük Kapısı hizmete açılıyor
Bu haber toplam 153 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Boruya sıkışan yavru kediyi itfaiye kurtardı
Erciş’te 21 öğretmen Avrupa yolcusu
Vali Bilmez çöp alanında incelmelerde bulundu
Van'da 17 yerleşim yeri ulaşıma kapandı
Alev topuna dönen araçtan son anda kurtuldular
Van’da ilk kez ‘Apendiks kapatma işlemi’ yapıldı
Kar Kalınlığı 6 Metreye Ulaştı
Eksi 20 Derecede Balık Avı
Cinsel İstismarla Mücadele Derneği Kuruldu
Iğdır Üniversitesi ile Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi arasında Farabi değişim programı kapsamında anlaşma yapıldı
Iğdır Üniversitesi ile Kore Dongduk Women’s University Arasında Stratejik İşbirliği Protokolü İçin Görüşmeler Başladı
Köy çocukları badmintonla tanıştılar
Van’da 2018 yılında 72 yaralı yaban hayvanı tedavi edildi
Jandarmadan ‘okul güvenliği’ uygulaması
VASKİ'den yapılandırmada 3.taksit uyarısı
Çiftçiye İşletme Brifingi
Dikkat Eksikliğine Çözüm
Üniversitede, Sarıkamış Harekâtının 104. Yıl Dönümü Münasebetiyle Konferans Düzenlendi
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Çetin Rektör Alma’ya Kitap Hediye Etti
Mersin'de kargo gemisi karaya oturdu
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur