Son Dakika
ERYILMAZ; BANA YETKİ VERİN DOĞUBAYAZIT’TI TİCARET MERKEZİ YAPALIM GALİBYETE HASRET DOĞUBAYAZIT SPOR CAN’DAN LİDER AĞRI SPOR'A YEMEK JESTİ ARKOZ MADENCİLİK A.Ş TARAFINDAN DOĞUBAYAZIT SPORA 30 BİN TL BAĞIŞ Boruya sıkışan yavru kediyi itfaiye kurtardı Erciş’te 21 öğretmen Avrupa yolcusu Vali Bilmez çöp alanında incelmelerde bulundu Van'da 17 yerleşim yeri ulaşıma kapandı Alev topuna dönen araçtan son anda kurtuldular Van’da ilk kez ‘Apendiks kapatma işlemi’ yapıldı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
BAY DER’DEN TAZİYE YEMEKLERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
 

BAY DER’DEN TAZİYE YEMEKLERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

BAY DER’DEN TAZİYE YEMEKLERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

8 Ocak 2019 Salı 15:29
Yazdır
baskı

İstanbul’da faaliyet gösteren Doğubayazıt Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği BAY DER, taziye yemekleriyle ilgili yeni bir karar aldı.

 

Günler önce sosyal medyada BAY DER Başkanı Ahmet Dumlu ve yönetim kurulu üyeleri tarafından başlatılan ankette oluşan sonuç, halkımızın tamamına yakın taziyelerde yemeklerinin kaldırılması oldu. Gerek Doğubayazıt ilçesi ve köylerindeki taziyeler, büyük şehirlerdeki dernek, vakıf ve taziye evlerinde yapılan ikramların aşırı mali külfete neden olduğu, taziye sahiplerinin bu konuda maddi ve manevi mağduriyet yaşadığı bir gerçektir.

 

İlçemizde ’de Molla Musa verdiği vaazlarda taziyelerde yemeklerin kaldırılması yönündedir. BAY DER Başkanı Ahmet Dumlu’nun Gazetemizin Baş Yazarı Sıddık Söyler’e yaptığı açıklamada “İstanbul’daki Doğubayazıtlılar derneği BAYDER olarak, daha önceki şikâyet ve mağduriyetleri dikkate alarak, özellikle de Doğubayazıt’ı düşünerek taziye yemeklerinin kaldırılması yönünde halktan görüş alınması kararı almıştık.

 

Yaptığımız duyurulara halktan çok yönlü dönüşler oldu. Yüzde seksen oranında, yemeklerin kaldırılması yönünde görüş bildirildi. Sadece çay verilmesinin yeterli olduğu ekseriyetle kabul edilmiş oldu. Cenaze yakını, hoca ve çalışanlara bir şekilde servis yapılmasının yöntemi bulunmalı. Köylerde, uzak yerlerden gelenler olabileceği düşünülerek (yemek konusunda) değişik uygulamaların olabileceği konuşuldu.

 

Taziye sahibini zor durumda bırakan ağırlıklı masrafın yemek olduğu malumunuzdur. Bundan dolayı tüm masraflar karşılansa dahi, dernekte taziye yapmayan hemşerilerimiz oldu. Taziye yemeklerinin tarihsel olarak bir kökeninin olmadığı daha sonra adetleştirildiği, hatta cenaze sahiplerine dışardan yemek getirilmesinin etnik köklü adetlerimizden olduğu da bir gerçektir. Derneğimizde İki taziyemizi yemeksiz yaptık. Çok güzel ve sorunsuz geçti.

 

Herkes çok memnun oldu. Bizlere memnuniyetsizliğini ileten olmadı. Herkes, oraya harcanacak paranın, başka şekilde ya mağdur hemşerilerimize verilmesini veya kalıcı hayırlı bir işte kullanılmasını tavsiye ediyor. BAY DER yönetim Kurulu olarak tüm hemşerilerimizi saygı ile selamlıyoruz.

 

HABER: SIDDIK SÖYLER

 

 


Anahtar Kelimeler: BAY DER’DEN TAZİYE YEMEKLERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
Bu haber toplam 3116 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
ERYILMAZ; BANA YETKİ VERİN DOĞUBAYAZIT’TI TİCARET MERKEZİ YAPALIM
CAN’DAN LİDER AĞRI SPOR'A YEMEK JESTİ
ARKOZ MADENCİLİK A.Ş TARAFINDAN DOĞUBAYAZIT SPORA 30 BİN TL BAĞIŞ
DOĞUBAYAZIT MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YUSUF YARDIMCI'DAN KARNE MESAJI
ERYILMAZ’DAN EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE YARIYIL TATİLİ MESAJI
YARIYIL TATİLİNDE KARNE HEYACANI
BAŞKAN ADAYI ERYILMAZ ZİYARETLERE DEVAM EDİYOR
ERTUĞRUL ERYILMAZ’IN ARKOZ MADENCİLİK A.Ş. ZİYARETİ
DOĞUBAYAZIT AK PARTİ İLÇE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ERTUĞRUL ERYLIMAZ OLDU
MANOLYA PASTANELERİ’NDEN GAZETEMİZE ANLAMLI HEDİYE
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNDE YARDIMCI’DAN ZİYARET
BU GÜNÜMÜZDE BİZLERİ ZİYARET EDEN,TELEFON AÇAN, MESAJ GÖNDEREN TÜM DUYARLI İNSANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUZ
SERKA’DA BİLGİLENDİRME
10.OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
GENÇ ÇİFTÇİYE HİBE DESTEĞİ
KONYAR'DAN ÇOCUKLARIMIZ ÜŞÜMESİN KAMPANYASINA DESTEK
DOĞUBAYAZIT'TA GENÇ BEYİNLER YARIŞIYOR BİLGİ YARIŞMASI
ÖĞRENCİLER SPORDA YARIŞIYOR
ŞEHİT ÖĞRETMENLERİ ANMA
EHMEDÊ XANÎ DERNEK BAŞKANI SALİH ÇAKAR’IN YENİ YIL MESAJI
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur