Son Dakika
ERYILMAZ; BANA YETKİ VERİN DOĞUBAYAZIT’TI TİCARET MERKEZİ YAPALIM GALİBYETE HASRET DOĞUBAYAZIT SPOR CAN’DAN LİDER AĞRI SPOR'A YEMEK JESTİ ARKOZ MADENCİLİK A.Ş TARAFINDAN DOĞUBAYAZIT SPORA 30 BİN TL BAĞIŞ Boruya sıkışan yavru kediyi itfaiye kurtardı Erciş’te 21 öğretmen Avrupa yolcusu Vali Bilmez çöp alanında incelmelerde bulundu Van'da 17 yerleşim yeri ulaşıma kapandı Alev topuna dönen araçtan son anda kurtuldular Van’da ilk kez ‘Apendiks kapatma işlemi’ yapıldı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Yeni Rektörden Güç Birliği Çağrısı
 

Yeni Rektörden Güç Birliği Çağrısı

Yeni Rektörden Güç Birliği Çağrısı

11 Aralık 2018 Salı 10:40
Yazdır
baskı

Prof.  Dr. Bülent Çakmak  düzenlenen törende Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörlüğü görevini eski Rektör Prof.Dr. Muammer Yaylalı’dan devraldı. Törende konuşan Çakmak, Doğu Anadolu’daki üniversitelerin ortak çalışma yapma noktasında bir araya gelmesi talebine vurgu yaptı.

 

Erzurum Teknik Üniversitesi’nde(ETÜ) rektörlük devir teslim töreni düzenlendi. ETÜ Edebiyat Fakültesi konferans salonunda düzenlenen törene Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ömer Çomaklı, bölgedeki bazı üniversitelerin rektörleri, Atatürk ve Erzurum Teknik Üniversitelerindeki fakülte dekanları ile akademisyenler ve davetliler katıldı.Rektörlük görevini devreden Prof. Dr. Muammer Yaylalı “Erzurum Teknik Üniversitesinde birlikte çalıştığımız değerli bir arkadaşımız. Kendisinin gelecek günlerde farklı bir heyecan ve atılımla üniversitemizi daha ileriye götüreceğine yürekten inanıyorum ve kendilerine yeni görevinde başarılar diliyorum” diye konuştu.


Eski rektör Prof. Dr. Muammer Yaylalı’nın veda konuşması sonrası rektörlük cübbesini Prof.Dr. Bülent Çakmak’a  giydirdi. Rektör Prof.Dr. Çakmak da Prof. Dr. Yaylalı’ya hizmetleri anısına bir plaket sundu.  Prof.Dr. Çakmak, konuşmasında “Bizler hepimiz aynı gemideyiz. Fakat öte yandan bu gemi sadece kaptanla yürümez, mürettebat olmadan geminin anlamı olmaz. Adalet, hakkaniyet ve liyakat çerçevesinde bir yönetim tarzı belirleyeceğimizi belirtirim” dedi.

 

Öğrenci ve hoca aynı frekansta olmalı

Yeni rektör Prof. Dr. Bülent Çakmak: “Üniversiteler iki temel sacayağı üzerine inşa edilir. Biri eğitim diğeri ise araştırma. Bundan sonra eğitim ve araştırma vizyonumuz kısaca ne olacak bunlardan bahsetmek istiyorum. Mevcut kuşak artık değişik anlamlandırmalar ile isimlendiriliyor. Dijital kuşak, y kuşağı, z kuşağı gibi. Böyle olunca bu kuşağa dönük bir eğitim modeli geliştirecek miyiz yoksa hocalarımızdan gördüğümüz bir takım basit metodlar uyguladığımız eğitim modelini mi uygulayacağız sorusu akla geliyor. Bizim de üniversiteler olarak bunun üzerine dikkatlice eğilmemiz gerekiyor. Biz dijital nesil dediğimiz yeni kuşakla aynı frekansta haberleşemiyoruz. Bazen öğrenci ders sırasında hocayı dinliyormuş gibi görünüyor ama başka bir alemde. Bizim onların frekansına girerek ilerlememiz gerekiyor. Onları bizim frekansımıza indirmemiz değil. Bizim bu teknolojileri diğer üniversiteler ve rektörlerle birlikte çalışarak hayata geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.


Sanayi odaklı çalışma

Yapılan bilimsel çalışmaların uygulamaya dönüşmesi noktasında  problem olduğunu belirten Çakmak, şunları kaydetti: “Eğitim için paradigma değişikliği bugün için araştırma konusunda da var. Biz lisans üstü çalışmalar yaptırdığımız zaman ağırlıklı olarak buradan çıkan tezleri rafa kaldırıyoruz. Nihayetinde o çalışmanın bir faydaya dönüşmesi mümkün olmuyor. Bu anlayış da bakış da değişiyor. Biz lisans üstü öğrencilerimize çalışma yapmadan önce sanayiye gitmelerini ve araştırma yapmalarını istiyoruz. En azından sanayi odaklı, sanayi merkezli bir çalışmanın adımını atmış olduk. Üniversiteler olarak ileriye gitmek istiyorsak araştırma bakışımızı sanayi odaklı yapmalıyız. Bu merkezler milletin parası ile yapıldı milletimize karşı borcumuzu ödememiz gerekiyor”.

Çakmak’tan diğer üniversitelere çağrı

Dünyadaki büyük bütçeli projelerden Türkiye’nin de pay alması gerektiğini anlatan Çakmak, “Diğer üniversitelerle de el ele vererek Erzurum’u bir ileri teknoloji merkezi haline getirebiliriz. Doğu’da ARGE çalışmalarını hızlandırabilmemiz için benim önerim şudur. ARGE merkezlerimizi veya yüksek teknoloji araştırma merkezlerimizi tek bir portal altında toplayalım. Bu portal altında toplanmak suretiyle araştırmalarımız tek bir noktadan çıksın. Diğer rektörlerimizle görüşerek endüstriyel projelerden pay alabiliriz. Büyük bütçeli projeler batıdaki üniversitelere akıyor. Kendimizi anlatır, alt yapımızı, birikimlerimizi, neler yapabileceğimizi sadece bizim üniversitemiz olarak değil güç birliği yaparsak rektörlerle birlikte yöneticiler ile görüşürsek etkili olacaktır. Onlar da ilk defa böyle bir organize ile karşılaşacaklardır” ifadelerinde bulundu.

 

Anahtar Kelimeler: Yeni Rektörden Güç Birliği Çağrısı
Bu haber toplam 410 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Boruya sıkışan yavru kediyi itfaiye kurtardı
Erciş’te 21 öğretmen Avrupa yolcusu
Vali Bilmez çöp alanında incelmelerde bulundu
Van'da 17 yerleşim yeri ulaşıma kapandı
Alev topuna dönen araçtan son anda kurtuldular
Van’da ilk kez ‘Apendiks kapatma işlemi’ yapıldı
Kar Kalınlığı 6 Metreye Ulaştı
Eksi 20 Derecede Balık Avı
Cinsel İstismarla Mücadele Derneği Kuruldu
Iğdır Üniversitesi ile Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi arasında Farabi değişim programı kapsamında anlaşma yapıldı
Iğdır Üniversitesi ile Kore Dongduk Women’s University Arasında Stratejik İşbirliği Protokolü İçin Görüşmeler Başladı
Köy çocukları badmintonla tanıştılar
Van’da 2018 yılında 72 yaralı yaban hayvanı tedavi edildi
Jandarmadan ‘okul güvenliği’ uygulaması
VASKİ'den yapılandırmada 3.taksit uyarısı
Çiftçiye İşletme Brifingi
Dikkat Eksikliğine Çözüm
Üniversitede, Sarıkamış Harekâtının 104. Yıl Dönümü Münasebetiyle Konferans Düzenlendi
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Çetin Rektör Alma’ya Kitap Hediye Etti
Mersin'de kargo gemisi karaya oturdu
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur