Son Dakika
Eğitim İşbirliği Protokolüyle Yetkin Bireyler Yetiştirilecek DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİN'DEN ÇÖZÜM PROJESİ Ağrı Belediyesin'den Altyapı Çalışması BELEDİYE'DEN YOL AÇMA ÇALIŞMASI AİÇÜ ile İran Bonab Üniversitesi Arasında Akademik İşbirliği Protokolü İmzalandı SAHİBİNDEN SATILIKTIR Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu Abdullah Gül-Ali Babacan Partisi Konuşuluyor Son dakika… İmamoğlu kazandı! Sosyal medya seçim sonuçları sonrası yıkıldı Düğün konvoyunda kaza
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Yeni Rektörden Güç Birliği Çağrısı
 

Yeni Rektörden Güç Birliği Çağrısı

Yeni Rektörden Güç Birliği Çağrısı

11 Aralık 2018 Salı 10:40
Yazdır

Prof.  Dr. Bülent Çakmak  düzenlenen törende Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörlüğü görevini eski Rektör Prof.Dr. Muammer Yaylalı’dan devraldı. Törende konuşan Çakmak, Doğu Anadolu’daki üniversitelerin ortak çalışma yapma noktasında bir araya gelmesi talebine vurgu yaptı.

 

Erzurum Teknik Üniversitesi’nde(ETÜ) rektörlük devir teslim töreni düzenlendi. ETÜ Edebiyat Fakültesi konferans salonunda düzenlenen törene Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ömer Çomaklı, bölgedeki bazı üniversitelerin rektörleri, Atatürk ve Erzurum Teknik Üniversitelerindeki fakülte dekanları ile akademisyenler ve davetliler katıldı.Rektörlük görevini devreden Prof. Dr. Muammer Yaylalı “Erzurum Teknik Üniversitesinde birlikte çalıştığımız değerli bir arkadaşımız. Kendisinin gelecek günlerde farklı bir heyecan ve atılımla üniversitemizi daha ileriye götüreceğine yürekten inanıyorum ve kendilerine yeni görevinde başarılar diliyorum” diye konuştu.


Eski rektör Prof. Dr. Muammer Yaylalı’nın veda konuşması sonrası rektörlük cübbesini Prof.Dr. Bülent Çakmak’a  giydirdi. Rektör Prof.Dr. Çakmak da Prof. Dr. Yaylalı’ya hizmetleri anısına bir plaket sundu.  Prof.Dr. Çakmak, konuşmasında “Bizler hepimiz aynı gemideyiz. Fakat öte yandan bu gemi sadece kaptanla yürümez, mürettebat olmadan geminin anlamı olmaz. Adalet, hakkaniyet ve liyakat çerçevesinde bir yönetim tarzı belirleyeceğimizi belirtirim” dedi.

 

Öğrenci ve hoca aynı frekansta olmalı

Yeni rektör Prof. Dr. Bülent Çakmak: “Üniversiteler iki temel sacayağı üzerine inşa edilir. Biri eğitim diğeri ise araştırma. Bundan sonra eğitim ve araştırma vizyonumuz kısaca ne olacak bunlardan bahsetmek istiyorum. Mevcut kuşak artık değişik anlamlandırmalar ile isimlendiriliyor. Dijital kuşak, y kuşağı, z kuşağı gibi. Böyle olunca bu kuşağa dönük bir eğitim modeli geliştirecek miyiz yoksa hocalarımızdan gördüğümüz bir takım basit metodlar uyguladığımız eğitim modelini mi uygulayacağız sorusu akla geliyor. Bizim de üniversiteler olarak bunun üzerine dikkatlice eğilmemiz gerekiyor. Biz dijital nesil dediğimiz yeni kuşakla aynı frekansta haberleşemiyoruz. Bazen öğrenci ders sırasında hocayı dinliyormuş gibi görünüyor ama başka bir alemde. Bizim onların frekansına girerek ilerlememiz gerekiyor. Onları bizim frekansımıza indirmemiz değil. Bizim bu teknolojileri diğer üniversiteler ve rektörlerle birlikte çalışarak hayata geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.


Sanayi odaklı çalışma

Yapılan bilimsel çalışmaların uygulamaya dönüşmesi noktasında  problem olduğunu belirten Çakmak, şunları kaydetti: “Eğitim için paradigma değişikliği bugün için araştırma konusunda da var. Biz lisans üstü çalışmalar yaptırdığımız zaman ağırlıklı olarak buradan çıkan tezleri rafa kaldırıyoruz. Nihayetinde o çalışmanın bir faydaya dönüşmesi mümkün olmuyor. Bu anlayış da bakış da değişiyor. Biz lisans üstü öğrencilerimize çalışma yapmadan önce sanayiye gitmelerini ve araştırma yapmalarını istiyoruz. En azından sanayi odaklı, sanayi merkezli bir çalışmanın adımını atmış olduk. Üniversiteler olarak ileriye gitmek istiyorsak araştırma bakışımızı sanayi odaklı yapmalıyız. Bu merkezler milletin parası ile yapıldı milletimize karşı borcumuzu ödememiz gerekiyor”.

Çakmak’tan diğer üniversitelere çağrı

Dünyadaki büyük bütçeli projelerden Türkiye’nin de pay alması gerektiğini anlatan Çakmak, “Diğer üniversitelerle de el ele vererek Erzurum’u bir ileri teknoloji merkezi haline getirebiliriz. Doğu’da ARGE çalışmalarını hızlandırabilmemiz için benim önerim şudur. ARGE merkezlerimizi veya yüksek teknoloji araştırma merkezlerimizi tek bir portal altında toplayalım. Bu portal altında toplanmak suretiyle araştırmalarımız tek bir noktadan çıksın. Diğer rektörlerimizle görüşerek endüstriyel projelerden pay alabiliriz. Büyük bütçeli projeler batıdaki üniversitelere akıyor. Kendimizi anlatır, alt yapımızı, birikimlerimizi, neler yapabileceğimizi sadece bizim üniversitemiz olarak değil güç birliği yaparsak rektörlerle birlikte yöneticiler ile görüşürsek etkili olacaktır. Onlar da ilk defa böyle bir organize ile karşılaşacaklardır” ifadelerinde bulundu.

 

Anahtar Kelimeler: Yeni Rektörden Güç Birliği Çağrısı
Bu haber toplam 802 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Eğitim İşbirliği Protokolüyle Yetkin Bireyler Yetiştirilecek
Sarıkamış yaz aylarında yaban hayatıyla büyülüyor
Otomobil takla attı, sürücüsü yaralandı
Vanlı arıcı rekorlar kitabına girmek istiyor! Rekor denemesini arılarla yapacak...
Gezginler, Van’ın güzellikleri karşısında mest oldu
Gençler arasında sıra kavgası
İranlılar Van’a ilaç gibi geldi
Edremit Belediyesi’nden yerel gazetelere anlamlı destek
Başkan ve erkekler gül topladı, kadınlar reçel yaptı
Vanlı arıcılar bal duasına çıktı.
Yeni evli genç kadın evinde asılı halde bulundu
Van Gürpınar’da Gürfest Festivali
"Bayram tatilinde 110 bin kişi balık göçünü izledi"
Kars Belediyesi Mayıs ayı gelir gider tablosunu açıkladı
Nemrut Krater Gölü’ne ziyaretçi akını
Bu ev 360 derece dönüyor!
Yaylalarda Renk cümbüşü yaşanıyor
Patnos'ta Trafik Kazası:5 Yaralı
Erzurum’da Kahreden Kaza
Sıcaktan bunalanlar Muradiye Şelalesi'nde serinliyor
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur