Son Dakika
ERYILMAZ; BANA YETKİ VERİN DOĞUBAYAZIT’TI TİCARET MERKEZİ YAPALIM GALİBYETE HASRET DOĞUBAYAZIT SPOR CAN’DAN LİDER AĞRI SPOR'A YEMEK JESTİ ARKOZ MADENCİLİK A.Ş TARAFINDAN DOĞUBAYAZIT SPORA 30 BİN TL BAĞIŞ Boruya sıkışan yavru kediyi itfaiye kurtardı Erciş’te 21 öğretmen Avrupa yolcusu Vali Bilmez çöp alanında incelmelerde bulundu Van'da 17 yerleşim yeri ulaşıma kapandı Alev topuna dönen araçtan son anda kurtuldular Van’da ilk kez ‘Apendiks kapatma işlemi’ yapıldı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Her Öğrenci Bir Köprü
 

Her Öğrenci Bir Köprü

11 Aralık 2018 Salı 10:39
Yazdır
baskı

Atatürk Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşti  4. Uluslararası Öğrencilik Sempozyumunda konuşan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, “Üniversitemizdeki uluslararası öğretim elemanı ve öğrencileri kültürler arası köprü olarak görmekteyiz” dedi.

 

Atatürk Üniversitesi, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Öğrencilik Sempozyumu, Atatürk Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşti.


34 ülkeden 66 akademisyen ve uzmanın katıldığı sempozyumda Türkiye’de öğrenim gören misafir öğrenciler bilgilendirildi ve uluslararası öğrenci algısının kamuoyunda sağlıklı şekilde yerleşmesi, öğrencilerin eğitim, sağlık, oturum izni konularındaki sıkıntıları görüşüldü.


Program Atatürk Üniversitesi öğrencisi Yemenli İbrahim El-Zawar’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Sempozyumun açılışında konuşun Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, misyonu gereği bilim ve teknoloji üreten ve geleceğe yönelik perspektifler oluşturan Atatürk Üniversitesinin, kuruluşundan bugüne sayısız kongre, bilgi şöleni, çalıştay ve ilmî toplantıya ev sahipliği yaptığını ifade ederek, bunlardan biri de açılışı gerçekleştirilen 4. Uluslararası Öğrencilik Sempozyumu olduğunu söyledi.


 

“Dünyanın küçüldüğü, mesafelerin kısaldığı, insan yetiştirmenin uluslararası bir alana taşındığı günümüzde, uluslararası öğrenci hareketliliği ülkemizin bir devlet politikası, bir devlet stratejisi, özellikle de dış politikanın önemli bir bileşeni; yeni nesil dünya üniversitelerinin de önemli hedefi hâline gelmiştir” diyen Rektör Çomaklı, Atatürk Üniversitesi yönetimi olarak bu zorunlulukla üniversitenin ilgili birimlerini aktif kılacak çalışmaları hızla gerçekleştirdiklerini söyledi.


Atatürk Üniversitesi olarak üniversitede öğrenim gören 2 bin 500 uluslararası öğrenci ve görev yapan 24 yabancı uyruklu öğretim elemanının “Kültürler Arası Köprü” olduğunu ifade eden Çomaklı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Onların her biri Dünyanın dört bir tarafından gelerek şehirlerimizde okuyorlar, Türkçe öğreniyorlar, medeniyetimiz ve kültürümüzle tanışıyorlar ve ülkelerine döndüklerinde de âdeta bizim kültür elçilerimiz oluyorlar. Bu bağlamda Türkiye’nin en büyük STK’larından olan UDEF ve ona bağlı derneklerin dünyaya örnek teşkil eden Uluslararası Öğrenci buluşmaları adıyla faklı kültürleri bir araya getiren, kardeş coğrafyalar ile Türk insanı arasındaki bağların sağlamlaşmasını sağlayan UDEF’in Genel Başkanı Mehmet Ali Bolat’a, Büyükşehir Belediyemize, tüm katılımcılara ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. ” ifadelerini kullandı.


UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat  da Uluslararası Öğrencilik Sempozyumunun 4.’sünü Atatürk Üniversitesinde gerçekleştirmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.


Açılış töreninde konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanvekili Hüseyin Koçan, Erzurum’un inanç, doğa, kış ve yaz turizmiyle birlikte dünyanın görülmeye değer en önemli şehirlerinden biri olduğuna vurgu yaptı.


Eski Başbakan Baş Müşaviri ve Dünya Âlimler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Korkmaz ise kendisinin de 10 yılını Pakistan’da öğrenci olarak geçirdiğini belirterek, yurtdışında öğrenci olmanın ne demek olduğunu iyi bildiğini ifade etti.


Açılış konuşmalarının ardından konuşmacılar sempozyum hatırası olarak panoya imza attılar. Daha sonra ise sempozyumun ilk oturumu gerçekleştirildi.

Anahtar Kelimeler: Her Öğrenci Bir Köprü
Bu haber toplam 416 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Boruya sıkışan yavru kediyi itfaiye kurtardı
Erciş’te 21 öğretmen Avrupa yolcusu
Vali Bilmez çöp alanında incelmelerde bulundu
Van'da 17 yerleşim yeri ulaşıma kapandı
Alev topuna dönen araçtan son anda kurtuldular
Van’da ilk kez ‘Apendiks kapatma işlemi’ yapıldı
Kar Kalınlığı 6 Metreye Ulaştı
Eksi 20 Derecede Balık Avı
Cinsel İstismarla Mücadele Derneği Kuruldu
Iğdır Üniversitesi ile Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi arasında Farabi değişim programı kapsamında anlaşma yapıldı
Iğdır Üniversitesi ile Kore Dongduk Women’s University Arasında Stratejik İşbirliği Protokolü İçin Görüşmeler Başladı
Köy çocukları badmintonla tanıştılar
Van’da 2018 yılında 72 yaralı yaban hayvanı tedavi edildi
Jandarmadan ‘okul güvenliği’ uygulaması
VASKİ'den yapılandırmada 3.taksit uyarısı
Çiftçiye İşletme Brifingi
Dikkat Eksikliğine Çözüm
Üniversitede, Sarıkamış Harekâtının 104. Yıl Dönümü Münasebetiyle Konferans Düzenlendi
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Çetin Rektör Alma’ya Kitap Hediye Etti
Mersin'de kargo gemisi karaya oturdu
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur