Son Dakika
Ufka Yolculuk 7 Sınavı Tamamlandı 5 Kişilik Aile Ölümden Döndü Doğubayazıt 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. Yılı ve Çanakkale Şehitleri’ni Anma Günü Programı Yapıldı Ağrı’da 18 Mart Çanakkale Zaferi Dolayısıyla tören düzenlendi Rektör Alma TİM Doğu Anadolu Meclisi Erzurum Toplantısına Katıldı Ölü balinanın midesinden 40 kilogram plastik çıktı 8 yaşındaki mülteci çocuk satranç şampiyonu oldu Federer'i devirdi, şampiyon oldu! Mehmet Topal, milli takım kadrosundan çıkarıldı Pentagon'dan Suriye açıklaması: Türklerle yakın çalışıyoruz
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Her Öğrenci Bir Köprü
 

Her Öğrenci Bir Köprü

11 Aralık 2018 Salı 10:39
Yazdır

Atatürk Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşti  4. Uluslararası Öğrencilik Sempozyumunda konuşan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, “Üniversitemizdeki uluslararası öğretim elemanı ve öğrencileri kültürler arası köprü olarak görmekteyiz” dedi.

 

Atatürk Üniversitesi, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Öğrencilik Sempozyumu, Atatürk Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşti.


34 ülkeden 66 akademisyen ve uzmanın katıldığı sempozyumda Türkiye’de öğrenim gören misafir öğrenciler bilgilendirildi ve uluslararası öğrenci algısının kamuoyunda sağlıklı şekilde yerleşmesi, öğrencilerin eğitim, sağlık, oturum izni konularındaki sıkıntıları görüşüldü.


Program Atatürk Üniversitesi öğrencisi Yemenli İbrahim El-Zawar’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Sempozyumun açılışında konuşun Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, misyonu gereği bilim ve teknoloji üreten ve geleceğe yönelik perspektifler oluşturan Atatürk Üniversitesinin, kuruluşundan bugüne sayısız kongre, bilgi şöleni, çalıştay ve ilmî toplantıya ev sahipliği yaptığını ifade ederek, bunlardan biri de açılışı gerçekleştirilen 4. Uluslararası Öğrencilik Sempozyumu olduğunu söyledi.


 

“Dünyanın küçüldüğü, mesafelerin kısaldığı, insan yetiştirmenin uluslararası bir alana taşındığı günümüzde, uluslararası öğrenci hareketliliği ülkemizin bir devlet politikası, bir devlet stratejisi, özellikle de dış politikanın önemli bir bileşeni; yeni nesil dünya üniversitelerinin de önemli hedefi hâline gelmiştir” diyen Rektör Çomaklı, Atatürk Üniversitesi yönetimi olarak bu zorunlulukla üniversitenin ilgili birimlerini aktif kılacak çalışmaları hızla gerçekleştirdiklerini söyledi.


Atatürk Üniversitesi olarak üniversitede öğrenim gören 2 bin 500 uluslararası öğrenci ve görev yapan 24 yabancı uyruklu öğretim elemanının “Kültürler Arası Köprü” olduğunu ifade eden Çomaklı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Onların her biri Dünyanın dört bir tarafından gelerek şehirlerimizde okuyorlar, Türkçe öğreniyorlar, medeniyetimiz ve kültürümüzle tanışıyorlar ve ülkelerine döndüklerinde de âdeta bizim kültür elçilerimiz oluyorlar. Bu bağlamda Türkiye’nin en büyük STK’larından olan UDEF ve ona bağlı derneklerin dünyaya örnek teşkil eden Uluslararası Öğrenci buluşmaları adıyla faklı kültürleri bir araya getiren, kardeş coğrafyalar ile Türk insanı arasındaki bağların sağlamlaşmasını sağlayan UDEF’in Genel Başkanı Mehmet Ali Bolat’a, Büyükşehir Belediyemize, tüm katılımcılara ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. ” ifadelerini kullandı.


UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat  da Uluslararası Öğrencilik Sempozyumunun 4.’sünü Atatürk Üniversitesinde gerçekleştirmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.


Açılış töreninde konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanvekili Hüseyin Koçan, Erzurum’un inanç, doğa, kış ve yaz turizmiyle birlikte dünyanın görülmeye değer en önemli şehirlerinden biri olduğuna vurgu yaptı.


Eski Başbakan Baş Müşaviri ve Dünya Âlimler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Korkmaz ise kendisinin de 10 yılını Pakistan’da öğrenci olarak geçirdiğini belirterek, yurtdışında öğrenci olmanın ne demek olduğunu iyi bildiğini ifade etti.


Açılış konuşmalarının ardından konuşmacılar sempozyum hatırası olarak panoya imza attılar. Daha sonra ise sempozyumun ilk oturumu gerçekleştirildi.

Anahtar Kelimeler: Her Öğrenci Bir Köprü
Bu haber toplam 532 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
5 Kişilik Aile Ölümden Döndü
Özgökçe Ertan, Erçeklilerle bir araya geldi
Van’da 163 kaçak göçmen yakalandı
Yaka-Koop Erzurum’da
Van'da 'süslü kadınlar'dan bisiklet turu
Yenilenen Kapıköy Gümrük Kapısı hizmete açılıyor
Mart Kapıdan Baktırdı
Saç ve Sakalları Buz Tuttu
Hipodromdan Şengel Şampiyon Çıktı
Rektör Alma, “Kariyer Sohbetleri” Etkinlinde Öğrencilerle Bir Araya Geldi
Rektör Alma TİM Doğu Anadolu Meclisi Erzurum Toplantısına Katıldı
Üniversitemizde “ Çanakkale Şehitlerini Anma ” Paneli Düzenledi
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz’ın Van temasları
Bir yandan kayak yaptılar, bir yanda da kar voleybolu oynadılar
Van'da 49 yerleşim yeri ulaşıma kapandı
Mobilya Fuarı, açılışa hazırlanıyor
Sınıfı Botanik Parka Dönüştürdüler
Erzurum’a Değer Katacak Zirve
Bölge Birincisi Hakkari’den
Koruma Altına Alındı
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur