Son Dakika
Alpaslan İstifa Etti Eşref Kolçak hayatını kaybetti Bilgen: "Kars’ta geriye dönük çok ciddi imar sorunları var" Yeni askerlik sistemi Meclis'te İZMİR’DE HACI MÜDÜR ARAS İÇİN MEVLÜT PROGRAMI Fırtına, Iğdır-Doğubayazıt karayolunda etkili oldu Ters Laleler Solmaya Başladı Tandır Hem Bir Gelenek Hem De Kadınlar İçin Sosyal Alana Dönüşüyor Peribacaları Turizme Kazandırılacak Usta Mühendislere Taş Çıkartıyor
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
İnci Kefaline Uydu Takibi
 

İnci Kefaline Uydu Takibi

VAN Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen endemik tür inci kefali, uydudan takip ediliyor

6 Aralık 2018 Perşembe 09:53
Yazdır

VAN Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen endemik tür inci kefali, uydudan takip ediliyor.

 

Balık yoğunluğunu uydudan aldığı verilere göre hesaplayan Van Yüzüncü Yıl üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi  Dr. Mustafa Akkuş, bu bilgiyi de balıkçılarla paylaştığını söyledi.


Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan endemik tür inci kefali, her yıl üreme dönemi olan 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında tatlı su kaynaklarına göç ediyor. Göç sırasında suyun akışının tersine uçarcasına hareket eden kefaller, görsel bir şölen sunuyor. Yumurtalarını tatlı sularda bırakan balıklar, geri dönüyor. Son yıllarda alınan tedbirler sayesinde popülasyonu önemli ölçüde artan inci kefali, Van Gölü çevresinde yaşayan binlerce aileye de geçim kaynağı oluyor.


14 Bin İnsanın Ekmek Kapısı

İnci kefalinin 14 bin kişiye ekmek kapısı olduğunu belirten Van Yüzüncü Yıl üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş, “1900’lü yıllardan sonra doğal kaynaklar üzerindeki baskı, dünyanın geçmiş tarihinde hiç olmadığı kadar yüksek seviyeye çıkmıştır. Bugün, gün geçmiyor ki bir balık stoğunun çöktüğünden haberdar olmayalım, bir canlı türünün kaybolduğunu öğrenmiş olmayalım. Van Gölü’ndeki inci kefali stoğu, buna çok güzel bir örnek teşkil ediyor. Bölgede 14 bin insanın geçim kaynağını oluşturuyor” dedi.

Balığa uydu takibi

İnci kefalini uydudan takip etiklerini belirten Dr. Akkuş, “Balıkçılıkta en önemli çıktıların başında, özellikle son günlerde artan yakıt fiyatları oluşturuyor. Çünkü balıkçının balığı avladığı sıradaki harcamış olduğu yakıt miktarı, balıktan elde edeceği geliri geçmemesi lazım. Van Gölü 3 bin 712 kilometrekarelik Marmara Denizi’nin üçte biri kadar büyüklüğünde devasa bir ekosistem. Bir ucundan bir ucunu görmeniz mümkün değil. Biz balıkçılarla sürekli irtibat halindeyiz ve balığın yerini takip ediyoruz. Balığın yerini belirlemede uydu görüntülerini kullanıyoruz” dedi.

‘Hocam balık nerde?’

Balıkçıların kendilerini arayıp, balıkların yerini sorduğunu belirten Dr. Akkuş, “Aldığımız uydu görüntülerinde klorofil a ve sıcaklık verilerini elde ediyoruz. Klorofil a, sıcaklık ve derinlik haritalarını çakıştırdığımız zaman uzun yıllardır balığın davranışını zaten biliyoruz. Bu verilerle beraber Van Gölü’nde etkili bir balıkçılık olmasını sağlıyoruz. Balıkçılar har hafta arayıp, ‘hocam balığın yeri nerede?’ diye soruyor. Biz de uydu görüntülerini alırız, balığın yerini belirleriz. Böylelikle fazla yakıt harcamadan balığın yerini balıkçılara söyleriz. Ve bu şekilde etkili bir balıkçılık yapılmasını sağlarız. Doğal kaynaklar, korumanın yanında ekonomik faydalarının da ön planda olduğu kaynaklardır. Dolayısıyla doğal kaynaklardan yine sürdürebilir bir şekilde faydalanırken en az giderle maksimum geliri hedefliyoruz”.

 

Anahtar Kelimeler: İnci Kefaline Uydu Takibi
Bu haber toplam 435 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Bilgen: "Kars’ta geriye dönük çok ciddi imar sorunları var"
Peribacaları Turizme Kazandırılacak
Bitlis'in tarihi evleri turizme kazandırılacak
Kars ekspresi turist sayısını % 30 artırır
Vanspor'dan Büyük başarı
Miniklere Bar ve Mehter Eğitimi
11 farklı ülkeden bir araya gelen ralliciler Kars'da toplandı
Iğdır Ovası'nın tamamını İsrailliler aldı!
Kars Balı mobil uygulamada
İranlılar Ramazan Bayramı'nı Van’da geçirecek
Van Gölü Aktivistlerinden ‘Uçkun Festivali’ atağı.
Van Gölü kıyısında termal su bulundu!
Pamukkale değil Başkale
Van'da Dengbej Dinletisine İlgi Büyüktü...
Van sokakları çeşit çeşit otlarla şenlendi
Van Balığı göç ediyor!
Kars Belediyesinden Basın Açıklaması
Eşbaşkanlar engelli vatandaşları unutmadı
Rektör Alma’dan Anneler Günü mesajı
Kars Belediyesi, yerel yönetimler ve sağlık çalıştayı düzenliyor
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur