Son Dakika
AĞRILI TÜRK HALK MÜZİĞİ SANATÇISI PARLAK’TAN TEKİN’E ZİYARET FİLOZOF EHMEDÊ XANÎ İÇİN BİLİNEN DÖRT KESİN NOKTA HDP Ağrı Belediye Başkan Adayı Karaaslan Tahliye Edildi Doğubayazıt Tendürek Dağında Tır İkiye Bölündü: 1 Ölü DOĞUBAYAZIT’TA AK PARTİNİN KADROLARI KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ Dr. Oktay'dan Üniversitelere Proje Üretimi ve Yerel Kalkınmaya Destek Çağrısı HDP AĞRI MİLLETVEKİLLERİ DOĞUBAYAZIT’TA HALKLA BULUŞTULAR AK PARTİ DOĞUBAYAZIT BELEDİYE MECLİSİ VE İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNİ AÇIKLADI Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Doğubayazıt Belediye Meclis Üyeleri ve İl Genel Meclis üyeleri adayları belli oldu. Ağrı Merkez ve İlçe Belediye Başkan Adayları
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
İnci Kefaline Uydu Takibi
 

İnci Kefaline Uydu Takibi

VAN Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen endemik tür inci kefali, uydudan takip ediliyor

6 Aralık 2018 Perşembe 09:53
Yazdır

VAN Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen endemik tür inci kefali, uydudan takip ediliyor.

 

Balık yoğunluğunu uydudan aldığı verilere göre hesaplayan Van Yüzüncü Yıl üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi  Dr. Mustafa Akkuş, bu bilgiyi de balıkçılarla paylaştığını söyledi.


Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan endemik tür inci kefali, her yıl üreme dönemi olan 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında tatlı su kaynaklarına göç ediyor. Göç sırasında suyun akışının tersine uçarcasına hareket eden kefaller, görsel bir şölen sunuyor. Yumurtalarını tatlı sularda bırakan balıklar, geri dönüyor. Son yıllarda alınan tedbirler sayesinde popülasyonu önemli ölçüde artan inci kefali, Van Gölü çevresinde yaşayan binlerce aileye de geçim kaynağı oluyor.


14 Bin İnsanın Ekmek Kapısı

İnci kefalinin 14 bin kişiye ekmek kapısı olduğunu belirten Van Yüzüncü Yıl üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş, “1900’lü yıllardan sonra doğal kaynaklar üzerindeki baskı, dünyanın geçmiş tarihinde hiç olmadığı kadar yüksek seviyeye çıkmıştır. Bugün, gün geçmiyor ki bir balık stoğunun çöktüğünden haberdar olmayalım, bir canlı türünün kaybolduğunu öğrenmiş olmayalım. Van Gölü’ndeki inci kefali stoğu, buna çok güzel bir örnek teşkil ediyor. Bölgede 14 bin insanın geçim kaynağını oluşturuyor” dedi.

Balığa uydu takibi

İnci kefalini uydudan takip etiklerini belirten Dr. Akkuş, “Balıkçılıkta en önemli çıktıların başında, özellikle son günlerde artan yakıt fiyatları oluşturuyor. Çünkü balıkçının balığı avladığı sıradaki harcamış olduğu yakıt miktarı, balıktan elde edeceği geliri geçmemesi lazım. Van Gölü 3 bin 712 kilometrekarelik Marmara Denizi’nin üçte biri kadar büyüklüğünde devasa bir ekosistem. Bir ucundan bir ucunu görmeniz mümkün değil. Biz balıkçılarla sürekli irtibat halindeyiz ve balığın yerini takip ediyoruz. Balığın yerini belirlemede uydu görüntülerini kullanıyoruz” dedi.

‘Hocam balık nerde?’

Balıkçıların kendilerini arayıp, balıkların yerini sorduğunu belirten Dr. Akkuş, “Aldığımız uydu görüntülerinde klorofil a ve sıcaklık verilerini elde ediyoruz. Klorofil a, sıcaklık ve derinlik haritalarını çakıştırdığımız zaman uzun yıllardır balığın davranışını zaten biliyoruz. Bu verilerle beraber Van Gölü’nde etkili bir balıkçılık olmasını sağlıyoruz. Balıkçılar har hafta arayıp, ‘hocam balığın yeri nerede?’ diye soruyor. Biz de uydu görüntülerini alırız, balığın yerini belirleriz. Böylelikle fazla yakıt harcamadan balığın yerini balıkçılara söyleriz. Ve bu şekilde etkili bir balıkçılık yapılmasını sağlarız. Doğal kaynaklar, korumanın yanında ekonomik faydalarının da ön planda olduğu kaynaklardır. Dolayısıyla doğal kaynaklardan yine sürdürebilir bir şekilde faydalanırken en az giderle maksimum geliri hedefliyoruz”.

 

Anahtar Kelimeler: İnci Kefaline Uydu Takibi
Bu haber toplam 260 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Iğdır Üniversitesi İle Al-Mustafa International University Arasında Genel İşbirliği Protokolü İmzalandı
Van’da drama eğitimine yoğun ilgi
Vali Bilmez'den Edremit Kaymakamlığı ve Gümrük Müdürlüğüne ziyaret
Van’a, Güneş Enerji Santrali
Hastaneden televizyon çalan 3 kişi tutuklandı
Van Valiliği’nden Van Kültür Altyapısına Büyük Destek
Vanlı çiftçiler 2019’a hazırlanıyor
Van Gölü Havzası turları başladı!
Lisans Eğitiminde Yeni Bir Sayfa
ZTK Kuraları Çekildi
TÜMSİAD’da Görev Değişimi
Doğu Türkistanlılardan Müftü Arvas’a ziyaret
Van’da yükümlüler tiyatro oyununda sahne alacak
Cahit Eldemir: Çocukların gelişimlerine katkı sağlıyoruz
Van Valisi Bilmez’den Van TSO’ya ziyaret
Hakkari-Van karaoluna dev kayalar düştü
Erzurum’a Deneyap Teknoloji Atölyesi
İş Birliğinin İlk Meyvesi
Yılın İlk Koordinasyon Toplantısı
Rektör Alma Mersin Zirai Karantina Müdürü Abdülkerim Çiçek’i Ziyaret etti
 
BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ
Çok Okunanlar
hür
Yazarlar
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur