Son Dakika
AĞRILI TÜRK HALK MÜZİĞİ SANATÇISI PARLAK’TAN TEKİN’E ZİYARET FİLOZOF EHMEDÊ XANÎ İÇİN BİLİNEN DÖRT KESİN NOKTA HDP Ağrı Belediye Başkan Adayı Karaaslan Tahliye Edildi Doğubayazıt Tendürek Dağında Tır İkiye Bölündü: 1 Ölü DOĞUBAYAZIT’TA AK PARTİNİN KADROLARI KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ Dr. Oktay'dan Üniversitelere Proje Üretimi ve Yerel Kalkınmaya Destek Çağrısı HDP AĞRI MİLLETVEKİLLERİ DOĞUBAYAZIT’TA HALKLA BULUŞTULAR AK PARTİ DOĞUBAYAZIT BELEDİYE MECLİSİ VE İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNİ AÇIKLADI Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Doğubayazıt Belediye Meclis Üyeleri ve İl Genel Meclis üyeleri adayları belli oldu. Ağrı Merkez ve İlçe Belediye Başkan Adayları
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Ülke Çapında Yürütülen Projenin Iğdır Etabı Başladı
 

Ülke Çapında Yürütülen Projenin Iğdır Etabı Başladı

Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsünün Koordinatörlüğünde hazırlanan ve Iğdır Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği Bölümünün de proje ortağı olarak yer aldığı proje kapsamında Tuzlu-Alkali toprak koşullarında ilk ekim yapıldı

4 Aralık 2018 Salı 11:11
Yazdır

Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsünün Koordinatörlüğünde hazırlanan ve Iğdır Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği Bölümünün de proje ortağı olarak yer aldığı proje kapsamında Tuzlu-Alkali toprak koşullarında ilk ekim yapıldı.

 

Proje kapsamında Toprak işlemesiz tarım tekniğinin yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla Iğdırlı çiftçilerin arazileri kullanıldı. Sadece araştırmayla yetinmeyen proje ekibi, çiftçilerin istekleri doğrultusunda onların tarlalarını da bu yöntemi kullanarak ekim işlemlerini tamamladı.


İlk Mahsuller Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

Ekim tarihinin geç ve toprağın çok ağır olmasına rağmen ekim yapılan parsellerde çok yüksek oranda bitki çıkışı gerçekleşti. Proje kapsamında ilkbahar döneminde etkin bir yabancı ot mücadelesi ile yüksek oranda verim elde edilmesi sayesinde yöre çiftçisinin bu yöntemi benimsemesi hedefleniyor.


Toprak işlemesiz tarım tekniği nasıl yapılır?

Günümüzde yapılan tarımsal üretimde karlılığın yanı sıra; çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlarda dikkate alınmalıdır. Tarımsal üretim sürecinde yenilenemeyen ve yenilenmesi uzun zaman alan kaynakları korumak ve çevre kirliliğini azaltmak oldukça önemlidir. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gelişen çevre bilinci ve ekonomik üretim zorunluluğu sonucunda son yıllarda toprak işlemede köklü değişiklikler yapılmaya başlanmıştır. Bu değişikliklere bağlı olarak, geleneksel toprak işlemeye alternatif olan koruyucu toprak işleme, özellikle anıza doğrudan ekim yöntemi yaygınlaşmaktadır.


Anızlı tarla koşullarında kullanılan anıza doğrudan ekim yöntemi geleneksel toprak işleme yöntemine göre, toprakta daha fazla nitrojen birikimine neden olmakta, toprağın nem tutma yeteneğini geliştirmekte, N ve C konsantrasyonunu, mikrobiyal karbon kütlesini, bakteri ve mantar popülasyonunu artırmakta, CO2, N2O gazlarının yayılımını azaltmakta, toprak agregasyonunu artırmakta, yakıt tüketimini ve toprak erozyonunu azaltmakta ve böylece uzun vadede ürün verimini artırmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Ülke Çapında Yürütülen Projenin Iğdır Etabı Başladı
Bu haber toplam 368 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Iğdır Üniversitesi İle Al-Mustafa International University Arasında Genel İşbirliği Protokolü İmzalandı
Van’da drama eğitimine yoğun ilgi
Vali Bilmez'den Edremit Kaymakamlığı ve Gümrük Müdürlüğüne ziyaret
Van’a, Güneş Enerji Santrali
Hastaneden televizyon çalan 3 kişi tutuklandı
Van Valiliği’nden Van Kültür Altyapısına Büyük Destek
Vanlı çiftçiler 2019’a hazırlanıyor
Van Gölü Havzası turları başladı!
Lisans Eğitiminde Yeni Bir Sayfa
ZTK Kuraları Çekildi
TÜMSİAD’da Görev Değişimi
Doğu Türkistanlılardan Müftü Arvas’a ziyaret
Van’da yükümlüler tiyatro oyununda sahne alacak
Cahit Eldemir: Çocukların gelişimlerine katkı sağlıyoruz
Van Valisi Bilmez’den Van TSO’ya ziyaret
Hakkari-Van karaoluna dev kayalar düştü
Erzurum’a Deneyap Teknoloji Atölyesi
İş Birliğinin İlk Meyvesi
Yılın İlk Koordinasyon Toplantısı
Rektör Alma Mersin Zirai Karantina Müdürü Abdülkerim Çiçek’i Ziyaret etti
 
BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ
Çok Okunanlar
hür
Yazarlar
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur