Son Dakika
Alpaslan İstifa Etti Eşref Kolçak hayatını kaybetti Bilgen: "Kars’ta geriye dönük çok ciddi imar sorunları var" Yeni askerlik sistemi Meclis'te İZMİR’DE HACI MÜDÜR ARAS İÇİN MEVLÜT PROGRAMI Fırtına, Iğdır-Doğubayazıt karayolunda etkili oldu Ters Laleler Solmaya Başladı Tandır Hem Bir Gelenek Hem De Kadınlar İçin Sosyal Alana Dönüşüyor Peribacaları Turizme Kazandırılacak Usta Mühendislere Taş Çıkartıyor
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Ülke Çapında Yürütülen Projenin Iğdır Etabı Başladı
 

Ülke Çapında Yürütülen Projenin Iğdır Etabı Başladı

Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsünün Koordinatörlüğünde hazırlanan ve Iğdır Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği Bölümünün de proje ortağı olarak yer aldığı proje kapsamında Tuzlu-Alkali toprak koşullarında ilk ekim yapıldı

4 Aralık 2018 Salı 11:11
Yazdır

Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsünün Koordinatörlüğünde hazırlanan ve Iğdır Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği Bölümünün de proje ortağı olarak yer aldığı proje kapsamında Tuzlu-Alkali toprak koşullarında ilk ekim yapıldı.

 

Proje kapsamında Toprak işlemesiz tarım tekniğinin yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla Iğdırlı çiftçilerin arazileri kullanıldı. Sadece araştırmayla yetinmeyen proje ekibi, çiftçilerin istekleri doğrultusunda onların tarlalarını da bu yöntemi kullanarak ekim işlemlerini tamamladı.


İlk Mahsuller Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

Ekim tarihinin geç ve toprağın çok ağır olmasına rağmen ekim yapılan parsellerde çok yüksek oranda bitki çıkışı gerçekleşti. Proje kapsamında ilkbahar döneminde etkin bir yabancı ot mücadelesi ile yüksek oranda verim elde edilmesi sayesinde yöre çiftçisinin bu yöntemi benimsemesi hedefleniyor.


Toprak işlemesiz tarım tekniği nasıl yapılır?

Günümüzde yapılan tarımsal üretimde karlılığın yanı sıra; çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlarda dikkate alınmalıdır. Tarımsal üretim sürecinde yenilenemeyen ve yenilenmesi uzun zaman alan kaynakları korumak ve çevre kirliliğini azaltmak oldukça önemlidir. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gelişen çevre bilinci ve ekonomik üretim zorunluluğu sonucunda son yıllarda toprak işlemede köklü değişiklikler yapılmaya başlanmıştır. Bu değişikliklere bağlı olarak, geleneksel toprak işlemeye alternatif olan koruyucu toprak işleme, özellikle anıza doğrudan ekim yöntemi yaygınlaşmaktadır.


Anızlı tarla koşullarında kullanılan anıza doğrudan ekim yöntemi geleneksel toprak işleme yöntemine göre, toprakta daha fazla nitrojen birikimine neden olmakta, toprağın nem tutma yeteneğini geliştirmekte, N ve C konsantrasyonunu, mikrobiyal karbon kütlesini, bakteri ve mantar popülasyonunu artırmakta, CO2, N2O gazlarının yayılımını azaltmakta, toprak agregasyonunu artırmakta, yakıt tüketimini ve toprak erozyonunu azaltmakta ve böylece uzun vadede ürün verimini artırmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Ülke Çapında Yürütülen Projenin Iğdır Etabı Başladı
Bu haber toplam 583 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Bilgen: "Kars’ta geriye dönük çok ciddi imar sorunları var"
Peribacaları Turizme Kazandırılacak
Bitlis'in tarihi evleri turizme kazandırılacak
Kars ekspresi turist sayısını % 30 artırır
Vanspor'dan Büyük başarı
Miniklere Bar ve Mehter Eğitimi
11 farklı ülkeden bir araya gelen ralliciler Kars'da toplandı
Iğdır Ovası'nın tamamını İsrailliler aldı!
Kars Balı mobil uygulamada
İranlılar Ramazan Bayramı'nı Van’da geçirecek
Van Gölü Aktivistlerinden ‘Uçkun Festivali’ atağı.
Van Gölü kıyısında termal su bulundu!
Pamukkale değil Başkale
Van'da Dengbej Dinletisine İlgi Büyüktü...
Van sokakları çeşit çeşit otlarla şenlendi
Van Balığı göç ediyor!
Kars Belediyesinden Basın Açıklaması
Eşbaşkanlar engelli vatandaşları unutmadı
Rektör Alma’dan Anneler Günü mesajı
Kars Belediyesi, yerel yönetimler ve sağlık çalıştayı düzenliyor
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur