Son Dakika
Rektör Karabulut’tun 23 Nisan Mesajı Kars Belediyesi fidanları toprakla buluşturdu PATNOS'TA ŞAMPİYONLUK GECESİ KUTLANDI. Rektör Alma’dan "23 Nisan" Mesajı Başakşehir evinde Rizespor'u geçemedi; Galatasaray'la puan farkı 3'e indi Fransa Ligue 1'de şampiyon PSG Sıla'ya darp davasında karar Çiftçi tohum derdinde Bayatlamayan Ekmek İlgi Odağı Oldu Furkan’dan 4 Gündür Haber Yok
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Iğdır Üniversitesinde Akademik Yıl Açılış Töreni Coşku İçinde Gerçekleştirildi
 

Iğdır Üniversitesinde Akademik Yıl Açılış Töreni Coşku İçinde Gerçekleştirildi

Iğdır Üniversitesinde Akademik Yıl Açılış Töreni Coşku İçinde Gerçekleştirildi

13 Kasım 2018 Salı 09:51
Yazdır

Iğdır Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni, Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda yapıldı. Akademik Yıl Açılış Törenine Kars Milletvekili ve önceki dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Iğdır Valisi Enver Ünlü, Belediye Başkanı Av. Murat Yikit, 1. Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanı Arif Hamdi Sazak, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce ve Ak Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz'ın, yanı sıra kamu kurum amirlleri, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.


“Iğdır Üniversitesi yeni vizyon ve misyonu ile çağdaş bir üniversite olma yolunda ilerliyor”

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan akademik açılış töreni Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın açılış konuşması ile devam etti. Üniversitemizin yeni vizyon ve misyonu ile çağı yakalamayı, çağdaş olmayı hedeflediğini ve gittikçe gelişen bir üniversite olma yolunda emin adımlarla yürüdüğünü vurgulayan Rektör Alma; dinamik yapısı, artan birimleri ve büyüyen hedefleriyle Iğdır Üniversitesinin 2018-2019 eğitim öğretim döneminde de büyük başarılara imza atacağını ifade etti. “Üniversitemizin sahip olduğu enerji, bu yıl aramıza katılan öğrencilerimizle inanıyorum ki daha da artacaktır” şeklinde konuşan Rektör Alma; “Üniversitemizin bugün ulaştığı seviyeye gelmesi, hiç şüphesiz ki değerli akademisyenlerimiz ve idari personelimizle oluşturduğumuz sinerji ve ortak çalışmaların ürünüdür. Fedakârca gayretleriniz sonucunda pek çok sorunun üstesinden gelerek gerçekleştirdiğiniz faaliyetler ve üniversitemizin gelişmesinde gösterdiğiniz, hiçbir şekilde karşılığı ödenmeyecek değerli emeklerinizden dolayı sizlere bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca üniversitemizin çalışmalarında bizlere her türlü desteği veren Sayın Bakanımıza, milletvekilimize, valimize, ilimizin değerli bürokratlarına, tüm kamu kurum ve kuruluş temsilcilerine, kıymetli basınımıza ve tüm Iğdır dostlarımıza bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.


“ Öğrenci Sayımız 7 bin 600 olmuştur”

Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde, son iki yılda Iğdır Üniversitesi’nde yeni açılan bölümlerle devrim niteliğinde değişimlerin olduğunu aktaran Rektör Alma “Üniversitemizde Lisansta 9 yeni bölüm, Ön lisansta 21 yeni program, Lisansüstü eğitimlerimizde 15 yeni program ve 4 yeni doktora programının açılmasını sağladık. Aktif bölüm ve program sayısı 56’ya ulaştı ve bir yılda üniversitemiz kapasitesini % 120 oranında arttırdı. Öğrenci sayımız lisans ve ön lisans toplamında 6400’den 7600’e yükseldi” şeklinde konuştu.


“Sağlık Turizmine Üniversite Olarak En Büyük Katkımız Tuz Terapi Merkezi”

SERKA kalkınma ajansıyla eko sağlık turizmine kazandırılmak üzere Tuz Terapi Merkezi kurulum için fizibilite desteği sağlandığını dile getiren Rektör Alma “Bu sayede Sağlık turizmi açısından önemli bir alan oluşturulacaktır. Çevre illerde olmayan güneş enerjisi santralimiz kısa zamanda faaliyete geçecek. Eğitimin yanında üniversitelerin üretmek ve ekonomiye katkı sunmak olan temel misyonunu da gerçekleştirmiş olacağız. Kurulacak olan 500 KW’ lık güneş enerjisi santraliyle, Üniversitemizin 3 milyon TL olan elektrik gideri 1 milyon TL’ye indirilecektir. Full donanımlı hayvan hastanemiz ileriye dönük olarak bölgedeki hayvancılığın gelişimine katkı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca Iğdır Üniversitesi olarak patent başvurularında bulunduklarını ifade eden Rektör Alma, “İndirgenmiş Atmosferik Kurutma, Fermente Süt Ürünlerinin Yeni Yöntemle Üretimi, İndirgen Atmosferik Sistemde Püskürtmeli Kurutucu Sistem, Solar Yöntemle Isıtılan Sıcak Suyla Yabancı Otlarla Mücadele ile ilgili üniversite olarak patent başvurularında bulunduk.” dedi.


Prof. Dr. Yunus Kılıç, “Iğdır Üniversitesinin ihtisas Üniversitesi olması amacıyla destek vereceğiz”

Rektör Alma’nın konuşmasının ardından kürsüye çıkan Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Iğdır Üniversitesinin kurulmasına öncülük ettiklerini belirterek,gelinen nokta itibariyle ne kadar doğru bir adım attıklarını ifade etti. Konuşmasında Kafkas Üniversitesinin öneminden bahseden Prof. Dr. Kılıç, Iğdır Üniversitesinin de ayni şekilde büyüyüp gelişeceğini belirterek, “Türkiye’nin her şehrinde üniversite kurulmasını önemsiyoruz, nicelik olarak sayının artmasının yanı sıra nitelik olarak da kaliteyi arttırmak istiyoruz. Iğdır Üniversitesinin ihtisas Üniversitesi olması amacıyla destek vereceğiz." şeklinde konuştu.


Vali Ünlü, “Tuz Terapi Uygulama ve Araştırma Merkezi yakın tarihte hayata geçirilecek”

Iğdır Üniversitesi ile işbirliği içinde olduklarını ifade eden Iğdır ValisiEnver Ünlü ise, Iğdır Üniversitesinin gelişime açık bir üniversite olduğunu, Rektör Alma’nın büyük bir çaba gösterdiğini ve üniversite-valilik işbirliği ile Tuz Terapi Uygulama ve Araştırma Merkezini yakın tarihte hayata geçireceklerini kaydetti. “Üniversitemiz bilimsel potansiyelini sanayiye aktarıyor. Bölgedeki firmalarla, sanayicilerle işbirliği yapılıyor” şeklinde konuşan Vali Ünlü, 24 Kasım-2 Aralık tarihlerinde Iğdır’da kitap fuarı düzenleneceğinin de müjdesini verdi.


Milletvekili Ahmet Arslan, “Öğrenci sayısı ticari faaliyetlerde önemli bir etkendir”

Iğdır Valisi Enver Ünlü’nün konuşmasının ardından Kars Milletvekili Ahmet Arslan da üniversite sayısının artmasının önemli olduğunu, bu konuda imkânlarınher geçen gün daha da arttığını söyledi. Iğdır Üniversitesine ihtisas üniversite olma yolunda destek vereceklerini ifade eden Arslan “Öğrenci sayısı ticari faaliyetlerde önemli bir etkendir. Sağlıklı büyüme bizim için daha önemli olmalıdır. Özel sektör, kamu, idareciler, üniversiteler arasında çağı yakalamak için çalışmalar yapılmalıdır. Çağrı merkezinin kurulması çalışmasında üniversitemize destek olduk. Barınma konusunda da yer tahsisi yapılması için elimimizden gelen gayreti göstereceğiz. Üniversitelerin gelişmesi için nitelikli akademisyenlere çok fazla görev düşüyor” diyerek öğrencilere de tavsiyelerde bulundu.


Protokol konuşmalarının ardından üniversitemizde profesörlük unvanı alan Doç. Dr. Ecevit Eyduran ve Doç. Dr. FarizMikailsoy’aKars Milletveli Ahmet Arslan tarafından cübbe giydirildi. Aynı şekilde üniversitemizde doçentlik ünvanıalan Dr. Öğr. Üyesi Celalettin Gözüaçık, Dr. Öğr. Üyesi Haktan Sevinç ve Dr. Öğr. Üyesi Ali Yıldız Musahan’a Kars Milletvekili Yunus Kılıç tarafından cübbe giydirilirken,  akademik teşvikte 100 tam puan alan hocalara ve Iğdır Üniversitesine derece ile giren öğrencilere teşekkür belgeleri verildi.

Anahtar Kelimeler: Iğdır Üniversitesinde Akademik Yıl Açılış Töreni Coşku İçinde Gerçekleştirildi
Bu haber toplam 595 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Kars Belediyesi fidanları toprakla buluşturdu
Rektör Alma’dan "23 Nisan" Mesajı
Çiftçi tohum derdinde
Furkan’dan 4 Gündür Haber Yok
Heyelan Yolları Kapattı
Van’da deprem
Iğdır Üniversitesinde “Nüfus ve Göç Uygulama ve Araştırma Merkezi” Kuruldu
Kars’ın sorunları çalıştayda görüşülecek
“Kars’ın da İstanbul’un da sorunlarını çözeceğiz”
“Ufka Yolculuk” Ödülleri Sahiplerini Buldu
Rektör Alma’nın ‘Berat Kandili Mesajı’
Erzurum’da Kaza: 1 Ölü, 2 Yaralı
Ayhan Bilgen belediye işçilerine seslendi
Rektör Alma Petrol İstasyonu Açılışına Katıldı
Siirt'te HDP'li Işık, mazbatasını aldı
Tarım işçilerini taşıyan midibüs devrildi: 2 ölü, 25 yaralı
Eşbaşkanlar Bilgen ve Alaca, Belediyenin mevcut durumunu değerlendirdi
Gün Geçtikçe Kasları Eriyor
Üniversiteler arası Müsabakalarda 2'ci Olan Salon Futbol Takımı Iğdır Rektörünü ziyaret etti
Korkudan Evlerini Boşaltıyorlar
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur