Son Dakika
DOĞUBAYAZIT MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YUSUF YARDIMCI'DAN KARNE MESAJI ERYILMAZ’DAN EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE YARIYIL TATİLİ MESAJI YARIYIL TATİLİNDE KARNE HEYACANI Hamur'da Karne Heyecanı BAŞARILI SPORCULAR MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEKİN’İ ZİYARET ETTİ AİÇܒde ‘Beslenme Arkeolojisi Diyetisyenler İçin Yeni Bir Çalışma Alanı mı?’ Konulu Seminer Düzenlendi Vali Elban Öğrencilerimizin Karne Sevincine Ortak Oldu Havayolu şirketi AeroMexico'dan 'DNA kampanyası': Ne kadar Meksikalıysan o kadar indirim The Atlantic dergisinden 'Trump görevden alınsın' çağrısı Belçika'da aşırı sağcı siyasetçi insan kaçakçılığından tutuklandı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
İŞKUR'dan istihdamı arttırma çalışmaları
 

İŞKUR'dan istihdamı arttırma çalışmaları

Van Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Salih Serçe, İŞKUR aracılığıyla istihdamı arttırmaya yönelik çalışma yaptıklarını söyledi.

19 Ekim 2018 Cuma 12:24
Yazdır
baskı

Müdür Serçe, yaptığı açıklamada İŞKUR'un hizmet sınırlarını aştığını ve özveri ile önemli projeleri hayata geçirdiğini vurguladı.


Müdür Mehmet Salih Serçe, yaptığı açıklamada; "Kamu istihdam kurumu olarak İŞKUR, işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda kadınlar, gençler, engelliler ve uzun süreli işsizler başta olmak üzere özel politika gerektiren grupların ve işgücümüzün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik her alanda destekleyici ve programları başarıyla hayata geçirmeye devam etmektedir. İŞKUR, gelişmiş dünya ekonomilerini yakalayabilmek için kadın istihdamına, kadın girişimciliğinin potansiyeline inanarak bu doğrultuda çalışmalarına büyük bir özveriyle sürdürmektedir. Kurumumuz 2017 yılında rekor düzeyde gerçekleştirdiği faaliyetlerle işgücü piyasasındaki konumunu daha da güçlendirmiştir. Türkiye genelinde 2017 yılında 356 bin 402 kadının kurumumuz aracılığıyla özel sektörde işe yerleşmesine; 279 bin 508 kadının ise kurs ve programlarımız vasıtasıyla mesleki beceri ve tecrübe edinmesine katkı sağlanmıştır." dedi.


İŞKUr tarafından hayata geçirilecek olan yeni uygulamalardan ve hedeflerden de söz eden Serçe; "Ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan 100 günlük eylem planı kapsamında kurumumuzca hayata geçirilecek yeni uygulamalar ve gerçekleştirilecek hedefler yer almaktadır. Bu eylem planı içerisinde kadın istihdamının 'İş’te Anne Projesi ile Desteklenmesi' eylemi kapsamında Kurumumuz sorumlu kuruluş olarak belirlenmiştir. Kurumumuz tarafından düzenlenecek istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına ve işbaşı eğitim programlarına katılması uygun bulunan kadınlara kursa veya programa devam ettikleri günler için günlük 70 Tl. tutarında kursiyer veya katılımcı zaruri gideri ödenmesi öngörülmektedir. İş’te anne projesi kapsamında sunulan destekten 0-15 yaş arasında (15 yaş dahil) çocuğu bulunanlardan; sosyal yardım alan kadınlar, kadın sığınma veya konukevlerinde kalan kadınlar öncelikli olmak üzere, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ile Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü işbirliği kapsamında belirlenecek gruplar içerisinde yer alan kadınlar yararlanabilecektir. Ayrıca Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen en az 50 istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında ve imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarında katılan kadın katılımcılara 2-5 yaş aralığındaki (bir çocuk için)  çocuğu kreşe/gündüz bakımevine (özel) devam edenlere aylık 400 TL bakım desteğinden yararlanabilecektir. Öte yandan, Kurumumuz ile  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesi için kamu-özel sektör işbirliğinde teorik ve uygulamalı eğitimlerin birleştirilmesini içerecek şekilde mesleki eğitimlerin düzenlenmesine yönelik 'Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü' (MEGİP) hayata geçirilmiştir. Protokolün hazırlanmasındaki temel maksat;  işgücü piyasasının talep ettiği nitelikli işgücü talebinin karşılanması olup, bu doğrultuda uygulamalı ve teorik eğitimlerin bir arada verilmesi sağlanacaktır. Protokol kapsamında düzenlenecek mesleki eğitim kursları, uygulamalı ve  teorik eğitimi içerecek şekilde uygulanacaktır. Mesleğin özelliğine göre teorik ve pratik eğitim birbirlerini  tamamlayacak şekilde eş zamanlı veya ayrı bir şekilde planlanıp yürütülebilecektir. Böylece verilecek eğitimlerle kursiyerlerin işgücü piyasasına adaptasyon sağlamaları için hem teorik, hem de pratik eğitimi aynı anda almış olması sağlanacaktır.


Bununla birlikte yine 100 günlük eylem planı kapsamında genç işsizlerin azaltılması, üniversite mezunu gençlerin işgücü piyasasında kalıcı istihdamının sağlanması ve nitelikli işgücü talebinde bulunan işverenlerin de aradığı özelliklere sahip elemanları istihdam edebilmelerini temin etme maksadıyla 'İşe İlk Adım Projesi' hayata geçirilecektir. Proje sayesinde, yüksekokul veya fakültelerden son iki yılda mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençlerin  işbaşı eğitim programlarına devam ettikleri süre nispetinde (3 ay, 6 ay, 9 ay)  meslek deneyim ve tecrübe kazanması sağlanacaktır. Sektör kısıtlaması olmadan devam eden program sonrasında işverenlerden bu kişileri mevcut işbaşı eğitim programlarındaki gibi zorunlu istihdam süresi boyunca net asgari ücretin 50’si kadar tutarı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır. Zorunlu istihdam sürecinden sonra işveren tarafından kişinin 12 ay daha istihdam edileceğine dair taahhüt verilmesi ve yeni bir sözleşme imzalanması halinde net asgari ücretin 25’i kadar ücret desteği bir yıl boyunca işsizlik sigortası fonundan karşılanmaya devam edilecektir. Böylece üniversite mezunu gençlerin işbaşı eğitim programlarından sonra en az 1,5 yıl daha istihdamda kalmaları sağlanacaktır." diye konuştu.

 

Anahtar Kelimeler: İŞKUR'dan istihdamı arttırma çalışmaları
Bu haber toplam 998 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Köy çocukları badmintonla tanıştılar
Van’da 2018 yılında 72 yaralı yaban hayvanı tedavi edildi
Jandarmadan ‘okul güvenliği’ uygulaması
VASKİ'den yapılandırmada 3.taksit uyarısı
Çiftçiye İşletme Brifingi
Dikkat Eksikliğine Çözüm
Üniversitede, Sarıkamış Harekâtının 104. Yıl Dönümü Münasebetiyle Konferans Düzenlendi
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Çetin Rektör Alma’ya Kitap Hediye Etti
Mersin'de kargo gemisi karaya oturdu
Ege, kara teslim
Şanlıurfa'da arazi kavgası: 2 ölü, 10 yaralı
Üniversite Öğrencileri, Minikleri Sevindirmeye Devam Ediyor
Çaldıran’da kar kalınlığı 1 buçuk metreyi buldu
İran sınırındaki Kapıköy Gümrük Kapısı hizmete açılıyor
Çaldıran dondurucu soğukta taze ot keyfi
VASKİ'den 1 yılda 122 bin çağrıya cevap
Van Kedisi reklam yıldızı oldu
Van'da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü etkinliği
Süs Havuzunda Buz Pateni Yaptılar
Sürücüler Yolların Açılmasını İstiyor
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur