Son Dakika
SABAHAT (BAYCAN) ÇOKTİN İÇİN MEVLİDİ ŞERİF OKUTULDU ERTUĞRUL ERYILMAZ AK PARTİDEN DOĞUBAYAZIT BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞI İÇİN RESMEN BAŞVURUDA BULUNDU Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut’un 10 Kasım Atatürk’ü Anma Mesajı Ağrı'da 10 Kasım Atatürk’ü Anma DOĞUBAYAZIT'TA 10 KASIM ULU ÖNDER ATATÜRK'ÜN EBEDİYETE İNTİKALİ'NİN 80. YILI DOĞUBAYAZIT/HAFTANIN NOSTALJİSİ Van’da ‘Gençlik’ çalıştayı Van’da taziye evi ve cami açılışı Van milletvekillerinden Bakan Ersoy’a ziyaret Kapıköy Gümrük Kapısı hizmete açılıyor
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
İŞKUR'dan istihdamı arttırma çalışmaları
 

İŞKUR'dan istihdamı arttırma çalışmaları

Van Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Salih Serçe, İŞKUR aracılığıyla istihdamı arttırmaya yönelik çalışma yaptıklarını söyledi.

19 Ekim 2018 Cuma 12:24
Yazdır
baskı

Müdür Serçe, yaptığı açıklamada İŞKUR'un hizmet sınırlarını aştığını ve özveri ile önemli projeleri hayata geçirdiğini vurguladı.


Müdür Mehmet Salih Serçe, yaptığı açıklamada; "Kamu istihdam kurumu olarak İŞKUR, işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda kadınlar, gençler, engelliler ve uzun süreli işsizler başta olmak üzere özel politika gerektiren grupların ve işgücümüzün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik her alanda destekleyici ve programları başarıyla hayata geçirmeye devam etmektedir. İŞKUR, gelişmiş dünya ekonomilerini yakalayabilmek için kadın istihdamına, kadın girişimciliğinin potansiyeline inanarak bu doğrultuda çalışmalarına büyük bir özveriyle sürdürmektedir. Kurumumuz 2017 yılında rekor düzeyde gerçekleştirdiği faaliyetlerle işgücü piyasasındaki konumunu daha da güçlendirmiştir. Türkiye genelinde 2017 yılında 356 bin 402 kadının kurumumuz aracılığıyla özel sektörde işe yerleşmesine; 279 bin 508 kadının ise kurs ve programlarımız vasıtasıyla mesleki beceri ve tecrübe edinmesine katkı sağlanmıştır." dedi.


İŞKUr tarafından hayata geçirilecek olan yeni uygulamalardan ve hedeflerden de söz eden Serçe; "Ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan 100 günlük eylem planı kapsamında kurumumuzca hayata geçirilecek yeni uygulamalar ve gerçekleştirilecek hedefler yer almaktadır. Bu eylem planı içerisinde kadın istihdamının 'İş’te Anne Projesi ile Desteklenmesi' eylemi kapsamında Kurumumuz sorumlu kuruluş olarak belirlenmiştir. Kurumumuz tarafından düzenlenecek istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına ve işbaşı eğitim programlarına katılması uygun bulunan kadınlara kursa veya programa devam ettikleri günler için günlük 70 Tl. tutarında kursiyer veya katılımcı zaruri gideri ödenmesi öngörülmektedir. İş’te anne projesi kapsamında sunulan destekten 0-15 yaş arasında (15 yaş dahil) çocuğu bulunanlardan; sosyal yardım alan kadınlar, kadın sığınma veya konukevlerinde kalan kadınlar öncelikli olmak üzere, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ile Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü işbirliği kapsamında belirlenecek gruplar içerisinde yer alan kadınlar yararlanabilecektir. Ayrıca Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen en az 50 istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında ve imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarında katılan kadın katılımcılara 2-5 yaş aralığındaki (bir çocuk için)  çocuğu kreşe/gündüz bakımevine (özel) devam edenlere aylık 400 TL bakım desteğinden yararlanabilecektir. Öte yandan, Kurumumuz ile  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesi için kamu-özel sektör işbirliğinde teorik ve uygulamalı eğitimlerin birleştirilmesini içerecek şekilde mesleki eğitimlerin düzenlenmesine yönelik 'Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü' (MEGİP) hayata geçirilmiştir. Protokolün hazırlanmasındaki temel maksat;  işgücü piyasasının talep ettiği nitelikli işgücü talebinin karşılanması olup, bu doğrultuda uygulamalı ve teorik eğitimlerin bir arada verilmesi sağlanacaktır. Protokol kapsamında düzenlenecek mesleki eğitim kursları, uygulamalı ve  teorik eğitimi içerecek şekilde uygulanacaktır. Mesleğin özelliğine göre teorik ve pratik eğitim birbirlerini  tamamlayacak şekilde eş zamanlı veya ayrı bir şekilde planlanıp yürütülebilecektir. Böylece verilecek eğitimlerle kursiyerlerin işgücü piyasasına adaptasyon sağlamaları için hem teorik, hem de pratik eğitimi aynı anda almış olması sağlanacaktır.


Bununla birlikte yine 100 günlük eylem planı kapsamında genç işsizlerin azaltılması, üniversite mezunu gençlerin işgücü piyasasında kalıcı istihdamının sağlanması ve nitelikli işgücü talebinde bulunan işverenlerin de aradığı özelliklere sahip elemanları istihdam edebilmelerini temin etme maksadıyla 'İşe İlk Adım Projesi' hayata geçirilecektir. Proje sayesinde, yüksekokul veya fakültelerden son iki yılda mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençlerin  işbaşı eğitim programlarına devam ettikleri süre nispetinde (3 ay, 6 ay, 9 ay)  meslek deneyim ve tecrübe kazanması sağlanacaktır. Sektör kısıtlaması olmadan devam eden program sonrasında işverenlerden bu kişileri mevcut işbaşı eğitim programlarındaki gibi zorunlu istihdam süresi boyunca net asgari ücretin 50’si kadar tutarı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır. Zorunlu istihdam sürecinden sonra işveren tarafından kişinin 12 ay daha istihdam edileceğine dair taahhüt verilmesi ve yeni bir sözleşme imzalanması halinde net asgari ücretin 25’i kadar ücret desteği bir yıl boyunca işsizlik sigortası fonundan karşılanmaya devam edilecektir. Böylece üniversite mezunu gençlerin işbaşı eğitim programlarından sonra en az 1,5 yıl daha istihdamda kalmaları sağlanacaktır." diye konuştu.

 

Anahtar Kelimeler: İŞKUR'dan istihdamı arttırma çalışmaları
Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Van’da ‘Gençlik’ çalıştayı
Van’da taziye evi ve cami açılışı
Van milletvekillerinden Bakan Ersoy’a ziyaret
Kapıköy Gümrük Kapısı hizmete açılıyor
Kars'ta kırağıyla gelen güzellik
Bozayı yavrusuyla konutların arasında yiyecek aradı
AK Gençlik’ten maskeli destek
Türkiye’nin en büyük projelerinden biri Kars’ta tanıtıldı
KAÜ, hastalarını il dışına göndermiyor!
Rektör Alma’nın 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Mesajı
Iğdır Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç’ın Katılımlarıyla Gerçekleştirilecek
Iğdır Üniversitesi “Atatürk’ü Anıyoruz Konulu ” Panel Düzenlendi
Vali Okay Memiş: Kış turizminin gözdesiyiz
Akdamar Adası tatlı suya kavuştu
Türkiye’nin en soğuk ilçesinde doğalgaz meşaleleri yakıldı
Büyükşehir’den 4 mevsim vektörle mücadele çalışması
Sosyal belediyecilikte marka kent, Gürpınar
Van’da ‘İmar Barışı’na 13 bin başvuru
Jandarmadan ‘Okul Güvenliği’ uygulaması
Van Büyükşehir Belediyesinin karla mücadele ordusu hazır
 
hür
Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
03:30
Güneş
05:18
Öğlen
12:22
İkindi
16:07
Akşam
19:05
Yatsı
20:38
Çok Okunanlar
Finans
İMKB 100
73.798
USD ALIŞ
2.8950
USD SATIŞ
2.9200
EURO ALIŞ
3.2830
EURO SATIŞ
3.3130
POUND ALIŞ
4.5330
POUND SATIŞ
4.6180
ALTIN ALIŞ
105.8100
ALTIN SATIŞ
108.0000
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Doğubayazıt Turizmi Nasıl Görüyorsunuz?
İyi
Çok İyi
Kötü
Sayısal Loto
15.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 04 - 10 - 15 - 16 - 20
Şans Topu
19.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
03 - 10 - 15 - 18 - 33 - 13
On Numara
17.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
07 - 14 - 16 - 17 - 19 - 24 - 28 - 29 - 31 - 36 - 43 - 49 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 60 - 62 - 69 - 72 - 76
Süper Loto
20.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
05 - 22 - 35 - 38 - 47 - 53
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur