Son Dakika
James Harden durdurulamıyor; işte NBA'de gecenin sonuçları Mersin'de kargo gemisi karaya oturdu Ege, kara teslim İran'ın yörüngeye uydu yerleştirme girişimi başarısız oldu DOĞUBAYAZIT'TA VEFAT HABERLERİ BAŞKAN ADAYI ERYILMAZ ZİYARETLERE DEVAM EDİYOR AİÇÜ “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” Etkinlikleri Kapsamında Protokol İmzaladı AĞRI’DA 5 BİN İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİYE GİYİM YARDIMI HDP AĞRI BELEDIYE BAŞKAN ADAY ADAYI İYİ PARTİ AĞRI'DA SÖYLEMEZ DEDİ
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Yaptığımız Hizmetleri Anlatamıyoruz
 

Yaptığımız Hizmetleri Anlatamıyoruz

Yaptığımız Hizmetleri Anlatamıyoruz

14 Eylül 2018 Cuma 10:39
Yazdır
baskı

Yaklaşık 400 bin personelle verdikleri sağlık hizmetini anlatamadıklarını belirten Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Alper, hastane idarecilerinden yapılanları kamu kuralları içinde duyurmalarını istedi.


Hastanelerde verimliliği artırmak için tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Murat Alper, çalışan personelin doğum günlerinin kutlanmasının ya da veda edenlere teşekkür edilmesinin önemine dikkat çekti.

 


Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Alper, 42 bini uzman doktor, 130 bini hemşire olmak üzere yaklaşık 400 bin personelle yaptıkları güzel hizmetleri anlatamadıklarını söyledi. Hastanelere ait web sitelerinin yetersiz olduğunu da ifade eden Alper, kullanılan haberlere dikkat edilmesini istedi. Alper, personelin doğum günlerini kutlamanın verimliliği artırdığını vurguladı.


Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’nün Erzurum’da ‘Verimlilik Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı’ düzenledi. Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonu’ndaki toplantıya Ağrı, Ardahan, Erzincan, Erzurum ve Kars illerindeki hastane yöneticileri ve sağlık çalışanları katıldı. Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Alper, açılış konuşmasından sonra fotoğraflarla verimlilik konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Ülke genelinde 42 bini doktur, 130 bini hemşire yaklaşık 400 personelle sağlıkta güzel hizmetler verdiklerini anlatan Prof. Dr. Murat Alper, “Bu kadar iş üretiyoruz ama ürettiğimiz işlerin reklamından bahsetmeyeceğim ama bilgilendirmesini bile yapmıyoruz, yapmamayı tercih ediyoruz. Sanki güzel işleri yapmamış gibi davranıyoruz. Şikayetler ortada; şiddet ortada, ama biz yaptığımız güzel hizmetlerin daha iyi reklama varmayan, bilgilendirme düzeyinde, özgüvenli kamu kuralları içinde duyurmalıyız. Bundan çekinmeye gerek yok bu güzel hizmetleri biz yapıyoruz” dedi.


Başta hastane olmak üzere sağlık kuruluşlarına ait web sitelerinin yetersizliğinden de bahseden Alper, bilgilendirme ihtiyacının karşılanması gerektiğini ifade etti. Özellikle yeni açılan hastanelerle ilgili o kentlerde bilgilendirme ihtiyacının sağlıklı şekilde karşılanmasının faydalı olacağını vurgulayan Alper, bilgi alamayan insanların yanlış kaynaklardan bilgilendiğini sonra da yapılan yanlışı düzeltmeye uğraştıklarını kaydetti.


BİRAZ YAĞLI OLMUŞ

Web sitelerindeki bilgi akışının da yetersiz olduğunu slaytlar eşliğinde anlatan Alper, 5-6 yıl önceki konuların bile sitelerde bulunduğunu belirtti. Web sitelerine konulan haberlerle ilgili de hastane yöneticilerini uyaran Genel Müdür Alper, “Kullanılan görsellerde tarz ayrıdır ama bana göre bazen abartılı olabiliyor. Benim eski hastanemin yoğun bakımında geçmiş bir ziyarette seçtiğimiz resim pozitif mesaj veriyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nın haberini tek bir resimle verdik. Başka bir hastanemiz ise bir sayın vekilin ziyaretini birbirinin aynı olan, hiç birinde mesaj farkı olmayan 30 tane resimle veriyor. Şu haberi veriyor; ‘Hastanemizde hastaları ziyarette bulundu’ nokta kısmına kadar haber değeri olan konudur. Haberin sonraki kısmı olmasa daha estetik olur. O kısım biraz yağlı olmuş diyebiliriz. Haber dilinde öyle kavramlara gerek yok. Bunlara gerek yok kamu kuralları içinde, doğallık içinde reklama varmayan bilgilendirme düzeyinde olmalı. Tabii ki bir yetkilinin hastaneye gelmesi haber değeri taşır ama dozunda bırakmak lazım” diye konuştu.

Hastane idarecilerden personele davranışları konusunda da uyarılarda bulunan Alper, şunları söyledi:


“Hastane idarecileri sadece sağlık çalışanları değil, hastanede olan her meslek grubu çalışanıyla düzenli toplantılar yapması gerekiyor. Bilgi işlemciler, güvenlikçiler olabilir, düzenli toplantı yapmanız gerekir. Ne oluyor ne bitiyor onlara da anlatılmalı. Odadan çıkmayarak hastane idare edilemez. Sizin o grupları da dinlemeniz gerekiyor. Hastanelerdeki performans herkesin performansını yüzde 5 artırmasıyla olun. Büyük hastanelerde herkesin performansını yüzde 5 artırması çok iyi olur uçurur, aynı oranda yüzde 5 düşürmesi tam tersi bir etki oluşturur. İdareciler yüzde 5 performans artırıcı faaliyetleri yapması lazım. Basit uygulamalarla personeli idarenin içine katıp onların tecrübesini mutlaka yanımıza almamız lazım.”


WEMBLEY STADINA ÇIKMIŞ GİBİ HİSSEDİYOR

Hastanelerde verimliliği artırmak için yöneticilere tavsiyelerde bulunan Genel Müdür Prof.Dr. Murat Alper, personelin doğum günlerinde mutlaka isme yazılı mesaj gönderilmesini istedi. Özellikle belli gün zamanlarda toplantılar düzenlenmesinin faydalı olacağını vurgulayan Alper, şunları anlattı:

“Hastanenin büyüklüğüne bağlı olarak tıp bayramı, hemşireler günü olsun, meslek gruplarının özel günleri olsun SMS kutlama mesajı ya da organizasyona tüm personeli davet ederek çok iyi sonuç aldık. Branş meslek gruplarını unutmamak lazım. Çoğu yazılım firmasıyla konuştuk. Sadece sizin istemeniz yeterli.  Biyologlar, eczacılar, fizyoterapistler, hangi branşsa özel gönünde hatırlanınca kendini mutlu hissediyor, hastaneye ait hissediyor. Kurumdan ayrılma durumunda kişiye veda etmek, teşekkür etmenin de üretime pozitif katkısı oluyor. Ben kendim bunu gözlemledim. Hastanede sorun çıkarma potansiyeli olan hocamız kendisine ödül töreni beklentisiyle uzun süre sorun çıkarmadı. Halbuki bayağı potansiyeli hocamızdı. 20 yıllık 30 yıllık meslek hayatının son finalinde Wembley Stadına çıkmış gibi hissediyor kendini. Bu ödülü o kadar önemsiyor. Hastanemizde özellikle uzun yıllar hizmet veren kişilere teşekkür etmekten çekinmeyelim inanın bunların dönüşü çok güzel.”


Erzurum İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Uçar ise böylesine önemli bir toplantının Erzurum’da yapılmasının önemine dikkat çekerek, tüm konuklara katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Erzurum’da bir gün süren toplantılara Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Alper, Kamu Hastaneleri Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Naim Ata ve Av. Erol Gökdöl, Verimlilik ve Kalite Uygulamaları Daire Başkanı Uzm. Dr. Cihan Döğer, Tedarik Planlama, Stok ve Lojistik Yönetimi Dairesi Başkanı Uzm. Ecz. İrem Mühürcü, İstatistik, Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Uzm. Dr.Pınar Koçatakan, Acil Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Mustafa Taşkın, Hasta, Çalışan Hakları ve Güvenliği Daire Başkanı Fatma Şahin, Sağlık Bakım, Hasta Hizmetleri ve Eğitim Daire Başkanı Bilgen Bağcı Aydın, İdari Hizmetler ve İletişim Yönetimi Daire Başkanı Ali Özhan ve. Erzurum, Ağrı, Ardahan, Erzincan, Iğdır ve Kars İl Sağlık Müdürlükleri katıldı.

 

Anahtar Kelimeler: Yaptığımız Hizmetleri Anlatamıyoruz
Bu haber toplam 345 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Mersin'de kargo gemisi karaya oturdu
Ege, kara teslim
Şanlıurfa'da arazi kavgası: 2 ölü, 10 yaralı
Üniversite Öğrencileri, Minikleri Sevindirmeye Devam Ediyor
Çaldıran’da kar kalınlığı 1 buçuk metreyi buldu
İran sınırındaki Kapıköy Gümrük Kapısı hizmete açılıyor
Çaldıran dondurucu soğukta taze ot keyfi
VASKİ'den 1 yılda 122 bin çağrıya cevap
Van Kedisi reklam yıldızı oldu
Van'da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü etkinliği
Süs Havuzunda Buz Pateni Yaptılar
Sürücüler Yolların Açılmasını İstiyor
Erken Doğan Buzağıya Anne Şefkati
İranlılar Erzurum’a Akın Edecek!
Van'da ‘Kavram Starını Arıyor’ ses yarışması
Jandarma Sarıkamış şehitlerini Van Gölü’nde andı
Gürpınar'da ahır çöktü 75 koyun telef oldu
Vali Memiş’e Engelli Brifingi
Erzurum’da 10 Araç Birbirine Girdi
Erzurum Ovası’nda Atlı Snowboard
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur