Son Dakika
DOĞUBAYAZIT'TA NİSAN ŞAKASI Ağrı Valisi Elban'ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı Taşlıçay Toklu Şelalesi Ziyaretçilerini Bekliyor AĞRI MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TURAN’IN 23 NİSAN MESAJI Rektör Karabulut’tun 23 Nisan Mesajı Kars Belediyesi fidanları toprakla buluşturdu PATNOS'TA ŞAMPİYONLUK GECESİ KUTLANDI. Rektör Alma’dan "23 Nisan" Mesajı Başakşehir evinde Rizespor'u geçemedi; Galatasaray'la puan farkı 3'e indi Fransa Ligue 1'de şampiyon PSG
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
OLTA BALIKÇILIĞI VE GÜNÜBİRLİKÇİLER…
 

OLTA BALIKÇILIĞI VE GÜNÜBİRLİKÇİLER…

OLTA BALIKÇILIĞI VE GÜNÜBİRLİKÇİLER…

9 Temmuz 2018 Pazartesi 15:22
Yazdır

OLTA BALIKÇILIĞI VE GÜNÜBİRLİKÇİLER…

 

 

Daha önce ki yazımda “denizlere kıyısı olanlar nasıl denizden yararlanıyorsa sınır boylarında(kıyılarında) olanlarında sınırlarda olmaktan, sınır ticaretinden yaralanma hakları olduğunu yazmıştım. Trabzon’a gidince bu tespitimi güçlendirecek şu olaya tanık odum. Trabzon’un Karadeniz’e kıyısı olduğundan doğal olarak halkın büyük çoğunluğu denizcilikle uğraşmaktadır. Kimisi büyük trollerle ve takalarla denizin onlara sunduğu nimetlerden yararlanıyor, kimisi de kendi halinde kıyılarda ve kayaların üzerinde olta ile balık avlamaktadır. Trollerle, takalarla balık avlayanlar hem kendilerine kazanç sağlarken hem de halkın taze ve ucuz balık tüketmesine yardımcı olmaktadır. Hem kişisel hem de toplumsal bir sorumlulukla denizin onlara sunduğu bu nimetten yaralanmaktadırlar. Kıyılarda olta ile balık tutanlar ise öncelikle kendi ailelerinin balık yemesi için bu işlemi yapmaktadır. Hem keyifli bir zaman geçirmek hem de ailenin balık gereksinimini karşılamak için bu işi yaparlar. Trollerle ve takalarla balık avlayanların devletin koyduğu yasak ve kurallara uyma zorunluluğu varken olta ile balık tutanlar bu konuda daha özgürdür.

 

Trabzon’da ki bu balık avlama olayının, Türkiye’nin sınırlarında yaşanan ve sınır bölgelerinde ki yerleşik halkla ilgili nasıl bir bağlantısı var diye sorduğunuzu düşünüyorum. Öncelikle trollerle ve takalarla balık tutanlar Dış Ticaret kurallarına göre ithalat ve ihracat yapanlardır. Olta ile balık tutanları da günü birlik olarak sınırlarda ailelerinin geçimin sağlamak için çalışanlar olarak görebiliriz. Bölge adına konuşursak günübirlik olarak İran’a gidip gelenler ve sadece ailelerinin geçimini sağlayan bölge halkı Trabzon’da olta ile balık tutanlarla aynıdır. Her iki yapıda sadece kendi yaşamsal ve evsel gereksinimlerini karşılamak ve keyifli bir zaman geçirmek için bunu yapmaktadırlar.

 

Dış Ticaret önlemlerine ve yasaklarına tabii alan ihracat ve ithalatın kolaylaştırılması yanında, günübirlik olarak İran ve Türkiye arasında gidip gelen bölge halkının işlemler ininde kolaylaştırılması önemlidir. Devlet zorlaştırıcı değil kolaylaştırıcı olmalıdır. Sorun yaratan değil sorun çözen sorunları en aza indirgeyen bir anlayışla hareket edilmelidir. Günübirlik sınır geçişlerinde yurtdışı çıkış harcı(pul) parası bölge halkı için kaldırılmalıdır. Devlet kolaylaştırıcılığını bu şekilde ortaya koyabilir.

 

İki komşu ve kardeş halkların günübirlik geçişlerini kolaylaştırması her iki ülke için çok önemlidir. Bu geçişler üzerinden yaşanan alışveriş ülkelerin kılcal damarları gibidir. Kılcal damarlarda yaşanan sıkıntılar çözülmezse daha büyük sağlık sorunlarının ortaya çıkması kaçınılmazdır.

 

Patates ve soğan fiyatlarının artması üzerine devlet bu iki ürünle ilgili olarak ithalatı kolaylaştırıcı tedbirler alarak halkının ucuz patates ve soğan tüketmesine yardımcı oluyorsa, bölge halkının da İran’da ucuz olan patates ve soğana ulaşmasının önü açılmalıdır.

 

Sınırdaş olmak ülkelerin kendilerinin belirlediği bir şey değildir. Ancak var olan sınırdaşlık üzerinden dostluğu ve ticareti geliştirmek esastır. Ticaret su gibidir olduğu ve geçtiği yerlere hayat verir.

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: OLTA BALIKÇILIĞI VE GÜNÜBİRLİKÇİLER…
Bu haber toplam 2961 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
ŞÊRESÎYAR KENDİSİ KÜÇÜK HÜKMÜ BÜYÜK GAZETE
Nuri Bayram'dan Ağrılı Bürokrat Kıyımına Sert Tepki
Yerel seçime doğru!...
AĞRI’DAN GÖRÜNTÜLER
MUHARREM İNCE’NİN HEDEFİNDE ERZURUM VAR
Ruhlara daha fazla nefret aşılamayın, bırakın Ezhel özgürlüğüne kavuşsun!
Erdoğan'ın çöküşüyle doğmakta olan boşluğu bir "demokrasi koalisyonu"yla doldurmak...
Muharrem İnce'nin barış ve demokrasi için zincirleri kırabiliriz sözüne katılıyorum!
ÇINAR AĞACININ GÖLGESİNDEYİM
İsrail'in Gazze katliamını lanetliyorum!
TARİHİN EN ESKİ UYGARLIĞI:MISIR-MEZOPOTAMYA ,AKDENİZ KIYILARI YAKININDA DOĞMUŞTUR.
Büyük yalanlarla, özgürlük diyerek, adalet diyerek, düşmanlar icat ederek, sinsi sinsi ilerleyen bir faşizm!
Türkiye'nin Avrupa hülyası...
İNCİTME KARINCAYI…
İnsanlık da mı öldü?
EŞEK NİÇİN ANIRIR!
İNSAN İLE ŞİDDET
Başkan Olmak Bu Kadar Kolaymı
HARCADIĞI HER KURUŞUN HESABINI VEREN BAŞKAN
Gazetecilikte 50 sene; Hasan Cemal ilk kez paylaştığı bilgilerle biyografisini yazdı: Hayat İşte Böyle Geçip Gidiyor...
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur