Son Dakika
FİLOZOF EHMEDÊ XANÎ İÇİN BİLİNEN DÖRT KESİN NOKTA HDP Ağrı Belediye Başkan Adayı Karaaslan Tahliye Edildi Doğubayazıt Tendürek Dağında Tır İkiye Bölündü: 1 Ölü DOĞUBAYAZIT’TA AK PARTİNİN KADROLARI KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ Dr. Oktay'dan Üniversitelere Proje Üretimi ve Yerel Kalkınmaya Destek Çağrısı HDP AĞRI MİLLETVEKİLLERİ DOĞUBAYAZIT’TA HALKLA BULUŞTULAR AK PARTİ DOĞUBAYAZIT BELEDİYE MECLİSİ VE İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNİ AÇIKLADI Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Doğubayazıt Belediye Meclis Üyeleri ve İl Genel Meclis üyeleri adayları belli oldu. Ağrı Merkez ve İlçe Belediye Başkan Adayları (İHA) Ağrı Temsilcisi Ahmet Genç, trafik kazası geçirdi.
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
İNCİTME KARINCAYI…
 

İNCİTME KARINCAYI…

İNCİTME KARINCAYI…

26 Nisan 2018 Perşembe 08:31
Yazdır

Karınca ve Ticaret üzerine yazdığım ve gazetemizde yayımlanan yazımda; Türkiye’nin sınırlarına yakın il ve ilçelerde “Karınca Ticareti” adı altında bir ticaret var. ”Karınca Ticareti ”sınır bölgelerinde ki insanların karşılıklı olarak, birbirlerinin gereksinmeleri üzerinden yapılan kişisel ticarettir. Sınır olunan ülkeden ucuz olan ürünler bu insanlar tarafından ülkeye sokulurken karşı ülke içinde ucuz olan ürünler yine bu insanlar tarafından sınır ülkesine taşınır. Ticaretin en yalın ve sade halidir. Karşılıklı güven ve anlayış üzerinden bire bir yüz yüze yapılan bir ticarettir. Aynı zamanda bu toprakların ”kadim” ticaret anlayışıdır.


Dış Ticaret rakamlarında görmezden gelinen ve yok sayılan bu ticaret, bölge insanları için çok önemli yaşamsal bir niteliktedir. Sadece bölge insanının yaşamsal bir hareketi olmayıp geniş ölçekte ülkesel bir ticarettir. Bu ticaretin gelişmesi ve geliştirilmesi için komşu devletlerin yapması gereken çok şeyler olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Karşılıklı gereksinimler bazında devam eden bu ticaret engellenmek yerine teşvik edici olmalıdır.


İlkyazımda” bu ticareti engelleyici değil geliştirici önlemler almak gerekir “şeklimde ifade kullanmıştım. Bugün geldiğimiz nokta ise İran İslam Cumhuriyeti’nin “karınca ticareti ”için Türkiye’ye gelen İran yurttaşlarının yurt dışı çıkış harçlarına artan oranlı zam yapmış olmasıdır. İran’da Türkiye’ye gelerek bölge halkının gereksinimi olan ürünleri olması engellenmiştir. Söz konusu engelleme bölge halklarının ekonomik ve yaşamsal kaynaklarını yok edici niteliktedir.

 

Denize kıyısı olan yerlerde yaşayan insanlar geçimlerini denizden sağlıyorsa, sınır kıyılarında yaşayan insanlarında sınırları yasal yollardan geçerek geçimlerini sağlamaları normaldir. Türkiye’nin günübirlik çıkışlarave girişlere getirdiği sınırlama ve harç ortadayken, İran’nın da aynı şekilde davranması bölge halkı ve ticaret için olumsuz bir süreci başlatacaktır. Her iki sınır ülkesinin “karınca ticaretini” kabul edip ona göre davranış göstermesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Ticareti engelleyici değil geliştirici tedbirlerin alınması her iki ülke içinde çok çok önemlidir. Ekonomik krizin etkilerinin sınır bölgelerinde yaşayan insanları çok etkilememesinin nedenin “karınca ticareti” olduğunu unutmamak gerekir.

 

Karıncalar üzerine bilimsel çalışmalar yapan Susanne Renner çok sayıda karınca türünün ‘biçmek için eken çiftçiden' farklı olmadığını söylüyor. Karıncalar toprağın bereketlenmesini ve ekilen tohum ve fidanların gelişimi için çok önemli işlevleri yerine getirir.

Karınca gibi “karınca ticareti ”de toprağın, yaşamın, ülkenin ve ticaretin bereketlenmesini sağlar. Bir Karadeniz türküsünün sözleri ile yazımı bitiriyorum; İNCİTME KARINCAYI.

 

Barış Hakan KARAYAVUZOĞLU

Anahtar Kelimeler: İNCİTME KARINCAYI…
Bu haber toplam 2411 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Başarılar barış abi gerçekten adamın dibisin 👏👏👏
Aryand galust - 2018-04-27 22:02:26
Yüreğinize sağlık hakan bey mükemmel bir yazı
Müfit TAN - 2018-04-27 07:24:20
mufittan@hotmail.com
Müfit TAN - 2018-04-27 07:21:58
 Diğer Haberler
AĞRI’DAN GÖRÜNTÜLER
OLTA BALIKÇILIĞI VE GÜNÜBİRLİKÇİLER…
MUHARREM İNCE’NİN HEDEFİNDE ERZURUM VAR
Ruhlara daha fazla nefret aşılamayın, bırakın Ezhel özgürlüğüne kavuşsun!
Erdoğan'ın çöküşüyle doğmakta olan boşluğu bir "demokrasi koalisyonu"yla doldurmak...
Muharrem İnce'nin barış ve demokrasi için zincirleri kırabiliriz sözüne katılıyorum!
ÇINAR AĞACININ GÖLGESİNDEYİM
İsrail'in Gazze katliamını lanetliyorum!
TARİHİN EN ESKİ UYGARLIĞI:MISIR-MEZOPOTAMYA ,AKDENİZ KIYILARI YAKININDA DOĞMUŞTUR.
Büyük yalanlarla, özgürlük diyerek, adalet diyerek, düşmanlar icat ederek, sinsi sinsi ilerleyen bir faşizm!
Türkiye'nin Avrupa hülyası...
İnsanlık da mı öldü?
EŞEK NİÇİN ANIRIR!
İNSAN İLE ŞİDDET
Başkan Olmak Bu Kadar Kolaymı
HARCADIĞI HER KURUŞUN HESABINI VEREN BAŞKAN
Gazetecilikte 50 sene; Hasan Cemal ilk kez paylaştığı bilgilerle biyografisini yazdı: Hayat İşte Böyle Geçip Gidiyor...
Ahmet Hakan: Kemal Bey'le bu iş yürümüyor, radikal bir değişim şart
Ezilen Sınıf İşçiler
Evet, savaşa karşıyım!
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur