Son Dakika
DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİ MUHTARLAR GÜNÜNDE MUHTARLARI UNUTMADI Çatak'ta Türkiye rafting şampiyonası heyecanı 3 yaşındaki Miray, karaciğer nakliyle hayata tutundu Ağrı Dağı ve Nuh'un Gemisi Sempozyumu son buldu Ağrı'ya 43 yeni doktor atanacak İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜN'DEN ANLAMLI BİR SOSYAL SORUMLULUK ETKİNLİĞİ DAHA Horasan'da intihar Bahçesaray usulü rafting DOĞUBAYAZIT EHMED-İ HANÎ KÜLTÜR DERNEĞİ BAŞKANIN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI AĞRI’DA GERİ DÖNÜŞÜM SERGİSİ
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
İnsanlık da mı öldü?
 

İnsanlık da mı öldü?

İnsanlık da mı öldü?

7 Nisan 2018 Cumartesi 06:51
Yazdır

Afganistan’dan kaçarak Türkiye’ye yasal olmayan yollardan gelen binlerce mültecinin dramına, adeta seyirci kaldık.
Afganistan’dan İran’a geçen ve sayıları milyonları aşan mülteciler, beş yüz- altı yüz kişilik gruplar halinde yollara düşüyor. Havaların ısınması ile birlikte İran- Türkiye sınırında yaşanan göç dalgası, giderek büyüyor ve önümüzdeki aylarda Afganlıların göç dalgasının tsunamiye dönüşmesi bekleniyor.
“Niye Afganlılar, vatanlarını, topraklarını, ailelerini, sevdiklerini bırakıp yollara düşüyorlar” derseniz yanıtını yine onların ağzından dinleyelim:
– Savaş var, iş yok, para yok, aş yok. Gelecek hiç yok.
Onun için ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta barış, dünyada barış’ özdeyişine sadık kalmamız gerek. Çünkü biz de Orta Doğu cehenneminin kıyısındayız ve süper güçlerin hedefindeyiz.


KAÇAKLAR NASIL GELİYOR?
Afganlılar, İran’dan Türkiye’ye geçmek için insan ticareti yapanlara, kişi başına 500- 1000 dolar ödüyor. Daha önceleri kaçakçılar ve terör örgütlerinin kullandığı Küçük Ağrı ile Büyük Ağrı Dağı arasındaki yasal olmayan yolu kullanarak Doğubayazıt’a ulaşıyorlar. Yaya olarak 3-5 günde ülkemize giriş yapan Afganlı kaçaklar, Doğubayazıt veya Ağrı merkeze gidiyor, ya da Doğubayazıt – Iğdır karayoluna iniyorlar.
Cebinde biraz parası olan, bundan sonraki yolculukta taşıtlardan yararlanmak istiyor. Geçenlerde yaşanan trafik kazasında olduğu gibi, bir minibüse 53 kişi birden biniyor ve bunlardan 17’si kazada ölüyor. Bir de daha çok hayvan taşımakta kullanılan 3-5 katlı kamyonların arkasına doluşuyorlar. Onlar da getiriyor, yollara döküyor.
DUYARLI VATANDAŞLARIN DESTEĞİ YETERSİZ
Zaten bu gariplerin üzerlerindeki kıyafetler, Doğunun iklim koşullarına uygun değil. Çocuk ve kadınların durumu daha beter. Paraları sınırlı olduğu için yollarda perişan oluyorlar. Bazı duyarlı vatandaşlar ekmek, su, giyecek yardımı yapıyor ama yetmiyor.
Aylar önce İran makamları tarafından büyük göç dalgası olacağını bildirildi. Ancak ne sınırda ne de kentlerde hiçbir önlem alınmadığı göç dalgasıyla ortaya çıktı.


ERVAK BAŞKANI ERDAL GÜZEL, ÜLKE GÜNDEMİNE TAŞIDI
Erzurum Kalkınma Vakfı Başkanı Erdal Güzel, kaçak olarak ülkemize giren Afganlıların yaşadıkları dramı, yaptığı açıklamalarla duyurdu. Sorunu ülke gündemine taşıyan Erdal Güzel, sınır güvenliğinin olmadığına işaret etti ve sorumluları göreve davet etti.
Aslında Afganlıların ilk hedefi, Avrupa’ya ayak basmak. Onun için öncelikle Ege Denizini aşmak ve Yunanistan’a ulaşmak için canlarını feda ediyorlar. Oradan da AB ülkelerine sığınmacı olarak yerleşmek istiyorlar.
Kimileri bu uzun yolculuğa dayanamayacak ve yollarda hayatını kaybedecek. Kimi sakat kalacak, kimileri de Türkiye’ye yerleşecek.
SORUMLULAR VE YARDIM DERNEKLERİ NEREDE?
Şimdi herkesin konuştuğu şu durumu dillendirmek istiyorum: Sınırı bu kadar kalabalık grup halinde geçiyorlar. Elini kolunu sallayarak ilden ile geliyorlar. Acaba ilçelerin kaymakamları, illerin valileri, kaçakların sınır ihlalini, bu korkunç insanlık dramını görmüyor mu? Yönetenler, gazete okumaz mı, Televizyon haberlerini izlemez mi? Ülkemizi sıkıntıya düşürecek bu önemli gelişmeler karşısında niye bu sessizlik?
Ayrıca nerede Türk Kızılay’ı ve de o anlı şanlı yardım dernekleri? Kapılarının önünden geçen bu aç, sefil, gariban insanlara niye bir tas sıcak çorba vermiyorlar? Bu insanları toplayacağımız bir merkez yok mu? Spor salonlarında, camilerde, çadır kentlerde bu insanlara hayati yardım yapılamaz mı? Ne oldu insanlık da mı öldü?

 

Anahtar Kelimeler: DOĞUBAYAZIT HABERLERİ/İnsanlık da mı öldü?
Bu haber toplam 2777 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
GÜNÜN FOTOĞRAFI VE GERÇEKÇİLİK ESTANTANESİ
TOPRAK KOKAR HER YANIMIZ BİR YANIMIZ KAN VE KASVET
Söylemez'den Ali Bulut'a İlginç Benzetme
GARİP BİR UMUTLU ŞİİR
TOPRAK BİZE SAHTEKÂRLIĞI ÖĞRETMEMİŞTİ
BU YARDIMLAR NEDEN GİZLİ YAPILMIYOR
ŞÊRESÎYAR KENDİSİ KÜÇÜK HÜKMÜ BÜYÜK GAZETE
Nuri Bayram'dan Ağrılı Bürokrat Kıyımına Sert Tepki
Yerel seçime doğru!...
AĞRI’DAN GÖRÜNTÜLER
OLTA BALIKÇILIĞI VE GÜNÜBİRLİKÇİLER…
MUHARREM İNCE’NİN HEDEFİNDE ERZURUM VAR
Ruhlara daha fazla nefret aşılamayın, bırakın Ezhel özgürlüğüne kavuşsun!
Erdoğan'ın çöküşüyle doğmakta olan boşluğu bir "demokrasi koalisyonu"yla doldurmak...
Muharrem İnce'nin barış ve demokrasi için zincirleri kırabiliriz sözüne katılıyorum!
ÇINAR AĞACININ GÖLGESİNDEYİM
İsrail'in Gazze katliamını lanetliyorum!
TARİHİN EN ESKİ UYGARLIĞI:MISIR-MEZOPOTAMYA ,AKDENİZ KIYILARI YAKININDA DOĞMUŞTUR.
Büyük yalanlarla, özgürlük diyerek, adalet diyerek, düşmanlar icat ederek, sinsi sinsi ilerleyen bir faşizm!
Türkiye'nin Avrupa hülyası...
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur