Son Dakika
HDP Ağrı Belediye Başkan Adayı Karaaslan Tahliye Edildi Doğubayazıt Tendürek Dağında Tır İkiye Bölündü: 1 Ölü DOĞUBAYAZIT’TA AK PARTİNİN KADROLARI KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ Dr. Oktay'dan Üniversitelere Proje Üretimi ve Yerel Kalkınmaya Destek Çağrısı HDP AĞRI MİLLETVEKİLLERİ DOĞUBAYAZIT’TA HALKLA BULUŞTULAR AK PARTİ DOĞUBAYAZIT BELEDİYE MECLİSİ VE İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNİ AÇIKLADI Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Doğubayazıt Belediye Meclis Üyeleri ve İl Genel Meclis üyeleri adayları belli oldu. Ağrı Merkez ve İlçe Belediye Başkan Adayları (İHA) Ağrı Temsilcisi Ahmet Genç, trafik kazası geçirdi. “Paylaşacağın Bir Kitap ve Oyuncak Var mı?”
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
EŞEK NİÇİN ANIRIR!
 

EŞEK NİÇİN ANIRIR!

EŞEK NİÇİN ANIRIR!

27 Mart 2018 Salı 11:10
Yazdır

EŞEK NİÇİN ANIRIR!

 

Başlığından dolayı bir an önce eşeğin niçin anırdığını merak ederek okumaya başladığınızı düşünüyorum. Merak etmeyin bir halk hikâyesi olan eşeğin niçin anırdığına değineceğim ama öncelikle çokça medyada yer alan evimizin Tv ekranlarını ve gazeteleri işgal eden tüm değerleri özünden uzaklaştıran “uzman”,“Din âlimi” veya “aydın”diye geçinen bazı zavallı amip beyinlilere yönelik değinmem gereken birkaç noktayı ifade edeyim.

 

Aydın İnsan sadece sanatçı değil, Aydın sadece tiyatrocu değil, Bilim adamı değil,

Aydın insan,hakikat ile halkına hizmet edendir.

 

Şaşılık her iki gözün paralelliğini kaybetmesidir. Aydın insan, aklı, ahlakı ve vicdanın paralelliğini kayıp etmemesi şaşı olmamasıdır. Yaşadığı coğrafya, içinde bulunduğu toplumun ve yaşamımızın problemlerini, ihtiyaçlarını sorgulayan nasıl olması gerektiği nasıl düzeltileceği öneri ve çalışmalar ile dinamizmi yaratan halkın/halkların sözcüsü/sesi olan acılarını, kederlerini ve gözyaşlarını kendi acısı olarak gören his eden yaşanan acılar kalbini adeta sıkıştırarak nefessiz bırakan vicdan sahibi insandır.

 

Coğrafyamızın öznel ve çok durumsal bir hali var. Ortadoğu, çok inanışlı özelikle Rab/ilah tarafından gönderilen üç semavi dinin, ahlakin ve felsefenin doğuş yeri olmasına rağmen şiddetin, kaosun-kriz-kangözyaşı ve acının eksik olmadığı coğrafyalardan biridir. Coğrafyamızda sömürdüklerini ülkelerinde demokratik adaletli bir şekilde dağıtan tüm ülkelerin, kan emicilerin silahlarını denediği,kan siyasetlerinin pratiğini yaşattıkları, kirli oyunların oynandığı sömürülen, toprağı kana doymuş sahipsiz dünyanın üvey coğrafyasıdır ve öyle bir halde ki; Yavaş yürüse bela ona yetişiyor, hızlı yürüse o belaya yetişiyor.

 

Tabi ki coğrafyamızın sahipsizliğinden dolayı farklı sömürme/kendini yaşatma durumları ortaya çıkıyor. Ağzı olan herkes başımıza “uzman”, “stratejisit siyasetçi” ve “aydın” olmuş oturduğu sıcak koltuklardan halkların neler çektiğini, neler, nasıl yaşadığını, ne düşündüğünü kendine göre kurgulayarak veya nasıl ifade etmek isteniyor ise o şekilde ifade eden, şirket aydını olan bağırsakları ile düşünen medya da yer işgal eden, şaşı olmuş çok sayıda zavallı emici/yalaka“aydın” var. Bazen düşünüyorum da “aydın veya uzman” olarak medyada ve toplumda gezen bu bireyler toplumun en zeki/bilen/bilge insani ise vay halimize ya ne haldeymişiz eşeğin üstünden düşmüşüz de haberimiz yok. Özelikle ifade etmem gereken bir gerçeklilik şudur;Toplumda gerçek dışı bir şey, ne kadar tekrar edilse ne kadar sürekli dinlenir ve dillendirilir ise zamanla doğruymuş gibi algılanır. Bunun içindir ki toplumun değerlerine, yaşamın renklerine saygılı olmayan ağma zihniyetlilerin konuşma, ifade ve yaklaşımlarına kesinlikle pirim vermemek gerekiyor. Bazen evinizde bir cam kırıldığında çocuklarınızı bu cam parçalarından bir yerini kesip kanatmasın diye uzak tutuyorsunuz ya aynı şekilde medyada çıkan bazı amip beyinli “aydın” kişilerden çocuklarınızı uzak tutun Allah muhafaza çocuklarınızın psikolojisini bozar. Yaşamın, zamanın bir gerçekliliği var ki topluma karşı ciddiyetsiz, toplumu sürü gibi gören, halkların inanışlarını, yaşamlarını, isteklerini olması gerekeni, gerçekliliği farklı sese çeviren ters yüz eden bu kişilikler gün gelecek pişman olacaklar ama fayda etmez işte bu pişmanlığı bir halk hikâyesi teşbih de hata olmaz diyerek kısaca anlatayım;

 

Canlılar yeryüzüne dağılmaya başlarken eşek de daha güzel korkunun olmadığı huzurla yaşayacakları bir diyarı bulma niyeti ile eşek şahın önderliğinde milyonlarca eşek yola koyulur bazı engelleri aşıyorlar ama beli bir süre sonra eşeklerin bir kısmı başka bir yeri kendilerine mesken edeceklerini söyler şahın önderliğinde ayrılır. Orda yaşamaya başlarlar ama istedikleri gibi bir yaşam ile karşılaşmaz derin bir pişmanlık duyarlar. Bu pişmanlık eşeğin akılına geldiğinde eşek“anırır” işte eşeğin anırma nedeni de budur. Eşek, pişmanlığından hala anırıyor ama fayda etmiyor. Sevgi saygılar.

Anahtar Kelimeler: DOĞUBAYAZIT HABERLERİ/EŞEK NİÇİN ANIRIR!
Bu haber toplam 3552 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
AĞRI’DAN GÖRÜNTÜLER
OLTA BALIKÇILIĞI VE GÜNÜBİRLİKÇİLER…
MUHARREM İNCE’NİN HEDEFİNDE ERZURUM VAR
Ruhlara daha fazla nefret aşılamayın, bırakın Ezhel özgürlüğüne kavuşsun!
Erdoğan'ın çöküşüyle doğmakta olan boşluğu bir "demokrasi koalisyonu"yla doldurmak...
Muharrem İnce'nin barış ve demokrasi için zincirleri kırabiliriz sözüne katılıyorum!
ÇINAR AĞACININ GÖLGESİNDEYİM
İsrail'in Gazze katliamını lanetliyorum!
TARİHİN EN ESKİ UYGARLIĞI:MISIR-MEZOPOTAMYA ,AKDENİZ KIYILARI YAKININDA DOĞMUŞTUR.
Büyük yalanlarla, özgürlük diyerek, adalet diyerek, düşmanlar icat ederek, sinsi sinsi ilerleyen bir faşizm!
Türkiye'nin Avrupa hülyası...
İNCİTME KARINCAYI…
İnsanlık da mı öldü?
İNSAN İLE ŞİDDET
Başkan Olmak Bu Kadar Kolaymı
HARCADIĞI HER KURUŞUN HESABINI VEREN BAŞKAN
Gazetecilikte 50 sene; Hasan Cemal ilk kez paylaştığı bilgilerle biyografisini yazdı: Hayat İşte Böyle Geçip Gidiyor...
Ahmet Hakan: Kemal Bey'le bu iş yürümüyor, radikal bir değişim şart
Ezilen Sınıf İşçiler
Evet, savaşa karşıyım!
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur