Son Dakika
AK PARTİ AĞRI BELEDİYE BAŞKAN ADAYI SAVCI SAYAN OLDU DOĞUBAYAZIT’TA 2023 YILI TÜRKİYE’NİN EĞİTİM VİZYONU AİÇÜ Eczacılık Fakültesi Öğrencileri İçin “Beyaz Önlük Giyme” Töreni Düzenlendi Ağrı İl Engelliler Meclisi ve Yaşama Sevinci Doğubayazıt Engelliler Derneği AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut’u Ziyaret Etti AĞRI’DA “DAHA ÇOCUK YAŞTAYIM” PROJESİ Ekrem Çelebi'den Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a Ziyaret Şili'de 5,5 büyüklüğünde deprem ABD Hava Kuvvetleri'nden hackerlara: Bizi hackleyin Sarı Yeleklerin ardından çiftçiler de eylem hazırlığında Mersin'de sağanak yağış nedeniyle okullar tatil
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Rusya'dan BM'ye: IŞİD yeni saldırılar yapabilir, Suriye'de çözüm çok uzak
 

Rusya'dan BM'ye: IŞİD yeni saldırılar yapabilir, Suriye'de çözüm çok uzak

"Suriye'deki ateşkes çabaları, siyasi ve diplomatik çözümü kolaylaştırdı ancak tehdit hâlâ sürüyor"

5 Mart 2018 Pazartesi 09:44
Yazdır
baskı

Rusya, Birleşmiş Milletler’e sunduğu değerlendirme raporunda, Suriye’deki ateşkes çabalarının, siyasi ve diplomatik çözümü kolaylaştırdığı ancak tehditin hâlâ sürdüğünü kaydetti. Suriye’de IŞİD’in büyük oranda gücü kırılsa da ABD gibi, ülkelerine dönen IŞİD’lilerin yeni saldırılar yapmasını beklediklerini söyleyen Rusya, Suriye’de yakın gelecekte bir çözüm beklemiyor.


Cumhuriyet'ten Duygu Güvenç'in haberine göre, Suriye’de, IŞİD’in büyük oranda gücünün kırıldığı değerlendirmelerine karşın Rusya örgütünün hâlâ tehdit olduğu görüşünde. Tıpkı ABD gibi, Rusya da ülkelerine dönen IŞİD savaşçılarının yeni saldırılar yapmasını bekliyor. Ülkelerine dönen IŞİD üyelerinin buralarda saldırı düzenlemesinden de endişe eden Rusya, Suriye’de yakın gelecekte bir çözüm beklemiyor. Rusya’nın, olası terörist tehditler konusunda Özel Kuvvetler, Güvenlik Ajansları ve yasa uygulayıcılarının başkanlarının yaptığı toplantı ışığında BM Genel Sekreteri’ne Şubat ayında sunduğu terör değerlendirmesine göre Suriye’deki ateşkes çabaları, siyasi ve diplomatik çözümü kolaylaştırdı ancak değerlendirmede “Suriye’de siyasi ve askeri durum uzun vadede zorlayıcı olmaya devam edecek ve hatta daha da kötüleşebilir. IŞİD, HTŞ ve diğer silahlı grupların faaliyetlerinden çok fazla etkilenecektir” denildi.

ABD istihbaratı tarafından Kongre’ye sunulan raporda da “IŞİD’in, Irak ve Suriye’de yeniden gruplaşmaya başlamasını, küresel varlığını güçlendirmesini, uluslararası eylemler planlamasını ve hem üyelerini hem de sempatizanlarını kendi ülkelerine saldırma yönünde teşvik etmesini bekliyoruz” ifadeleri kullanılmıştı. Rusya’nın Şubat ayında BM’ye sunduğu ve olası terör tehditlerinin ele alındığı rapordaki değerlendirmeler şöyle:

Paralar azaldı

* IŞİD, Nusra ve diğer terörist gruplar tehdit olmaya devam ediyor.

* Örgüt, savaşçılarına verdiği ücretleri azaltmak zorunda kaldı; kontrol ettiği alandaki sosyal ve altyapı çalışmalarını bıraktı.

* Çatışmalar ve firarlar nedeniyle savaşçılarının sayısında dikkat çekici düşüş oldu; örgüte katılım da azaldı.

* IŞİD’in Türkiye sınırındaki kaçış noktaları kısmen engellendi; petrol, silah ve yabancı savaşçılar için kullandığı kaçakçılık yolları yok edildi. Bu da örgütün gelirini büyük oranda azalttı.

* Teröre karşı düzenlenen operasyonlar sonucu yabancı savaşçılar ülkelerine döndü; bu da IŞİD liderlerine jeografik etkilerini genişletme imkânı veriyor.

Doğu Guta’ya düzenlenen operasyonlar terör örgütlerine kaynak sağlayan yolları kapattı

Türkiye ile Rusya arasındaki en büyük görüş farklılıklarından biri olan Doğu Guta’da ise Rusya, Şam yönetimi tarafından Doğu Guta’ya düzenlenen operasyonların uluslararası terör örgütlerine kaynak sağlayan yolları kapattığını ve Şam’ın askeri altyapıda kontrolü artırdığını savunuyor. BM’ye sunulan belgede değişimler şöyle sıralanıyor:

* Savaşçılarını ve kaynaklarını açık arazide ve tedarik yollarında tutmak yerine hatlarını yaydılar.

* Gizlenme metodları artırıldı ki bu da yerlerini bulmayı zorlaştırıyor.

* Ağır silahları sadece çok gerekli olduğunda kullanarak, hareketliliği tercih ettiler. Bu da güçlerini hızla ve gizlice saldırı yapılması planlanan bölgeden uzaklaştırmalarını sağladı; kontrollerindeki bölgede hâlâ zorla yer değiştirme uygulanıyor.

* Daha önce sosyal medya ağlarında aktif olan savaşçılarının internet ve cep telefonu kullanması ya da video çekmesi yasaklandı.

* Suriye’de oluşturulan ateşkes ve Rus güçlerinin kısmi olarak çekilmesi siyasi ve diplomatik çözümü kolaylaştırdı; müzakerelerin ardından taraflara siyasi çözümün prensipleri sunuldu.

* Suriye’de siyasi ve askeri durum uzun vadede zorlayıcı olmaya devam edecek ve hatta daha da kötüleşebilir. IŞİD, HTŞ ve diğer silahlı grupların faaliyetlerinden çok fazla etkilenecektir.

* Doğrudan çatışma yerine gerilla savaşına doğru taktiksel bir değişim görülebilir; bu da onun, yıkım gücünü koruyarak, askeri ve insan kaynaklarını korumasını sağlar.

Terör saldırılarında çocukları kullanabilir

Rapora göre IŞİD ayrıca; “koordinasyonsuz ve yerel terör saldırıları ile patlayıcı cihazlar, insansız hava araçları, araba bombaları veya intihar saldırıları düzenlemeye geri dönebilir”. Başvurması beklenen diğer yöntemler ise şöyle ifade ediliyor:

* Radyolojik, kimyasal ve biyolojik araçları kullanabilir.

* Terör saldırılarında ya da rehinelerin infazında çocuklar ve yetişkinler kullanılabilir.

Anahtar Kelimeler: Rusya'dan BM'ye: IŞİD yeni saldırılar yapabilir, Suriye'de çözüm çok uzak
Bu haber toplam 903 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
ABD Hava Kuvvetleri'nden hackerlara: Bizi hackleyin
Sarı Yeleklerin ardından çiftçiler de eylem hazırlığında
Forbes 'Dünyanın en güçlü 100 kadını'nı açıkladı; Güler Sabancı da listede
Macron: Bu şiddetin failleri değişim değil, kaos istiyor
Trump açıkladı; Çin, Amerikan otomobillerine uyguladığı tarifeleri “düşürmeyi ve kaldırmayı” kabul etti
Katar, OPEC'den çekiliyor
Ukrayna, Rusya vatandaşı erkeklerin ülkeye girişini yasakladı
Eski ABD Başkanı George H. W Bush öldü
Afganistan'da patlayıcı yüklü bir araç infilak etti: 10 ölü, 19 yaralı
Ukrayna: Rusya bize saldırırsa büyük bir bedel öder
Salome Zurabişvili Gürcistan'ın ilk kadın cumhurbaşkanı oldu
Ukrayna lideri Poroşenko'dan NATO'ya çağrı: Savaş gemileri yollayın
Trump'tan ‘hükümeti kapatma' tehdidi!
Güney Kore ve Kuzey Kore sınırdaki 3 kilometrelik yol birleştirildi
79 kişinin hayatını kaybettiği California orman yangınlarında yeni tehlike: yağmur
Avrupa Birliği'nde bütçe anlaşmazlığı
Putin: Rusya, ABD seçimlerine müdahale etmedi
Hangi ülkeler doğuştan vatandaşlık veriyor?
Yeni Kaledonya'da halk bağımsızlığa karşı çıktı
Japonya işçi göçünü kolaylaştırmaya hazırlanıyor
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur