Son Dakika
FİLOZOF EHMEDÊ XANÎ İÇİN BİLİNEN DÖRT KESİN NOKTA HDP Ağrı Belediye Başkan Adayı Karaaslan Tahliye Edildi Doğubayazıt Tendürek Dağında Tır İkiye Bölündü: 1 Ölü DOĞUBAYAZIT’TA AK PARTİNİN KADROLARI KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ Dr. Oktay'dan Üniversitelere Proje Üretimi ve Yerel Kalkınmaya Destek Çağrısı HDP AĞRI MİLLETVEKİLLERİ DOĞUBAYAZIT’TA HALKLA BULUŞTULAR AK PARTİ DOĞUBAYAZIT BELEDİYE MECLİSİ VE İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNİ AÇIKLADI Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Doğubayazıt Belediye Meclis Üyeleri ve İl Genel Meclis üyeleri adayları belli oldu. Ağrı Merkez ve İlçe Belediye Başkan Adayları (İHA) Ağrı Temsilcisi Ahmet Genç, trafik kazası geçirdi.
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
İNSAN İLE ŞİDDET
 

İNSAN İLE ŞİDDET

İNSAN İLE ŞİDDET

27 Şubat 2018 Salı 08:00
Yazdır

İNSAN İLE ŞİDDET

 

Toplumda insanlık ile bağdaşmayan, çocuklara ve kadınlara uygulanan şiddet, tecavüz ve ölüm görüntülerini medya da yeteri kadar okuyor, görüyoruz veya gösteriyorlar. Toplumun şiddet ve diğer sorunların çözümü için resmi ve sivil tüm kurumların sorunlara objektif, zamana yaymadan, gerçeklikten uzaklaş(tır)madan durumun net olarak tespit edilmesi ve çözülmesine yönelik bir şeyler yapmaları gerektiği/gerekliliği kadar önemli olan, İnsanların neden bir birine şiddet uyguladığıdır? Şiddetin öylesine sıradan bir gerekçesi olmadığı gibi topluma yansımasıda sıradan bir durum değil. Bizler farkında olmadan şiddet toplumu büyük bir felakete gebe bırakıyor. Gerçeği yaşananlar olaylar felaketin doğup büyüdüğünü bile gösteriyor, ama farkında değiliz çünkü harese halindeyiz. Şiddet, toplumları insan olma kimliğinden uzaklaştırıyor. Zehirleyerek zamanla ölümü/öldürmeyi sıradan ve zevk haline getiriyor.  Bu durumda acı  ve kabullenmesi zor olan  ise yaratılışı Çok Onurlu,  şerefli olan insan, neden şiddet yanlısı olarak toplumun ruhunu kirletiyor veya bu ahlaksızlığa sessiz kalıyor. Öncelikle şunu belirteyim çocuğa, kadına, insanlığa yapılan şiddet, tecavüz ve ihanettin gerekçesi  insanın bozulmasındandır. İnsanın bozulması sıradan bir bozulma değildir. Bozulması tereyağı gibidir. Hâlbuki süt bozulduğu zaman lor, yoğurt bozulduğu zaman çökeleğe dönüşürken bozulmuş tereyağı ise zehire dönüşüyor ve hiçbir yapımda kullanılamaz. İnsan eşref-i mahlûkattır şiddetti ortaya koyması ise onun zehirli hale gelmiş olmasındandır. İnsanın Zehirli hale gelmesi hayvandan daha aşağı bir ahlaka sükût ediyor, canavarlaşıp dünyayı kendisine zindan, uyku ve hayali haram, anlamsız bir yaşamı her ne kadar mitolojikte olsa akrep gibi zehrini toplar başta kendisini yar edene, Var edenin hem cinsine, kendi parçası olan çocuklarına ve insanlara zehrini hayvanca boşaltarak şiddet uyguluyor, öldür(t)üyor.

 

Şiddet toplum bazında ise hafife alınmayacak büyük bir ahlaksal problemin başlangıcıdır. Eski roma imparatorluğun yıkımından 400 yıl önce başlayan bir gelenek vardı.  Bir kral veya krallar imparatorluğu ziyaret ettiklerinde ziyaretin şerefine imparator arenada gladyatörleri savaştırırdı. Bu kavga esnasında gladyatörlerden birinin diğerini yenmesi ile kral veya imparator zevkleri veya o anki duygularına göre nasıl zevk alacak ise elinin başparmağını yukarı kaldırdığında yenilenin öldürülmemesi veya yaşamda kalması, başparmağını aşağıya doğru işaret etmesi ise yenilenin öldürülmesi anlamına gelir öldürtürdü. Bu ölüm zevkine yılar geçtikçe arenaya halkta katılmaya başladı yenilen gladyatörün yaşamına halk hep beraber “ yaşa …yaşa…yaşa ”öldürülmesine ise “öldür…öldür..öldür“ diyerek artık ölümü, öldürtmek ve ölümü izlemek zevkli hale getirilmişti. Tarih bilimcileri roma imparatorluğunda yaşanan bu süreç halkın ölüm/öldürtmelerden zevk alması, insanların değersizleşmesi toplumun iliklerine kadar işlediği bu ahlaksızlık ve kan zevki toplumun/imparatorluğun çözülme tarihi olduğunu belirtiyorlar.

 

Bugün 21. Yüz yıldayız Türkiye’de basından öğrendiğim kadarı ile sadece 2018 yılının 31 gün süren Ocak ayında 28 kadın öldürüldü.  İnsanların ölümleri neden bu kadar sessizlik içinde ve sıradan bir hal almış bu bizim ahlaksal olarak çöküşümüz olabilir mi?  Şiddete karşı olan duyarsızlığımızı daha iyi ifade etmek için basit bir örnekleme daha ifade edeyim,  Ortadoğu coğrafyasında veya dünyanın herhangi bir diyarında bir hayvanın ayda 28 insanı öldürüp, parçalamış olsaydı bu olayı biz insanlar duyduğumuzda bize çok vahim/hayret verici/olağanüstü bir durum olarak algılanacak birleşmiş Milletler, Avrupa parlamentosundan, konseyinden tutun, dünyadaki tüm biyologlar, sağlık kurumları dahil herkes bir araya gelecek yahu “Nasıl oluyor da  bir hayvan bir ayda 28 insanı öldürüyor.” diyerek tüm insani duyguları kabaracak bu olaya bir çözüm bulmak için BM kriz masası oluşturulacak(tı) ama insan kendi cinsini zevkle öldürüyorken hiçbir problem yok. Bu nasıl vahim bir çelişki değil mi Ne yazık ki bu çelişkiyi de yaratan biz insanlarız. Hani şair diyor ya “ Allah’ın cennetini bile hayal etmekten korkuyorum çünkü hayallerime kâbusu saldırtacak olanda insandır.”


Kadınlar bu kadar acımasız şiddette ve tecavüze maruz kalmalarından dolayı Sürekli hayata güvercin ürkekliği ile acı çekerek yaşadıkları, korktukları ve güvenmediklerini söylemelerine rağmen hayatın sahiline uzanıp bir dalganın kendilerini bir limana-erkeğin kollarına- sürüklemesini bekliyorlar. Bu paradoksun da olmaması için kadın reklam aracı ve toplumun paryası olmadığını kendi tarihsel, sosyal ve kültürel gerçekliğin farkında vararak yaşayan, direnen bir irade ile saçı uzun aklı kısa misyonundan ve çelişkilerinden kendini alı koyması ümidiyle. Sevgi saygılar.

Anahtar Kelimeler: DOĞUBAYAZIT HABERLERİ/İNSAN İLE ŞİDDET
Bu haber toplam 3283 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
AĞRI’DAN GÖRÜNTÜLER
OLTA BALIKÇILIĞI VE GÜNÜBİRLİKÇİLER…
MUHARREM İNCE’NİN HEDEFİNDE ERZURUM VAR
Ruhlara daha fazla nefret aşılamayın, bırakın Ezhel özgürlüğüne kavuşsun!
Erdoğan'ın çöküşüyle doğmakta olan boşluğu bir "demokrasi koalisyonu"yla doldurmak...
Muharrem İnce'nin barış ve demokrasi için zincirleri kırabiliriz sözüne katılıyorum!
ÇINAR AĞACININ GÖLGESİNDEYİM
İsrail'in Gazze katliamını lanetliyorum!
TARİHİN EN ESKİ UYGARLIĞI:MISIR-MEZOPOTAMYA ,AKDENİZ KIYILARI YAKININDA DOĞMUŞTUR.
Büyük yalanlarla, özgürlük diyerek, adalet diyerek, düşmanlar icat ederek, sinsi sinsi ilerleyen bir faşizm!
Türkiye'nin Avrupa hülyası...
İNCİTME KARINCAYI…
İnsanlık da mı öldü?
EŞEK NİÇİN ANIRIR!
Başkan Olmak Bu Kadar Kolaymı
HARCADIĞI HER KURUŞUN HESABINI VEREN BAŞKAN
Gazetecilikte 50 sene; Hasan Cemal ilk kez paylaştığı bilgilerle biyografisini yazdı: Hayat İşte Böyle Geçip Gidiyor...
Ahmet Hakan: Kemal Bey'le bu iş yürümüyor, radikal bir değişim şart
Ezilen Sınıf İşçiler
Evet, savaşa karşıyım!
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur