Son Dakika
FİLOZOF EHMEDÊ XANÎ İÇİN BİLİNEN DÖRT KESİN NOKTA HDP Ağrı Belediye Başkan Adayı Karaaslan Tahliye Edildi Doğubayazıt Tendürek Dağında Tır İkiye Bölündü: 1 Ölü DOĞUBAYAZIT’TA AK PARTİNİN KADROLARI KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ Dr. Oktay'dan Üniversitelere Proje Üretimi ve Yerel Kalkınmaya Destek Çağrısı HDP AĞRI MİLLETVEKİLLERİ DOĞUBAYAZIT’TA HALKLA BULUŞTULAR AK PARTİ DOĞUBAYAZIT BELEDİYE MECLİSİ VE İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNİ AÇIKLADI Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Doğubayazıt Belediye Meclis Üyeleri ve İl Genel Meclis üyeleri adayları belli oldu. Ağrı Merkez ve İlçe Belediye Başkan Adayları (İHA) Ağrı Temsilcisi Ahmet Genç, trafik kazası geçirdi.
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Başkan Olmak Bu Kadar Kolaymı
 

Başkan Olmak Bu Kadar Kolaymı

Başkan Olmak Bu Kadar Kolaymı

16 Şubat 2018 Cuma 10:20
Yazdır

Hemşeri derneklerinin Türkiye’de en çok karşılaşılan dernek türü olduğu söylenebilir. “Dayanışma”, “yardımlaşma”, “güzelleştirme”, “kalkınma” gibi kelimeleri alt başlıklarında kullanan bu dernekler, genellikle doğum ve bazen yaşama yeri esasına dayanarak üye kaydediyor veya doğrudan doğruya bir mahalde yaşayan ya da bir mahalle kuvvetli bağları bulunan insanlara yönelik faaliyetler yürütüyor.

Özellikle ülkemizde hepsi olmasada bir çok hemşeri derneği kurulduğunda değil ama sonrasında  “kötü örnek emsal” olmaz deyip tüm hemşeri derneklerine bu gözle bakmamakta fayda var. Lakin bazı dernek başkan ve yöneticileri dernekleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanıp kimi siyasete atıldı, kimisi siyasi partilerin yan koğuşu olarak kullandı, kimiside hemşerilerini gezip kaydı tutulmayan paralar toplayıp zimmetlerine geçiriyor.

STK’ların yani Derneklerin itibarlarını en fazla etkileyen faktörler arasında “iletişimsizlik/kopukluk”, “STK’lar arası işbirliğinin olmaması”, “rekabet” gibi doğrudan işbirliği eksikliğine işaret eden faktörlerin yanında “kişisel çıkar sağlamak”, “şeffaf olmamak”, “yönetici zaafları”, “kurum içi demokrasi eksikliği”, “güven vermemek”, “amaç dışı faaliyetler”, “bağımsız olmamak” gibi kavramların da öne çıkması dikkat çekici.

Hemşeri derneklerinde başkanlar o kadar ön planda duruyorki seçilen yönetim kurulu hiçbir işe yaramamakla beraber başkanla ters düşen yönetici yedeklerle yer değiştirilip yoluna devam ediyor. Bilmiyorlarki şeffaflık olmadımı güven konusu sürekli yara almaktadır.

Kimi dernekler var, hemşerilerinin sırtından geçimlerini sağlayan hatta seçime bile ihtiyaç duymadan yüzbinleri bulan hemşeri kitlesine rağmen 15 kişi ile seçime gidip kendisini bir toplumun başkanı olarak adlandırıp hiçte hak etmediği bir konuma gelmekte. Yüzbinleri temsil etmek için 15 kişinin seçtiği kişiler o kadar havalara girmişki, bulunduğu bölgenin insanlarını gezip para toplayıp , bu paralara laylon faturalar düzenleyip tamamen geçimlerini buradan sağlamakta oldukları iddiaları hemşeriler arasında güvensizliği beraberinde getiriyor.

Demem o ki 15 kişinin seçtiği başkan bir kitleyi temsil edemeyeceği gibi o insandan tarafsız olmasıda beklenemez.

Hal böyle iken özlenen başkan profili öncelikle herkesi kucaklayan, yalnızca kendine oy veren seçmeni değil, seçimden sonra tüm hemşerilerini kucaklayan bir başkan. Aynı zamanda kentteki tüm hemşerilerinin düşüncelerini benimseyen ve tarafsız, güvenilir, kimsenin kontrolünde olmayan temsil ettiği yörenin iyiliğini düşünen bir başkan. En önemlisi de şeffaf, hesap verebilen bir başkan. ayrım yapmaksızın çalışan bir başka, partilerin iktidarın değil Vatanına ve milletine daima hizmetkâr olacak bir başkan şart…

Paylaşmanın asaletini, bencilliğin çirkinliğine tercih eden başkalara selam olsun…

 

Anahtar Kelimeler: Doğubayazıt haberleri/Başkan Olmak Bu Kadar Kolaymı
Bu haber toplam 2480 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
AĞRI’DAN GÖRÜNTÜLER
OLTA BALIKÇILIĞI VE GÜNÜBİRLİKÇİLER…
MUHARREM İNCE’NİN HEDEFİNDE ERZURUM VAR
Ruhlara daha fazla nefret aşılamayın, bırakın Ezhel özgürlüğüne kavuşsun!
Erdoğan'ın çöküşüyle doğmakta olan boşluğu bir "demokrasi koalisyonu"yla doldurmak...
Muharrem İnce'nin barış ve demokrasi için zincirleri kırabiliriz sözüne katılıyorum!
ÇINAR AĞACININ GÖLGESİNDEYİM
İsrail'in Gazze katliamını lanetliyorum!
TARİHİN EN ESKİ UYGARLIĞI:MISIR-MEZOPOTAMYA ,AKDENİZ KIYILARI YAKININDA DOĞMUŞTUR.
Büyük yalanlarla, özgürlük diyerek, adalet diyerek, düşmanlar icat ederek, sinsi sinsi ilerleyen bir faşizm!
Türkiye'nin Avrupa hülyası...
İNCİTME KARINCAYI…
İnsanlık da mı öldü?
EŞEK NİÇİN ANIRIR!
İNSAN İLE ŞİDDET
HARCADIĞI HER KURUŞUN HESABINI VEREN BAŞKAN
Gazetecilikte 50 sene; Hasan Cemal ilk kez paylaştığı bilgilerle biyografisini yazdı: Hayat İşte Böyle Geçip Gidiyor...
Ahmet Hakan: Kemal Bey'le bu iş yürümüyor, radikal bir değişim şart
Ezilen Sınıf İşçiler
Evet, savaşa karşıyım!
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur