Son Dakika
James Harden durdurulamıyor; işte NBA'de gecenin sonuçları Mersin'de kargo gemisi karaya oturdu Ege, kara teslim İran'ın yörüngeye uydu yerleştirme girişimi başarısız oldu DOĞUBAYAZIT'TA VEFAT HABERLERİ BAŞKAN ADAYI ERYILMAZ ZİYARETLERE DEVAM EDİYOR AİÇÜ “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” Etkinlikleri Kapsamında Protokol İmzaladı AĞRI’DA 5 BİN İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİYE GİYİM YARDIMI HDP AĞRI BELEDIYE BAŞKAN ADAY ADAYI İYİ PARTİ AĞRI'DA SÖYLEMEZ DEDİ
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
EĞİTİMDE ÜRETİM/DEĞİŞİM OLMALI
 

EĞİTİMDE ÜRETİM/DEĞİŞİM OLMALI

EĞİTİMDE ÜRETİM/DEĞİŞİM OLMALI

30 Ocak 2018 Salı 10:54
Yazdır
baskı

2017-2018 Eğitim ve öğretim yılını yarılamış olmak ile birlikte gerek eğitimciler gerek öğrenciler karnelerin sonuçları ile birlikte gelecek eğitim döneminde nitelikli bir eğitim için farklı bir çalışma, plan, yol yöntem belirleme, eksikleri tamamlama, yeni çalışmalar merak, iyi niyetli hırs ve heyecanı herkesi sarmasa da büyük kısmını sardığını düşünüyorum. Her zaman eğitim noktasında heyecanlı ve beklentisi olan bir veli olarak birkaç şeyler ifade etmek istedim.


Değerli eğitim yöneticileri, eğitimciler

İlerlemiş olan teknoloji, bilgisayar teknolojisi, ulaşım ve fiziki sınırları tanımayan fiziki sınırları anlamsız kılan internet/teknoloji; artık eğitimcileri sınıfların hükümdarı olarak kabul etmediği gibi söyledikleri tam ve tek doğru da değil öğrenciler açısından ise sınıfta sıkışmışlığı değil sınırları aşmayı dayatıyor.


Bu teknoloji çağı herkes için sınırını aşmayı dayattığını ifade ettim peki Bu sınır nasıl aşılmalı, inşa edilmiş olan eğitim kurumları nasıl düzenlemeli, fiziki yapıları nasıl bir amaç ile şekillenmeli, öğrencilerinin taleplerinin nasıl karşılanacağı, eğitimcilerin değişmesi gereken tutumlarından nasıl vazgeçecekler? Biliyoruz Türkiye’de eğitime yönelik çok bilimsel araştırmalar yapılmıyor ama günlük çok değişimler yapılıyor. Acaba eğitimciler uzun yılar taklit eğitimi, üretimsizliği/bekleyen bir anlayış mı? seyir edecek yoksa bu iğne ucunda olsa kendi öz dinamikleri ile emek vererek klasik eğitimcilikten proaktif eğitimciliğe kanalize olamaz mı? olabilir


Şu bir gerçektir Okulu diğer bazı işletmelerden ayıranın önemli özelliği, üzerinde çalıştığı hammaddenin de insan oluşudur. Bu nedenle okulun birey boyutu kurum boyutundan daha duyarlı, sosyal yönü bürokratik yönünden çok daha fazla. Bu amaçladır birkaç noktayı/öneriyi paylaşmak istedim


1- insanlık, ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurumlar oluşturmuştur. Toplumsal ve beşeri ihtiyaçları karşılamak üzere oluşturulan kurumların en gelişmiş, dinamik ve faal olanları arasında okulu saymak mümkündür Hathaway “Eğitsel Binalar” adlı makalesinin girişinde şöyle diyor: “Bizler ilk önce binaları şekillendiririz sonra onlar bizleri şekillendirir”. Okullar için bu çok önemlidir, okulların koridor sınıf ve diğer bölümlerini öğrenci katılımlı farkındalığı yaratan, üretim eksenli, motivasyonunu artırıcı övünç kaynağı olacak çalışmalar yapmalı.


2- İnsanlığa karşı kendisini sorumlu his eden eğitimciler; Aynı/farklı mahalle, köy, ilçede, ilde bulunulan okul, zümredaşlar ve öğretmenler iletişim içinde olarak sosyal sorumluluk projeleri/önerileri ile saygı, sevgiyi esas alan paylaşımcı, sosyalleştirerek ben değil, bizler diyecek bireyler için çalışmalar yapılması gerekiyor. Ayrıca eğitimin paylaşıldıkça artan farklı bir güzel özeliği var. (Konfüçyüs’ ün bu noktada çok güzel ifadesi olduğunu biliyorsunuz değerli zamanınızı almamak için yazmayacağım)


3- Yapılan araştırmalara göre Eğitim kurumlarında değişimin yapılması gerektiği tespitini yapanların eğitimciler olmasına rağmen değişime en fazla direnç gösterenler yine eğitimcilerdir. Eğitimcilerin/yönetimlerin değişime üretime karşı davranış ve tutumlarından vazgeçmeleri gerektiği farkında olmaları Sürüleştirmeden, düşük zihniyetin kutsal yöntemi olan cezalandırma, azarlayarak terbiye etmek ve Testokrat bir baskından çok Öğrencilere tutkularını, hobilerini esas alarak saygı duyularak ihtiyacı olanı eğitimi felsefik bir yaklaşım ile düşünme metodolojisini kazandırmalıyız.(tabi felsefe tarihi demek istemiyorum )

 

4- Eğitimciler; Ellerindeki ham maddelere Doğanın küçültülmüş hali ve değerli varlık olan insanın, kendi doğasına karşı merhametli olması gerektiği çevre ile birlikte barışık yaşamayı öğrenerek çevreyi temizlemeyi değil kirletmemeyi öğretecek ekolojik sınıflar/bölümler oluşturulmalıdır.

 

Değerli eğitimciler, eğitimcilik profesyonel bir meslektir anne ve baba rollünü çalmadan; emeğinizin, eğitimlerin yaşam boyu olabilmesi için öğrencilerinizin toplumdan uzak sosyalleş olamayan topluma ait üreten/nitelikli bir birey olması gerektiği farkına vardırarak eğitimler pekiştirilmelidirler. Diye düşünüyorum sevgi saygılar

 

ömer YERLİKAYA

Anahtar Kelimeler: doğubayazıt haberleri, EĞİTİMDE ÜRETİM/DEĞİŞİM OLMALI
Bu haber toplam 2376 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
BAŞKAN ADAYI ERYILMAZ ZİYARETLERE DEVAM EDİYOR
ERTUĞRUL ERYILMAZ’IN ARKOZ MADENCİLİK A.Ş. ZİYARETİ
DOĞUBAYAZIT AK PARTİ İLÇE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ERTUĞRUL ERYLIMAZ OLDU
MANOLYA PASTANELERİ’NDEN GAZETEMİZE ANLAMLI HEDİYE
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNDE YARDIMCI’DAN ZİYARET
BU GÜNÜMÜZDE BİZLERİ ZİYARET EDEN,TELEFON AÇAN, MESAJ GÖNDEREN TÜM DUYARLI İNSANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUZ
SERKA’DA BİLGİLENDİRME
10.OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
BAY DER’DEN TAZİYE YEMEKLERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
GENÇ ÇİFTÇİYE HİBE DESTEĞİ
KONYAR'DAN ÇOCUKLARIMIZ ÜŞÜMESİN KAMPANYASINA DESTEK
DOĞUBAYAZIT'TA GENÇ BEYİNLER YARIŞIYOR BİLGİ YARIŞMASI
ÖĞRENCİLER SPORDA YARIŞIYOR
ŞEHİT ÖĞRETMENLERİ ANMA
EHMEDÊ XANÎ DERNEK BAŞKANI SALİH ÇAKAR’IN YENİ YIL MESAJI
MHP AĞRI İL VE İLÇE BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI
DOĞUBAYAZIT’TA HDP’DEN DELEGE OYLAMASI
SEBAHAT (BAYCAN ) ÇOKTİN İÇİN MEVLİD VERİLDİ
DOĞUBAYAZIT’TA KAR YAĞIŞI
DOĞUBAYAZIT HDP ADAY ADAYI MÜLAZİM SAĞIN’DAN GAZETEMİZE ZİYARET
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur