Son Dakika
DOĞUBAYZIT’TA EKONOMİ YOK DİLENCİ ÇOK AĞRI İŞ-KUR EVDE ÇOCUK BAKAN KADINLARA DESTEK TUTAK’TA MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI Ağrı’da 19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı AĞRI ÇİMENTO FABRİKASI SIKIŞTIRILMIŞ BETON YOL (SSB) YAPIMINA BAŞLADI İLKOKUL TARAFINDAN KERMES DÜZENLENDİ Çocuklar için Gezen Sinema Doğubayazıt'ta İŞKUR'dan istihdamı arttırma çalışmaları Van’da glutensiz ekmek satışı Van'da enflasyonla mücadele toplantısı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
EĞİTİMDE ÜRETİM/DEĞİŞİM OLMALI
 

EĞİTİMDE ÜRETİM/DEĞİŞİM OLMALI

EĞİTİMDE ÜRETİM/DEĞİŞİM OLMALI

30 Ocak 2018 Salı 10:54
Yazdır
baskı

2017-2018 Eğitim ve öğretim yılını yarılamış olmak ile birlikte gerek eğitimciler gerek öğrenciler karnelerin sonuçları ile birlikte gelecek eğitim döneminde nitelikli bir eğitim için farklı bir çalışma, plan, yol yöntem belirleme, eksikleri tamamlama, yeni çalışmalar merak, iyi niyetli hırs ve heyecanı herkesi sarmasa da büyük kısmını sardığını düşünüyorum. Her zaman eğitim noktasında heyecanlı ve beklentisi olan bir veli olarak birkaç şeyler ifade etmek istedim.


Değerli eğitim yöneticileri, eğitimciler

İlerlemiş olan teknoloji, bilgisayar teknolojisi, ulaşım ve fiziki sınırları tanımayan fiziki sınırları anlamsız kılan internet/teknoloji; artık eğitimcileri sınıfların hükümdarı olarak kabul etmediği gibi söyledikleri tam ve tek doğru da değil öğrenciler açısından ise sınıfta sıkışmışlığı değil sınırları aşmayı dayatıyor.


Bu teknoloji çağı herkes için sınırını aşmayı dayattığını ifade ettim peki Bu sınır nasıl aşılmalı, inşa edilmiş olan eğitim kurumları nasıl düzenlemeli, fiziki yapıları nasıl bir amaç ile şekillenmeli, öğrencilerinin taleplerinin nasıl karşılanacağı, eğitimcilerin değişmesi gereken tutumlarından nasıl vazgeçecekler? Biliyoruz Türkiye’de eğitime yönelik çok bilimsel araştırmalar yapılmıyor ama günlük çok değişimler yapılıyor. Acaba eğitimciler uzun yılar taklit eğitimi, üretimsizliği/bekleyen bir anlayış mı? seyir edecek yoksa bu iğne ucunda olsa kendi öz dinamikleri ile emek vererek klasik eğitimcilikten proaktif eğitimciliğe kanalize olamaz mı? olabilir


Şu bir gerçektir Okulu diğer bazı işletmelerden ayıranın önemli özelliği, üzerinde çalıştığı hammaddenin de insan oluşudur. Bu nedenle okulun birey boyutu kurum boyutundan daha duyarlı, sosyal yönü bürokratik yönünden çok daha fazla. Bu amaçladır birkaç noktayı/öneriyi paylaşmak istedim


1- insanlık, ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurumlar oluşturmuştur. Toplumsal ve beşeri ihtiyaçları karşılamak üzere oluşturulan kurumların en gelişmiş, dinamik ve faal olanları arasında okulu saymak mümkündür Hathaway “Eğitsel Binalar” adlı makalesinin girişinde şöyle diyor: “Bizler ilk önce binaları şekillendiririz sonra onlar bizleri şekillendirir”. Okullar için bu çok önemlidir, okulların koridor sınıf ve diğer bölümlerini öğrenci katılımlı farkındalığı yaratan, üretim eksenli, motivasyonunu artırıcı övünç kaynağı olacak çalışmalar yapmalı.


2- İnsanlığa karşı kendisini sorumlu his eden eğitimciler; Aynı/farklı mahalle, köy, ilçede, ilde bulunulan okul, zümredaşlar ve öğretmenler iletişim içinde olarak sosyal sorumluluk projeleri/önerileri ile saygı, sevgiyi esas alan paylaşımcı, sosyalleştirerek ben değil, bizler diyecek bireyler için çalışmalar yapılması gerekiyor. Ayrıca eğitimin paylaşıldıkça artan farklı bir güzel özeliği var. (Konfüçyüs’ ün bu noktada çok güzel ifadesi olduğunu biliyorsunuz değerli zamanınızı almamak için yazmayacağım)


3- Yapılan araştırmalara göre Eğitim kurumlarında değişimin yapılması gerektiği tespitini yapanların eğitimciler olmasına rağmen değişime en fazla direnç gösterenler yine eğitimcilerdir. Eğitimcilerin/yönetimlerin değişime üretime karşı davranış ve tutumlarından vazgeçmeleri gerektiği farkında olmaları Sürüleştirmeden, düşük zihniyetin kutsal yöntemi olan cezalandırma, azarlayarak terbiye etmek ve Testokrat bir baskından çok Öğrencilere tutkularını, hobilerini esas alarak saygı duyularak ihtiyacı olanı eğitimi felsefik bir yaklaşım ile düşünme metodolojisini kazandırmalıyız.(tabi felsefe tarihi demek istemiyorum )

 

4- Eğitimciler; Ellerindeki ham maddelere Doğanın küçültülmüş hali ve değerli varlık olan insanın, kendi doğasına karşı merhametli olması gerektiği çevre ile birlikte barışık yaşamayı öğrenerek çevreyi temizlemeyi değil kirletmemeyi öğretecek ekolojik sınıflar/bölümler oluşturulmalıdır.

 

Değerli eğitimciler, eğitimcilik profesyonel bir meslektir anne ve baba rollünü çalmadan; emeğinizin, eğitimlerin yaşam boyu olabilmesi için öğrencilerinizin toplumdan uzak sosyalleş olamayan topluma ait üreten/nitelikli bir birey olması gerektiği farkına vardırarak eğitimler pekiştirilmelidirler. Diye düşünüyorum sevgi saygılar

 

ömer YERLİKAYA

Anahtar Kelimeler: doğubayazıt haberleri, EĞİTİMDE ÜRETİM/DEĞİŞİM OLMALI
Bu haber toplam 2172 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
DOĞUBAYZIT’TA EKONOMİ YOK DİLENCİ ÇOK
AĞRI ÇİMENTO FABRİKASI SIKIŞTIRILMIŞ BETON YOL (SSB) YAPIMINA BAŞLADI
Çocuklar için Gezen Sinema Doğubayazıt'ta
OKÇU MÜZİK ŞÖLENİNE DAMGA VURDU
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDE EĞİTİM SEMİNERİ
DOĞUBAYAZIT AK PARTİ İLÇE BAŞKANI AV.MUSTAFA KONYAR OLDU
DOĞUBAYAZIT'TA ENFLASYONLA TOPYEKÜN MÜCADELE
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY DOĞUBAYAZIT’TA
16 YILDIR AĞRI’DA EĞİTİMDE DEĞİŞMEYEN İSİM YAKUP TURAN GÖREVDEN ALINDI
DOĞUBAYAZIT’TA EĞİTİM ÇALIŞTAYI
TEŞEKKÜR MESAJI
SÖYLER & KARABOĞA AİLELERİN MUTLU GÜNLERİ
Doğubayazıt Müftülüğünce engellilere yönelik etkinlik düzenledi
DOĞUBAYAZIT´TA KORKUTAN YANGIN
DUR İHTARINA UYMAYAN ARABADA YÜKLÜ MİKTARDA EROİN YAKALANDI
Doğubayazıt’ta 2.Ahmed-i Hânî Kültür, Sanat ve Turizm Festivali
Gelişen Turizm Sektörüne Yatırımlar Sürüyor
Ağrı Valisi Elban Doğubayazıt’ta Ziyaretler Gerçekleştirdi
DOĞUBAYAZIT HDP'DEN DUYURU
HDP KONGRE KOMİSYON ÜYELERİNDEN ZİYARET
 
hür
Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
03:30
Güneş
05:18
Öğlen
12:22
İkindi
16:07
Akşam
19:05
Yatsı
20:38
Çok Okunanlar
Finans
İMKB 100
73.798
USD ALIŞ
2.8950
USD SATIŞ
2.9200
EURO ALIŞ
3.2830
EURO SATIŞ
3.3130
POUND ALIŞ
4.5330
POUND SATIŞ
4.6180
ALTIN ALIŞ
105.8100
ALTIN SATIŞ
108.0000
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Doğubayazıt Turizmi Nasıl Görüyorsunuz?
İyi
Çok İyi
Kötü
Sayısal Loto
15.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 04 - 10 - 15 - 16 - 20
Şans Topu
19.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
03 - 10 - 15 - 18 - 33 - 13
On Numara
17.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
07 - 14 - 16 - 17 - 19 - 24 - 28 - 29 - 31 - 36 - 43 - 49 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 60 - 62 - 69 - 72 - 76
Süper Loto
20.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
05 - 22 - 35 - 38 - 47 - 53
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur