Son Dakika
ERYILMAZ; BANA YETKİ VERİN DOĞUBAYAZIT’TI TİCARET MERKEZİ YAPALIM GALİBYETE HASRET DOĞUBAYAZIT SPOR CAN’DAN LİDER AĞRI SPOR'A YEMEK JESTİ ARKOZ MADENCİLİK A.Ş TARAFINDAN DOĞUBAYAZIT SPORA 30 BİN TL BAĞIŞ Boruya sıkışan yavru kediyi itfaiye kurtardı Erciş’te 21 öğretmen Avrupa yolcusu Vali Bilmez çöp alanında incelmelerde bulundu Van'da 17 yerleşim yeri ulaşıma kapandı Alev topuna dönen araçtan son anda kurtuldular Van’da ilk kez ‘Apendiks kapatma işlemi’ yapıldı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
IĞDIR’IN SEMBOLÜ LEYLEKLER 24 SAAT CANLI İZLENİYOR
 

IĞDIR’IN SEMBOLÜ LEYLEKLER 24 SAAT CANLI İZLENİYOR

IĞDIR’IN SEMBOLÜ LEYLEKLER 24 SAAT CANLI İZLENİYOR

29 Ocak 2018 Pazartesi 07:59
Yazdır
baskı

Iğdır Üniversitesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Iğdır Şube Müdürlüğü koordinasyonunda Iğdır Valiliği ile birlikte hayata geçirilen “Kuş Yuvası Kamerası” projesinde sona gelindi.

 

 

Proje kapsamında, DKMP Iğdır Şube Müdürlüğü’nün valilik binası üzerinde belirlediği ve leylekler tarafından aktif olarak kullanılan alanda bir yıl boyunca gözlem yapıldı. Daha sonra leyleklerin yaşamlarını rahatsız etmeyecek şekilde (yuvadan 10 metre uzaklıkta) kamera takılmasına karar verildi. Iğdır Üniversitesi’nin de verdiği teknik destekle kurulan kamera, Iğdır Valilik binası üzerine monte edildi. Yaklaşık 1 haftalık test sürecinin ardından Türkiye’de ilk defa bir leylek yuvasından canlı olarak yayın yapılmaya başlandı.

 

Kuşların Gizemli Hayatları İzlenebilecek

 

Proje ile ilgili bilgi veren Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, “Kuş Yuvası Kamera” projesi için uzun zamandır hazırlık yaptıklarını söyledi. Rektör Alma: “Proje kapsamında kuşların anlık hareketlerini takip ederek, bireylerin yuvada ne kadar aktif olduklarını, yuvayı kimin idare ettiğini, bireylerin kuluçkada kalma süreleri, yumurtadan çıkma başarısı, yavruların anlık hareketleri, baskın yavruların belirlenmesini ve yuvadaki avcı diğer kuşların baskısı gibi birçok bilimsel bilgiyi anlık izleyebileceğiz. Aynı zamanda öğrencilerin ve diğer doğa gözlemcilerinin kuşların gizemli hayatını uzaktan da olsa izlemelerini sağlayacağız.” dedi. Öte yandan öğrenim seviyesinde olan çocukların zamanlarının büyük bir kısmını internette harcadığını ifade eden Rektör Alma, bu projenin yaygınlaşmasıyla çocukların kuşları daha yakından tanıma fırsatı elde edeceğini söyledi.

 

Iğdır’ın Doğal Zenginlikleri Leylekler İçin Tercih Sebebi

 

Iğdır’ın simgesi olan leylekler hakkında da çeşitli bilgiler veren Rektör Alma, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Leylekler genel olarak Avrupa, Asya’nın bir bölümünde ve Kuzey Afrika’da yayılış gösterir. Ülkemizde ise 2 tür leylek yaşamaktadır: Leylek (Ciconia ciconia) ve Kara Leylek (Ciconia nigra).  Leyleklerin temel beslenme alanları sulak alanlardır. Yiyecek bulmak için çayırlar, sığ su birikintileri, lagünler, göl ve akarsu kenarlarına ihtiyaç duyarlar. Şehir merkezine de uyum sağlamışlardır. Canlı yayında izlediğimiz leylek ise beslenmek için Iğdır’ın doğal zenginliklerinden faydalanıp, dinlenmek, uyumak ve üremek için, valilik binasının üstündeki yuvasına gelmektedir.”

 

Iğdır’ın Sembolü Leylekler 24 Saat Canlı İzleniyor

 

Leyleklerin üreme alanına ilişkin bilgiler de veren Rektör Alma konuşmasının devamında şunları aktardı: “Üreme alanına ilk gelenler erkek bireylerdir ve yaklaşık bir hafta içerisinde de dişi bireyler gelir. İzlediğimiz yuva, valilik tarafından oluşturulan platform üzerine dişi ve erkek leylek tarafından yaklaşık 8-10 günde kurulmuştur. Yuvanın dış kısmı ağaç dalları ve çalılardan oluşmaktadır. İç kısmında ise ot demetleri, saman, poşet, bez parçaları, toprak ve kâğıt gibi malzemeler kullanmıştır. Leylek yuvaları küçük kuşların da işine yarar çünkü onlar da dallar arasındaki boşluklara kendi yuvalarını yaparlar. Leyleklerin alt komşuları arasında en sık rastlanan ev serçeleridir. Canlı yayınımızda ev serçelerini de görebilirsiniz.” dedi. Rektör Alma son olarak; projeye desteğini esirgemeyen Iğdır Valisi Enver Ünlü’ye, DKMP Iğdır İl Şube Müdürü Mete Türkoğlu’na ve Projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Anahtar Kelimeler: DOĞUBAYAZIT HABERLERİ/IĞDIR’IN SEMBOLÜ LEYLEKLER 24 SAAT CANLI İZLENİYOR
Bu haber toplam 2037 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Boruya sıkışan yavru kediyi itfaiye kurtardı
Erciş’te 21 öğretmen Avrupa yolcusu
Vali Bilmez çöp alanında incelmelerde bulundu
Van'da 17 yerleşim yeri ulaşıma kapandı
Alev topuna dönen araçtan son anda kurtuldular
Van’da ilk kez ‘Apendiks kapatma işlemi’ yapıldı
Kar Kalınlığı 6 Metreye Ulaştı
Eksi 20 Derecede Balık Avı
Cinsel İstismarla Mücadele Derneği Kuruldu
Iğdır Üniversitesi ile Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi arasında Farabi değişim programı kapsamında anlaşma yapıldı
Iğdır Üniversitesi ile Kore Dongduk Women’s University Arasında Stratejik İşbirliği Protokolü İçin Görüşmeler Başladı
Köy çocukları badmintonla tanıştılar
Van’da 2018 yılında 72 yaralı yaban hayvanı tedavi edildi
Jandarmadan ‘okul güvenliği’ uygulaması
VASKİ'den yapılandırmada 3.taksit uyarısı
Çiftçiye İşletme Brifingi
Dikkat Eksikliğine Çözüm
Üniversitede, Sarıkamış Harekâtının 104. Yıl Dönümü Münasebetiyle Konferans Düzenlendi
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Çetin Rektör Alma’ya Kitap Hediye Etti
Mersin'de kargo gemisi karaya oturdu
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur