Son Dakika
Erdoğan: Afrin harekâtı sahada fiilen başladı; bunu Münbiç takip edecek Ağrı 1970 Spor'dan öğrencilere karne hediyesi AĞRI DAĞI'NDAN GÜNEŞİN DOĞUŞU Akıncı Üssü davasında 29 tahliye İçişleri Bakanı Soylu: Avrupa, Türkiye'ye minnet duymak zorunda 'Sadece Diktatör' oyunu Kadıköy'deki tüm tiyatrolarda yasaklandı Milli Savunma Bakanı: Afrin operasyonu fiilen başladı Pentagon'dan Afrin iddialarına yanıt: İlişkilerde kaos veya çöküşe neden olmaz Hz.Musa,Platon ve Ehmedê Xanî’nin Ortak Değerleri Rusya Dışişleri Bakanı açıkladı; Rus askerleri Afrin'den çekiliyor mu?
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
'MESS'e karşı eylem yapan metal işçilerinin yüzde 85'i borçlu'
 

"MESS'e karşı eylem yapan metal işçilerinin yüzde 85'i borçlu"

Türk Metal-İş, uzlaşı ya da olumlu bir sonuç çıkmazsa greve gidileceği duyurdu

11 Ocak 2018 Perşembe 11:17
Yazdır

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası'nın (EMİS) araştırmasına göre Türkiye Metal Sanayiciler Sendikası'nın (MESS) 180 işyerinde 130 bin metal işçisini kapsayan 3 yıllık sözleşme ve yüzde 3.2 zam kararına tepki gösteren metal işçilerinin yüzde 85’i borçlu, yüzde 48’i tatilde köyüne bile gidemiyor.

Metal sektöründe 130 bini aşkın işçiyi kapsayacak toplu iş sözleşmelerinde uzlaşmaya varılamıyor. Önceki gün Başkanlar Kurulu sonucunu açıklayan Türk Metal-İş, bıçağın artık kemiğe dayandığını, uzlaşı ya da olumlu bir sonuç çıkmazsa greve gidileceği duyurdu.

İşkolunda örgütlü bir diğer sendika, Birleşik Metal-İş sendikası tarafından yapılan kapsamlı bir çalışma, metal işçisinin artık nefes almak istediğini, geliri diğer pek çok işkoluna oranla daha yüksek olmasına karşın, çok büyük bir çoğunluğunun borçlu olduğunu ortaya koydu.

Cumhuriyet'ten Olcay Büyüktaş'ın haberine göre F. Serkan Öngel tarafından, Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) sözleşmelerinin hemen öncesin 2016’nın son haftası ile 2017’nin ilk haftasında Birleşik Metal İşçilerini istatistiksel olarak temsil edebilme kabiliyeti olan 1000’i aşkın metal işçisi ile yapılan ve 981’i geçerli kabul edilen bir anket çalışmasının sonuçlarına göre, metal işçisinin yüzde 85’i borçlu.

Tatil, köye gitmek

Çalışmaya göre, işçilerin yaklaşık yarısı yıllık izinlerini ya da tatillerini yüzde 48 gibi yüksek bir oranla evde geçiriyor. Tatil için tercih edilen en büyük ikinci seçenek de yüzde 43 ile memlekete gitmek. En çok ihracat yapılan, büyümeye en çok katkı yapan işçilerin yalnız yüzde 11’i bir tatili beldesine giderek tatil yapıyor. Tercih edilen tatil türü, gidilen yerde masrafları kısmak için olsa gerek her şey dahil sistem.

Borçluluk yüksek

Çalışmaya göre, gelir ve istihdam güvencesini yitirmiş olan geniş emekçi kitleler açısından borçluluk da giderek baş edilmesi zor olan bir mesele haline gelmiş durumda. Araştırma kapsamındaki sendika üyeleri açısından da borçluluk son derece yüksek. Borcu olmadığını söyleyenlerin oranı yalnızca yüzde 15. Yani, borcu olan işçilerin oranı yüzde 85... Sendika üyesi işçilerin yüzde yüzde 6’sı 100 bin lira ve üzerinde borca sahip olduğunu ifade ederken, yüzde 11’i 50 binden 100 bine kadar, yüzde 12’si 30 binden 50 bin TL’ye kadar borca sahip olduğunu belirtiyor. İşçilerin üçte birinin borcu 10 bin lira ile 30 bin lira arasında. Medeni duruma göre borçluluk düzeyi değişmektedir. Evli olanlarda borçluluk düzeyi ortalama 34 bin lirayı bulurken, bekâr olanların ortalama borcu 21 bin lira civarında kalıyor. Bunun temel nedenlerinden biri konut kredisi borcu olanların yüzde 91’inin evli olması.

Otomobil hayal

İşçilerin yüzde 93’i borçların kendilerini zorladığını ifade ediyor. Evliler en yüksek borçlu kesimi oluştururken, bunun en büyük nedenlerinden biri konut kredileri oluşturuyor. Bekârlardaki borçluluk ise araba kredilerinden kaynaklanıyor. Metal işçilerinin ağırlığını oluşturan otomotiv işçilerinin evli olanları hiç, bekâr olanların da çoğunluğu krediyle bile olsa otomobil alamıyor. En sık borçlanma yüzde 43 ile kredi kartı, yüzde 42 tüketici kredisi ve yüzde 32’sini de kişisel borçlar oluşturuyor.

Araştırma kapsamındaki işçiler açısından mücadele eğiliminin son derece yüksek olduğu görülüyor. Her dört işçiden biri “sonunda grevde olsa mücadelede kararlıyız” diyor. Yüzde 9’luk bir kesim ise bir an önce uzlaşma taraftarı.

"Kırmızı çizgiyle uzlaşı olmaz"

Metal Sanayicileri İşveren Sendikası ile (MESS) bugün biraraya gelecek DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Başkanı Adnan Serdaroğlu, görüşme talebinin pazartesi günü iletildiğini, atılan adımı olumlu bulmakla birlikte, ’kırmızı çizgili’ bir yaklaşım ile sonuca varılamayacağını söyledi. Konuya ilişkin sorularımızı yanıtlayan Serdaroğlu, söz konusu adımların, ara görüşmelerin devam etmesinin olumlu olduğunu söyledi. Geçmiş dönemlerde de ara tekliflerin geldiğini anlatan Serdaroğlu, sürecin masada bitmesinin gereklerini, kırmızı çizgilerin kaldırılması olarak tanımladı. Böylesi bir tavrın uzlaşmaz olduğunu belirten Serdaroğlu, bugün yapılacak görüşmenin de bu anlamda belirleyici olmadığını, kırmızı çizgilerin ortadan kaldırılmadan masada uzlaşmanın zor olacağını belirtti. “Önemli olan verilen yüzde 3.2’lik zam önerisinin 7 ya da 8’e çekilmesi değil. Üç yıllık sözleşmenin ve bunun getirdiği kayıpların telafi edilmesi. Esnek çalışmada uzlaşmak” diyen Serdaroğlu, kendilerinin zam önerisinin yaklaşık aylık 700 lira olduğunu MESS’in ise 70 liralık bir zam önerdiğini söyledi.

Karar 15 Ocak’ta

Arabulucu raporlarının en geç 15 Ocak’ta kendilerine ulaşacağını düşündükleri bilgisini veren Adnan Serdaroğlu, gelecek raporla grev kararının alınacağını söyledi. İşverenin, hükümetin OHAL nedeniyle grevi ertelemesine güvendiğini ancak, hükümetin böylesi bir tavrı karşısında, karar Anayasa Mahkemesi’ne aykırı olacağından grev yasaklama kararını tanımayacaklarının altını çizen Serdaroğlu, işkolundaki diğer sendikaların da kararlı davranması durumunda daha kısa sürede sonuç alınabileceğini belirtti. Fabrikalarda söylemle eylem birlikteliğinin şart olduğunu da vurgulayan Serdaroğlu, bundan sonraki süreçte kitlesel basın açıklamaları, meydanlarda toplantılar ve mesai kısıntıları olacağını dile getirdi.

 

Anahtar Kelimeler: "MESS'e karşı eylem yapan metal işçilerinin yüzde 85'i borçlu"
Bu haber toplam 205 defa okunmuştur
temizlik
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Akıncı Üssü davasında 29 tahliye
İçişleri Bakanı Soylu: Avrupa, Türkiye'ye minnet duymak zorunda
'Sadece Diktatör' oyunu Kadıköy'deki tüm tiyatrolarda yasaklandı
Milli Savunma Bakanı: Afrin operasyonu fiilen başladı
Pentagon'dan Afrin iddialarına yanıt: İlişkilerde kaos veya çöküşe neden olmaz
Rusya Dışişleri Bakanı açıkladı; Rus askerleri Afrin'den çekiliyor mu?
Van Jandarma Komutanlığı'nın ilk kadın subayı Teğmen Karlı: Üniformayı giyince cinsiyetinizden çok iş aşkınız ön plana çıkıyor
"Ülkemizden hapisteki gazetecilerin fotoğrafları dünyaya giderken, işte bir de bu fotoğraf gitti dünyaya"
Sözcü'den Fehmi Koru'ya "Mahkemeye gel" çağrısı
Grip şikâyetiyle hastaneye gitti; verilen gargara ilacındaki iyotun alerji yapmasından dolayı hayatını kaybetti
Sayıştay, PTT genel müdürlerinin tören ve temsil giderleri diye 750 bin liralık kişisel harcama yaptığını tespit etti
'Hamile çocuk' skandalını ortaya çıkaran hastane personeli: Her gün 3-4 hamile çocuk geliyordu
Eskişehir'de tur otobüsü kaza yaptı; 13 ölü, 42 yaralı
Dalgaların boyu 5 metreyi buldu; bazı evlerin duvarları çöktü, kıyıdaki eşyalar kullanılmaz hale geldi
OHAL Komisyonu 3 bin başvuruda karar verdi
Bitcoin ve diğer kripto paralar fena çakıldı... Manipülasyon var mı?
"Hrant Dink cinayetinde adalet, kamu görevlilerini yargılanmadan yerine gelmeyecek"
Açlık grevinde 317. gün; Nuriye Gülmen 33, Semih Özakça 45 kiloya düştü
Eski AİHM yargıcı Türmen: AİHM, 'Alpay ve Altan'ı bırakın' derse, devlet kararı uygulamak zorunda
Kar, karneye engel oldu; birçok ilde okullar tatil edildi
 
Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
03:30
Güneş
05:18
Öğlen
12:22
İkindi
16:07
Akşam
19:05
Yatsı
20:38
Çok Okunanlar
Finans
İMKB 100
73.798
USD ALIŞ
2.8950
USD SATIŞ
2.9200
EURO ALIŞ
3.2830
EURO SATIŞ
3.3130
POUND ALIŞ
4.5330
POUND SATIŞ
4.6180
ALTIN ALIŞ
105.8100
ALTIN SATIŞ
108.0000
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Doğubayazıt Turizmi Nasıl Görüyorsunuz?
İyi
Çok İyi
Kötü
Sayısal Loto
15.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 04 - 10 - 15 - 16 - 20
Şans Topu
19.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
03 - 10 - 15 - 18 - 33 - 13
On Numara
17.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
07 - 14 - 16 - 17 - 19 - 24 - 28 - 29 - 31 - 36 - 43 - 49 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 60 - 62 - 69 - 72 - 76
Süper Loto
20.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
05 - 22 - 35 - 38 - 47 - 53
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur