Son Dakika
AİÇܒde İşçilere Temel İş Sağlığı Eğitimi Verildi DOĞUBAYAZIT'A VEFAT HABERLERİ Ağrı’da Engellilere Yönelik Sportif Aktiviteler Başladı Apple, Teksas'ta 1 milyar dolara yeni bir kampüs inşa edecek AB, Rusya'ya ekonomik yaptırımları 6 ay daha uzattı Düzce'de yangın; 3 çocuk hayatını kaybetti Blair: İkinci bir Brexit referandumuna hazır olmak gerekiyor Alex'ten Ersun Yanal mesajı Kosova ordusunun kurulmasını öngören yasa tasarıları onaylandı Türk profesör Kolombiya'da kayboldu!
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Ağrı’da 'Şehirlerin Ekonomik Beklentileri' Forumu
 

Ağrı’da "Şehirlerin Ekonomik Beklentileri" Forumu

Ağrı'da, AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığınca "Şehirlerin Ekonomik Beklentileri (ŞEB) Forumu" düzenlendi.

10 Ocak 2018 Çarşamba 08:21
Yazdır
baskı

Ağrı'da, AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığınca "Şehirlerin Ekonomik Beklentileri (ŞEB) Forumu" düzenlendi.

İbrahim Çeçen Üniversitesi Konukevi'nde düzenlenen foruma AK Parti Ekonomi İşler Başkan Yardımcısı 26. Dönem Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun katılımı ile iki oturumda gerçekleştirilen toplantının moderatörlüğünü Prof. Dr. Kerem Karabulut’un yaptı.

İlk oturuma AK Parti il teşkilatı, İlçe Bakanları, belediye başkan vekilleri, il genel ve belediye meclis üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını AK Parti Ağrı İl Başkanı Av. Abbas Aydın yaptı. Aydın, Saygıdeğer hanımefendiler,  beyefendiler hepiniz hoş geldiniz. Bugün burada ilimizin ekonomisi ile ilgili olarak öncelikle teşkilat mensuplarıyla beraber değerlendirme ve istişare toplantısı yapacağız.

Öğleden sonraki toplantımızda da Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcilerimiz, İş Adamlarımız ile ilimizin ekonomik durumu, talep ve mevcut sorunlarını değerlendirip bu sorunları ilgili ve yetkili yerlere iletilmesi noktasında Genel Merkez Ekonomi İşler Başkan Yardımcımız Zehra Taşkesenliğolu ile birlikte ve başkanlığında İnşaAllah hayırlı bir toplantı yapacağız.

Bizler Ak Parti temsilcileri olarak sadece seçimden seçime değil sürekli, mütemadiyen memleketimizin her köşesini; ilçe, belde ve köylerini gezerek ilimizin sorunlarını, sıkıntılarını, taleplerini ve çözüm yollarını istişare ederek, bu taleplerin değerlendirilmesi noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz.

Bizler bu çalışmaları yaparken ileriye dönük plan ve projelerin olgunlaşması ve sorunların tespiti noktasında takipçisi oluyoruz.

Daha öncede; Genel Merkez Sosyal Politikalar Başkanlığımız ve Sivil Toplum ve Halkla ilişkiler Başkanlığımızla bu tür çalışmalar yaptık. Şimdi ise Genel Merkez Ekonomi İşler Başkanlığımızla böyle bir çalışma yapmaktayız. Ben inanıyorum ki bu tür çalışmalar ilimizde ekonomik büyümeyi geliştirme noktasında büyük bir adım olacaktır.  Bu manada tekrar Genel Merkez Ekonomi İşlerden sorumlu Başkan yardımcımıza hoş geldin diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.

AK Parti Ekonomi İşler Başkan Yardımcısı 26. Dönem Milletvekili Zehra Taşkesenliğolu, ŞEB forumlarının Türkiye'nin 81 ilinde düzenleneceğini aktararak, "Şimdiye kadar 17 ilimizde bunu gerçekleştirmiş olduk. Bu hafta Çankırı, Karaman, Konya, Kütahya, Muş ve Ağrı'da bunu yapmış olacağız. Umuyorum bunu 81 ilimizde tamamladığımızda, hem Türkiye'nin makro ekonomisine hem şehirlerimizin yerel ekonomilerine yönelik hem de 2019 sürecini, ayrıca daha büyük hedeflerimiz olan 2023, 2053 ve 2071'e hazırlık olabilecek nitelikte verileri elde etmiş olacağız." dedi.

Türkiye'nin inşa ve ihya hareketinde 17 yılda her noktada çok şey başardıklarını vurgulayan Taşkesenlioğlu, "Halkın gönlüne girebildiğimizin en önemli belirtileri geçen ay tamamladığımız 16. bütçemiz oldu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir iktidar 16 yıl üst üste bütçesini gerçekleştirmiş oldu. Bu, Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan her vatandaşımızın AK Parti'ye olan inanç ve güvencidir, aynı zamanda istikrarın bir belirtisidir. Ekonomi istikrar ve güven üzerine ilerler. " diye konuştu.

- "Dünyanın en hızlı büyüyen üçüncü ülkesi haline geldik"

Taşkesenlioğlu, 2002'de 230 milyar olan bütçe rakamlarını 860 milyar dolara çıkardıklarını belirterek, partilerinin ülke yönetimine geldiği ilk dönemlerde ekonomik anlamda en büyük belirtinin büyüme rakamları olduğuna dikkati çekti. Taşkesenlioğlu, şöyle devam etti:

"O dönemde mevcut büyüme rakamları yüzde 1,5'i bulmuyordu. Hatta yüzde 1,5'i bulduğu dönemlerde biz, Türkiye'yi büyümüş olarak kabul ediyorduk. Elhamdülillah, geçtiğimiz 9 ayda büyüme yüzde 11,1 gerçekleşerek G-20 ülkeleri içerisinde birinci sıraya, Çin ve Hindistan'la beraber dünyanın en hızlı büyüyen üçüncü ülkesi haline geldik. 2017 yılı sonunda da yüzde 7,5'lik bir büyümeyi sağlayarak da aslında yine dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi haline geldik. Büyümeyi gerçekleştirirken ne yaptık? Ürettik ve bütün sektörlerle beraber üretmeye devam ettik, ürettikçe de ihracatımızı gerçekleştirdik."

Türkiye'nin bu süreçte tek bir sektör üzerinde büyümediğini anlatan Taşkesenlioğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Sadece 2017 yılı içerisinde inşaat sektöründeki büyüme yüzde 24 oldu. İnşaat sektörünün yan dallarında da yüzde 24'lük büyüme gerçekleştirdik. Turizm ve hizmet sektöründe yüzde 25'lerin üzerinde büyüdük. Aklıevvellerin özellikle Rusya veya farklı ülkelerle meydana getirmeye çalıştıkları krize rağmen ülkemiz hala turizm destinasyonunda öncü ve lider ülke olmaya devam ediyor. Makine sektöründe büyüdük. Makina sektöründe büyümek birçok sektöründe aslında önemli habercisiydi. İmalat sanayinde yüzde yüzde 18'lik bir büyüme gerçekleştirdik. Gururla söylemek gerekir ki 2017 yılı sonu itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci büyük ihracat rakamlarını elde ettik,157 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik."

FETÖ ve PKK ile mücadele ederken üretim ve büyümenin sürdüğünü dile getiren Taşkesenlioğlu, "İstihdam dostu büyümeye gayret ettik. 2017 yılı içerisinde sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğinin sonucu olarak 1 milyon 233 bin yeni istihdam meydana getirdik. Son 1 yılda 1 milyon 233 bin yeni çalışanımız iş dünyasına merhaba demiş oldu." değerlendirmesinde bulundu.

- PKK ve FETÖ ile mücadele

Taşkesenlioğlu, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarda önemli başarı sağlandığının ve bu mücadelenin kararlılıkla süreceğinin altını çizdi.

40 yıldır bu ülkeye, özellikle bu bölgeye musallat edilen PKK terör örgütünü inlerine gömdüklerini dile getiren Taşkesenlioğlu, şöyle konuştu:

"Terör örgütünün bu bölgeye verdiği zarar 3 önemli şekilde ifade edilebilir. Bölgemizi terör yuvası haline getirip ekonomik anlamda istikrarsızlaştırmaya çalıştılar. İstanbul, Ankara ve Bursa'dan bir yatırımcı bugün buraya gelse ya tehdit ettiler ya iş makinelerini yakıp yıktılar ya da bir süre sonra sanayicimiz 'Ben oraya gelmeyeyim' algısına kapılmak zorunda kaldı. Aynı zamanda insan kaynağımızı, Türkiye'nin geleceğini sahiplenecek gençlerimizi dağda kendilerine yem ettiler."

- "Bu topraklarda esameleri okunmayacak"

Taşkesenlioğlu, bölgede terör örgütüne ağır darbe vurulduğunu belirterek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bugün içeride sırtını PKK'ya dayamış insanlar, kendi çocukları kolejlerde okurken, bu bölgemizdeki yavrularımızı kendi heva ve hevesleri için harcamaktan çekinmediler. Bu bize, bölgeye yapılmış hainliğin ta kendisiydi. Ama unuttukları bir şey vardı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kudreti onların akıllarını değil başlarını gövdelerinden koparmaya yeter. Bugün sadece başları, vücutları değil bu topraklarda esameleri okunmayacak. Bir daha burunlarını dışarı çıkardıkları an, neredelerse oraya gömüleceklerini biliyorlar. Çok şükür son bir senede bu bölgede hem birliğimizi ve dirliğimizi tehdit eden unsurlar tamamıyla temizlenmiş oldu, hem de bizim bu bölgelerimiz ekonomik anlamda yeniden arzu edilen seviyelere geldi."

 

 

 

Anahtar Kelimeler: Ağrı’da "Şehirlerin Ekonomik Beklentileri" Forumu
Bu haber toplam 1111 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
AİÇܒde İşçilere Temel İş Sağlığı Eğitimi Verildi
Ağrı’da Engellilere Yönelik Sportif Aktiviteler Başladı
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ile İŞ-KUR Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Danışma Kurulu İstişare Toplantısı Yapıldı
ELEŞKİRT KAYMAKAMI SARI’DAN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEKİN’E ZİYARET
AK PARTİ AĞRI BELEDİYE BAŞKAN ADAYI SAVCI SAYAN OLDU
AİÇÜ Eczacılık Fakültesi Öğrencileri İçin “Beyaz Önlük Giyme” Töreni Düzenlendi
Ağrı İl Engelliler Meclisi ve Yaşama Sevinci Doğubayazıt Engelliler Derneği AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut’u Ziyaret Etti
Anaokulu Öğrencileri AİÇÜ Merkezi Araştırma ve Uygulama Laboratuvarını Gezdi
“Yüzme Bilmeyen Kalmasın” Projesi Ağrı’da Başladı
Vali Elban; Asfaltlanmamış Köy Yolu Kalmayacak
AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Karabulut Kırgızistan ve Özbekistan’da Temaslarda Bulundu
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Abdulhalik Karabulut’un Dünya Engelliler Günü Mesajı
AİÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencilerinden Büyük Başarı
Vali Elban, Muhtarlar İle Bir Araya Geldi
OSB Yönetim Kurulu Toplantısı Vali Elban Başkanlığında yapıldı
İran İslam Cumhuriyeti Erzurum Başkonsolosu Dr. Sajad SOLTANZADEH Rektör Prof. Dr. Karabulut’u Ziyaret Etti
BİRLİKLİG LİSELER ARASI FUTBOL TURNUVASI ŞAMPİYONU ŞEMSİ TÜRKMEN OLDU
İbrahim Çeçen Üniversitesinde Mevlid-i Nebi Haftası Münasebetiyle “Peygamberimiz ve Gençlik” Konulu Panel Düzenlendi
VALİ ELBAN'IN EŞİ BEYZA ELBAN FIRAT MAHALLESİ AİLE DESTEK EVİNİ ZİYARET ETTİ
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur