Son Dakika
SAĞLIK, KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Vali Elban’ı Ziyaret Etti Rektör Karabulut’tan teşekkür mesajı Ağrı Valisi-Belediye Başkanı Elban Bugün Bir Dizi Denetlemeler Yaptı Ulaştıma Ve Altyapı Bakanı Turhan Ağrı Valiliğini Ziyaret Etti Bakan Turhan, Ağrı Sivil Toplum Platformu’nu (ASTOP) ziyaret etti Küpkıran Köprüsü Kavşağı İçin Ödenek Tahsisi Gerçekleştirildi HACI NAZLI TURAN VEFAT ETTİ Van’da ‘Urartu’dan Avrupa’ya melodiler’ konseri Çarpanak Adası’na antik yoldan su altı yürüyüşü
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Ağrı’da 'Şehirlerin Ekonomik Beklentileri' Forumu
 

Ağrı’da "Şehirlerin Ekonomik Beklentileri" Forumu

Ağrı'da, AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığınca "Şehirlerin Ekonomik Beklentileri (ŞEB) Forumu" düzenlendi.

10 Ocak 2018 Çarşamba 08:21
Yazdır
baskı

Ağrı'da, AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığınca "Şehirlerin Ekonomik Beklentileri (ŞEB) Forumu" düzenlendi.

İbrahim Çeçen Üniversitesi Konukevi'nde düzenlenen foruma AK Parti Ekonomi İşler Başkan Yardımcısı 26. Dönem Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun katılımı ile iki oturumda gerçekleştirilen toplantının moderatörlüğünü Prof. Dr. Kerem Karabulut’un yaptı.

İlk oturuma AK Parti il teşkilatı, İlçe Bakanları, belediye başkan vekilleri, il genel ve belediye meclis üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını AK Parti Ağrı İl Başkanı Av. Abbas Aydın yaptı. Aydın, Saygıdeğer hanımefendiler,  beyefendiler hepiniz hoş geldiniz. Bugün burada ilimizin ekonomisi ile ilgili olarak öncelikle teşkilat mensuplarıyla beraber değerlendirme ve istişare toplantısı yapacağız.

Öğleden sonraki toplantımızda da Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcilerimiz, İş Adamlarımız ile ilimizin ekonomik durumu, talep ve mevcut sorunlarını değerlendirip bu sorunları ilgili ve yetkili yerlere iletilmesi noktasında Genel Merkez Ekonomi İşler Başkan Yardımcımız Zehra Taşkesenliğolu ile birlikte ve başkanlığında İnşaAllah hayırlı bir toplantı yapacağız.

Bizler Ak Parti temsilcileri olarak sadece seçimden seçime değil sürekli, mütemadiyen memleketimizin her köşesini; ilçe, belde ve köylerini gezerek ilimizin sorunlarını, sıkıntılarını, taleplerini ve çözüm yollarını istişare ederek, bu taleplerin değerlendirilmesi noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz.

Bizler bu çalışmaları yaparken ileriye dönük plan ve projelerin olgunlaşması ve sorunların tespiti noktasında takipçisi oluyoruz.

Daha öncede; Genel Merkez Sosyal Politikalar Başkanlığımız ve Sivil Toplum ve Halkla ilişkiler Başkanlığımızla bu tür çalışmalar yaptık. Şimdi ise Genel Merkez Ekonomi İşler Başkanlığımızla böyle bir çalışma yapmaktayız. Ben inanıyorum ki bu tür çalışmalar ilimizde ekonomik büyümeyi geliştirme noktasında büyük bir adım olacaktır.  Bu manada tekrar Genel Merkez Ekonomi İşlerden sorumlu Başkan yardımcımıza hoş geldin diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.

AK Parti Ekonomi İşler Başkan Yardımcısı 26. Dönem Milletvekili Zehra Taşkesenliğolu, ŞEB forumlarının Türkiye'nin 81 ilinde düzenleneceğini aktararak, "Şimdiye kadar 17 ilimizde bunu gerçekleştirmiş olduk. Bu hafta Çankırı, Karaman, Konya, Kütahya, Muş ve Ağrı'da bunu yapmış olacağız. Umuyorum bunu 81 ilimizde tamamladığımızda, hem Türkiye'nin makro ekonomisine hem şehirlerimizin yerel ekonomilerine yönelik hem de 2019 sürecini, ayrıca daha büyük hedeflerimiz olan 2023, 2053 ve 2071'e hazırlık olabilecek nitelikte verileri elde etmiş olacağız." dedi.

Türkiye'nin inşa ve ihya hareketinde 17 yılda her noktada çok şey başardıklarını vurgulayan Taşkesenlioğlu, "Halkın gönlüne girebildiğimizin en önemli belirtileri geçen ay tamamladığımız 16. bütçemiz oldu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir iktidar 16 yıl üst üste bütçesini gerçekleştirmiş oldu. Bu, Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan her vatandaşımızın AK Parti'ye olan inanç ve güvencidir, aynı zamanda istikrarın bir belirtisidir. Ekonomi istikrar ve güven üzerine ilerler. " diye konuştu.

- "Dünyanın en hızlı büyüyen üçüncü ülkesi haline geldik"

Taşkesenlioğlu, 2002'de 230 milyar olan bütçe rakamlarını 860 milyar dolara çıkardıklarını belirterek, partilerinin ülke yönetimine geldiği ilk dönemlerde ekonomik anlamda en büyük belirtinin büyüme rakamları olduğuna dikkati çekti. Taşkesenlioğlu, şöyle devam etti:

"O dönemde mevcut büyüme rakamları yüzde 1,5'i bulmuyordu. Hatta yüzde 1,5'i bulduğu dönemlerde biz, Türkiye'yi büyümüş olarak kabul ediyorduk. Elhamdülillah, geçtiğimiz 9 ayda büyüme yüzde 11,1 gerçekleşerek G-20 ülkeleri içerisinde birinci sıraya, Çin ve Hindistan'la beraber dünyanın en hızlı büyüyen üçüncü ülkesi haline geldik. 2017 yılı sonunda da yüzde 7,5'lik bir büyümeyi sağlayarak da aslında yine dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi haline geldik. Büyümeyi gerçekleştirirken ne yaptık? Ürettik ve bütün sektörlerle beraber üretmeye devam ettik, ürettikçe de ihracatımızı gerçekleştirdik."

Türkiye'nin bu süreçte tek bir sektör üzerinde büyümediğini anlatan Taşkesenlioğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Sadece 2017 yılı içerisinde inşaat sektöründeki büyüme yüzde 24 oldu. İnşaat sektörünün yan dallarında da yüzde 24'lük büyüme gerçekleştirdik. Turizm ve hizmet sektöründe yüzde 25'lerin üzerinde büyüdük. Aklıevvellerin özellikle Rusya veya farklı ülkelerle meydana getirmeye çalıştıkları krize rağmen ülkemiz hala turizm destinasyonunda öncü ve lider ülke olmaya devam ediyor. Makine sektöründe büyüdük. Makina sektöründe büyümek birçok sektöründe aslında önemli habercisiydi. İmalat sanayinde yüzde yüzde 18'lik bir büyüme gerçekleştirdik. Gururla söylemek gerekir ki 2017 yılı sonu itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci büyük ihracat rakamlarını elde ettik,157 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik."

FETÖ ve PKK ile mücadele ederken üretim ve büyümenin sürdüğünü dile getiren Taşkesenlioğlu, "İstihdam dostu büyümeye gayret ettik. 2017 yılı içerisinde sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğinin sonucu olarak 1 milyon 233 bin yeni istihdam meydana getirdik. Son 1 yılda 1 milyon 233 bin yeni çalışanımız iş dünyasına merhaba demiş oldu." değerlendirmesinde bulundu.

- PKK ve FETÖ ile mücadele

Taşkesenlioğlu, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarda önemli başarı sağlandığının ve bu mücadelenin kararlılıkla süreceğinin altını çizdi.

40 yıldır bu ülkeye, özellikle bu bölgeye musallat edilen PKK terör örgütünü inlerine gömdüklerini dile getiren Taşkesenlioğlu, şöyle konuştu:

"Terör örgütünün bu bölgeye verdiği zarar 3 önemli şekilde ifade edilebilir. Bölgemizi terör yuvası haline getirip ekonomik anlamda istikrarsızlaştırmaya çalıştılar. İstanbul, Ankara ve Bursa'dan bir yatırımcı bugün buraya gelse ya tehdit ettiler ya iş makinelerini yakıp yıktılar ya da bir süre sonra sanayicimiz 'Ben oraya gelmeyeyim' algısına kapılmak zorunda kaldı. Aynı zamanda insan kaynağımızı, Türkiye'nin geleceğini sahiplenecek gençlerimizi dağda kendilerine yem ettiler."

- "Bu topraklarda esameleri okunmayacak"

Taşkesenlioğlu, bölgede terör örgütüne ağır darbe vurulduğunu belirterek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bugün içeride sırtını PKK'ya dayamış insanlar, kendi çocukları kolejlerde okurken, bu bölgemizdeki yavrularımızı kendi heva ve hevesleri için harcamaktan çekinmediler. Bu bize, bölgeye yapılmış hainliğin ta kendisiydi. Ama unuttukları bir şey vardı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kudreti onların akıllarını değil başlarını gövdelerinden koparmaya yeter. Bugün sadece başları, vücutları değil bu topraklarda esameleri okunmayacak. Bir daha burunlarını dışarı çıkardıkları an, neredelerse oraya gömüleceklerini biliyorlar. Çok şükür son bir senede bu bölgede hem birliğimizi ve dirliğimizi tehdit eden unsurlar tamamıyla temizlenmiş oldu, hem de bizim bu bölgelerimiz ekonomik anlamda yeniden arzu edilen seviyelere geldi."

 

 

 

Anahtar Kelimeler: Ağrı’da "Şehirlerin Ekonomik Beklentileri" Forumu
Bu haber toplam 953 defa okunmuştur
Hen göz
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Vali Elban’ı Ziyaret Etti
Rektör Karabulut’tan teşekkür mesajı
Ağrı Valisi-Belediye Başkanı Elban Bugün Bir Dizi Denetlemeler Yaptı
Ulaştıma Ve Altyapı Bakanı Turhan Ağrı Valiliğini Ziyaret Etti
Bakan Turhan, Ağrı Sivil Toplum Platformu’nu (ASTOP) ziyaret etti
Küpkıran Köprüsü Kavşağı İçin Ödenek Tahsisi Gerçekleştirildi
Ağrı'lı Doktor Kalp Krizi Sonucu Vefat Etti
Ağrı’da Gaziler Günü Kutlandı
Ahmed-i Hani, Festivalle Gelecek Kuşaklara Aktarılacak
Ağrı'da 100.Yıl Parkı Yenilendi
Vali Elban’ın Gaziler Günü Mesajı
AĞRIDA 31' inci AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI GERÇEKLEŞTİ
Ağrı Ak Parti Milletvekili Çelebi; Gaz Sızıntısının Olduğu Bölgede İncelemelerde Bulundu
AĞRI'DA 1264 ÖĞRETMENE TRAFİK EĞİTİMİ VERİLDİ
AĞRI'DA FIRTINA
Ağrı’da, 4 Araç Birbirine Girdi
Ekrem Çelebi’den Bakan Kasapoğlu’na Ziyaret
Ağrı’da Traktör Kazası: 1 Ölü 1 Yaralı
AĞRI BAL FESTİVALİ
AĞRI’DA STK VE KANAAT ÖNDERLERİYLE BULUŞMA
 
hür
Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
03:30
Güneş
05:18
Öğlen
12:22
İkindi
16:07
Akşam
19:05
Yatsı
20:38
Çok Okunanlar
Finans
İMKB 100
73.798
USD ALIŞ
2.8950
USD SATIŞ
2.9200
EURO ALIŞ
3.2830
EURO SATIŞ
3.3130
POUND ALIŞ
4.5330
POUND SATIŞ
4.6180
ALTIN ALIŞ
105.8100
ALTIN SATIŞ
108.0000
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Doğubayazıt Turizmi Nasıl Görüyorsunuz?
İyi
Çok İyi
Kötü
Sayısal Loto
15.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 04 - 10 - 15 - 16 - 20
Şans Topu
19.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
03 - 10 - 15 - 18 - 33 - 13
On Numara
17.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
07 - 14 - 16 - 17 - 19 - 24 - 28 - 29 - 31 - 36 - 43 - 49 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 60 - 62 - 69 - 72 - 76
Süper Loto
20.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
05 - 22 - 35 - 38 - 47 - 53
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur