Son Dakika
ERYILMAZ; BANA YETKİ VERİN DOĞUBAYAZIT’TI TİCARET MERKEZİ YAPALIM GALİBYETE HASRET DOĞUBAYAZIT SPOR CAN’DAN LİDER AĞRI SPOR'A YEMEK JESTİ ARKOZ MADENCİLİK A.Ş TARAFINDAN DOĞUBAYAZIT SPORA 30 BİN TL BAĞIŞ Boruya sıkışan yavru kediyi itfaiye kurtardı Erciş’te 21 öğretmen Avrupa yolcusu Vali Bilmez çöp alanında incelmelerde bulundu Van'da 17 yerleşim yeri ulaşıma kapandı Alev topuna dönen araçtan son anda kurtuldular Van’da ilk kez ‘Apendiks kapatma işlemi’ yapıldı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Değerli Hemşehrimiz Mahmut KAYA Söyleşisi
 

Değerli Hemşehrimiz Mahmut KAYA Söyleşisi

Değerli Hemşehrimiz Mahmut KAYA Söyleşisi

11 Aralık 2017 Pazartesi 09:23
Yazdır
baskı

Tekstil işinde toptan parekende satış yapan Öz kaya toptan giyim sahiplerinden Mahmut Kaya İle yapmış olduğumuz söyleşi.

 

Ağrı’nın Taşlıçay İlçesi deni köyünden şeyh Mustafa’nın torunu olan Mahmut kardeşimiz 1995 yılında Bursaya yerleşmiş yaklaşık 22 yıldır bursa’da ikamet eden Mahmut kaya ve 4 kardeşi ortaklaşa 2003 yılına kadar pazarlarda tekstil işleri yaptıktan sonra 2003 yılından bu güne kadarda tekstilde genelde bayan üzerine toptan ve parekende giyim işi ile uğraşıyorlar.

Değerli iş adamı Mahmut Kaya Birlik ve beraberliğin olmadığı yerde güçlü olunamayacağını söylerken kardeşleri ile birlikte yıllardır el birliği ile çalıştıklarını başarılarını da buna borçlu olduklarını dile getirdi. 15 kardeşin 6’cısı olan Mahmut Kaya kardeşimiz evli ve 4 çocuk babası olduğunu 6 kardeşinin Ağrıda memur olarak çalıştığını söyledi.

Özkaya toptan giyim hikayesini anlatırken şöyle diyor hemşerimiz, aslınsa ilk geldiğimizde inşaat’ta filan çalıştık belli bir müddet daha sonra kardeşlerimizle inşaatın zorluklarını görünce kendimize giyim yani tekstil üzerine çalışmaya yoğunlaştırdık Allahımıza binler kere şükürler olsun inşaatın zorluğunu görünce işimizin kıymetini bilip ona görede bu işte başarılı olduk. Tabiki şu an türkiyede her sektörde sıkıntılar var bizler yorganımıza göre ayağımızı uzatıp müşterilerimizi güler yüzle karşılayıp işimize bakıyoruz.

Bizler Ailece çoluk çocuk birlikte çalışıyoruz.Eskiden işler daha kolaydı şimdi AVM’ler  küçük esnafı çok zorluyor şöyle diyeyim batan bir çok küçük esnaf bu yüzden işlerini kapatıyor.

Ağrıda AVM düşünülüyor siz buna ne dersiniz dediğimizde Mahmut Kaya kardeşimiz bunun küçük yerlerde kurulmasının yanlış olacağını çünkü küçük esnafı büyük şehirlere oranla daha çok etkileyeceğini görüyorum dedi. Küçük esnaf zar zor yürüttüğü işinde çoluk çocuğunu okutup geçimlerini sağlarken Avm fikri göçü hızlandıracağı gibi Ağrıyada fazla bir artı sağlamayacaktır.  Avm yerine Ağrıya önce fabrika yapsınlar ve tarım olsun hayvancılığa destekle insanların geçim gücünü yükseltsinler diye düşünüyorum  dedi.

Bizler ağabeylerim kardeşlerim geldiğimiz günle şu anki halimiz arasındaki farkı görünce şükrediyoruz. Ağrılı hemşerilerime bir tavsiyem olsun yaptıkları işte güvenilir olmaları ve itibarlarını kaybetmemeleri gerekmekte çünkü her şey bazen para değildir. Bakın size bir şey söyleyeyim batılı arkadaşlarımız bize şöyle diyorlar bizler doğuluları yanlış tanımışız keşke sizdeki bu insaniyetliği daha önce bilseydik diyorlar.

Mahmut kardeşimiz arada şunu söylüyor.Ben bu işler girmeden çocukluğumdan beri hayalim hafız olmaktı. Çok şükür ailemizde imamda hafızda var.

Bak Muhammet kardeşim sana şunu söyleyeyim bizler her şeyden önce islamız ayrımcılık ırkçılık yapmak bize yakışmaz son olarak 2 şey söyleyeceğim.

Güzel kardeşim ülkemizde eskiden zengin fakir bir arada yaşardı. Birbirinin sıkıntılarını bilirdiler yardımlaşırlardı. Son zamanlarda zenginler şehrin batısına taşındılar kimse kimsenin halinden anlamıyor o zenginler sabah 6 da gelip fakir semtekilere de bayanların soğukta tarlaya bahçeye gittiğini görmeli zorluklar görmeli fakirin halini görmeli diyorum.

İkincisi ise Ağrı derneklerine olacak bu ikiliğe bir an önce son vermelerini istiyorum çünkü Büyük şehirlerde birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var.

Özkaya toptan giyim Sahiplerinden Mahmut Kaya Kardeşimize vermiş olduğu bu röportaj için teeşkkür ederken Ailece işlettikleri işlerinde başarılarının devamını dileriz.

haber Muhammet Karasu

 

Anahtar Kelimeler: Doğubayazıt haberleri/Değerli Hemşehrimiz Mahmut KAYA Söyleşisi
Bu haber toplam 2803 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
OLTA BALIKÇILIĞI VE GÜNÜBİRLİKÇİLER…
MUHARREM İNCE’NİN HEDEFİNDE ERZURUM VAR
Ruhlara daha fazla nefret aşılamayın, bırakın Ezhel özgürlüğüne kavuşsun!
Erdoğan'ın çöküşüyle doğmakta olan boşluğu bir "demokrasi koalisyonu"yla doldurmak...
Muharrem İnce'nin barış ve demokrasi için zincirleri kırabiliriz sözüne katılıyorum!
ÇINAR AĞACININ GÖLGESİNDEYİM
İsrail'in Gazze katliamını lanetliyorum!
TARİHİN EN ESKİ UYGARLIĞI:MISIR-MEZOPOTAMYA ,AKDENİZ KIYILARI YAKININDA DOĞMUŞTUR.
Büyük yalanlarla, özgürlük diyerek, adalet diyerek, düşmanlar icat ederek, sinsi sinsi ilerleyen bir faşizm!
Türkiye'nin Avrupa hülyası...
İNCİTME KARINCAYI…
İnsanlık da mı öldü?
EŞEK NİÇİN ANIRIR!
İNSAN İLE ŞİDDET
Başkan Olmak Bu Kadar Kolaymı
HARCADIĞI HER KURUŞUN HESABINI VEREN BAŞKAN
Gazetecilikte 50 sene; Hasan Cemal ilk kez paylaştığı bilgilerle biyografisini yazdı: Hayat İşte Böyle Geçip Gidiyor...
Ahmet Hakan: Kemal Bey'le bu iş yürümüyor, radikal bir değişim şart
Ezilen Sınıf İşçiler
Evet, savaşa karşıyım!
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur