Son Dakika
DOĞUBEYAZIT ESNAF VE SANATKÂRLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFİNDEN DUYURU Ağrı Belediyesi'nin düzenlediği İl Geneli Ödüllü Satranç Turnuvası Başladı. Evet, savaşa karşıyım! Bozdağ: Radyodan Kuran yayını devam edecek "ABD, Türkiye aleyhine algı operasyonu yapacak; sahadaki YPG militanlarına talimat verdi" İDO ve BUDO seferleri iptal 'Cemevi' tanımına tepki: Hukuka ve inanç özgürlüğüne aykırı Financial Times: Afrin, Suriye'deki satranç oyununun tehlikeli hamlesi Metal işçisi, Avrupalı meslektaşlarına göre çok daha kötü koşullarda çalışıyor! Atatürk'ün ismi yenilenen sosyal bilgiler müfredatında sadece 1 cümlede geçiyor!
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Ağrı Mv. Berdan Öztürk'ün doğum izni ile ilgili kanun teklifi
 

Ağrı Mv. Berdan Öztürk'ün doğum izni ile ilgili kanun teklifi

Ağrı Mv. Berdan Öztürk'ün doğum izni ile ilgili kanun teklifi

26 Kasım 2017 Pazar 05:30
Yazdır

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu İle İş Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifim gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Berdan ÖZTÜK

Ağrı Milletvekili

GENEL GEREKÇE

Kadın işçi ve memurların doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Doğum öncesi doğum raporu tekil gebelikler için 32. haftada başlamaktadır. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi ve memurlar isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, izne ayrılacağı tarih en fazla gebeliğin 37. haftası olacaktır.

Analık izni, işçi ve memurlar için 4857 sayılı İş Kanunu’nun 74’üncü maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinde düzenlenmiştir. İlgili kanunlara göre;

- Kural olarak analık izni süresi doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere, toplam 16 haftadır.

- Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 haftalık süre daha eklenir. Yani, çoğul gebelik halinde analık izni süresi 18 haftadır.

- Analık izni kullanma süresi, işçinin ve memurun sağlık durumu veya işin özelliğine göre doğum öncesi veya sonrasında kural olarak belirlenen sürelere ek olarak, uzatılabilir. Bu ek olarak verilecek süreler, doktor raporu ile belirlenir.

- Analık izni süresince, işçi ve memur ücretini alır.

- Analık izni süresi olan 16 hafta (çoğul gebeliklerde 18 hafta) sonrasında, kadın işçinin ve memurun istemesi halinde, kendisine 6 aya kadar ücretsiz izin verilir. Yani normal analık izni süresinden sonra işçinin isteği üzerine 6 aya kadar kullanabileceği izin, ücretsiz izindir.

Gerek 4857 sayılı İş Kanunu’nun 74’üncü maddesi ile gerekse de 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinde düzenlenen doğum ve analık izinleri ile ilgili düzenlemeler işçi ve memura çeşitli haklar sağlasa da, ihtiyacı karşılamaktan oldukça uzaktır.

Temel bir kural koyan yasa, hamile kadın işçi ve memurun doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta çalıştırılamayacağını belirlemiştir. Ancak gebelik sürecinin daha zorlayıcı geçebildiği çoğul gebelik haline bir istisna getirerek doğumdan önceki çalıştırılamayacak 8 haftaya 2 hafta daha ekleneceği hükme bağlanmıştır. Ancak bu durum sağlık raporu ile belgelenmek durumundadır. Yasa koyucu, kadın işçi ve memurun doğum izninde çalışmama esasını gözetmesine rağmen buna da bir istisna getirerek; kadının sağlık durumunun uygunluğu, doktorun onayı ile kadın işçi ve memurun isteğini şart koşmaktadır.

Çalışan kadın memur ve işçilerin, gebelik süreciyle başlayan ve doğum sonrası bebeğin bakımının sağlıklı yapılabilmesi ve bebeğin anne sütüyle beslenmesi açısından yasayla belirtilmiş haklarının geliştirilmesi şart olmuştur. Doğum sonrası bebeğin anne sütüyle beslenmesi hayati bir öneme sahiptir. İlk 6 aylık beslenmede anne sütü alımının öneminin hem bedensel hem psikolojik faydaları konunun uzmanların üzerinde sıklıkla durduğu ve olmazsa olmaz olarak nitelendirildiği bir dönemdir.

İlk 6 ay anne sütü alımının önemini Sağlık Bakanlığı da her platformda vurgulamaktadır. Anne sütü ile beslenmenin tekil bir beslenme sorunu olmadığı aynı zamanda toplum sağlığını da yakından ilgilendiren bir illiyet bağına sahip olduğunu vurgulamak gerekmektedir. Anne sütü erişkinlikteki obezite, kanser dahil pek çok kronik hastalığa karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir. Bebeğin zekâ ve psikolojik gelişimine oldukça olumlu etkilerde bulunmaktadır. Bu nedenle çalışan annelerin kendi sütleriyle bebeklerini beslemesi oldukça önemlidir. Ancak bu eylemin gerçekleşebilmesi için doğum öncesi ve sonrası annelere sağlanacak hukuksal hakların devlet tarafından yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Çalışan işçi ve memur annelerin doğum sonrası en fazla 3 ay ücretli izin kullanabilmesi ve sonra işe dönmek zorunda kalmaları bebeğin beslenmesine büyük sekte vurmaktadır. Günlük saatli süt izni olsa da pratikte bu süt izinleri kullanılamıyor ya da kullandırılmıyor. Maddi kaygılar, iş stresi, bebekten ayrı kalma anksiyetesi, süt sağma telaşı içinde annenin sütü giderek azalıyor ve çok kısa süre içinde anne sütü kesiliyor.

Doğum izni bittikten sonra günlük 3 saat süt izni yerine ücretli doğum izninin doğumdan itibaren en az 6 ay olması annenin kafasındaki maddi kaygıları atarak bebeğini özgürce, doya doya sadece anne sütüyle beslemesini sağlayacaktır. Annelerin en rahat olması gereken ve bebeğin anneye en çok ihtiyacı olduğu dönemde, bebeklerini bırakarak işe dönmeleri büyük bir sorun oluşturmaktadır.

Kadın işçi ve memurların doğum öncesi ne kadar izin kullanmış olursa olsun "doğumdan itibaren 6 ay süreyle ücretli izin"li sayılmaları anne, bebek ve toplum sağlığı açısından büyük faydalar sağlayacaktır. Anneler, bebeklerini endüstriyel mamalarla değil onları erişkinlikteki kronik hastalıklardan koruyacak, büyüme ve gelişmelerini destekleyecek olan anne sütüyle beslemek istemektedirler. Ayrıca bebeklerin ilk 6 aylık gelişme süreçlerini anneleriyle geçirmeleri bedensel ve zihinsel gelişmeleri açısından da son derece gerekli olduğuna dair birçok uzman görüşü mevcuttur. İş bu teklif ile kadın işçi ve memurların "doğumdan itibaren 6 ay süreyle ücretli izin"li sayılmaları amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler: Ağrı Mv. Berdan Öztürk'ün doğum izni ile ilgili kanun teklifi
Bu haber toplam 1052 defa okunmuştur
temizlik
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Erdoğan: Afrin harekâtı sahada fiilen başladı; bunu Münbiç takip edecek
Erdoğan: MHP'nin desteğiyle 2019 seçimlerinde bir sıkıntı yaşanmaz
En az Binali Yıldırım kadar dokunulmazlığım var!
Demirtaş aylar sonra mahkemede: İlk görüntü
HDP’li Abdullah Zeydan’a 8 Yıl Hapis Cezası
HDP ağrı milletvekili Zana’nın Vekilliği Düşürüldü
Ahmet Türk'ten HDP Eş Genel Başkanlığı açıklaması: Sağlığım el vermez, genç arkadaşlar yapmalı
Bahçeli: Taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakılmamalıdır
Karamollaoğlu, Kılıçdaroğlu'na o kitapçığı verdi
Demirtaş, HDP Eş Genel Başkanlığı'na aday olmayacak: Yeni bir heyecanla yola devam etmek için...
AKP medyasının hedef tahtasında Abdullah Gül var; Erdoğan'ın tepkisinden sonra kim, ne yazdı?
"İttifak anket sonuçlarına bağlı, AKP, MHP'yi yarı yolda bırakabilir"
Ağrıda Feci Kaza: 1İ Bebek 4 Ölü, 1 Yaralı
Erdoğan'dan Gül'e KHK tepkisi: Neye dayanarak böyle bir muğlaklıktan bahsediyorsunuz?
Binali Yıldırım'dan KHK eleştirilerine yanıt: Hepsi boş konuşmalardır
Ağrı’daki Fişleme Meclis Gündemine Taşındı
Adalet Bakanı'ndan KHK açıklaması: O düzenleme sadece 15 ve 16 Temmuz'daki darbe girişimiyle ilgili
Ağrı'da sağlığın hizmeti yok,yolsuzluğu var
Mahkeme Leyla Zana için gerekçeli kararını açıkladı
Ağrı'da hala kaydı olmayan köyler varken,kalkınmayı konuşmak Ağrı için bir lüks!
 
Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
03:30
Güneş
05:18
Öğlen
12:22
İkindi
16:07
Akşam
19:05
Yatsı
20:38
Çok Okunanlar
Finans
İMKB 100
73.798
USD ALIŞ
2.8950
USD SATIŞ
2.9200
EURO ALIŞ
3.2830
EURO SATIŞ
3.3130
POUND ALIŞ
4.5330
POUND SATIŞ
4.6180
ALTIN ALIŞ
105.8100
ALTIN SATIŞ
108.0000
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Doğubayazıt Turizmi Nasıl Görüyorsunuz?
İyi
Çok İyi
Kötü
Sayısal Loto
15.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 04 - 10 - 15 - 16 - 20
Şans Topu
19.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
03 - 10 - 15 - 18 - 33 - 13
On Numara
17.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
07 - 14 - 16 - 17 - 19 - 24 - 28 - 29 - 31 - 36 - 43 - 49 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 60 - 62 - 69 - 72 - 76
Süper Loto
20.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
05 - 22 - 35 - 38 - 47 - 53
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur