Son Dakika
YAVUZ TURAN(SÖYLER) YAŞAMINI YETİRDİ Iğdır'da sanayi sitesinde patlama: 4 ölü, 14 yaralı REKTÖR ALMA ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MUCİT PARKINDA İNCELEMELERDE BULUNDU REKTÖR ALMA KARAAĞAÇ KAMPÜSÜNDE ÖĞRENCİLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ AİÇÜ Rektörü Prof. Dr.KARABULUT Patent Ödülü Aldı YYÜ Edebiyat Fakültesi'nde Yüzüncü Yılında Van Fotoğraf Sergisi açıldı “İLKLERİN ADRESİ DOĞUBAYAZIT ! KİTAP OKUMA ŞENLİĞİ…” Nuh'un Gemisi raporu: Gövdeyi gördük ve arkeolojik çalışma başlatılmalı' IĞDIR ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİNDEN KAĞIZMAN’A GEZİ IĞDIR ÜNİVERSİTESİNDE BAHAR ŞENLİKLERİ DEVAM EDİYOR
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Ağrı Mv. Berdan Öztürk'ün doğum izni ile ilgili kanun teklifi
 

Ağrı Mv. Berdan Öztürk'ün doğum izni ile ilgili kanun teklifi

Ağrı Mv. Berdan Öztürk'ün doğum izni ile ilgili kanun teklifi

26 Kasım 2017 Pazar 05:30
Yazdır
baskı

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu İle İş Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifim gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Berdan ÖZTÜK

Ağrı Milletvekili

GENEL GEREKÇE

Kadın işçi ve memurların doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Doğum öncesi doğum raporu tekil gebelikler için 32. haftada başlamaktadır. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi ve memurlar isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, izne ayrılacağı tarih en fazla gebeliğin 37. haftası olacaktır.

Analık izni, işçi ve memurlar için 4857 sayılı İş Kanunu’nun 74’üncü maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinde düzenlenmiştir. İlgili kanunlara göre;

- Kural olarak analık izni süresi doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere, toplam 16 haftadır.

- Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 haftalık süre daha eklenir. Yani, çoğul gebelik halinde analık izni süresi 18 haftadır.

- Analık izni kullanma süresi, işçinin ve memurun sağlık durumu veya işin özelliğine göre doğum öncesi veya sonrasında kural olarak belirlenen sürelere ek olarak, uzatılabilir. Bu ek olarak verilecek süreler, doktor raporu ile belirlenir.

- Analık izni süresince, işçi ve memur ücretini alır.

- Analık izni süresi olan 16 hafta (çoğul gebeliklerde 18 hafta) sonrasında, kadın işçinin ve memurun istemesi halinde, kendisine 6 aya kadar ücretsiz izin verilir. Yani normal analık izni süresinden sonra işçinin isteği üzerine 6 aya kadar kullanabileceği izin, ücretsiz izindir.

Gerek 4857 sayılı İş Kanunu’nun 74’üncü maddesi ile gerekse de 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinde düzenlenen doğum ve analık izinleri ile ilgili düzenlemeler işçi ve memura çeşitli haklar sağlasa da, ihtiyacı karşılamaktan oldukça uzaktır.

Temel bir kural koyan yasa, hamile kadın işçi ve memurun doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta çalıştırılamayacağını belirlemiştir. Ancak gebelik sürecinin daha zorlayıcı geçebildiği çoğul gebelik haline bir istisna getirerek doğumdan önceki çalıştırılamayacak 8 haftaya 2 hafta daha ekleneceği hükme bağlanmıştır. Ancak bu durum sağlık raporu ile belgelenmek durumundadır. Yasa koyucu, kadın işçi ve memurun doğum izninde çalışmama esasını gözetmesine rağmen buna da bir istisna getirerek; kadının sağlık durumunun uygunluğu, doktorun onayı ile kadın işçi ve memurun isteğini şart koşmaktadır.

Çalışan kadın memur ve işçilerin, gebelik süreciyle başlayan ve doğum sonrası bebeğin bakımının sağlıklı yapılabilmesi ve bebeğin anne sütüyle beslenmesi açısından yasayla belirtilmiş haklarının geliştirilmesi şart olmuştur. Doğum sonrası bebeğin anne sütüyle beslenmesi hayati bir öneme sahiptir. İlk 6 aylık beslenmede anne sütü alımının öneminin hem bedensel hem psikolojik faydaları konunun uzmanların üzerinde sıklıkla durduğu ve olmazsa olmaz olarak nitelendirildiği bir dönemdir.

İlk 6 ay anne sütü alımının önemini Sağlık Bakanlığı da her platformda vurgulamaktadır. Anne sütü ile beslenmenin tekil bir beslenme sorunu olmadığı aynı zamanda toplum sağlığını da yakından ilgilendiren bir illiyet bağına sahip olduğunu vurgulamak gerekmektedir. Anne sütü erişkinlikteki obezite, kanser dahil pek çok kronik hastalığa karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir. Bebeğin zekâ ve psikolojik gelişimine oldukça olumlu etkilerde bulunmaktadır. Bu nedenle çalışan annelerin kendi sütleriyle bebeklerini beslemesi oldukça önemlidir. Ancak bu eylemin gerçekleşebilmesi için doğum öncesi ve sonrası annelere sağlanacak hukuksal hakların devlet tarafından yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Çalışan işçi ve memur annelerin doğum sonrası en fazla 3 ay ücretli izin kullanabilmesi ve sonra işe dönmek zorunda kalmaları bebeğin beslenmesine büyük sekte vurmaktadır. Günlük saatli süt izni olsa da pratikte bu süt izinleri kullanılamıyor ya da kullandırılmıyor. Maddi kaygılar, iş stresi, bebekten ayrı kalma anksiyetesi, süt sağma telaşı içinde annenin sütü giderek azalıyor ve çok kısa süre içinde anne sütü kesiliyor.

Doğum izni bittikten sonra günlük 3 saat süt izni yerine ücretli doğum izninin doğumdan itibaren en az 6 ay olması annenin kafasındaki maddi kaygıları atarak bebeğini özgürce, doya doya sadece anne sütüyle beslemesini sağlayacaktır. Annelerin en rahat olması gereken ve bebeğin anneye en çok ihtiyacı olduğu dönemde, bebeklerini bırakarak işe dönmeleri büyük bir sorun oluşturmaktadır.

Kadın işçi ve memurların doğum öncesi ne kadar izin kullanmış olursa olsun "doğumdan itibaren 6 ay süreyle ücretli izin"li sayılmaları anne, bebek ve toplum sağlığı açısından büyük faydalar sağlayacaktır. Anneler, bebeklerini endüstriyel mamalarla değil onları erişkinlikteki kronik hastalıklardan koruyacak, büyüme ve gelişmelerini destekleyecek olan anne sütüyle beslemek istemektedirler. Ayrıca bebeklerin ilk 6 aylık gelişme süreçlerini anneleriyle geçirmeleri bedensel ve zihinsel gelişmeleri açısından da son derece gerekli olduğuna dair birçok uzman görüşü mevcuttur. İş bu teklif ile kadın işçi ve memurların "doğumdan itibaren 6 ay süreyle ücretli izin"li sayılmaları amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler: Ağrı Mv. Berdan Öztürk'ün doğum izni ile ilgili kanun teklifi
Bu haber toplam 1438 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Ayhan Bilgen’den Demirtaş’ın Adaylığı Hakkında Açıklama
HDP Seçim Startını Mersin’de Verdi
HDP 2019 Seçimleri İçin Düğmeye Bastı
Başbakan Yıldırım: Erbil'e hava sahamızı açıyoruz
AK Parti Ağrı Milletvekili Cesim Gökçe´den,AĞRI GENÇLERBİRLİĞİ SPOR´a Tebrik Mesajı
Cesim GÖKÇE´ den Kentsel Dönüşümde Büyük Müjde
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANINA ZİYARET
Hdp Eski İl Başkanı ÖZTÜRK tutuklandı
HDP Ağrı eski milletvekili Mehmet Emin İlhan tutuklandı
Tutak-Bülent Osmanağaoğluna yeni görev
BİZ BU ÜLKENİN PARYALARI DEĞİL EVLATLARIYIZ
Pervin Buldan ve Sezai Temelli, HDP Eş Genel Başkanı seçildi
HDP'de kongre günü
DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan tutuklandı
HDP Eş Genel Başkan adayları kesinleşti
CHP kurultayında ikinci gün; 488 kişi PM üyeliğine aday oldu
Kemal Kılıçdaroğlu, yeniden CHP Genel Başkanı!
İYİ Parti Ağrı İl Başkanlığına Cengiz Alpaslan getirildi
Erdoğan: Afrin harekâtı sahada fiilen başladı; bunu Münbiç takip edecek
Kılıçdaroğlu: Hava desteği almadan girilecek bir Afrin, büyük maliyetlere yol açar
 
Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
03:30
Güneş
05:18
Öğlen
12:22
İkindi
16:07
Akşam
19:05
Yatsı
20:38
Çok Okunanlar
Finans
İMKB 100
73.798
USD ALIŞ
2.8950
USD SATIŞ
2.9200
EURO ALIŞ
3.2830
EURO SATIŞ
3.3130
POUND ALIŞ
4.5330
POUND SATIŞ
4.6180
ALTIN ALIŞ
105.8100
ALTIN SATIŞ
108.0000
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Doğubayazıt Turizmi Nasıl Görüyorsunuz?
İyi
Çok İyi
Kötü
Sayısal Loto
15.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 04 - 10 - 15 - 16 - 20
Şans Topu
19.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
03 - 10 - 15 - 18 - 33 - 13
On Numara
17.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
07 - 14 - 16 - 17 - 19 - 24 - 28 - 29 - 31 - 36 - 43 - 49 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 60 - 62 - 69 - 72 - 76
Süper Loto
20.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
05 - 22 - 35 - 38 - 47 - 53
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur