Son Dakika
DOĞUBAYAZIT/HAFTANIN NOSTALJİSİ FEZİLE DÖNDER VEFAT ETTİ DOĞUBAYZIT’TA EKONOMİ YOK DİLENCİ ÇOK AĞRI İŞ-KUR EVDE ÇOCUK BAKAN KADINLARA DESTEK TUTAK’TA MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI Ağrı’da 19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı AĞRI ÇİMENTO FABRİKASI SIKIŞTIRILMIŞ BETON YOL (SSB) YAPIMINA BAŞLADI İLKOKUL TARAFINDAN KERMES DÜZENLENDİ Çocuklar için Gezen Sinema Doğubayazıt'ta İŞKUR'dan istihdamı arttırma çalışmaları
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
TEOG gitti, kargaşa sürüyor: MEB, mayıs ayından sonra ev değiştiren aileleri incelemeye alacak
 

TEOG gitti, kargaşa sürüyor: MEB, mayıs ayından sonra ev değiştiren aileleri incelemeye alacak

Yeni eğitim sistemine göre 'köklü' ve 'nitelikli' liselere merkezi sınavla girilecek

7 Kasım 2017 Salı 10:56
Yazdır
baskı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı yerine getirilen 'Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi'ne göre öğrenciler artık evlerine en yakın okula yerleşecek. Yeni sistem nedeniyle evlerini taşımayı düşünen velilerin, sistemin son şeklinin verileceği mayıs ayına kadar vakti var. Bakanlığın ise olası 'ikametgâh oyunları'na karşı önlem alması bekleniyor. 'İkametgâh oyunu' ile başka yerde çocuğunu gösteren veliler hakkında inceleme başlatmayı planladığı öğrenildi.

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberi aynen şöyle:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılan TEOG yerine getirilen yeni sistem vaatlerin uzağında kaldı. Bu süreçte Erdoğan’ın, Başbakan Binali Yıldırım’ın ve Bakan İsmet Yılmaz’ın öğrenci ve velilerine rahatlamaları gerektiğini belirterek açıkladığı yenilikler yeni sistemde yer almadı.

Sınav kaldırılmadı

MEB’in 2 ay süren çalışmaları sırasında hükümet kanadından yapılan açıklamalarda “merkezi sınav kalkacak” vurgusu yer alsa da yeni sistemde sınav kaldırılamadı. Bu yıl çocuklar, TEOG’da yıl boyunca her dönem girilen ve yazılılara denk olan sınavlar yerine artık sadece 600 nitelikli lise için yarışacak. Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan sınavla öğrencilerin yüzde 10’u fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve nitelikli Anadolu liselerine yerleştirilmeleri öngörülürken sınava katılım zorunlu olmayacak. Girişi velilerin tercihine bırakılan sınavın ücretli olup olmayacağı ise henüz açıklanamadı. Ancak sınav bilincinin yüksek olmadığı bölgelerde zorunlu olmayan bir sınava ilginin düşebileceği ve bu bölgelerdeki başarılı öğrencilerin ilk planda sistem dışında kalabileceği endişesi yarattı. Ayrıca bakanlığın az sayıda çocuğun sınava gireceği planlaması yerine iyi okullarda okuyabilme umudu ile velilerin yüzde 50’sinin çocuklarını “zorunlu olmayan” sınava sokması bekleniyor.

Yargı korkusu

Bakanlığın ilk planda not ortalamasına göre sınava katılabilecek yüzde 10’luk dilimdeki öğrencinin merkezi olarak belirlenmesi planından geri adım atmasının arkasında da “yargı korkusunun” olduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye göre; sınava girebilecek öğrencilerin MEB tarafından belirlenmesinin anayasadaki “eğitimde fırsat eşitliği” maddesi ile çelişebileceği ve uygulamanın mahkemeler tarafından yürütmesinin durdurulabileceği uyarısının ardından bakanlık başarılı öğrencileri tespit etmekten vazgeçti. Yapılacak sınava katılım ise “özgürlükçü yaklaşım” adı altında ‘tercihe bağlı’ bırakıldı.

Müfredat odaklı seçme

Sınavın kaldırılması talimatı ile başlayan süreçte ‘kaldırılamayan’ ve yenilenen sınavda, eski sistemin aksine derse odaklı değil müfredat odaklı bir seçme planlanacak. Bu kapsamda öğrenciler Haziran ayında 6, 7, 8. sınıf müfredatlarından hazırlanan 60 soruluk sınav ile karşılaşacak. Yeni sınavda soru sayısının azlığı ve fen, sosyal ve nitelikli Anadolu liselerinin öğrenci seçiminde yeterli olup olmayacağı yeni sistem için tartışma konularından biri olsa da bakanlığın bu sınava üniversite sınavları gibi bir “seçme sınavı” olarak baktığı öğrenildi. Bakanlığın yeni seçme sınavında 30 sayısal ve 30 sözel sorusu olacak ve öğrencilerin kaderi de 90 dakikalık bu sınavla belli olacak. Ayrıca Başbakan Yıldırım’ın test sınavlarında çocukların şıklar arasında kaldığı eleştirileri ve açık uçlu soruların olacağı sınav açıklamalarına karşın, MEB’in yeni sınavda şu an için açık uçlu sorulara yer vermeyi planlamadığı öğrenildi. Sistem hazırlık sürecinde adrese dayalı yerleştirme planlarının ortaya çıktığı günden itibaren yeni ev tercihlerini kaliteli liselere göre yapan veliler, yeni sistemin açıklanmasının ardından girişimlerini hızlandırdı.

Muhtarların pabucu dama

Bu kapsamda çocuklarının iyi bir lisede okuması için evini değiştirmeyi planlayan aileler için de son süre mayıs ayı olacak. Bakanlığın o eğitim bölgesinde yerleşik olmamasına karşın ‘ikametgâh oyunu’ ile başka yerde çocuğunu gösteren veliler için de incelemeler yapması planlandığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, MEB bu süreçte mahalle muhtarlarından alınacak ikametgâh bildirimi yerine elektronik sistemde kayıtlı bulunan adresleri kullanacak ve sistemin tamamlandığı mayıs ayındaki verileri temel alacak.

'Eğitim bölgeleri' nasıl işleyecek?

Sınava girmeyecek veya sınavda başarılı olmayacak öğrencilerin velileri şimdiden hazırlıklara başladı. Bu kapsamda bakanlık ‘mahalle mektebi’ mantığından uzaklaşarak, yeni sistemde liseleri “eğitim bölgeleri”ne bölmeyi kararlaştırdı. Veliler adrese dayalı yerleştirme için sene sonunda açılacak sistemde ilk olarak 3 okul türü ile karşılaşacak. İmam hatip, meslek ve Anadolu lisesi tercihlerinden birini yapan velilere ardından sistem, evlerine yakın 5 okul tercihi sunacak. Tercihlerde aynı okula kapasite üzerinde tercih olması durumunda ise öğrencilerin ortaokul mezuniyet puanlarına göre sıralama yapılacak. Tercihine göre başarı ortalaması düşük olan öğrenci aynı bölgedeki diğer okullara yönlendirilecek.

'Özel'ler telaşlı

Özel okulların nasıl öğrenci alacağı ise henüz netlik kazanmadı. Bu kapsamda özel okullara üye derneklerin bu hafta içinde bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapması bekleniyor. Toplantılarda özel okulların tek tek mi, toplu olarak mı kendi sınavlarını yapacakları ya da MEB’in merkezi sınav sonuçlarını mı referans olarak alacakları görüşülecek. Ardından bakanlık ile görüşecekler.

Ayrım derinleşecek

Çocuklar 5. sınıfa başlamalarının ardından ikametgâhlarının bulunduğu bölgelerdeki okullar kendilerine hedef olarak gösterilecek. Ancak bu durum liselerde zengin ve fakir bölgelerin ayrışmasına ve okullardaki kalite farklılığının derinleşmesine neden olacak. Gelir durumu yüksek bölgelerdeki liselerin imkânları ile geçim seviyesi düşük bölgelerdeki liseler ayrışacak

 

Anahtar Kelimeler: TEOG gitti, kargaşa sürüyor: MEB, mayıs ayından sonra ev değiştiren aileleri incelemeye alacak
Bu haber toplam 979 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
ETܒye Dereceyle Girdiler
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEKİN GÖREVE BAŞLADI
AİÇÜ ile Aras EDAŞ Arasında İşbirliği Protokol İmzalandı
ENGİN’DEN EĞİTİM TOPLANTISI
İSTANBUL IĞDIRLILAR DERNEĞİ BAŞKANI ALTINTAŞ’TAN REKTÖR ALMA’YA ZİYARET
IĞDIR ÜNİVERSİTESİ KARDEŞLİK PROJESİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI
SHMYO ÖĞRENCİLERİ “DEĞİŞEN DÜNYADA GENÇLER VE RUH SAĞLIĞI” SEMİNERİNE KATILDI
Kars’ta İYEP Eğitim Seminerleri başladı
ZİRAAT FAKÜLTESİ ORYANTASYON GÜNLERİ İSHAK PAŞA SARAYI GEZİSİ İLE SONA ERDİ
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde Üroloji Kongresi Düzenlendi
REKTÖR ALMA, 2018-2019 AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI
Ağrı Milli Eğitim Müdürü Turan okul ve pansiyonları denetledi
IĞDIR ÜNİVERSİTESİNDEN PROFESÖRLÜK VE DOÇENTLİK UNVANI ALAN ÖĞRETİM ÜYELERİ CÜBBELERİNİ GİYDİ
YÖK’TEN IĞDIR ÜNİVERSİTESİNE 3 YENİ PROGRAM MÜJDESİ
ÜNİVERSİTEMİZDE TÜBİTAK 4004,4005,4007 KONULU EĞİTİM SEMİNERİ DÜZENLENDİ
IĞDIRLI HAYIRSEVER İŞ ADAMINDAN YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLERE BURS DESTEĞİ
OKUL SERVİS ARACI ŞOFÖRLERİNE YÖNELİK DENETİM VE EĞİTİM
IĞDIR ÜNİVERSİTESİNDE ÇİFTÇİ EĞİTİM MERKEZİ KURULUYOR
VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ YÖNETİMİNDEN REKTÖR ALMA’YA ZİYARET
Ağrı İl'inde İlköğretim Haftası Coşkuyla Kutlandı
 
hür
Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
03:30
Güneş
05:18
Öğlen
12:22
İkindi
16:07
Akşam
19:05
Yatsı
20:38
Çok Okunanlar
Finans
İMKB 100
73.798
USD ALIŞ
2.8950
USD SATIŞ
2.9200
EURO ALIŞ
3.2830
EURO SATIŞ
3.3130
POUND ALIŞ
4.5330
POUND SATIŞ
4.6180
ALTIN ALIŞ
105.8100
ALTIN SATIŞ
108.0000
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Doğubayazıt Turizmi Nasıl Görüyorsunuz?
İyi
Çok İyi
Kötü
Sayısal Loto
15.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 04 - 10 - 15 - 16 - 20
Şans Topu
19.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
03 - 10 - 15 - 18 - 33 - 13
On Numara
17.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
07 - 14 - 16 - 17 - 19 - 24 - 28 - 29 - 31 - 36 - 43 - 49 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 60 - 62 - 69 - 72 - 76
Süper Loto
20.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
05 - 22 - 35 - 38 - 47 - 53
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur