Son Dakika
Ağrı Amatör Futbol Camiası Yasta Ağrıda Kırağı Tutan Ağaçlar Büyüledi Taşlıçaya 5 Bin 500 Ton Kömür Yardımı Yapıldı Halter Ferdi Büyükler Türkiye Şampiyonası Ağrı'da Yapılacak Murat Nehrinde Antartikayı Andıran Görüntüler "Zarrab davasında komplonun kesin delili ortaya çıktı, ABD Türkiye'ye dava açacak" CHP'li Eren Erdem: Süleyman Soylu siyasi bir mevtadır; ocak ayındaki revizyonda kabine dışında kalacak Deniz Gezmiş'in arkadaşı: Mussolini ne kadar sosyalist olursa Erdoğan da o kadar antiemperyalist olur "Rektörlük uykudan uyanmış, gözleri mahmur!" Kalp krizleri önlenebilir mi?
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
TEOG gitti, kargaşa sürüyor: MEB, mayıs ayından sonra ev değiştiren aileleri incelemeye alacak
 

TEOG gitti, kargaşa sürüyor: MEB, mayıs ayından sonra ev değiştiren aileleri incelemeye alacak

Yeni eğitim sistemine göre 'köklü' ve 'nitelikli' liselere merkezi sınavla girilecek

7 Kasım 2017 Salı 10:56
Yazdır

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı yerine getirilen 'Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi'ne göre öğrenciler artık evlerine en yakın okula yerleşecek. Yeni sistem nedeniyle evlerini taşımayı düşünen velilerin, sistemin son şeklinin verileceği mayıs ayına kadar vakti var. Bakanlığın ise olası 'ikametgâh oyunları'na karşı önlem alması bekleniyor. 'İkametgâh oyunu' ile başka yerde çocuğunu gösteren veliler hakkında inceleme başlatmayı planladığı öğrenildi.

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberi aynen şöyle:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılan TEOG yerine getirilen yeni sistem vaatlerin uzağında kaldı. Bu süreçte Erdoğan’ın, Başbakan Binali Yıldırım’ın ve Bakan İsmet Yılmaz’ın öğrenci ve velilerine rahatlamaları gerektiğini belirterek açıkladığı yenilikler yeni sistemde yer almadı.

Sınav kaldırılmadı

MEB’in 2 ay süren çalışmaları sırasında hükümet kanadından yapılan açıklamalarda “merkezi sınav kalkacak” vurgusu yer alsa da yeni sistemde sınav kaldırılamadı. Bu yıl çocuklar, TEOG’da yıl boyunca her dönem girilen ve yazılılara denk olan sınavlar yerine artık sadece 600 nitelikli lise için yarışacak. Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan sınavla öğrencilerin yüzde 10’u fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve nitelikli Anadolu liselerine yerleştirilmeleri öngörülürken sınava katılım zorunlu olmayacak. Girişi velilerin tercihine bırakılan sınavın ücretli olup olmayacağı ise henüz açıklanamadı. Ancak sınav bilincinin yüksek olmadığı bölgelerde zorunlu olmayan bir sınava ilginin düşebileceği ve bu bölgelerdeki başarılı öğrencilerin ilk planda sistem dışında kalabileceği endişesi yarattı. Ayrıca bakanlığın az sayıda çocuğun sınava gireceği planlaması yerine iyi okullarda okuyabilme umudu ile velilerin yüzde 50’sinin çocuklarını “zorunlu olmayan” sınava sokması bekleniyor.

Yargı korkusu

Bakanlığın ilk planda not ortalamasına göre sınava katılabilecek yüzde 10’luk dilimdeki öğrencinin merkezi olarak belirlenmesi planından geri adım atmasının arkasında da “yargı korkusunun” olduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye göre; sınava girebilecek öğrencilerin MEB tarafından belirlenmesinin anayasadaki “eğitimde fırsat eşitliği” maddesi ile çelişebileceği ve uygulamanın mahkemeler tarafından yürütmesinin durdurulabileceği uyarısının ardından bakanlık başarılı öğrencileri tespit etmekten vazgeçti. Yapılacak sınava katılım ise “özgürlükçü yaklaşım” adı altında ‘tercihe bağlı’ bırakıldı.

Müfredat odaklı seçme

Sınavın kaldırılması talimatı ile başlayan süreçte ‘kaldırılamayan’ ve yenilenen sınavda, eski sistemin aksine derse odaklı değil müfredat odaklı bir seçme planlanacak. Bu kapsamda öğrenciler Haziran ayında 6, 7, 8. sınıf müfredatlarından hazırlanan 60 soruluk sınav ile karşılaşacak. Yeni sınavda soru sayısının azlığı ve fen, sosyal ve nitelikli Anadolu liselerinin öğrenci seçiminde yeterli olup olmayacağı yeni sistem için tartışma konularından biri olsa da bakanlığın bu sınava üniversite sınavları gibi bir “seçme sınavı” olarak baktığı öğrenildi. Bakanlığın yeni seçme sınavında 30 sayısal ve 30 sözel sorusu olacak ve öğrencilerin kaderi de 90 dakikalık bu sınavla belli olacak. Ayrıca Başbakan Yıldırım’ın test sınavlarında çocukların şıklar arasında kaldığı eleştirileri ve açık uçlu soruların olacağı sınav açıklamalarına karşın, MEB’in yeni sınavda şu an için açık uçlu sorulara yer vermeyi planlamadığı öğrenildi. Sistem hazırlık sürecinde adrese dayalı yerleştirme planlarının ortaya çıktığı günden itibaren yeni ev tercihlerini kaliteli liselere göre yapan veliler, yeni sistemin açıklanmasının ardından girişimlerini hızlandırdı.

Muhtarların pabucu dama

Bu kapsamda çocuklarının iyi bir lisede okuması için evini değiştirmeyi planlayan aileler için de son süre mayıs ayı olacak. Bakanlığın o eğitim bölgesinde yerleşik olmamasına karşın ‘ikametgâh oyunu’ ile başka yerde çocuğunu gösteren veliler için de incelemeler yapması planlandığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, MEB bu süreçte mahalle muhtarlarından alınacak ikametgâh bildirimi yerine elektronik sistemde kayıtlı bulunan adresleri kullanacak ve sistemin tamamlandığı mayıs ayındaki verileri temel alacak.

'Eğitim bölgeleri' nasıl işleyecek?

Sınava girmeyecek veya sınavda başarılı olmayacak öğrencilerin velileri şimdiden hazırlıklara başladı. Bu kapsamda bakanlık ‘mahalle mektebi’ mantığından uzaklaşarak, yeni sistemde liseleri “eğitim bölgeleri”ne bölmeyi kararlaştırdı. Veliler adrese dayalı yerleştirme için sene sonunda açılacak sistemde ilk olarak 3 okul türü ile karşılaşacak. İmam hatip, meslek ve Anadolu lisesi tercihlerinden birini yapan velilere ardından sistem, evlerine yakın 5 okul tercihi sunacak. Tercihlerde aynı okula kapasite üzerinde tercih olması durumunda ise öğrencilerin ortaokul mezuniyet puanlarına göre sıralama yapılacak. Tercihine göre başarı ortalaması düşük olan öğrenci aynı bölgedeki diğer okullara yönlendirilecek.

'Özel'ler telaşlı

Özel okulların nasıl öğrenci alacağı ise henüz netlik kazanmadı. Bu kapsamda özel okullara üye derneklerin bu hafta içinde bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapması bekleniyor. Toplantılarda özel okulların tek tek mi, toplu olarak mı kendi sınavlarını yapacakları ya da MEB’in merkezi sınav sonuçlarını mı referans olarak alacakları görüşülecek. Ardından bakanlık ile görüşecekler.

Ayrım derinleşecek

Çocuklar 5. sınıfa başlamalarının ardından ikametgâhlarının bulunduğu bölgelerdeki okullar kendilerine hedef olarak gösterilecek. Ancak bu durum liselerde zengin ve fakir bölgelerin ayrışmasına ve okullardaki kalite farklılığının derinleşmesine neden olacak. Gelir durumu yüksek bölgelerdeki liselerin imkânları ile geçim seviyesi düşük bölgelerdeki liseler ayrışacak

 

Anahtar Kelimeler: TEOG gitti, kargaşa sürüyor: MEB, mayıs ayından sonra ev değiştiren aileleri incelemeye alacak
Bu haber toplam 370 defa okunmuştur
temizlik
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrencileri İçin Beyaz Önlük Giyme Töreni Düzenlendi
Rektör Prof. Dr. Karabulut IC Vakfı Yönetim Kurulu Toplantısına Katıldı
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde İlahiyat Vizyon Programı Düzenlendi
Milli eğitimde 1000 üst düzey yöneticinin 356'sının özgeçmişi yok, 3'te 1'i din eğitiminden geçmiş!
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Öğrencilerinden Atletizmde Büyük Başarı
İSHAK ASLAN'IN YENİ KİTABI YAKINDA ÇIKIYOR
Iğdır Üniversitesi Tarım Topluluğu tarafından düzenlenen “Genç Tarımcılar Geleceğe Hazırlanıyor
Iğdır Üniversitesi Senatosunda Abd’nin Kudüs Kararı Kınandı
AİÇܒde “21. Yüzyılın Jenerik Teknolojileri, CERN ve Türk Hızlandırıcı Merkezi” Konulu Konferans Düzenlendi
ABD'nin Kudüs Açıklamasına Ağrı Üniversitesi Senatosundan Kınama
Rektör Alma “Yeryüzündeki Yıldızlar” Adlı Programa Katıldı
AĞRI’DA BİR KIZ ÇOCUĞU DAHA OKULA KAZANDIRILDI
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’ne Tıp Fakültesi Müjdesi
Milli Eğitim Bakanı: Laikliği öğrenci seviyesini göz önüne alarak yeniden düzenledik
Iğdır Üniversitesi Merkezi Asya Üniversiteler Birliği (Maub)'a Üye Oldu
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Almanya’da Düzenlenen 10. Türk Üniversiteleri Tanıtım Fuarına Katıldı
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde Öğretmenler Günü Kutlama Programı Düzenlendi
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde Eğitimde Öğrenen Öğretmen Semineri Düzenlendi
Rektör Alma Sonbahar Şiir Akşamları Programına Katıldı
ÖĞRETMENLERE KARANFİL
 
Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
03:30
Güneş
05:18
Öğlen
12:22
İkindi
16:07
Akşam
19:05
Yatsı
20:38
Çok Okunanlar
Finans
İMKB 100
73.798
USD ALIŞ
2.8950
USD SATIŞ
2.9200
EURO ALIŞ
3.2830
EURO SATIŞ
3.3130
POUND ALIŞ
4.5330
POUND SATIŞ
4.6180
ALTIN ALIŞ
105.8100
ALTIN SATIŞ
108.0000
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Doğubayazıt Turizmi Nasıl Görüyorsunuz?
İyi
Çok İyi
Kötü
Sayısal Loto
15.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 04 - 10 - 15 - 16 - 20
Şans Topu
19.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
03 - 10 - 15 - 18 - 33 - 13
On Numara
17.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
07 - 14 - 16 - 17 - 19 - 24 - 28 - 29 - 31 - 36 - 43 - 49 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 60 - 62 - 69 - 72 - 76
Süper Loto
20.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
05 - 22 - 35 - 38 - 47 - 53
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur