Son Dakika
AĞRI DAĞI GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI SIDDIK SÖYLER'IN RAGAİP KANDİLİ MESAJI Şırnak Vali Yardımcısı Ümit Altay Patnos´a Kaymakam olarak atandı Van’da Newroz Kutlaması Başladı Diyarbakır'da Newroz kutlaması başladı Taşlıçay´da Geleneksel ´´Yeddi levin´´ Nevruz Kutlaması Iğdır’da 2018 Yılının İlk Fidanı Onlar İçin Dikildi YAŞLILAR HAFTASINDA ANLAMLI ZİYARET İranlı turistler, nevruz tatilini Van'da geçiriyor Akdamar Adası'nda doyumsuz bahar manzarası İranlı firmalarla işbirliği
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
TEOG gitti, kargaşa sürüyor: MEB, mayıs ayından sonra ev değiştiren aileleri incelemeye alacak
 

TEOG gitti, kargaşa sürüyor: MEB, mayıs ayından sonra ev değiştiren aileleri incelemeye alacak

Yeni eğitim sistemine göre 'köklü' ve 'nitelikli' liselere merkezi sınavla girilecek

7 Kasım 2017 Salı 10:56
Yazdır
baskı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı yerine getirilen 'Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi'ne göre öğrenciler artık evlerine en yakın okula yerleşecek. Yeni sistem nedeniyle evlerini taşımayı düşünen velilerin, sistemin son şeklinin verileceği mayıs ayına kadar vakti var. Bakanlığın ise olası 'ikametgâh oyunları'na karşı önlem alması bekleniyor. 'İkametgâh oyunu' ile başka yerde çocuğunu gösteren veliler hakkında inceleme başlatmayı planladığı öğrenildi.

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberi aynen şöyle:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılan TEOG yerine getirilen yeni sistem vaatlerin uzağında kaldı. Bu süreçte Erdoğan’ın, Başbakan Binali Yıldırım’ın ve Bakan İsmet Yılmaz’ın öğrenci ve velilerine rahatlamaları gerektiğini belirterek açıkladığı yenilikler yeni sistemde yer almadı.

Sınav kaldırılmadı

MEB’in 2 ay süren çalışmaları sırasında hükümet kanadından yapılan açıklamalarda “merkezi sınav kalkacak” vurgusu yer alsa da yeni sistemde sınav kaldırılamadı. Bu yıl çocuklar, TEOG’da yıl boyunca her dönem girilen ve yazılılara denk olan sınavlar yerine artık sadece 600 nitelikli lise için yarışacak. Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan sınavla öğrencilerin yüzde 10’u fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve nitelikli Anadolu liselerine yerleştirilmeleri öngörülürken sınava katılım zorunlu olmayacak. Girişi velilerin tercihine bırakılan sınavın ücretli olup olmayacağı ise henüz açıklanamadı. Ancak sınav bilincinin yüksek olmadığı bölgelerde zorunlu olmayan bir sınava ilginin düşebileceği ve bu bölgelerdeki başarılı öğrencilerin ilk planda sistem dışında kalabileceği endişesi yarattı. Ayrıca bakanlığın az sayıda çocuğun sınava gireceği planlaması yerine iyi okullarda okuyabilme umudu ile velilerin yüzde 50’sinin çocuklarını “zorunlu olmayan” sınava sokması bekleniyor.

Yargı korkusu

Bakanlığın ilk planda not ortalamasına göre sınava katılabilecek yüzde 10’luk dilimdeki öğrencinin merkezi olarak belirlenmesi planından geri adım atmasının arkasında da “yargı korkusunun” olduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye göre; sınava girebilecek öğrencilerin MEB tarafından belirlenmesinin anayasadaki “eğitimde fırsat eşitliği” maddesi ile çelişebileceği ve uygulamanın mahkemeler tarafından yürütmesinin durdurulabileceği uyarısının ardından bakanlık başarılı öğrencileri tespit etmekten vazgeçti. Yapılacak sınava katılım ise “özgürlükçü yaklaşım” adı altında ‘tercihe bağlı’ bırakıldı.

Müfredat odaklı seçme

Sınavın kaldırılması talimatı ile başlayan süreçte ‘kaldırılamayan’ ve yenilenen sınavda, eski sistemin aksine derse odaklı değil müfredat odaklı bir seçme planlanacak. Bu kapsamda öğrenciler Haziran ayında 6, 7, 8. sınıf müfredatlarından hazırlanan 60 soruluk sınav ile karşılaşacak. Yeni sınavda soru sayısının azlığı ve fen, sosyal ve nitelikli Anadolu liselerinin öğrenci seçiminde yeterli olup olmayacağı yeni sistem için tartışma konularından biri olsa da bakanlığın bu sınava üniversite sınavları gibi bir “seçme sınavı” olarak baktığı öğrenildi. Bakanlığın yeni seçme sınavında 30 sayısal ve 30 sözel sorusu olacak ve öğrencilerin kaderi de 90 dakikalık bu sınavla belli olacak. Ayrıca Başbakan Yıldırım’ın test sınavlarında çocukların şıklar arasında kaldığı eleştirileri ve açık uçlu soruların olacağı sınav açıklamalarına karşın, MEB’in yeni sınavda şu an için açık uçlu sorulara yer vermeyi planlamadığı öğrenildi. Sistem hazırlık sürecinde adrese dayalı yerleştirme planlarının ortaya çıktığı günden itibaren yeni ev tercihlerini kaliteli liselere göre yapan veliler, yeni sistemin açıklanmasının ardından girişimlerini hızlandırdı.

Muhtarların pabucu dama

Bu kapsamda çocuklarının iyi bir lisede okuması için evini değiştirmeyi planlayan aileler için de son süre mayıs ayı olacak. Bakanlığın o eğitim bölgesinde yerleşik olmamasına karşın ‘ikametgâh oyunu’ ile başka yerde çocuğunu gösteren veliler için de incelemeler yapması planlandığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, MEB bu süreçte mahalle muhtarlarından alınacak ikametgâh bildirimi yerine elektronik sistemde kayıtlı bulunan adresleri kullanacak ve sistemin tamamlandığı mayıs ayındaki verileri temel alacak.

'Eğitim bölgeleri' nasıl işleyecek?

Sınava girmeyecek veya sınavda başarılı olmayacak öğrencilerin velileri şimdiden hazırlıklara başladı. Bu kapsamda bakanlık ‘mahalle mektebi’ mantığından uzaklaşarak, yeni sistemde liseleri “eğitim bölgeleri”ne bölmeyi kararlaştırdı. Veliler adrese dayalı yerleştirme için sene sonunda açılacak sistemde ilk olarak 3 okul türü ile karşılaşacak. İmam hatip, meslek ve Anadolu lisesi tercihlerinden birini yapan velilere ardından sistem, evlerine yakın 5 okul tercihi sunacak. Tercihlerde aynı okula kapasite üzerinde tercih olması durumunda ise öğrencilerin ortaokul mezuniyet puanlarına göre sıralama yapılacak. Tercihine göre başarı ortalaması düşük olan öğrenci aynı bölgedeki diğer okullara yönlendirilecek.

'Özel'ler telaşlı

Özel okulların nasıl öğrenci alacağı ise henüz netlik kazanmadı. Bu kapsamda özel okullara üye derneklerin bu hafta içinde bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapması bekleniyor. Toplantılarda özel okulların tek tek mi, toplu olarak mı kendi sınavlarını yapacakları ya da MEB’in merkezi sınav sonuçlarını mı referans olarak alacakları görüşülecek. Ardından bakanlık ile görüşecekler.

Ayrım derinleşecek

Çocuklar 5. sınıfa başlamalarının ardından ikametgâhlarının bulunduğu bölgelerdeki okullar kendilerine hedef olarak gösterilecek. Ancak bu durum liselerde zengin ve fakir bölgelerin ayrışmasına ve okullardaki kalite farklılığının derinleşmesine neden olacak. Gelir durumu yüksek bölgelerdeki liselerin imkânları ile geçim seviyesi düşük bölgelerdeki liseler ayrışacak

 

Anahtar Kelimeler: TEOG gitti, kargaşa sürüyor: MEB, mayıs ayından sonra ev değiştiren aileleri incelemeye alacak
Bu haber toplam 602 defa okunmuştur
temizlik
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın AbdulhalikKARABULUT’un “21 Mart Nevruz Bayramı” için Yayınlamış Oldukları Kutlama Mesajı
AİÇÜ´DE ERASMUS Öğrenci Hareketliliği Tanıtım ve Bilgilendirme ile İlgili Önemli bir Toplantı Yapıldı
KÜNİB 7. OLAĞAN KONGRESİNDE IĞDIR REKTÖRÜMÜZ, ULAŞTIRMA BAKANIMIZ VE MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZLA GÖRÜŞTÜ
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Abdulhalik KARABULUT’un 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü Mesajı
AK Parti İl Yönetim Kurulu Rektör Prof. Dr. KARABULUT’u Ziyaret Etti
REKTÖR ALMA TÜBA-ENERJİ ÇALIŞMA GRUBU TARAFINDAN DÜZENLENEN RÜZGAR ENERJİSİ TEKNOLOJİLERİ ÇALIŞTAYI VE PANELİNE KATILDI
Üniversitelerarası Kros Türkiye Şampiyonasında Dereceye Giren Öğrenciler Rektör Prof. Dr. KARABULUT’U Ziyaret Etti
REKTÖR ALMA "8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNܔ İLE İLGİLİ OLARAK MESAJ YAYINLADI
Çocuk İstismarını Önlemeye Yönelik Çalıştay Düzenleyen Kadın STK Temsilcileri Rektör Prof. Dr. KARABULUT’U Ziyaret Etti
AİÇÜ´DE Sürekli İşçi Kadrolarına Geçiş Sınavı Yapıldı
AİÇܒde “Muhteşem Çağın Mütevazı Çocukları: Selçuklular” Konulu Konferans Düzenlendi
DOĞUBAYAZIT FATİH ORTAOKULUNDAN AHMED-İ HANİ KÜTÜPHANESİNE ZİYARET
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde “Dünü Bugünü ve Yarını ile 28 Şubat” Konulu Konferansı Düzenlendi
AİÇܒden Üniversitelerarası Kros Türkiye Şampiyonasında Önemli Başarı
Doğubayazıt Fatımatü Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi bir ilk!
Rektör Çomaklı’dan Kültür Eğitim Vakfı’na Ziyaret
TEBRİZ İSLAMİ SANATLAR ÜNİVERSİTESİYLE EĞİTİMDE İŞ BİRLİĞİ
BRAVO,İŞTE BAŞARI BU!
DOĞUBAYAZIT'TA BU İLKOKULDA NELER OLUYOR?
Anadolu Üniversitesi Duyuru
 
Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
03:30
Güneş
05:18
Öğlen
12:22
İkindi
16:07
Akşam
19:05
Yatsı
20:38
Çok Okunanlar
Finans
İMKB 100
73.798
USD ALIŞ
2.8950
USD SATIŞ
2.9200
EURO ALIŞ
3.2830
EURO SATIŞ
3.3130
POUND ALIŞ
4.5330
POUND SATIŞ
4.6180
ALTIN ALIŞ
105.8100
ALTIN SATIŞ
108.0000
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Doğubayazıt Turizmi Nasıl Görüyorsunuz?
İyi
Çok İyi
Kötü
Sayısal Loto
15.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 04 - 10 - 15 - 16 - 20
Şans Topu
19.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
03 - 10 - 15 - 18 - 33 - 13
On Numara
17.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
07 - 14 - 16 - 17 - 19 - 24 - 28 - 29 - 31 - 36 - 43 - 49 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 60 - 62 - 69 - 72 - 76
Süper Loto
20.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
05 - 22 - 35 - 38 - 47 - 53
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur