Son Dakika
James Harden durdurulamıyor; işte NBA'de gecenin sonuçları Mersin'de kargo gemisi karaya oturdu Ege, kara teslim İran'ın yörüngeye uydu yerleştirme girişimi başarısız oldu DOĞUBAYAZIT'TA VEFAT HABERLERİ BAŞKAN ADAYI ERYILMAZ ZİYARETLERE DEVAM EDİYOR AİÇÜ “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” Etkinlikleri Kapsamında Protokol İmzaladı AĞRI’DA 5 BİN İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİYE GİYİM YARDIMI HDP AĞRI BELEDIYE BAŞKAN ADAY ADAYI İYİ PARTİ AĞRI'DA SÖYLEMEZ DEDİ
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Van’da HDP’nin Yeni Yönetimi Belli Oldu
 

Van’da HDP’nin Yeni Yönetimi Belli Oldu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van 2. Olağan İl Kongresini gerçekleştirerek yeni yönetimini belirledi.

29 Ekim 2017 Pazar 14:23
Yazdır
baskı
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van 2. Olağan İl Kongresini gerçekleştirerek yeni yönetimini belirledi.

Royal Düğün Salonunda gerçekleşen kongreye HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP Van iş eş başkanları Yakup Ataş, Gülistan Orhan, Van milletvekilleri Lezgin Botan, Adem Geveri, Bedia Özgökçe Ertan, STÖ temsilcileri, HDP MYK Üyesi Çilem Küçükkeleş, HDP-DBP PM üyeleri, İHD Van Şube Temsilcileri, DBP Van il yöneticileri, HDP-DBP PM Üyeleri, Özgür Hukukçular Platformu (ÖHP) Üyesi avukatlar, ESP Van il temsilcileri, KJA aktivistleri, İHD, Barış Anneleri ve halk katıldı.

Kongrenin gerçekleştiği salona ‘Kadınların Kazanımları Yok Edilemez’, ‘Böyle Gitmez, Kadınlar İzin vermez’ ‘Banga me ji bo têkoşîna hevpare’, ‘Demokrasi ve barış için durmayalım, dur diyelim’ yazılı pankartlar asıldı.

DEMİRTAŞ: GÜL BAHÇESİNE YÜRÜYORUZ!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevinden kongreye mesaj gönderdi.

Demirtaş’ın, HDP PM Üyesi Hüseyin Yılmaz tarafından okunan mesajı şöyle:

“Sayın divan, değerli arkadaşlar! Partimizin yürekli kadınları, gençler;

Kongrenizi yürekten selamlıyor, başarılı olmasını diliyorum.

Partimize yönelik kapsamlı bir saldırının sonucu olarak cezaevinde olduğum için bugün orada değilim. Ancak kalbim bütün sıcaklığıyla sizlerledir. Bizim hapiste olmamız ne HDP’yi ne de siz değerli yoldaşlarımı durdurabiliyor. Çünkü biz tek lider partisi değil, gerçek bir halk partisiyiz.

Daha önce de birçok defa söylediğim gibi, bu gemi limana götürülecek çünkü biz bir tek adam hareketi değiliz. Bizlerde, çok şükür ki, tek adamlık sistemi yok, olmayacak da. Yüz binlerce erkek, yüz binlerce kadın var. Hangi birimiyle uğraşacaklar? Tek birimiz kalsa bile, o kişi, partiyi başarıya götürecek kararlılığa sahiptir.”

Değerli arkadaşlar,

Fiziken birlikte değilsek, kalben birlikte olduğumuzu biliyor, hissediyorum. Yolumuz zorludur. Zaten kolay olduğunu hiç söylemedik. Partimiz kendini eşitlik ve özgürlük mücadelesine adanmış milyonların partisidir. Ve bizler, başkaları gibi güller arasında değil, dikenli yollarda yürüyoruz. Ancak yolumuzun sonunda bir gül bahçesi düğünü olduğunu bilerek yürüyoruz.

Değerli yol arkadaşlarım,

HDP ilkeleri çerçevesinde onurlu bir barış ve eşitlik özgürlük icin çalıştığımızı, bu değer uğruna mücadele ettiğimizi hiç unutmadan, günlük bazı sorunların asıl amacımıza ayak bağı olmasına izin vermeden, karanlık ve inançlı, ele ele vererek çalışmalarımızı sürdürmeliyiz.

Bu vesileyle, şimdiye kadar yönetimde görev almış bütün arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Mutlaka kazanacağımıza olan inançla hepinizi ve yeni yönetimi selamlıyorum.”

KÜÇÜKKELEŞ: İNSANLIĞI YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ!

‘Barış ve Demokrasi Şehitleri’ adına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından Divan üyelerinin seçimine gidildi. Divan Başkanlığına seçilen HDP MYK Üyesi Çilem Küçükkeleş kongrenin açılış konuşmasını yaptı.

Küçükkeleş, şunları söyledi: “HDP insanlık tarihindeki mücadelenin bir sonucudur, HDP halkın partisidir. Cezaevlerinde eş genel başkanlarımız, milletvekillerimiz, belediye eş başkanlarımız var. Halkımızın seçilmiş iradelerine buradan hep birlikte selamlarımızı yolluyoruz. Tüm baskılara rağmen demokratik alandaki mücadelemizi sürdürüyoruz. Bizler insanlığı yaşatmaya çalışıyoruz. Ortadoğu’da iki cephe var; kafa kesenler, zulme karşı direnenler. Bu zulüm de bitecek. Sorumluluğumuz çok büyük, direncimiz çok büyük, umudumuz çok büyük. Biz umudumuzu yitirdiğimiz gün insanlık kaybedecektir. O yüzden başımız birazcık bile olsa eğilmesin. En alnı açık, en doğru siyaseti biz yaptık, biz yapmaya devam edeceğiz. Biz birlikte yapan bir siyasi gelenekten geliyoruz. Hepimizin sözünün olduğu bir partidir, HDP.”

HDP Van İl Eş Başkanı Gülistan Orhan da, “Yeni arkadaşlarımıza görevi devrediyor, onlara başarılar diliyor. Kürt halkına, Van halkına hayırlı uğurlu olsun” dedi.

BİLGEN: KÜRDE KARŞI HEPSİ BİRLEŞİYOR!

HDP PM Sözcüsü Ayhan Bilgen ise “Bu halk sayısız bedelleriyle, kırılmakla tükenmeyecek olduğunu bugüne kadar gösterdi ve göstermeye devam edecek” diyerek, şöyle devam etti:

“Türkiye ‘Yalancı Çoban’ hikayesine döndü. Türkiye’nin dış politikası Irak Kürtlerinin bir tercihi var, bu tercihi, bu kararı herkes farklı değerlendirebilir. Orada bir halk tercihi söz konusu. Bütün halklar için Katalonya, Kıbrıs, Kırım için kendi geleceğini belirlemek ne anlam ifade ediyorsa, Kürt halkı içinde aynı tercih söz konusudur. Ne zaman Kürtler kendi hakları için bir talepte bulunuyorsa, onu korkutmaya çalışmak, engellemek, Türkiye’nin olmazsa olmaz politikası oluyor. Türkiye’de farklı partiler olsa da, konu Kürtler olunca aralarında hiçbir fark bulunmuyor. Birisi 82-83 vilayet diyor, hâlâ yayılmacı mantıkla plaka numarası veriyor, diğeri sosyal demokrat ,24 saat tanıyor, bir başkası da ‘Bir gece ansızın gitme’ hayali kuruyor. Söylemde farklılıkları olsa da, Kürtlere yönelik çifte standartları çok açık.”

‘MOLLATOPUZ’DA BİR VAHŞET YAŞANDI’

Özalp’ta Mollatopuz köyünde bir vahşet yaşandığına dikkat çeken Bilgen, “Dünyanın hiçbir yerinde bir evin içine bomba atılması ‘Terörle mücadele’ diyerek izah edilemez. Türkiye’nin kendi iç hukukunda bile bu konuda ne yapılması gerektiğine dair net sınırlar var. Ancak konu Kürtler olduğunda tam bir akıl tutulması yaşanıyor. Köyde yaşayanlar, köy muhtarı devreye girmesine rağmen bir ev tamamen yakılarak halkımıza mesaj veriliyor. İçişleri Bakanı maden ocaklarını PKK’nin işlettiğini söylüyor ama 2 ay önce bu maden ocağının ihalesini kim yaptı? Türkiye’nin batısını kandırmak için kirli bir propaganda yürütülüyor. Türkiye toplumu güvenlik politikalarıyla kandırılıyor, gerçekler örtülüyor” diye konuştu.

‘ENFLASYON VE İŞSİZLİK ŞAHA KALKTI’

“Cumhurbaşkanı ekonomik saldırı ve kuşatma altında olduğumuzu söylüyor ama aynı gün Ekonomi Bakanı ‘Ekonomi şaha kalktı’ diyor. Şaha kalkan işsizlik, enflasyon ama bunu tehlike sinyali olarak görmüyorsanız diyecek bir söz yok” vurgusunda bulunan Bilgen, devamla şunları kaydetti:

‘SİLAHLA YAPAMADIKLARINI MASA BAŞINDA YAPMAYA ÇALIŞTILAR’

“Tüm dünya biliyor ki çözüm sürecinde tüm görüşmeler devletin bilgisinde gerçekleşti. İnsan hayatı değerlidir ve bunu sağlamak için sorunların diyalog ve siyasetle çözülmesini sağlamak bir öz güven meselesidir. Yani ‘Silahla yapamadığımızı masa başında yaparız’ diyerek siyasi bir çıkar devşirmeye çalışırsanız, sorunu çözemezsiniz. Aile ve avukatıyla görüşmesini engellemek provokasyondur ve daha fazla kanın dökülmesine sebep olacaktır. Trabzon beton yığınına dönmüş, İçişleri Bakanı ‘Trabzon’a haksızlık ettik’ diyor. Cumhurbaşkanı ‘İstanbul’a yazık ettik’ diyor. Yerin altını, üstünü yağmalatıyorlar ve sonra ‘Biz ihanet ettik’ diyorlar. Halka hesap vermek böyle olmaz. Şimdi başka manevralar yapmaya çalışıyorlar. Van’da 600 insanımızı kaybettik, deprem sadece doğal bir afet değil. Deprem siyasi rant uğruna insan hayatını tehlikeye atmanın bir sonucudur. Şimdi toplumu kandırmaya çalışıyorlar.

‘HALKIN DİK DURUŞU SAYESİNDE…’

Kongreler aynı zamanda yüzleşmektir. Bizler mazeret üreten siyasetçiler değiliz. Bu yükü hep birlikte paylaşacağız, bizim bir iddiamız var, bir mücadelemiz var. Bizi nasıl engelleyeceklerini dair planlar yapıyorlar ama halkımızın dik duruşu buna yine buna izin vermeyecektir. Biz siyaseti diğer partiler gibi yapmıyoruz, kendimize, yakınlarımıza bir çıkar elde etmek için yapmıyoruz. Kendimize haksızlık etmeden kendimizi de değerlendirmek zorundayız. Toplumsal kararlılığı, heyecanı karşılayacak yeniden örgütlemek hepimizin boynunun borcudur. Biz siyaseti basit hesaplarla yapmıyoruz. Biz siyaseti ‘Biz yoksak, bizden sonrası tufan’ anlayışı içinde yapmıyoruz. Biz yaşadığımız tüm baskılara, haksızlıklara rağmen ya bir yol bulmak, ya da bir yol bulmak zorundayız. İşte bugünden itibaren Van’da yeni bir yol açıyor ve tüm arkadaşlara başarılar diliyoruz.”

HDP PM Üyesi Zahide Besi de katılımcılara teşekkür etti.

Mali ve faaliyet raporlarının okunmasının ardından tek liste ile seçimlere gidildi.Kongrede İl Eş Başkanlığına Avukat Ümit Dede ve Yadişen Karabulak seçilirken, Yönetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu : Azim Yacan, Bişar Abukan, Nesibe Akdağ, Hasan Güven, Handan Karakoyun, İsmail Demir, Gülistan Öner, Ömer Sönmez, Ayfer Şahin, Özgür Aras, Özdemir Örnek, Fırat Keser, Ahmet Güler, İbrahim Alparslan, Feyyaz Başak, Yunus İnan, Kenan Kanat, Hatice Kiye, İsmet Yıldırım, Cevdet Altındağ, Nuri Erol, Erol Gönülçeken, Faruk G ören, Tayyip Sertkal.

Disiplin Kurulu ise,  Avukat Cemal Demir, Sebiha Ersan ve Abdülcebbar Güven seçildi.

Kaynak: Van Ekpres Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler: Van’da HDP’nin Yeni Yönetimi Belli Oldu
Bu haber toplam 1784 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Mersin'de kargo gemisi karaya oturdu
Ege, kara teslim
Şanlıurfa'da arazi kavgası: 2 ölü, 10 yaralı
Üniversite Öğrencileri, Minikleri Sevindirmeye Devam Ediyor
Çaldıran’da kar kalınlığı 1 buçuk metreyi buldu
İran sınırındaki Kapıköy Gümrük Kapısı hizmete açılıyor
Çaldıran dondurucu soğukta taze ot keyfi
VASKİ'den 1 yılda 122 bin çağrıya cevap
Van Kedisi reklam yıldızı oldu
Van'da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü etkinliği
Süs Havuzunda Buz Pateni Yaptılar
Sürücüler Yolların Açılmasını İstiyor
Erken Doğan Buzağıya Anne Şefkati
İranlılar Erzurum’a Akın Edecek!
Van'da ‘Kavram Starını Arıyor’ ses yarışması
Jandarma Sarıkamış şehitlerini Van Gölü’nde andı
Gürpınar'da ahır çöktü 75 koyun telef oldu
Vali Memiş’e Engelli Brifingi
Erzurum’da 10 Araç Birbirine Girdi
Erzurum Ovası’nda Atlı Snowboard
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur