Son Dakika
DOĞUBAYAZIT HALKI HDP AĞRI MİLLETVEKİLİ ADAYLARINI BAĞRINA BASTI 1'İNCİ MEKANİZE PİYADE TUGAY KOMUTANLIĞI SOSYAL SORUMLULUK PROJESİNE REKTÖR ALMA’DAN DESTEK Kamyonet sürücüsünün yılanla mücadelesi Hakkari’deki Kayme Sarayı restore edildi Başkale'deki travertenler güzelliği ile göz kamaştırıyor Özel kompozit konteynerlerle köylere kadar doğal gaz götürülecek Van’ın Gevaş ilçesinde keklik avcılarına ceza Van’da ‘Babalar Günü’ etkinliği 5 Nesil Bayramlaşma
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
ARAŞTIRMACI-YAZAR CEVDET BAYCAN IV.ULUSLAR ARASI AĞRI DAĞI VE NUH’UN GEMİSİ 
SEMPOZYUMUNA SUNDUĞU “EHMEDÊ XANΒNİN MÜRÜVVETSİZ EVLİLİĞİ” BİLDİRİSİ
 

ARAŞTIRMACI-YAZAR CEVDET BAYCAN IV.ULUSLAR ARASI AĞRI DAĞI VE NUH’UN GEMİSİ SEMPOZYUMUNA SUNDUĞU “EHMEDÊ XANΒNİN MÜRÜVVETSİZ EVLİLİĞİ” BİLDİRİSİ

ARAŞTIRMACI-YAZAR CEVDET BAYCAN IV.ULUSLAR ARASI AĞRI DAĞI VE NUH’UN GEMİSİ SEMPOZYUMUNA SUNDUĞU “EHMEDÊ XANΒNİN MÜRÜVVETSİZ EVLİLİĞİ” BİLDİRİSİ

26 Ekim 2017 Perşembe 12:49
Yazdır
baskı

 

Araştırmacı-Yazar CevdetBaycan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde gerçekleştirilen sempozyumda“Ehmedê Xanî’nin Mürüvvetsiz Evliliği” adlı bildirisini sundu.

KONUŞMADA BİR KESİT

Bildiri özetle şöyle:Günümüze kadar Ünlü filozof Ehmedê Xanî’nin evlilik konusu açıklığa kavuşmamıştı… ta ki üstat H.Mem ezberleri bozarak Xanî’nin mürüvvetsiz bir evlilik yaptığını belgelerle ortaya çıkarmasana kadar…
Xanî evlendi.Felek ona acımasızca davrandı.Kavuşmanın baharında vefasız devrandı.Kendi ifadesiyle dediği ”mürüvvetsiz bir olayın” acızadesi.Bu olay aniden olmuştur.Eşi ya çocuk doğururken,ya ani kalp durması,ya attan düşmesi yada başka bir sebepten….

 

Kadersizlikle Baba’mızın derin elemine ortak olalım…“ Uyan Gönül”“Esmerimin Dilberimin” “Yanlızım”Şiirlerinde Xanîn evliliği tescil edilmektedir.

Büyük baba aşkın mürüvvetiyle mutlu olma ümidi çok kısa sürdü. Tanışıp,nişanlanıp evlendiği eşinin mürüvvetsiz bir olayla son bulması feryadının,figanının sebebidir.

Acaba nişanlı ,sevgili ortamlarında böyle  şansız bir kaderle karşılaşmadı mı?Evli olduklarının kesin belgeleri nelerdir?

Xanî’nin  din kimliğini  göz önüne almalıyız.Kürt sosyal kültürünün,örf ve ananelerini unutmamalıyız.O genç yaşta bir İslam alimidir.İslam’da mahşer günü ancak evli çiftler buluşabilir.Diyor ki mahşer günü onunla bulaşmayacaksam,cennet bana haram olsun.Yani onlar evli değilse,Xanî’ni,n isteği dine aykırı değil mi?Yoksa baba dinden bîhaber miydi?

Düşünüldüğünde Memû Zin,onlar destanını yazarken bu olguyu unutmuyor.Mem ölüyor,Zeydin bey Zin’i,ölen Mem’e nikahlıyor.Zinde bir  iki gün sonra ölünce onları bir “sanduka”da toprak ananın kucağına terk edebiliyor.

Xanî ağıtında;eşinin dudağından,Kevser benzeri suyundan,onun bembeyaz  gögsünden,siyah gözlerinden,burmalı zülüflerinden, özlemle bahsediyor.Onlarla yakın temasını edeple yazıyor.Daha önce yazdığım gibi,Kürt örfüne  gör ancak evlendikten sonraki meşru ifadelerdir bunlar.

Elemli Xanî,bu olayın  evini,ocağını darmadağın ettiğini söylüyor,yazıyor.Evli olmamış olsaydı böyle yazar mıydı? “Ey ocağı yıkık! O ilah’ın kazasıdır kabul et” dermeydi?

Mem  û Zin’de  Tacdin ile Sit’in gerdek gecesini o kadar ayrıntılı yazabilir miydi? O evliliğin örfünün seremonisinin tatbikatını bilendir.“Ehmedê Xanî âşıkların piridir.”sözü bence abartılı değildir.Aşkın bedenli ahusunu kaybettikten sonra tek bedenli aşka dönüştü.Hayatın zaman boyutunda ondan hiç ayrılmadı.Anne sevgi ve şefkatiyle halkına sarıldı.O kürdün hem annesi,hem de babası oldu.O aşkla geri kalmış veya bıraktırılmış evladının eğitimiyle uğraştı.

NOT:Bu konuda detaylı bilgi Doğubayazıt Halkınsesi sitesinde Ehmedê Xanî bölümünde “Ehmedê Xanî’nin Mürüvetsiz Evliliği 1-2-3’te görebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: ARAŞTIRMACI-YAZAR CEVDET BAYCAN IV. ULUSLAR ARASI AĞRI DAĞI VE NUH’UN GEMİSİ SEMPOZYUMUNA SUNDUĞU “EHMEDÊ XANΒNİN MÜRÜVVETSİZ EVLİLİĞİ” BİLDİRİSİ
Bu haber toplam 3584 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Ehmedê Xanî kültür derneği Ramazan Bayramı mesajı
Ağrı´nın Yüz Akı Arkoz Çimentonun Açılışı Başbakan Yıldırım Tarafından Yapıldı
CELAL DİKMEN VEFAT ETTİ
Yaralı Ebabil kuşu tedavi altına alındı
DOĞUBAYAZIT/HAFTANIN NOSTALJİSİ
Yeni Hükümet Konağının Temeli Bu Yıl Atılıyor
Ağrı Milli Eğitim Müdürü Yakup TURAN'ın katılımıyla TUBİTAK Bilim Fuarı açıldı
EHMEDÊ XANÎ DİYOR Kİ;
EHMEDÊ XANÎ DİYORKİ;
PEYGAMBER HZ.MUSA,FİLOZOF PLATON VE FİLOZOF EHMEDÊ XANÎ
Hz.Musa,Platon ve Ehmedê Xanî’nin Ortak Değerleri
DOĞUBAYAZIT XANÎ-DER BAŞKAN V.ÖMER ATASOY'UN "10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ" MESAJI
XANÎ DİYOR Kİ,BEN KİMİM?...
DOĞUBAYAZIT XANÎ-DER'İN MEVLİD KANDİLİ MESAJI
ARAŞTIRMACI-YAZAR CEVDET BAYCAN IV.ULUSLAR ARASI AĞRI DAĞI VE NUH’UN GEMİSİ SEMPOZYUMUNA SUNDUĞU “EHMEDÊ XANΒNİN MÜRÜVVETSİZ EVLİLİĞİ” BİLDİRİSİTÜM METNİ
Sancaktepe Belediyesi ve Ağsender'den Ehmedi Xani Paneli
BUNUN SORUMLUSU KİM?...
İstanbul Ehmedi Xani Ağrı Doğubayazıt Derneği Halise Yemeği
GAZETECİ-YAZAR CEVDET BAYCAN IV. ULUSLARARASI AĞRI DAĞI VE NUH’UN GEMİSİ SEMPOZYUMUNA DAVET EDİLDİ
XANİLOG ŞERAFETTİN ERYILMAZ DOĞUBAYAZIT’TA
 
MEZNZİLE
Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
03:30
Güneş
05:18
Öğlen
12:22
İkindi
16:07
Akşam
19:05
Yatsı
20:38
Çok Okunanlar
Finans
İMKB 100
73.798
USD ALIŞ
2.8950
USD SATIŞ
2.9200
EURO ALIŞ
3.2830
EURO SATIŞ
3.3130
POUND ALIŞ
4.5330
POUND SATIŞ
4.6180
ALTIN ALIŞ
105.8100
ALTIN SATIŞ
108.0000
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Doğubayazıt Turizmi Nasıl Görüyorsunuz?
İyi
Çok İyi
Kötü
Sayısal Loto
15.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 04 - 10 - 15 - 16 - 20
Şans Topu
19.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
03 - 10 - 15 - 18 - 33 - 13
On Numara
17.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
07 - 14 - 16 - 17 - 19 - 24 - 28 - 29 - 31 - 36 - 43 - 49 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 60 - 62 - 69 - 72 - 76
Süper Loto
20.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
05 - 22 - 35 - 38 - 47 - 53
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur