Son Dakika
DOĞUBAYAZIT MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YUSUF YARDIMCI'DAN KARNE MESAJI ERYILMAZ’DAN EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE YARIYIL TATİLİ MESAJI YARIYIL TATİLİNDE KARNE HEYACANI Hamur'da Karne Heyecanı BAŞARILI SPORCULAR MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEKİN’İ ZİYARET ETTİ AİÇܒde ‘Beslenme Arkeolojisi Diyetisyenler İçin Yeni Bir Çalışma Alanı mı?’ Konulu Seminer Düzenlendi Vali Elban Öğrencilerimizin Karne Sevincine Ortak Oldu Havayolu şirketi AeroMexico'dan 'DNA kampanyası': Ne kadar Meksikalıysan o kadar indirim The Atlantic dergisinden 'Trump görevden alınsın' çağrısı Belçika'da aşırı sağcı siyasetçi insan kaçakçılığından tutuklandı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
İLGİNÇ  BİR HABERLEŞME BULUŞU!..
 

İLGİNÇ BİR HABERLEŞME BULUŞU!..

İLGİNÇ BİR HABERLEŞME BULUŞU!...

12 Eylül 2017 Salı 10:04
Yazdır
baskı

İLGİNÇ  BİR HABERLEŞME BULUŞU!...

 

Yıl-1967-1968…

Bu yıllarda Cezaevleri infaz yasasında bazı değişiklikler oluştu.

Ağır cezalı mahkûmlar yeni infaz yasası gereğince hücrelerde 60 gün müşahede ye alınması ön görülüyordu.

Bulunduğumuz cezaevinde müşahedeye tabi tutulacak iki kişiden biri ben ve İzmir’li bir askerdi.

Müşahede yeri olarak Rize Kapalı cezaevi saptanmıştı.

Gün geldi. İki arkadaş kelepçelenerek iki jandarma nezaretinde kırık, dökük bir otobüsle Rize’ye gitmek üzere yola çıktık.

Mevsim yazdı.Her taraf yemyeşildi.Doğa güzelliği adeta insani büyülüyordu.Uzun zaman dört duvar arasında kalmanın acaba bu doğal sonucumudur,tabiatın bizi adete büyülemesi?...

büyük olasılıkla öyle olacak…

Otobüs zorlanarak Zigana dağında yol alırken bir yamacı üstünde birden bire durdu. Tüm yolcular Ötübüsten indiler. Bir teknik arıza vardı. Onarılması iki saat sürdü.

Aracın arızalandığı yerin sağında ve solunda mısır tarlaları vardı. Birkaç ev biraz aralıklı durmaktaydı. Oradan beş, altı genç yardıma geldi. Bu gençler üniversite öğrencileriydi.

Jandarmalar çok iyi niyetliydiler. Gençlerin bizimle sohbet etmesine müsaade ettiler.

Gençler ayrı ayrı üniversitelerde okumaktaydılar. Tatile gelmişlerdi. Koyu bir sohbet başladı aramızda…Daha sonra edebiyat ve şiirde söz edince onlara Nazım Hikmet’in oğluna sesleniş şiirini okudum.

memet

karşı yaka memleket,
sesleniyorum varna’dan,

İşitiyor musun?

memet! memet!

Karadeniz akıyor durmadan,
deli hasret, deli hasret,
oğlum, sana sesleniyorum,

İşitiyor musun?

memet! memet!

Bu şiir Nazım Hikmet’in memleket sevgisini ve özlemini dile getiriyordu.

Nazım Hikmet’e ait şiirleri daha önce bulunduğum cezaevinde Tümen Muhasebeciği yapan ve zimmette yargılanan Mehmet isimli bir abiden öğrenmiştim.

Herkes ona şişko diyordu. Çok güzel dilekçe yazardı. Bana da dilekçe yazmayı öğretti. Öğlece birlikte tutuklu ve mahkûmlara dilekçe yazarak üç-beş kuruş kazanıyorduk. Ayrıca bir sürü hukuk kitapları getirterek Türk Ceza kanunu ve hukukunu öğrenme olanağı bulmuştum.

Her gece çok kültürlü olan şişko Mehmet abiyi ve ben sonradan Milletvekili olan bir arkadaşla Nazim Hikmet şiirlerini dinler, yazar ve ezberlerdik.

Gençler şiir çok beğenmişlerdi. Sol görüş Türkiye’de çok yeniydi. Sosyalizm görüşleri emekleme aşamasındaydı. Gençler bu konuda bazı bilgiler aktardılar.

Hoş bir sohbetti. Aracın arızası giderilmişti. Tekrar yolcular otobüse bindiler. Gençlere el sallayarak yola tekrar revan olduk.

Rize kapalı cezaevi denizin kenarında yapılmış şeklinde eski tip cezaeviydi. Cezaevi hücrelerin bulunduğu bina hemen cezaevinin yanında iki katlı bir binaydı. Alt katta yirmi adet hücre üst katta yirmi adet hücre olmak üzere kırk adet toplam hücre bulunmaktaydı. Hücrelerin on adeti sağ tarafta,on adeti sol tarafta idi.Sabahları hücreler saat O8.OO’de açılır, akşam üzere sayım yapılır ve sayım sonrası hücre kapıları kapanırdı.

İlk gece çok sıkıntılı geçti. Hücre içersinde bulunan tuvalet mazgallarına deniz suyu vurduğu zaman büyük bir gürültü oluştuğu için sabaha kadar yatamadım.

Ertesi gün hücrede kalan diğer arkadaşlar iaşe ekmeğini yarısını tuvalet kenarına bırakmamızın gerektiğini söylediler.

Bu mazgallarda çıkan lağım fareleri bırakılan ekmeği yer ve gider. Aksi takdirde mahkûmları sürekli rahatsız ederlerdi…

Hücrede kalan Rize’li mahkûmların değişik bir lisanla konuştuklarını tanık oldum. Ve kendilerine bu dilin hangi dil olduğunu sorunca,”Laz dili” olduğunu ve onlara komoğti denildiğini söyleyince gerçekten şaşırdım…

Karadenizin hepsine laz diyorduk. Oysa Rize’liler komoğti dili konuşanlara laz diyorlardı. Rize’nin Ardeşen Çamlıhemşin… ve bazı ilçeleri bu komoğti dili konuşuyorlardı. İleri günlerde bu dili konuşmak için çok uğraştım. Ama şimdi aklımda çok azı kalmış. Örneğin ”çarımumçuri”(söylendiği şekli ile yazıyorum) yani ateşin var mı? gibi…

Bir gece çok enteresan bir olaya tanık oldum. Ranzada uzanırken hücre kapısının önünde bir farenin geçtiğini fark ettim.

Farenin boynunda ip ve birde küçük parça kâğıt vardı. Fare en alttaki on numaralı hücre tarafımdan geliyordu. On dakika sonra bu fare tekrar geldiği tarafa doğru geri döndü. Yine boynunda ip ve küçük parça bir kâğıt vardı. Farenin o gece birkaç kez gidiş gelişine tanık oldum

Ertesi gün hücre kapıları açılırken koridordan direk farenin nerede geldiğini öğrenmek için on numaralı hücreye gittim. Orada laz olan bir mahkûm kalıyordu. Hoş sohbet biriydi. Selamlaştık. Ranzasına oturmaya davet etti. Ranzaya oturduktan sonra ilk işim fare hikâyesini öğrenmek istedim

İki yıla yakın aynı hücrede kalan bu mahkûm arkadaş fare ile dostluk kurmuş ve kendisine alıştırmış. Akşam oldumu diğer hücredeki arkadaşa mani şiir ve fıkra yazıp, kâğıdı farenin boynunda taktığı ipe bağlayarak farenin diğer hücrelerdeki mahkûmlara ulaşmasını sağlıyordu…

Yıllar sonra bu ilginç haberleşme yöntemi unutmadım. İnsan isterse her her şeyi yapabilir…

Anahtar Kelimeler: İLGİNÇ BİR HABERLEŞME BULUŞU!...
Bu haber toplam 3041 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
CAN HOLDİNG’TEN 3000 AİLEYE İŞ İMKÂNI
İSMAİLOĞULLARI’NDA ANLAMLI ÇİÇEK
HDP Doğubayazıt İlçe Belediye Başkan Adayları Belli Oldu
DOĞUBAYAZIT AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATINDAN KURUMLARA ZİYARET
SANTRANÇ ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU
VALİ ELBAN DOĞUBAYAZIT’TA
AĞRI DAĞI GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI SIDDIK SÖYLER'İN YENİ YIL MESAJI
DOĞUBAYAZIT'TA ARABANIN İÇİNDE 11,750 gr ESRAR ELE GEÇİRİLDİ
BİZE HER YER DOĞUBAYAZIT
EĞİTİME ÖNEM VEREN TUNCER ÇALIŞMALARA TÜM HIZI İLE DEVAM EDİYOR
FARUK KAYA’DAN GAZETEMİZE ZİYARET
DOĞUBAYAZIT HDP ADAY ADAYI MUSTAFA SALTAŞ’TAN GAZETEMİZE ZİYARET
DOĞUBAYAZIT İYİLİKDER TEMSİLCİLİĞİ TARAFINDAN 2018 YILINDA YAPILAN YARDIMLAR
FUTBOLUN ÜZERİNDEN ÇEKİN ELLERİNİZİ
DOĞUBAYAZIT’TA 2023 YILI TÜRKİYE’NİN EĞİTİM VİZYONU
Demirtaş'ın tahliyesi için yapılan başvuru reddedildi
HAKAN GÜL VEFAT ETTİ
şevin Baycan Hayatını Kaybeden öğretmeni Baki Çiçek için şiir yazdı
REKTÖR ALMA’NIN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI
ULAŞTIRMA BAKANI AHMET ARSLAN, MEDİKO-SOSYAL BİNASINI ZİYARET ETTİ
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur