Son Dakika
Kars’ta binlerce genç şölende buluştu Patnos'ta binlerce çiçek ve ağaç toprakla buluşturuluyor Ağrı’da Atabarı Oyunu Sahnelendi "Mili Mücadelenin 100. Yılı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" Van Gölü kıyısında termal su bulundu! Diyadin ilçesinde, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi Yanarak Öldü Unutulmaya yüz tutmuş Kürt beyzbolu yeniden yaygınlaştırılıyor Ağrı’da kaybolan vatandaş ölü bulundu Doğubayazıtlı ’lı üreticiler
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
BAKANLAR DOĞUBAYAZIT KÜLTÜR EVİ VE EHMEDÊ  XANÎ MÜZESİNİN AÇILIŞINI YAPTI
 

BAKANLAR DOĞUBAYAZIT KÜLTÜR EVİ VE EHMEDÊ XANÎ MÜZESİNİN AÇILIŞINI YAPTI

BAKANLAR DOĞUBAYAZIT KÜLTÜR EVİ VE EHMEDÊ XANÎ MÜZESİNİN AÇILIŞINI YAPTI

6 Ağustos 2017 Pazar 08:46
Yazdır

 

BAKANLAR DOĞUBAYAZIT KÜLTÜR EVİ VE EHMEDÊ  XANÎ MÜZESİNİN AÇILIŞINI YAPTI

 

 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya,  Doğubayazıt İlçesi'ndeki Doğubayazıt  Kültür Evi ve Ehmedê Xanî müzesinin  açılışını yaptı.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Fatma Betül Sayan Kaya,    Doğubayazıt

İlçesi'ndeki Doğubayazıt Kültür Evi ve  Ehmedê Xanî Müzesi açılışını yaptı.

Êhmedê Xanî Havalimanında  Ağrı Valisi  Süleyman Elban tarafından karşılanan Bakan Kurtulmuş helikopter ile  Doğubayazıt İlçesi'ne geçti.

Bayezid Camii'nde kılınan cuma namazı ardından Ehmedê Xanî Türbesi'ni ziyaret eden Numan Kurtulmuş ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Fatma Betül Sayan Kaya kurulan gönül sofrasında çok sayıda kişi ile bir araya geldi. Bakanlar; Numan Kurtulmuş ile  Fatma Betül Sayan Kaya, toplananları  selamlayan konuşmalarının ardından kortej yürüyüşüne katıldı.  İshak Paşa Sarayı'nı rehber eşliğinde gezen Bakanlar, Doğubayazıt Kültür evi Ehmedê Xanî Müzesi açılışını yaptıktan sonra ilçeden ayrıldı.

Doğubayazıt Kültür Evi Ve Ehmedê Xanî Müzesi açılışına İstanbul Milletvekili ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı Kaan, Ağrı Valisi ve Belediye Başkan Vekili Süleyman Elban, Ağrı AK Parti Milletvekili Cesim Gökçe, Eski Sağlık Bakanı Yaşar Eryılmaz, Ağrı eski Milletvekili Fatma Salman, Eski Milletvekili Ekrem Çelebi, Bingöl eski milletvekili Hüsamettin Korkutata, Ak Parti Myky üyesi Kübra Öztürk, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut,  Iğdır Üniversitesi rektörü Hakkı Alma AK Parti İl Başkanı Kemal Atmaca, , İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş Parti İl Başkanı Kemal Atmaca, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bazı kamu kurum kuruluş amirleri katıldı.

HABER Cavat Güner

 

DOĞUBAYAZIT KÜLTÜR EVİ VE EHMEDÊ XANÎ MÜZESİ YAPIM FİKRİ NASIL OLUŞTU?

 

SOYUTTAN SOMUTA GEÇEN DOĞUBAYAZIT TURİZMİNDE ÇIĞIR AÇACAK BİR ÖYKÜNÜN PERDE ARKASI…

 

Ağrı ve Doğubayazıt iş adamlarıyla,dönemin Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan, Doğubayazıt Kaymakamı Karahan Daştan ve Milletvekillerinden oluşan bir heyet İran’a davet edilmişti.

 

İş adamları arasında Turizmci Ahmet Öztürk’te vardı. Öztürk Kaymakam’a Doğubayazıt’ta bir kültür evi ve EhemdeXanî müzesinin kurulması Doğubayazıt Turizmine yeni bir çığır açtıracağını belirterek böyle bir girişimin yarar sağlayacağı önerisinde bulundu.

 

 

Bu konulara sıcak bakan Karahan Daştan hemen kollarını sıvadı ve hızlı bir tarzda çalışmalara başladı.

 

Bir yandan Celal köyü yakınında taş ocağı açtı. Bir yandan kerpiç ocağı oluşturdu. Diğer Yandan Bir Sanat Atölyesi Açtı. Burada Müzede yer alacak olan şahsiyetlerin mumyadan heykellerini yaptırmaya başladı. Sanat Atölyesinde  uzman yetkili olan ismail Kurt'un   yanında yardımcı olarak  bir bayan öğretmen yetkilendirildi. Ayrıca denetim mekanizmasının başına öğretmen Kadri Çelik getirildi. Bu öğretmeninde çorbada tuzu büyüktür.

 

Zin'İN  mumyasının yapımı için ses sanatkârı Raperin getirildi.

 

Van 100.yıl üniversitesinde Doç. Dr. Şahabettin Öztürk ile temas kurularak her türlü proje çalışmaları çok kısa bir sürede tamamlandı.

 

Ayrıca Kaymakamlık bünyesinde çalışan mühendis ve teknik personelde sürekli olarak işin yürütülmesinde büyük katkılar sundular.

 

Daha sonra İstanbul Sabancı Olgunlaştırma Enstitüsünden gelen bir gurup bayan uzman kadrosu müzede yer alacak şahsiyetlerin giysilerinin yapılmasını üstlendi. Bu uzman kişilere Turizmci Ahmet Öztürk eşlik ederek o dönemim giysileri hakkında incelemelerde bulunuldu. Kofiler ve benzeri bazı giysiler sandıklardan temin edildi. Hızlı bir tempoyla çalışmalara başlandı. Şahıs mumyaları tamamlandı.

 

Doğubayazıt Kültür Evi ve Ehmedê Xanî Müzesi çok kısa zamanda yükseldi.

Bu olgular oluşurken Kaymakam Karahan Daştan’ın  tayini çıktı.

 

Doğubayazıt Kültür Evi ve EhmedêXanî Müzesi ancak bu yıl eski Kaymakamın yerine atanan yeni Kaymakam Ulaş Akhan tarafından tamamlandı.

 

Böylesine güzel ve Doğubayazıt turizmine nefes aldıracak Doğubayazıt Kültür Evi ve EhmedêXanî Müzesi çalışmalarında büyük emeklerle  bize bu eseri kazandırıp emanet eden herkesi yürekten kutluyoruz.

HALKINSESİ

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 11724 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
FİLOZOF EHMEDÊ XANÎ DİYOR Kİ;
Doğubayazıt Xanî-Der Başkanının Ramazan Ayı mesajı
XANÎ-DER BAŞKANI M.SALİH ÇAKAR'IN 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI MESAJI
FİLOZOF EHMEDÊ XANÎ DİYOR Kİ;
XANÎ-DER BAŞKANI M.SALİH ÇAKAR'IN AVUKATLAR GÜNÜ MESAJI
FİLOZ0F XANÎ'NİN FİKİR BAHÇESİNDEN SEÇMELER
XANÎ DİYOR Kİ,BEN KİMİM?...
Doğubayazıt bunu hak etmiyor!...(1)
FİLOZOF EHMEDÊ XANÎ İÇİN BİLİNEN DÖRT KESİN NOKTA
Patnos'ta "Denetimli Serbestlik" Uygulaması
Annalise Braakensiek evinde ölü bulundu
İZDES projesi heyeti, Van’da istişarelerde bulundu
Esnaftan Toplayıp Beslediler
İranlıların artan gelişleri Van'da otel yatırımlarını arttırdı
Toy Kuşları İçin Pedal Çevirdi
DOĞUBAYAZIT/HAFTANIN NOSTALJİSİ
2.ULUSLARARASI EHMED-İ XÂNİ SEMPOZYUMU
Ehmedi Hanî Kültür Derneği Kurban Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı
EHMEDÊ XANÎ DİYOR Kİ;
Ehmedê Xanî kültür derneği Ramazan Bayramı mesajı
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur