Son Dakika
AK PARTİ AĞRI BELEDİYE BAŞKAN ADAYI SAVCI SAYAN OLDU DOĞUBAYAZIT’TA 2023 YILI TÜRKİYE’NİN EĞİTİM VİZYONU AİÇÜ Eczacılık Fakültesi Öğrencileri İçin “Beyaz Önlük Giyme” Töreni Düzenlendi Ağrı İl Engelliler Meclisi ve Yaşama Sevinci Doğubayazıt Engelliler Derneği AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut’u Ziyaret Etti AĞRI’DA “DAHA ÇOCUK YAŞTAYIM” PROJESİ Ekrem Çelebi'den Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a Ziyaret Şili'de 5,5 büyüklüğünde deprem ABD Hava Kuvvetleri'nden hackerlara: Bizi hackleyin Sarı Yeleklerin ardından çiftçiler de eylem hazırlığında Mersin'de sağanak yağış nedeniyle okullar tatil
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
ARAŞTIRMACI-YAZAR MEHMET GÜLTEKİN DOĞUBAYAZIT’DA
 

ARAŞTIRMACI-YAZAR MEHMET GÜLTEKİN DOĞUBAYAZIT’DA

ARAŞTIRMACI-YAZAR MEHMET GÜLTEKİN DOĞUBAYAZIT’DA

5 Ağustos 2017 Cumartesi 12:55
Yazdır
baskı

Almanya’da yaşayan Araştırmacı-Yazar Mehmet Gültekin Doğubayazıt’a gelerek yakınları,dost ve ahbapları ile hasret giderdi.

Bu arada Doğubayazıt halkın Sesi Gazetesine  bir nezaket ziyaretinde bulunan Gültekin ,Gazetemiz başyazarı Cevdet Baycan ile bir süre sohbet ederek  ilçenin geleceği konusundaki görüş ve düşüncelerini belirtiler.

Daha sonra bir anı fotoğrafıçekiminden sonra Araştırmacı-yazar gazeteden ayrıldı.

 

Mehmet Gületekin’in biyografisi

Yüreğindeki Doğubayazıt sevdasını eksik etmeyen bir derviş…
Yüreğinde Doğubayazıt sevdasını eksik etmeyen bir derviş bence Mehmet ağabey çünkü yüreği hiç kirlenmeden dostluğunu sevdasını ve acılarını sol tarafında biriktirip kendine saklamış ve nerede bir kılam duysa o kılamın yarasındaki kabuğu kaldırıp yüreğindeki sevgiyi oraya basmasını bilen bir derviş olmuştur her zaman.

Mehmet gültekin;

Kışın başındaki kar gibi, yazında güneşin doğmasıyla yürekleri ısıtan, ağrı dağına tıpkı mem gibi bakan Doğubayazıt, da dünyaya geldi.

Liseye kadar burada okudu. Lise yıllarında ülkemizde gelişmekte olan aydınlanma akımına yakınen ilgi duydu. Samimi, dürüst ve barışçıl anlayışıyla dönemin Bazid gençliği arasında dikkat çekti. „Benim liseden arkadaşlarımın birçoğu bugün artık yaşamıyorlar, erken yaşlarda yaşamlarını feda ettiler, az sayıda kalanlar ise metropollere kaçmak durumunda kaldılar. İnsanın olgun yaşlarda en çok ihtiyacı olduğu arkadaşlarını yitirmiş olması büyük boşluk ve hüzün yaratıyor; kimsenin arkadaşlarını kaybetmesini istemiyorum“ diyor. 

80 darbesi öncesi Üniversite öğrenimi için yurt dışına gitti. Almanya’nin Frankfurt şehrindeki Goethe Üniversitesinde filoloji bölümünü mastır ile bitirdi. Üniversitedeyken Almanya’da öğrenim gören yabancı asıllı öğrencilerin temsilciliğini yaptı ve onların sorunlarını konuşmak üzere 1988 yılında Almanya Cumhurbaşkanı ile katıldığı bir TV programında bu sorunları ve önerilerini anlattı. Üniversite öğrenimini bitirdikten sonra 4 yıl aynı bölümde ders verdi. Aynı dönemler bir yandan Kürtler konusunda Almanya kütüphane ve arşivlerinde bilgi-belgeler toplarken beraberinde bazı Kürt kültür-edebiyat dergilerinde yazılar yayınladı. 1980 li yıllarda ülkeye her gelişinde sistemli olarak Serhad bölgesinin halk edebiyatı ürünlerini derledi ve 15 yıl boyunca yaptığı araştırmalar sonucu bu alanda en geniş derleme ve arşivi gerçekleştirdi. 

Almanya mahkemelerinde bir yandan mesleki olarak tercüman olarak çalıştı ve beraberinde 90 lı yılların başlarından itibaren oraya göç etmek zorunda olan insanlarının özlük sorunlarıyla yakından ilgilenerek gerek onlar arasında ve gerekse Alman bürokrasisinde geniş bir çevre edindi. 
Bu yıllarda biri Kürtçeden Almancaya, diğeri de Almancadan Kürtçeye iki kitap çevirdi. Bonn şehrinde kurulmuş olan Kürt Enstitüsü çalışmalarına katılarak, çeviri ve enstitünün Almanca-Kürtçe yayınlanan akademik dergisi olan „Mizgin“ dergisinin redaksiyonunda çalıştı.

Kürt edebiyat tarihi hakkındaki aratılmaları sonucu 2008 yılında Doğubayazıt’ta her yıl yayınlanması öngörülen bir Ehmedê Xanî Yıllığı çalışması başlattı. Redaksiyonunda Bahar ve Nihat Gültekin ile beraber yaptığı Salnameler bu çalışma çerçevesinde 2009’dan başlayarak şimdiye kadar 4 yıldır baskısı yapılıp yayınlanlakmakdır. Bu Salname’ler bir yandan Xanî hakkında kapsadıkları yıl içinde yapılan çalışmaları bir araya getirirken beraberinde de yeni araştırmaların yapılmasını teşvik koordine etmektedir. 

Mehmet Gültekin’in ülkemizin Serhad bölgesinde yaptığı halk edebiyatı derlemelerinin ilk ürünü Kasım 2013’te Avesta Yayınları arasında çıktı. Kitapta tarihin derinliklerinden çağımıza kadar dengbêj ve dervişler tarafından okunan ve kahramanlık ve başkaldırı kılam ve epik destanlarını konu edinen ürünler yer almış. Ayrıca kitabın girişinde Batılı kaynaklardan da yararlanılarak bu halk ozanları sanatının çerçevesi ve geçmişi incelenmiştir.

Yazar, son yıllarda çeşitli Kürtçe ve Türkçe dergilerde yayınladığı araştırma yazılarının yanı sıra kitap çalışmalarına da devam etmektedir. „Üstü örtülen Kürt kültür tarihinden araştırılıp aydınlığa kavuşturulacak o kadar çok konular var ki, aslında daha işin başındayız“ demektedir.

Halen Almanya’da yaşamakta ve 1995 yılından bu yana büyük davaların görüldüğü Alman yüksek eyalet mahkemelerinde dil bilirkişi olarak çalışmaktadır.(Kaynak Osman Eren)

 

Anahtar Kelimeler: ARAŞTIRMACI-YAZAR MEHMET GÜLTEKİN DOĞUBAYAZIT’DA
Bu haber toplam 3706 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
DOĞUBAYAZIT’TA 2023 YILI TÜRKİYE’NİN EĞİTİM VİZYONU
Demirtaş'ın tahliyesi için yapılan başvuru reddedildi
HAKAN GÜL VEFAT ETTİ
şevin Baycan Hayatını Kaybeden öğretmeni Baki Çiçek için şiir yazdı
REKTÖR ALMA’NIN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI
ULAŞTIRMA BAKANI AHMET ARSLAN, MEDİKO-SOSYAL BİNASINI ZİYARET ETTİ
REKTÖR ALMA, ASKERLERLE BİRLİKTE İFTARINI AÇTI
ABDULLAH İLHAN AĞRI DAĞI GAZETECİLER CEMİYETİNİ ZİYARET EDEREK DOĞUBAYAZIT HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİ DİLE GETİRDİ
15-22 NİSAN TURİZM HAFTASI- TURİZM PANELİ
IĞDIR ÜNİVERSİTESİ’NDE 10. BAHAR ŞENLİKLERİ MEZUNİYET COŞKUSU
REKTÖR ALMA ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MUCİT PARKINDA İNCELEMELERDE BULUNDU
IĞDIR ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİNDEN KAĞIZMAN’A GEZİ
IĞDIR ÜNİVERSİTESİNDE BAHAR ŞENLİKLERİ DEVAM EDİYOR
BAKİ ÖĞRETMENİN ÖLÜMÜNÜN 9.YILI
MUSTAFA ALPDOĞAN'IN ÖLÜMÜNÜN 10 YILDÖNÜMÜ
HASAN SARI'NIN ÖLÜMÜNÜN 9.YILI
MİLLETVEKİLİ ADAYI BERBER ZEKİ 43. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ
Taşdemir;AKP'nin ırkçılık sevdasının bedelini Kürtler ödüyor
Kilise'nin gözü Ağrı'da! Vazgeçmiyorlar!
Doğubayazıt’ta "Geçmişten Günümüze Doğubayazıt’lı Alimler ve Manevi Kalkınmamızdaki Katkıları" konulu panel
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur