Son Dakika
AĞRI’DA İLK YARDIM KURSU VERİLEN EĞİTİMİN ARDINDAN TAMAMLANDI HDP DOĞUBAYAZIT BELEDİYE EŞBAŞKAN ADAYLARI ZİYARETLERİNE DEVAM ETMEKTEDİRLER Tahran'da içerisinde 100 yolcu bulunan uçak alev aldı Trump'tan NATO'ya yeni üye sinyali Real Madrid'de bir ayrılık daha Boeing CEO'sundan 737 MAX açıklaması Amasya’da deprem Arnavutluk-Türkiye maçınının hakemi belli oldu Haluk Levent, Öykü Arin için destek konseri verecek HDP Balıkesir belediye başkan adayına gözaltı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
ARAŞTIRMACI-YAZAR MEHMET GÜLTEKİN DOĞUBAYAZIT’DA
 

ARAŞTIRMACI-YAZAR MEHMET GÜLTEKİN DOĞUBAYAZIT’DA

ARAŞTIRMACI-YAZAR MEHMET GÜLTEKİN DOĞUBAYAZIT’DA

5 Ağustos 2017 Cumartesi 12:55
Yazdır

Almanya’da yaşayan Araştırmacı-Yazar Mehmet Gültekin Doğubayazıt’a gelerek yakınları,dost ve ahbapları ile hasret giderdi.

Bu arada Doğubayazıt halkın Sesi Gazetesine  bir nezaket ziyaretinde bulunan Gültekin ,Gazetemiz başyazarı Cevdet Baycan ile bir süre sohbet ederek  ilçenin geleceği konusundaki görüş ve düşüncelerini belirtiler.

Daha sonra bir anı fotoğrafıçekiminden sonra Araştırmacı-yazar gazeteden ayrıldı.

 

Mehmet Gületekin’in biyografisi

Yüreğindeki Doğubayazıt sevdasını eksik etmeyen bir derviş…
Yüreğinde Doğubayazıt sevdasını eksik etmeyen bir derviş bence Mehmet ağabey çünkü yüreği hiç kirlenmeden dostluğunu sevdasını ve acılarını sol tarafında biriktirip kendine saklamış ve nerede bir kılam duysa o kılamın yarasındaki kabuğu kaldırıp yüreğindeki sevgiyi oraya basmasını bilen bir derviş olmuştur her zaman.

Mehmet gültekin;

Kışın başındaki kar gibi, yazında güneşin doğmasıyla yürekleri ısıtan, ağrı dağına tıpkı mem gibi bakan Doğubayazıt, da dünyaya geldi.

Liseye kadar burada okudu. Lise yıllarında ülkemizde gelişmekte olan aydınlanma akımına yakınen ilgi duydu. Samimi, dürüst ve barışçıl anlayışıyla dönemin Bazid gençliği arasında dikkat çekti. „Benim liseden arkadaşlarımın birçoğu bugün artık yaşamıyorlar, erken yaşlarda yaşamlarını feda ettiler, az sayıda kalanlar ise metropollere kaçmak durumunda kaldılar. İnsanın olgun yaşlarda en çok ihtiyacı olduğu arkadaşlarını yitirmiş olması büyük boşluk ve hüzün yaratıyor; kimsenin arkadaşlarını kaybetmesini istemiyorum“ diyor. 

80 darbesi öncesi Üniversite öğrenimi için yurt dışına gitti. Almanya’nin Frankfurt şehrindeki Goethe Üniversitesinde filoloji bölümünü mastır ile bitirdi. Üniversitedeyken Almanya’da öğrenim gören yabancı asıllı öğrencilerin temsilciliğini yaptı ve onların sorunlarını konuşmak üzere 1988 yılında Almanya Cumhurbaşkanı ile katıldığı bir TV programında bu sorunları ve önerilerini anlattı. Üniversite öğrenimini bitirdikten sonra 4 yıl aynı bölümde ders verdi. Aynı dönemler bir yandan Kürtler konusunda Almanya kütüphane ve arşivlerinde bilgi-belgeler toplarken beraberinde bazı Kürt kültür-edebiyat dergilerinde yazılar yayınladı. 1980 li yıllarda ülkeye her gelişinde sistemli olarak Serhad bölgesinin halk edebiyatı ürünlerini derledi ve 15 yıl boyunca yaptığı araştırmalar sonucu bu alanda en geniş derleme ve arşivi gerçekleştirdi. 

Almanya mahkemelerinde bir yandan mesleki olarak tercüman olarak çalıştı ve beraberinde 90 lı yılların başlarından itibaren oraya göç etmek zorunda olan insanlarının özlük sorunlarıyla yakından ilgilenerek gerek onlar arasında ve gerekse Alman bürokrasisinde geniş bir çevre edindi. 
Bu yıllarda biri Kürtçeden Almancaya, diğeri de Almancadan Kürtçeye iki kitap çevirdi. Bonn şehrinde kurulmuş olan Kürt Enstitüsü çalışmalarına katılarak, çeviri ve enstitünün Almanca-Kürtçe yayınlanan akademik dergisi olan „Mizgin“ dergisinin redaksiyonunda çalıştı.

Kürt edebiyat tarihi hakkındaki aratılmaları sonucu 2008 yılında Doğubayazıt’ta her yıl yayınlanması öngörülen bir Ehmedê Xanî Yıllığı çalışması başlattı. Redaksiyonunda Bahar ve Nihat Gültekin ile beraber yaptığı Salnameler bu çalışma çerçevesinde 2009’dan başlayarak şimdiye kadar 4 yıldır baskısı yapılıp yayınlanlakmakdır. Bu Salname’ler bir yandan Xanî hakkında kapsadıkları yıl içinde yapılan çalışmaları bir araya getirirken beraberinde de yeni araştırmaların yapılmasını teşvik koordine etmektedir. 

Mehmet Gültekin’in ülkemizin Serhad bölgesinde yaptığı halk edebiyatı derlemelerinin ilk ürünü Kasım 2013’te Avesta Yayınları arasında çıktı. Kitapta tarihin derinliklerinden çağımıza kadar dengbêj ve dervişler tarafından okunan ve kahramanlık ve başkaldırı kılam ve epik destanlarını konu edinen ürünler yer almış. Ayrıca kitabın girişinde Batılı kaynaklardan da yararlanılarak bu halk ozanları sanatının çerçevesi ve geçmişi incelenmiştir.

Yazar, son yıllarda çeşitli Kürtçe ve Türkçe dergilerde yayınladığı araştırma yazılarının yanı sıra kitap çalışmalarına da devam etmektedir. „Üstü örtülen Kürt kültür tarihinden araştırılıp aydınlığa kavuşturulacak o kadar çok konular var ki, aslında daha işin başındayız“ demektedir.

Halen Almanya’da yaşamakta ve 1995 yılından bu yana büyük davaların görüldüğü Alman yüksek eyalet mahkemelerinde dil bilirkişi olarak çalışmaktadır.(Kaynak Osman Eren)

 

Anahtar Kelimeler: ARAŞTIRMACI-YAZAR MEHMET GÜLTEKİN DOĞUBAYAZIT’DA
Bu haber toplam 4019 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
TARİHİN İÇİNDEN İKİ TANIK
DOĞUBAYAZITZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞINA AYDIN ALKAN SEÇİLDİ
HASAN SARI'NIN ÖLÜMÜNÜN 12.YILI
CAN HOLDİNG’TEN 3000 AİLEYE İŞ İMKÂNI
İSMAİLOĞULLARI’NDA ANLAMLI ÇİÇEK
HDP Doğubayazıt İlçe Belediye Başkan Adayları Belli Oldu
DOĞUBAYAZIT AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATINDAN KURUMLARA ZİYARET
SANTRANÇ ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU
VALİ ELBAN DOĞUBAYAZIT’TA
AĞRI DAĞI GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI SIDDIK SÖYLER'İN YENİ YIL MESAJI
DOĞUBAYAZIT'TA ARABANIN İÇİNDE 11,750 gr ESRAR ELE GEÇİRİLDİ
BİZE HER YER DOĞUBAYAZIT
EĞİTİME ÖNEM VEREN TUNCER ÇALIŞMALARA TÜM HIZI İLE DEVAM EDİYOR
FARUK KAYA’DAN GAZETEMİZE ZİYARET
DOĞUBAYAZIT HDP ADAY ADAYI MUSTAFA SALTAŞ’TAN GAZETEMİZE ZİYARET
DOĞUBAYAZIT İYİLİKDER TEMSİLCİLİĞİ TARAFINDAN 2018 YILINDA YAPILAN YARDIMLAR
FUTBOLUN ÜZERİNDEN ÇEKİN ELLERİNİZİ
DOĞUBAYAZIT’TA 2023 YILI TÜRKİYE’NİN EĞİTİM VİZYONU
Demirtaş'ın tahliyesi için yapılan başvuru reddedildi
HAKAN GÜL VEFAT ETTİ
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur