Son Dakika
DOĞUBAYAZIT MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YUSUF YARDIMCI'DAN KARNE MESAJI ERYILMAZ’DAN EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE YARIYIL TATİLİ MESAJI YARIYIL TATİLİNDE KARNE HEYACANI Hamur'da Karne Heyecanı BAŞARILI SPORCULAR MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEKİN’İ ZİYARET ETTİ AİÇܒde ‘Beslenme Arkeolojisi Diyetisyenler İçin Yeni Bir Çalışma Alanı mı?’ Konulu Seminer Düzenlendi Vali Elban Öğrencilerimizin Karne Sevincine Ortak Oldu Havayolu şirketi AeroMexico'dan 'DNA kampanyası': Ne kadar Meksikalıysan o kadar indirim The Atlantic dergisinden 'Trump görevden alınsın' çağrısı Belçika'da aşırı sağcı siyasetçi insan kaçakçılığından tutuklandı
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
EHMEDÊ XANΒNİN MÜRÜVVETSİZ EVLİLİĞİ(1)
 

EHMEDÊ XANΒNİN MÜRÜVVETSİZ EVLİLİĞİ(1)

Günümüze kadar Ünlü filozof Ehmedê Xanî’nin evlilik konusu açıklığa kavuşmamıştı… ta ki üstat H.Mem ezberleri bozarak Xanî’nin mürüvvetsiz bir evlilik yaptığını belgelerle ortaya çıkarmasana kadar…

6 Nisan 2017 Perşembe 16:19
Yazdır
baskı

Günümüze kadar Ünlü filozof Ehmedê Xanî’nin evlilik konusu açıklığa kavuşmamıştı… ta ki üstat H.Mem ezberleri bozarak Xanî’nin mürüvvetsiz bir evlilik yaptığını belgelerle ortaya çıkarmasana kadar…

Xanî evlendi.Felek ona acımasızca davrandı.Kavuşmanın baharında vefasız devrandı.Kendi ifadesiyle dediği ”mürüvvetsiz bir olayın” acızadesi.Bu olay aniden olmuştur.Eşi ya çocuk doğururken,ya ani kalp durması,ya attan düşmesi yada başka bir sebepten…. Kadersizlikle Baba’mızın derin elemine ortak olalım…

Xani her sağlıklı insan gibi bir yaş zamanında evliliği arzuladı.Teklik vasfını yaradan’a bırakarak iki olmayı arzuladı.Meşru zeminde karşılıklı kabul eşitliğinde,adalet ölçeğinde,evlilik temelinin ”nişan” iznini almıştır.Onun tüm yazdıklarında gördüğüm en önemli seçim dişi unsur,kendisi de erk olan erkek erkten daha öncelikli tercihidir.Onun ümitli seslenişini hep beraber okuyalım.,irdeleyelim.

Xanî üç bucuk asır önce kürt halkının kültür, adet, örf geleneklerin ifadesinde o’nun sosyoloji gerçeklerini çok iyi özümseyip, yaşadığını görüyoruz. Kürt folklorunu çok iyi biliyor. Doğru bulmadığı sosyal yapının siyaset ve kültür yapısını bilim kimliğinde çareler arayıp, yenilerle değiştirmek istemektedir.

Bahse konu nişan ve sonrası buluşma sahne ve senaryosu öncesi, tarafların birbirini görüp tanımaları. Ve isteklerinin her iki tarafça onaylanması gerekir. Sonra ailelerin onayına başvurmaları doğru olanıdır. Dilo Rabe!(Uyan Gönül) şiirinde bazı ipuçlarını görmek mümkündür.

UYAN GÖNÜL

Uyan gönül, şen edanla geziye çıkalım

Yeter güçsüzlük, tembellik gülistanı seyre çıkalım.

 

Gülistan kızıl gül, çimenler mor sümbül

Nisan mevsimi ahengiyle şakıyor bin bülbül

 

Nisan giden yolda güzergâhı dilberin

Yüreğin ışıklı meşalesinde can veren benzeri kelebeklerin,

 

Gönül sade bir ahuya taptı; güzel tatlı ve bey kızı,

Zincirlerimden boşalttı gizli davetine, sanki saray hırsızı

 

Tenhadaki halvete, kızıl dudak şerbetini ten

Bilsin ey dost! İşvesine fermanlı köleyim ben

 

Fermanına saygılı, ona karşıt olmasan

Sözlerinin onay vereni, olursun Şexê Sen’a

 

Şeyh gibi emre köle, fermanına olsan nazır

Kâfir dostun dileğiyle Kur’an süresi yakmaya hazır

 

Yakarım mektup sayfasını uygun aşkın yasasına

Gönül verdim Gülizar’adin ve iman pahasına

 

Şayet diner soyut olsa, giysileri yumuşaksa

Sofi razı olsa dahi ince derin mana olsa

 

Yasaların dengi miskin sofu, dönmüş zır zır deliye

Güneş renksiz, onun için güvenmiyor o sevgiliye

 

Gönlü görmez amadır o, Vuslata varmamış o

Adaletin kapı muhafızı, divanı dilbere kapamış o

 

Sarhoşluğun sebebi can, umumlar da sevdalıyım

Anka tuzağı isteklisi, benler üstü zülüflerde tutsaklıyım

,

Zülüf, benleri dökülürler çiçek, al gül menekşeler

Abdal olan biz canları talan edip virane ederler

 

O talan yüzlerce Baş, binlerce hazinedir kaybettiğin,

Dilim dilim yüz parça yürekli Xanî, yeter figan ettiğin

Xanî şahitliğinde tanışmanın mevsimi Nisan ayında yapılan nişanlanma süreci ile başlar. Gönül verdiği Ahu; Güzel, tatlı bey kızıdır.Bilindiği gibi o saray katibi görevindedir.Gelin aday Mihemed Pırbela Bey’in aile ocağından olması ifadesidir.İlk buluşma teklifi gelin adayından gelmektedir.Bu öncelik genç Xanî’de çokça mutluluk yaratmıştır.Yazdığı Mem û Zin eserinde Siti . ve Zin’in Tacdin ile Mem’i seçişlerinde öncelik genç nazeninlerindir. Hatta gerdek gecesi âdetinde de öncelik Tacdin değil siti’nindir.

Gelin Bey kızı tarifi:”esmera  min dilbera mi l ite yuz bin selam” ifadesinden anlaşılmaktadır.”Yüz bin selam”ı(sed hezar sılav),Türkçe yazıp söylemesi nişanlısının da Osmanlıcayı anladığı telmihlemektedir.Bu bilgiler ancak Bazid Beyliği’nin yakın aile kız ve erkek çocukları bilinebilir.

Nişanlılık sürecinde adayların birbirlerini görmeleri için adet kurallarından kısaca bahsetmeliyiz. Nişanlıların önce tanışmaları gerektiğini belirtmiştim. tanışma zamanı yeri,düğünler Nevroz günlerinde kırlara,bağlara gidilerek,bazı yerlerde ”bindarûk” ağaç altı topluca genç  kız ve erkeklerin buluşmaları,bazen de damat ve geli ailelerinin tanışık olmaları zemini oluşturur.Bildiği “bindarûk” buluşmalarında kız ve erkek adayları şarkılı şekilde birbirlerine atışma yaparlar.Anlattıklarımın değişik türleri değişik Kürt aşiret ve mekânlarında vardır.Ortak adetler topluca meşru sayılmaktadır. Kürtler başka bölgelere göç etmeden önce adetlerini kültürlerini hep muhafaza etmişlerdir. Bu adetler damat adayı Xanî zamanında ve 50-60 yıl öncesine kadar hep aynıydı.

Tanışma  ve karşılıklı kabulden sonra aileler devreye girer.İlk hamle damadın ailesinden gelir.Gelin ailesine küçük hediyelerle başvurulur.Ailenin oluru ve evliliğin zemini hazırlar.Kısa zaman aralığında adayların buluşma zemini hazırlanır.Nişan yüzükleri için aileler içi küçük bir tören yapılır.Daha sonraki günlerde damat ailesiyle birlikte gelin ailesini ziyaret eder.Çoğu zaman gözetim altında sevgililer baş başa bırakılır.Nişanlılık zamanı kısa tutulur.Bu arada ailelerin şahitliğinde dini nikahlar kıyılır.Gençler rahatça belli sınırlar içinde görüşmeleri sağlanır.

Tanışma zamanı ve nişanlama zaman aralığı şiirlerin içerliğinden anlaşılmalıdır.Önec nişan giden yol denilmiştir.Diğer deyişte işte  geldi bahar diyor.

Evet insan newroz’dan hemen sonra baharın başlangıcıdır. Bahar ümitle gelecektir. Baharla birlikte kızıl güller, mor sümbüller açacaktır. Çimenlerin huzurlu yeşil cennetinde bülbüller şakıyacak. Xanî ve ahu’su da cennete sevdalanacaklardır. Onlar da cıvıldaşıp yuva kurmanın sevdasına düşeceklerdir. Böyle bir evlenme akti, onlara öbür boyuttaki cennet mekânında birlikte olmayı da müjdeleyecektir.0,işte ümit, hayal ve kavuşma sevdasıyla nişanlı zamanına ulaştı. Mevsim bahardır. Atalarımızdan miras canım newroz’umu hiç unutmam. Êzedi kürt kardeşlerimden Meryem hanımı ve İdo Bey’i nasıl unutabilirim. Beni davet ettikleri”Çarşema  Sor Bayramı” 19-20 Nisan şöleniyle bir kere daha Xanî’nin müridi olmaya and içtim.BU bayram Newroz bayramının  baharda kutlanışı gibidir.Çarşema Sor;Kırmızı Çarşamba demektir.Burada ki kırmızıya bazı anlamlar yükledim.Bu bayram gençlerimizin tanışma seremonisinde çarpan kalp ritmi 180’leri bulur.Burada pompalanan kırmızı kandır.

Devamı gelecek haftaya...

Kaynak:H.MEM -XANÎ VE MEMZALARI KİTABI

Anahtar Kelimeler: EHMEDÊ XANΒNİN MÜRÜVVETSİZ EVLİLİĞİ(1)
Bu haber toplam 3341 defa okunmuştur
oluş deneyi
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Sn Cevdet Baycan, acaba kaynağı yazabilir misiniz? Hangi kitapta bu tez kabul görülmüştür. Yardımcı olursanız seviniriz.
Ahmed Vazgal - 2017-04-07 19:19:17
 Diğer Haberler
Annalise Braakensiek evinde ölü bulundu
İZDES projesi heyeti, Van’da istişarelerde bulundu
Esnaftan Toplayıp Beslediler
İranlıların artan gelişleri Van'da otel yatırımlarını arttırdı
Toy Kuşları İçin Pedal Çevirdi
DOĞUBAYAZIT/HAFTANIN NOSTALJİSİ
2.ULUSLARARASI EHMED-İ XÂNİ SEMPOZYUMU
Ehmedi Hanî Kültür Derneği Kurban Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı
EHMEDÊ XANÎ DİYOR Kİ;
Ehmedê Xanî kültür derneği Ramazan Bayramı mesajı
DOĞUBAYAZIT/HAFTANIN NOSTALJİSİ
Yeni Hükümet Konağının Temeli Bu Yıl Atılıyor
EHMEDÊ XANÎ DİYOR Kİ;
EHMEDÊ XANÎ DİYORKİ;
PEYGAMBER HZ.MUSA,FİLOZOF PLATON VE FİLOZOF EHMEDÊ XANÎ
Hz.Musa,Platon ve Ehmedê Xanî’nin Ortak Değerleri
DOĞUBAYAZIT XANÎ-DER BAŞKAN V.ÖMER ATASOY'UN "10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ" MESAJI
XANÎ DİYOR Kİ,BEN KİMİM?...
DOĞUBAYAZIT XANÎ-DER'İN MEVLİD KANDİLİ MESAJI
Sancaktepe Belediyesi ve Ağsender'den Ehmedi Xani Paneli
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur