Son Dakika
DOĞUBAYAZIT'TA NİSAN ŞAKASI Ağrı Valisi Elban'ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı Taşlıçay Toklu Şelalesi Ziyaretçilerini Bekliyor AĞRI MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TURAN’IN 23 NİSAN MESAJI Rektör Karabulut’tun 23 Nisan Mesajı Kars Belediyesi fidanları toprakla buluşturdu PATNOS'TA ŞAMPİYONLUK GECESİ KUTLANDI. Rektör Alma’dan "23 Nisan" Mesajı Başakşehir evinde Rizespor'u geçemedi; Galatasaray'la puan farkı 3'e indi Fransa Ligue 1'de şampiyon PSG
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
HACI ŞEVKET BEYİ KAYBEDELİ 12 YIL OLDU
 

HACI ŞEVKET BEYİ KAYBEDELİ 12 YIL OLDU

Doğubayazıtın yetiştirdiği ender ve renkli kişilerinden olan nüktedan Hacı Şevket (Şeko) Beyi 2006 yılının 18 martında yitirdik. Hacı Şevket Beyin ölümünün 12. yıl dönümünde özlem ve rahmetle anıyoruz.

18 Mart 2018 Pazar 09:12
Yazdır

Doğubayazıtın yetiştirdiği ender ve renkli kişilerinden olan nüktedan Hacı Şevket (Şeko) Beyi 2006 yılının 18 martında yitirdik. Hacı Şevket Beyin ölümünün 12. yıl dönümünde özlem ve rahmetle anıyoruz.

 

Hacı Şevket Bey Kimdir?

 

Hacı Şevket Bey, doğma büyüme Doğubayazıt'lı olup, ayakkabı boyacılığı yapmaktaydı. Giydiği fötr şapkası ve geniş kravatıyla kırmızı renkli ceketiyle adeta Doğubayazıt'ın simgesiydi. Kendisi renkli kişiliğinin yanında nüktedan bir yapısı vardı. Daha ziyade İsmail Beşikçi caddesinde kuyumcu Mustafa Saltaş, dövizci Şemsettin Akkuş, ve berber Necdet'in dükkanlarının önüne boyacı sandığını koyarak tezgah açardı. İsmail Beşikçi caddesindeki tüm esnaflar Hacı Şevket Bey'i severlerdi. Herkes ona, oda herkese takılır espri yapardı. Tezgahını açtığı zaman ilgi çekmek için elindeki boya fırçası ile boya sandığına vurup "En derin sevgiler, en derin saygılar…" diyerek dikkat çekerdi.

Hacı Şevket Bey sık sık İstanbul'daki hemşerilerimizi ziyaret eder onlara alabalık götürürdü. Onlarda Hacı Şevket Bey'e her türlü maddi yardımı yaparlardı. Özellikle İstanbul'da yaşayan hemşerilerimiz her yıl Berlgrat ormanlarında düzenlenen Doğubayazıt'lılar gününde Hacı Şevket Bey'i özel davet ederek kiraladıkları bir at üzerine bindirip tur attırırlardı. Hacı Şevket Bey de elindeki fötr şapkasıyla hemşerilerimizi selamlar daha sonra onlara çeşitli espriler yapardı.

Bey Olduğunu Söylerdi

Hacı Şevket Bey Doğubayazıt'ın ağası olduğunu belirtir kendisinden üstün ağa varsa karşısına çıkmasını söylerdi. Bakınız Bey olduğunu nasıl izah ederdi. "Ben Hacı Şevket Bey Rıza Bey oğlu, Rıza, Ahmet Bey oğlu, Ahmet, Rauf Bey oğlu, Rauf, Otto Bey oğlu, Otto, Halil Bey oğlu, Halil,  Atabey oğlu yedi babam Bey anam ise Hatun'dur." Yalnız Otto Bey'i hiç sevmezdi. Çünkü o hovarda olduğunu ileriye sürerek Fransa da paralarını yediğini derdi. Hacı Şevket Bey'in babası yukarı Doğubayazıt'ta Aladağlar'ın fırınında çalışmış. O, babasının herkese ekmek pişirdiğini ve ekmek verdiğini övüne övüne anlatırdı.

Kaymakam ve Hacı Şevket Bey

Zamanın Kaymakamı fahri hemşerimiz İrfan Kenanoğlu Hacı Şevket Bey'in yanında ayakkabısını boyar. O arada bir kişi Hacı Şevket Bey'in kulağına karşısındakinin Kaymakam olduğunu söyler Hacı Şevket Bey'in eli ayağı birbirine girer Kaymakama hitaben "Sayın Kaymakamım bana göstermiş olduğunuz yakın ilgi ve alakanın bilfiil bir mukabil zatıalinize ne şekilde teşekkür edeceğimi şaşırmış bir durum içerisine girmiş bulunmaktayım" Kaymakam İrfan Kenanoğlu gülümser"Sayın Hacım şaşırma bende o kadar… Bizde şaşırdık nasıl teşekkür edeceğimizi…"der.

 

Hacı Şevket Bey'den İnciler

 

"Sıçan gelir dikine 
Kimse beni saymaz bir şeyine…
Sıçan geldi bal küpüne
Vay benim zavallı halime…"

*************

"Benim 302 aile servis otobüsüm var 
Bekar gelince bagaja gir olur 
Neden? Çünkü aile servisidir
Otobüs ne oldu?
Ankara da bir sarhoş kebapçıya çarptı.
Otobüs kan parasına gitti."

*************

"Otobüs gitti,
Yat gitti, kat gitti.
Ben kaldım boya sandığım,
Birde köpeğim boncuk"

*************

"Fakirin bayramına asla gitmem 
Zaten anası ağlamış 
Birde ben ağlatmayayım…"

Hacı Şevket Bey'in Mirası

Hacı Şevket Bey'in ölümünden sonra bıraktığı yüzük ile künye oğlu tarafından bir yazıyla dövizci Şemsettin Akkuş'a verilir. Ancak Şemsettin Akkuş yüzük ve künyeyi aldığı zaman gözleri dolar duygusal anlar yaşanır. Ve tekrar yüzük ile künyeyi oğluna iade eder. Her zaman onların yanında maddi ve manevi olarak bulunacaklarını ifade eder.

Ne Dediler?

18 Mart 2006 tarihinde yaşama gözlerini yuman Hacı Şevket Bey için İsmail Beşikçi caddesindeki tüm esnaflar ölümü nedeniyle "renkli bir kişiliği vardı. Buralar yoksul kaldı. Onu arıyoruz. Allah'tan kendisini rahmetle anıyoruz."dediler.

Son Söz

Hacı Şevket Bey'in ilçemizin gerçekten yetiştirdiği renkli bir simasıydı. Kendisini rahmetle anıyoruz.

Nur içinde yat Hacı Şevket Bey!...

 

405516_10150568181248081_608763080_9011042_1051929351_n

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: DOĞUBAYAZIT HABERLERİ/vHACI ŞEVKET BEYİ KAYBEDELİ 11 YIL OLDU
Bu haber toplam 5752 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
DOĞUBAYAZIT'TA NİSAN ŞAKASI
KIŞ GERİMİ GELİYOR?
DOĞUBAYAZIT'DA BİLİM SERGİSİ
AĞRI İL MECLİS BAŞKANI KENAN ALKAN OLDU
Doğubayazıt Belediye Eş Başkanlarından Berat Kandili Mesajı
Beklentiler, Dilekler, Özlenenler…
DOĞUBAYAZIT BELEDİYESİNİN CADDE VE SOKAKLARI YIKAMA İŞLEMLERİ GECEDE DEVAM EDİYOR.
Doğubayazıt'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü
DOĞUBAYAZIT'IN ESKİ 14 NİSAN KURTULUŞ BAYRAMI FOTOĞRAFLARI
BELEDİYE'NİN İLK İCRATI
Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 174. yıl dönümü
MİNİKLERİN EŞ BAŞKANLARI ZİYARETİ
DOĞU’NUN DÂHİLERİ YARIŞIYOR LİSELER ARASI BİLGİ YARIŞMASI SONUÇLANDI
Doğubayazıt halkın sesi gazetesi yönetiminden Belediye eş başkanlarına tebrik ziyareti
Altın Borç Alıp Muhtar Oldu
Doğubayazıt’ta 12 Erkek Adayı Geride Bıraktı
HDP HER ZAMANKİ GİBİ KADINLARA...
Doğubayazıt Köy ve mahalle kadın muhtar adayları kazandı
HDP DOĞUBAYAZIT BELEDİYE EŞ BAŞKAN ADAYI OYUNU KULLANDI
DOĞUBAYAZIT’TA AK PARTİ MİTİNGİ YAPILDI
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur