Son Dakika
Doğubayazıt'ta15 Temmuz Şehitlerini Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri Kars'ta İntihar Etmek İsteyen Kızı İtfaiye Ekipleri Kurtardı Hayvan otlatılan yaylada patlama: 2 çocuk hayatını kaybetti Araştırmacı Yazar Mehmet Yardımcı Ata Yurdunda TARİHİ İSHAK PAŞA SARAYIN'DA RESİM SERGİSİ DOĞUBAYAZIT'TA VEFAT HABERLERİ Kayısı yiyen sincaplar görüntülendi Yüksekova'dan Acı Haber... DOĞUBAYAZIT OTOBÜSÜ SİVAS'TA KAZA YAPTI Araştırmacı Yazar Nihat Gültekin'den Gazetemize Anlamlı Ziyaret
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Komşu ülkelerin tahlil ve analizleri Ağrı'ya emanet
 

Komşu ülkelerin tahlil ve analizleri Ağrı'ya emanet

7 Ağustos 2012 Salı 14:45
Yazdır

AGRI IBRAHIM CECEN UNIVERSITESI REKTORU PROF. DR. IRFAN ASLAN, UNIVERSITELERI BUNYESINDE MERKEZI ARASTIRMA VE UYGULAMA LABORATUVARINDA KOMSU ULKELERDEN GELEN TAHLIL VE ANALIZLERIN DE YAPILACAGINI BELIRTEREK, ''LABORATUVARIMIZ, DOGU ANADOLU BOLGESI'NDE OLMAYAN, TURKIYE'DE DE PARMAKLA GOSTERILEN LABORATUVARLARDAN BIRIDIR'' DEDI.


Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İrfan Aslan, üniversiteleri bünyesinde Merkezi Araştırma ve Uygulama Laboratuvarında komşu ülkelerden gelen tahlil ve analizlerin de yapılacağını belirterek, ''Laboratuvarımız, Doğu Anadolu Bölgesi'nde olmayan, Türkiye'de de parmakla gösterilen laboratuvarlardan biridir'' dedi.


F.Y.- M.K.- Prof. Dr. Aslan, üniversitelerinin temel amacının bölgenin kalkınmasında lokomotif görevini üstlenmek olduğuna işaret ederek, kurdukları Merkezi Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı'nın amacının da bu olduğunu söyledi.


Ağrı'nın birçok ülkeye sınır olan bir kent olduğunu anlatan Aslan, ''Bu da dışarıdaki ülkelerden çeşitli analizlerin kentte yapılmasını kolaylaştırıyor. Laboratuvarımızı kurarken de Ağrı'da bilimsel bir altyapının oluşmasını hedefledik'' diye konuştu.


Aslan, yaklaşık 2 Ay önce rektörler toplantısını yaptıklarını anımsatarak, toplantıda aldıkları kararla bu merkezi, 3 yıl önce kurdukları Kafkas Üniversiteler Birliği'nin teknoloji merkezi yaptıklarını söyledi. Kurdukları yeni laboratuvar sayesinde 44 üniversitenin teknolojik altyapısını oluşturduklarını da ifade eden Aslan, şunları kaydetti:


''Bina yapısını bitirdik, 6 ay önce cihaz alımını bitirdik. Sadece bir tane cihazımız eksik, onu da alacağız. Şu an itibarıyla çevre illere ve yurt dışına çok sayıda Analiz vermeye başladık. Tabi bunun en büyük kazancıAğrı'ya oluyor. Bu tür güzel şeyler hem Ağrı'nın tanıtılmasına hem de üniversitemizin gelişmesinde önemli rol oynayacak. En büyük avantajlarımızdan biri de laboratuvarımızda çalışan personelimizin ikisi yurt dışından. Bizim hedefimiz bu sayıyı 15'e çıkarmak.''


-''Laboratuvara yurtdışından da analizler gelecek''-

Aslan, yakın zamanda laboratuvarlarına yurt dışından tahlil ve analizler geleceğini belirterek, ''Laboratuvarımız Doğu Anadolu Bölgesi'nde olmayan, Türkiye'de de parmakla gösterilen laboratuvarlardan biridir. Su, gıda, Toprak ve daha birçok analizleri yapabiliyoruz. Yaklaşık 56 üniversiteyle anlaşma imzaladık'' ifadelerini kullandı.


Laboratuvarlarında yurt dışından gelen personelin çalışabileceğini belirten Aslan, bu personelin sadece analiz için değil, aynı zamanda mastır ve doktoralarını da yapabileceklerini ifade etti.


10 yıl içinde yüzde 20'sini yabancı öğrencilerden, yüzde 20'si de öğretim elemanlarından oluşan uluslararası bir üniversite olmayı hedeflediklerini aktaran Aslan, ''Her alanıyla farklı zihniyetlerin farklı dinlerin barındığı bir üniversite hedefliyoruz. Merkezi Araştırma Laboratuvarımızın en büyük hedefi, ilimizde Ar-Ge çalışmaların üssü olarak öne çıkarmak'' şeklinde konuştu.

 


-''Dünyadaki en modern teknolojiye sahip cihazlar bulunuyor''-

Merkezi ve Uygulama Araştırma Laboratuvarı Müdürü Doç. Dr. Oğuzhan Doğanlar da laboratuvar için bugüne kadar 6.5 milyon lira harcama yapıldığını, yapacakları yeni yatırımlarla bu miktarın 10 milyon lirayı bulacağını söyledi.


Doğanlar, laboratuvarda dünyadaki en modern teknolojiye sahip cihazların bulunduğunu, bu cihazların tamamının yurt dışı tecrübesine sahip, aynı zamanda lisansüstü eğitimi bulunan uzman personel tarafından kullanıldığını belirterek, ''2011 ve 2012 yıllarında laboratuvarımız olanaklarını kullanan akademisyenlerimiz, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Atatürk Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Ahi Evran Üniversitesi, Diyarbakır Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü ve Ukrayna Bilimler Akademisi ile ortak projeler yürütmüş, bu projelerin bir kısmı tamamlanmış ve bir kısmı halen devam ediyor'' dedi.


-''Birkaç gelişmiş merkezde yapılan bilinmeyen Madde taramasını da yapıyoruz''-

Hedeflerinin Ağrı başta üzere bölgede ihtiyaç duyulan analizleri yapmak olduğunu belirten Doğanlar, içme ve kullanma suları, atık su, gıda analizleri, Bal analizleri, toprak ve yaprak analizleri başlıkları altında toplamda 400 ayrı parametrenin analizinin dünyada kabul edilen metotlar kullanılarak, yüzde 99 doğruluk oranı baz alınarak yapılabildiğini anlattı.


Doğanlar, ülkede sadece birkaç gelişmiş merkezde yapılabilen bilinmeyen madde taramasının laboratuvarlarında yapıldığına dikkati çekerek, ''Laboratuvarımızda gıdalarda mikrobiyolojik analizler dünyadaki en gelişmiş yöntemlerden biri olan doğrudan mikroorganizmaların DNA'ları üzerinden yapılan Real Time PCR yöntemiyle yapılmakta ve 1 Günde sonuç yüzde 99 doğruluk oranıyla verilebilmektedir'' diye konuştu.


Doğanlar, ayrıca laboratuvarda bölgenin Arı ırkları, Ballarda var olan polenlerin teşhisi, coğrafi işaret gibi analizlerin tamamen genetik olarak DNA seviyelerinde yapıldığını belirterek, konuşmasını şöyle tamamladı:


''Bu özellikleriyle laboratuvarımız, İzmir ARGEFAR, Mersin İl Kontrol Laboratuvarı ile ülkemizdeki 3 laboratuvardan birisidir. Bunlara ilaveten laboratuvarımız floresan ve 3 boyutlu görüntüleme yapabilen ışık mikroskopisi konusunda ülkemizdeki en iddialı alt yapılardan birine sahiptir. Birçok biyolojik örneğin yanında, tıp, eczacılık, balistik, malzeme Mühendisliği konularında yapılabilecek birçok çalışma ışık mikroskopisi laboratuvarımızda yapılabilmektedir. Laboratuvarımız yapmış olduğu analizlerin uluslararası düzeyde kabulü için gerekli tüm hazırlıkları tamamlayarak, TS EN ISO/IEC 17025 standartları kapsamında uluslararası akredite olabilmek için bu ay sonunda TÜRKAK'a başvuracaktır. Akreditasyonumuz tamamlandığında bölgede mevcut ürünlerin gerek yurt içi gerekse yurt dışı pazarlara sunulmasında bir engel kalmayacaktır.''

Bu haber toplam 3596 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
LGS'de derece yapan öğrencilerden Milli Eğitim Müdürü Tekin'e ziyaret
Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu
Rektör Alma’dan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’ye Hayırlı Olsun Ziyareti
VELİLERİN KARNE SEVİNCİ
Doğubayazıt Sıfır Atık Sergisi Yapıldı
Doğubayazıt için spor ve farkındalık
AİÇÜ REKTÖRÜ ABDULHALİK KARABULUT'UN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI
Doğubayazıt'ta 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı 2. Döneminde Bu Yıl Üçüncüsü Gerçekleşen "Şenlik 23" İsimli Etkinliklerimizde Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllerini Aldılar
Peyjaz Alanındaki Bitkilere Solucan Gübresi İle Sölom Sıvısı Verildi
AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT’un Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı için Yayınlamış Oldukları Kutlama Mesajı
Doğubeyazıt Rıza Ertuğrul Eryılmaz Anadolu Lisesinde bilgi yarışması
Ağrı'da Paylaşılamayan Koltuk
Iğdır Üniversitesinde “Gotik Sergisi” Düzenlendi
Iğdır Üniversitesi İlk Fahri Doktora Unvanı Ahmet Arslan’a Verildi
DOĞUBAYAZIT ‘DA MİNİKLER KIZ-ERKEK VE KÜÇÜKLER KIZ-ERKEK MÜSABAKALARI SONUÇLANDI
Rektör Alma’nın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Mesajı
A TAKIMI SAVAŞ AY ANADOLU LİSESİNDE AYLIK MUTAD PANSİYON TOPLANTISI YAPILDI
Rektör Karabulut’an Yakın Korumasına Sürpriz
Rektör Alma, “Iğdır Üniversitesi’ni Dünya Standartlarında Bir Üniversite Haline Getireceğiz”
YILDIZLAR-KÜÇÜKLER MÜSABAKASI
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur