Son Dakika
Ufka Yolculuk 7 Kars ödülleri sahiplerini buldu  Taş Yüklü Kamyon Devrildi: 1 Ölü GÖNLÜMÜN HAZİNENELERİ Doğubayazıt'ta özel diş kliniği hizmete açıldı Kars’ta buhar kazanı patladı, ortalık savaş alanına döndü  Ağrı'da Bölge Araştırma Hastanesi Kuruluyor “KYK Gençleri Kortta” Projesi Ağrı’da Başladı Iğdır Üniversitesind'de ‘Kesişen Hayatlar’ Konulu Konferans Düzenlendi Sokak hayvanlarını kesip yiyen saldırgan akıl hastanesine yatırıldı GÖNÜLLER BİR OLSUN
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Komşu ülkelerin tahlil ve analizleri Ağrı'ya emanet
 

Komşu ülkelerin tahlil ve analizleri Ağrı'ya emanet

7 Ağustos 2012 Salı 14:45
Yazdır

AGRI IBRAHIM CECEN UNIVERSITESI REKTORU PROF. DR. IRFAN ASLAN, UNIVERSITELERI BUNYESINDE MERKEZI ARASTIRMA VE UYGULAMA LABORATUVARINDA KOMSU ULKELERDEN GELEN TAHLIL VE ANALIZLERIN DE YAPILACAGINI BELIRTEREK, ''LABORATUVARIMIZ, DOGU ANADOLU BOLGESI'NDE OLMAYAN, TURKIYE'DE DE PARMAKLA GOSTERILEN LABORATUVARLARDAN BIRIDIR'' DEDI.


Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İrfan Aslan, üniversiteleri bünyesinde Merkezi Araştırma ve Uygulama Laboratuvarında komşu ülkelerden gelen tahlil ve analizlerin de yapılacağını belirterek, ''Laboratuvarımız, Doğu Anadolu Bölgesi'nde olmayan, Türkiye'de de parmakla gösterilen laboratuvarlardan biridir'' dedi.


F.Y.- M.K.- Prof. Dr. Aslan, üniversitelerinin temel amacının bölgenin kalkınmasında lokomotif görevini üstlenmek olduğuna işaret ederek, kurdukları Merkezi Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı'nın amacının da bu olduğunu söyledi.


Ağrı'nın birçok ülkeye sınır olan bir kent olduğunu anlatan Aslan, ''Bu da dışarıdaki ülkelerden çeşitli analizlerin kentte yapılmasını kolaylaştırıyor. Laboratuvarımızı kurarken de Ağrı'da bilimsel bir altyapının oluşmasını hedefledik'' diye konuştu.


Aslan, yaklaşık 2 Ay önce rektörler toplantısını yaptıklarını anımsatarak, toplantıda aldıkları kararla bu merkezi, 3 yıl önce kurdukları Kafkas Üniversiteler Birliği'nin teknoloji merkezi yaptıklarını söyledi. Kurdukları yeni laboratuvar sayesinde 44 üniversitenin teknolojik altyapısını oluşturduklarını da ifade eden Aslan, şunları kaydetti:


''Bina yapısını bitirdik, 6 ay önce cihaz alımını bitirdik. Sadece bir tane cihazımız eksik, onu da alacağız. Şu an itibarıyla çevre illere ve yurt dışına çok sayıda Analiz vermeye başladık. Tabi bunun en büyük kazancıAğrı'ya oluyor. Bu tür güzel şeyler hem Ağrı'nın tanıtılmasına hem de üniversitemizin gelişmesinde önemli rol oynayacak. En büyük avantajlarımızdan biri de laboratuvarımızda çalışan personelimizin ikisi yurt dışından. Bizim hedefimiz bu sayıyı 15'e çıkarmak.''


-''Laboratuvara yurtdışından da analizler gelecek''-

Aslan, yakın zamanda laboratuvarlarına yurt dışından tahlil ve analizler geleceğini belirterek, ''Laboratuvarımız Doğu Anadolu Bölgesi'nde olmayan, Türkiye'de de parmakla gösterilen laboratuvarlardan biridir. Su, gıda, Toprak ve daha birçok analizleri yapabiliyoruz. Yaklaşık 56 üniversiteyle anlaşma imzaladık'' ifadelerini kullandı.


Laboratuvarlarında yurt dışından gelen personelin çalışabileceğini belirten Aslan, bu personelin sadece analiz için değil, aynı zamanda mastır ve doktoralarını da yapabileceklerini ifade etti.


10 yıl içinde yüzde 20'sini yabancı öğrencilerden, yüzde 20'si de öğretim elemanlarından oluşan uluslararası bir üniversite olmayı hedeflediklerini aktaran Aslan, ''Her alanıyla farklı zihniyetlerin farklı dinlerin barındığı bir üniversite hedefliyoruz. Merkezi Araştırma Laboratuvarımızın en büyük hedefi, ilimizde Ar-Ge çalışmaların üssü olarak öne çıkarmak'' şeklinde konuştu.

 


-''Dünyadaki en modern teknolojiye sahip cihazlar bulunuyor''-

Merkezi ve Uygulama Araştırma Laboratuvarı Müdürü Doç. Dr. Oğuzhan Doğanlar da laboratuvar için bugüne kadar 6.5 milyon lira harcama yapıldığını, yapacakları yeni yatırımlarla bu miktarın 10 milyon lirayı bulacağını söyledi.


Doğanlar, laboratuvarda dünyadaki en modern teknolojiye sahip cihazların bulunduğunu, bu cihazların tamamının yurt dışı tecrübesine sahip, aynı zamanda lisansüstü eğitimi bulunan uzman personel tarafından kullanıldığını belirterek, ''2011 ve 2012 yıllarında laboratuvarımız olanaklarını kullanan akademisyenlerimiz, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Atatürk Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Ahi Evran Üniversitesi, Diyarbakır Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü ve Ukrayna Bilimler Akademisi ile ortak projeler yürütmüş, bu projelerin bir kısmı tamamlanmış ve bir kısmı halen devam ediyor'' dedi.


-''Birkaç gelişmiş merkezde yapılan bilinmeyen Madde taramasını da yapıyoruz''-

Hedeflerinin Ağrı başta üzere bölgede ihtiyaç duyulan analizleri yapmak olduğunu belirten Doğanlar, içme ve kullanma suları, atık su, gıda analizleri, Bal analizleri, toprak ve yaprak analizleri başlıkları altında toplamda 400 ayrı parametrenin analizinin dünyada kabul edilen metotlar kullanılarak, yüzde 99 doğruluk oranı baz alınarak yapılabildiğini anlattı.


Doğanlar, ülkede sadece birkaç gelişmiş merkezde yapılabilen bilinmeyen madde taramasının laboratuvarlarında yapıldığına dikkati çekerek, ''Laboratuvarımızda gıdalarda mikrobiyolojik analizler dünyadaki en gelişmiş yöntemlerden biri olan doğrudan mikroorganizmaların DNA'ları üzerinden yapılan Real Time PCR yöntemiyle yapılmakta ve 1 Günde sonuç yüzde 99 doğruluk oranıyla verilebilmektedir'' diye konuştu.


Doğanlar, ayrıca laboratuvarda bölgenin Arı ırkları, Ballarda var olan polenlerin teşhisi, coğrafi işaret gibi analizlerin tamamen genetik olarak DNA seviyelerinde yapıldığını belirterek, konuşmasını şöyle tamamladı:


''Bu özellikleriyle laboratuvarımız, İzmir ARGEFAR, Mersin İl Kontrol Laboratuvarı ile ülkemizdeki 3 laboratuvardan birisidir. Bunlara ilaveten laboratuvarımız floresan ve 3 boyutlu görüntüleme yapabilen ışık mikroskopisi konusunda ülkemizdeki en iddialı alt yapılardan birine sahiptir. Birçok biyolojik örneğin yanında, tıp, eczacılık, balistik, malzeme Mühendisliği konularında yapılabilecek birçok çalışma ışık mikroskopisi laboratuvarımızda yapılabilmektedir. Laboratuvarımız yapmış olduğu analizlerin uluslararası düzeyde kabulü için gerekli tüm hazırlıkları tamamlayarak, TS EN ISO/IEC 17025 standartları kapsamında uluslararası akredite olabilmek için bu ay sonunda TÜRKAK'a başvuracaktır. Akreditasyonumuz tamamlandığında bölgede mevcut ürünlerin gerek yurt içi gerekse yurt dışı pazarlara sunulmasında bir engel kalmayacaktır.''

Bu haber toplam 3461 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Rektör Karabulut’an Yakın Korumasına Sürpriz
Rektör Alma, “Iğdır Üniversitesi’ni Dünya Standartlarında Bir Üniversite Haline Getireceğiz”
YILDIZLAR-KÜÇÜKLER MÜSABAKASI
Rektör Alma’nın ‘Miraç Kandili’ Mesajı
TÜRK KIZILAY’INDAN ÖZEL ÖĞRENCİLERE ÖZEL DESTEK
Doğubayazıt'ta Bu Yıl İlki Düzenlenen Ortaokullar Arası “Bin Yürek Tek Ses Korolar Şenliği Projesi
Rektör Alma Yükseköğretimde Kalite Yönetimi Çalıştayına Katıldı
Rektör Alma’nın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı
DOĞUBAYAZIT’TA ORTAOKULLAR ARASI BİLGİ YARIŞMASI
Üniversite öğrencisi Polonya'da öldürüldü
Rektör Alma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) tarafından düzenlenen "Uluslararası Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihi Sempozyumuna" Katıldı
DOĞUBAYAZIT BUNU HAK ETMİYOR!...(2)
Iğdır Üniversitesi Rektörü Alma, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Münasebetiyle Bir Kutlama Mesajı Yayınladı
AĞRI'LI ÖĞRENCİLER VAN’DAN BAŞARILARLA İLE DÖNDÜ
AĞRI MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEKİN’İN OKUL ZİYARETLERİ
Iğdır Üniversitesinde “7/24 Okuma ve Ders Çalışma Salonu” Hizmete Açıldı
AĞRI VALİLİĞİNDEN OLUMSUZ HAVA ŞARTLARINDAN DOLAYI OKULLAR (1) GÜN TATİL EDİLDİ
Rektör Alma, Eskişehir Teknik Üniversitesinde Bir Dizi Görüşmeler Gerçekleştirdi
AĞRI MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEKİN ADAY ÖĞRETMENLERLE BİR ARAYA GELDİ
AĞRI ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ’NDEN EĞİTİME DESTEK
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur