Son Dakika
Ağrı Valisi Elban, Köy Muhtarları İle Bir Araya Geldi Kayıp Leyla’yı Arama Çalışmaları Sürüyor DSİ GENEL MÜDÜRÜ MURAT ACU; ÜLKEMİZİN VİZYON PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRİYORUZ Tarihi Hoşap Kalesi'nde kazı çalışması Van Gölü sahilleri bu kez kitapseverleri ağırladı Çocuğa Verdiğiniz Önemi Gösterin Kamyonet Uçuruma Düştü: 1 Ölü Erzurum’da Dolu Seraları Vurdu Ağlamadan, Sızlamadan Çözdük Bacasız Sanayi
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
TANRI TANIR PALAS OTELİ
 

TANRI TANIR PALAS OTELİ

TANRI TANIR PALAS OTELİ

14 Aralık 2016 Çarşamba 16:08
Yazdır
baskı

 

TANRI TANIR PALAS OTELİ…

 

1974-1975 eğitim yılı …
Ecevit’in affı ile eğitimi yarım kalmışların okula döneme hakkı verilmişti.
Cezaevinde çıktığımın da ilk işim çok sevdiğimi Ayla Onkan hocamı ziyaret etmek oldu.
Ayla Onkan Hocam Çanakkale Kız Sağlık Kolejinin Müdiresiydi. Cezaevinde kendisine boncuk işlemeli çok güzel bir çanta yaptırmıştım. Kapıda beni karşılayan Ayla Onkan hocamız bir ana nasıl oğluna sarılırsa, oda bana o şevkatla sarıldı. Beni gördüğüne o kadar memnun olmuştu ki,o anı izah etmem olanaksız… Kendisine çantayı verince, sevinçten uçtu… Dakikalarca çantaya boynuna asıp, etrafında döndü, durdu… Doğrusu böylesine sıcak karşılama beklemiyordum… şoke oldum desem yeridir… hele hele birlikte görev yaptıkları hocalara beni o kadar onura eder tarzda tanıttı ki, sorma gitsin…
Yukarıda belirttiğim gibi, okula dönüş yolu açılmıştı. Görüşlerini almak istedim. Oda bana okula dönmem için büyük cesaret verdi.
İstanbul’ a dönüşümde değerli rahmetli Veysi Vecdi Kaya hocamı aradım. Görüş istedim.Oda aynen Ayla Onkan Hocam gibi büyük cesaret verdi.Rahmetli Veysi Vecdi Kaya hocam,ben Trabzon cezaevinde ikin sık sık ziyaretime gelip,beni hiç yalnız bırakmadı…göz rahatsızlığım nüks etmişti.Cezaevine beni tedavi etmek için özel doktor getirdi.Nur içinde yat hocam!...
Her iki hocamda aldığım destekle Ankara’ya gidip, Sağlık Bakanlığına başvuruda bulundum.
Netice olarak Van Sağlık Kolejinde okula başlamamıza karar verildi. Okula dönüş serüvenimi daha önce anlatmıştım… bir konu tekrar değinmek istiyorum. Okula dönüşteki Ali Yanar’ın olumsuz tutumu nedeniyle isteksizliğim, istekli bir duruma girmesini sağlayan Mustafa Sürücü Hocama minnet duygularımı bir kez daha belirtmek isterim.
Okula dönüşte başka bir öğrenci daha vardı. Oda Cuma Özusan.
Cuma ve ben gündüzlü olarak okula kabul edilmiştik. Cuma son sınıftaydı. Ben ise üçüncü sınıftaydım. Onun eski dönem arkadaşı İrfan Taş Müdür Yardımcısıydı. Benimde eski dönem arkadaşım Cuma Gündüz’de Müdür Yardımcısıydı.
Cuma Özusan imamlık yapmış, mutavazi kişiliğinin yanı sıra çok nazik, sözcüklerini dikkatli seçen, sevecen çok aydın bir kişiliği vardı.
O zamanki Van’ın Cumhuriyet caddesinin arkasındaki ve peynirciler çarşısının ilerisinde ve bugün ki Xanî parkının girişinde iki katlı Tanrı tanır Palas Oteli vardı. Cuma ile birlikte bir oda tuttuk.
Mustafa Sürücü hocamız bize etüde girme olanağını tanımıştı. Etütte çıktıktan sonra eğer hava iyi olsaydı, Cuma ile birlikte bir tur atar, dertleşirdik… Bezende felsefi konulara dalardık… Ondan sonrada otele dönerdik. Sobamızı yakar yine sohbete dalardık…
Tanrıtanır Palas Otelinin sahibi orta yaş üstü; bilge bir kişiydi. Gelmiş ve geçmiş olayları çok iyi bilirdi. Zaman Cuma ve ben onunla koyu bir sohbete girerdik. Ve bundan çok zevk alırdık…
Birçok sınıf arkadaşlarımız otele gelirlerdi. Sağ olsunlar bizi hiç yalnız bırakmadılar…
Ben çok maddi zorluk çekiyordum. Cuma’nın da benden geri kalır tarafı yoktu. Ama hiçbir zaman maddi konularımız açmadık . Ben Van’da anlaştığı bir kırtasiyeye Doğubayazıt’tan onbeş günden bir pinpon topu getirterek harçlığımı çıkarırdım.
Bir gün Cuma ile otururken, Okulda yemek yeme olayını tartıştık. İrfan Taş Hoca Cuma’ya çok yakındı. Bu konuda onunla bir temas kurmanın yararlı olacağına karar verdik.Cuma İrfan Hoca’yla görüştü ve olumlu yanıt aldı. Valiliğe dilekçe ile başvurdu.Hani Doğubayazıt’ın çok değerli Sanat Kültür abidesinin dediği gibi;
Gittim Belediye ye söyledim derdimi
Birde yazı ile dilekçe verdim
Bütün olayları önüne serdim
Halden bilmeyenlerin haline vay vay!..
Mustafa Sürücü Hocamızda okeyleyince Cuma Son sınıflarla birlikte yemek yemeye başladı. Daha sonra 3.sınıf arkadaşlarımız idareye benimde Cuma gibi okuldaki yemeklerden yararlanmamı istediler. Okey çıkınca bende kervana dahil oldum.
İrfan Hoca Cuma’ya aşırı derecede sahip çıkıyordu. Oysa benim eski sınıf arkadaşım Cuma Gündüz ile aramızda çok mesafe vardı… Birgün Cuma ile otururken, Okulda kalma yolunu tartıştık. Olay İrfan Hoca’ya intikal etti. Cuma orada olumlu yanıt alınca durumunu belirten dilekçe ile Valiliğe başvurdu. Netice olarak Cuma okulda kaldı. Bende otelden ayrılarak okula yakın bir yerde diğer okullardan okuyan öğrenci arkadaşların evine yerleştim. Cuma mezun olduktan sonra son sınıfta bende okula yerleştim.
Ama tüm bu güzel oluşumların koruyucu Meleği Şüphesi Mustafa Sürücü Hocamdı. Onun önünde bir kez değil bin kez eğilirim.
Bu öyküyü şu nedenle yazdım.“kıssadan hisse!..” derler ya…yaşamda her türlü zorluklar vardır.Ama mücadele etmek gerekir!...
NOT: Noksan varsa veya eklenecek varsa sevgili Cuma tamamla…

BU YAZI 15 NİSAN 2012 TARİHİNDE GAZETEMİZDE YAYINLANMIŞTIR

Anahtar Kelimeler: TANRI TANIR PALAS OTELİ
Bu haber toplam 2724 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Rahat Uyuyun Eğitim Şehitleri!
Kutlamak mı? hadi canım sende...
Beyazıt İl'den İlçe'ye nasıl indirildi?
DOĞUBAYAZIT HASTANESİNE DAİR!..
ESKİ BAYRAMLAR
ÇOK İŞLEVLİ AVM ÜZERİNE!...
PIRA HEMO(HEMO KÖPRÜSÜ)YAZGISINA TERK EDİLECEK Mİ?...
Eski Bayramlar
KAÇAN TREN!...
AĞRI DAĞI GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI CEVDET BAYCAN'IN BABALAR GÜNÜ MESAJI
HENÜZ TREN HATTI ELDEN GİTMEDEN!... YETKİLİLERE SESLENİŞ!...
TREN HATTI ÜZERİNE…(Ağrı Milletvekili Sayın Cesim Gökçe'ye,Ağrı Valisi Sayın Musa Işın'a,Ağrı ve Doğubayazıt STK'larına sesleniş!)
Tren hasreti bitecek mi?...(Ağrı Milletvekili Sayın Cesim Gökçe'ye,Ağrı Valisi Sayın Musa Işın'a,Ağrı ve Doğubayazıt STK'larına sesleniş!)
ESKİ RAMAZANLAR!...
Kuyumcu, kahveci olursa!...
ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ HALK OYLAMASI DOĞUBAYAZIT'IN KESİN RESMİ SONUÇLARI
Bir güzel ekonomik girişim!...
DÜNYA SU GÜNÜ VE MURAT BARAJI-DOS PROJESİ
CEVDET BAYCAN'IN DOĞUBAYAZIT İSHAKPAŞA SARAYI VE EHMEDÊ XANÎ TANITIMI(VİDEO)
BABA ZEKİ!...
 
MEZNZİLE
Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
03:30
Güneş
05:18
Öğlen
12:22
İkindi
16:07
Akşam
19:05
Yatsı
20:38
Çok Okunanlar
Finans
İMKB 100
73.798
USD ALIŞ
2.8950
USD SATIŞ
2.9200
EURO ALIŞ
3.2830
EURO SATIŞ
3.3130
POUND ALIŞ
4.5330
POUND SATIŞ
4.6180
ALTIN ALIŞ
105.8100
ALTIN SATIŞ
108.0000
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Doğubayazıt Turizmi Nasıl Görüyorsunuz?
İyi
Çok İyi
Kötü
Sayısal Loto
15.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 04 - 10 - 15 - 16 - 20
Şans Topu
19.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
03 - 10 - 15 - 18 - 33 - 13
On Numara
17.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
07 - 14 - 16 - 17 - 19 - 24 - 28 - 29 - 31 - 36 - 43 - 49 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 60 - 62 - 69 - 72 - 76
Süper Loto
20.08.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
05 - 22 - 35 - 38 - 47 - 53
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur