Son Dakika
DOĞUBAYAZIT'TA NİSAN ŞAKASI Ağrı Valisi Elban'ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı Taşlıçay Toklu Şelalesi Ziyaretçilerini Bekliyor AĞRI MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TURAN’IN 23 NİSAN MESAJI Rektör Karabulut’tun 23 Nisan Mesajı Kars Belediyesi fidanları toprakla buluşturdu PATNOS'TA ŞAMPİYONLUK GECESİ KUTLANDI. Rektör Alma’dan "23 Nisan" Mesajı Başakşehir evinde Rizespor'u geçemedi; Galatasaray'la puan farkı 3'e indi Fransa Ligue 1'de şampiyon PSG
Doğubayazıt  Halkın Sesi - Güncel Doğubayazıt Haberleri
 
 
 
Demirtaş: Türkiye sınır ötesi operasyona hazırlanıyor
 

Demirtaş: Türkiye sınır ötesi operasyona hazırlanıyor

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, gözaltıların derhal serbest bırakılmasını istedi. Demirtaş, Türkiye’nin sınır ötesi operasyona hazırlandığını da iddia etti.

19 Ekim 2016 Çarşamba 20:10
Yazdır
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, gözaltıların derhal serbest bırakılmasını istedi. Demirtaş, Türkiye’nin sınır ötesi operasyona hazırlandığını da iddia etti.

Diyarbakır'da 11 Ekim’de düzenlenen operasyonda HDP ve DBP il, ilçe eşbaşkanları ile yöneticilerinin gözaltına alınmasına ilişkin HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisini Diyarbakır İl Örgütü’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Demirtaş’ın yanı sıra HDP Diyarbakır milletvekilleri ve yöneticiler de katıldı. HDP ve DBP’ye yönelik operasyonlarda 34’ü eşbaşkan olmak üzere toplam 62 kişinin gözaltına alındığını belirten Demirtaş, 11 Ekim’den bu yana gözaltına alınanların geçersiz sebeplerle tutulduğunu aktardı. HDP ve DBP’lilerin kapalı spor salonunda tutulduğunu söyleyen Demirtaş, üzerinden bir hafta geçmesine rağmen henüz tek bir kişinin ifadesi dahi alınmadığına dikkat çekti.

‘Arkadaşlarımızı serbest bırakın’

Demirtaş’ın konuşmasından satır başları şöyle:

"İktidarın bizden rahatsız olmasını anlayışla karşılıyoruz. Bize yönelik sert eleştirilerini anlayabiliyoruz. Ancak bu işe yargının karıştırılmasını kabul etmiyoruz. Diyarbakır yargısı ve Emniyet Müdürlüğü’ne çağrı yapıyoruz. Yaptıklarınız hukuka aykırıdır. Operasyonların bir misilleme olduğu açıklamaları vahim bir durum. HDP ve DBP’nin yöneticilerine yönelik misilleme demokrasiye karşıdır. Siyasi cinayetlere karşı olduğumuzu açıkladık. HDP’nin tavrı budur. Bütün bu olanların faturasını HDP’ye çıkaranlar yanlış yolda. Diyarbakır Valisi’ne çağrı yapıyoruz. Arkadaşlarımıza yapılan hukuksuzluğa son verilsin. Rehine gibi adeta intikam alırcasına yasa dışı işlem yapılıyor. Ellerinde arkadaşlarımızı suçlayacak bir şey yok. Dicle’de siyasi cinayet ardından arkadaşlarımızı bir müddet tutacaklarını itiraf ettiler. Önce yakalama sonra delil arama peşine düştüler."

‘Rehin almaktan vazgeçin’

"Arkadaşlarımızın arasında ağır hastalar var. Bakıma muhtaç arkadaşlarımız var. İntikam hırsıyla arkadaşlarımızın cezalandırılmasını Amed halkı sessiz kalmayacaktır. Gözaltı süresinin uzatılmasının hiçbir anlamı yok. Soracakları bir soru yoksa arkadaşlarımızı neden gözaltına aldılar. Modern hukuk ve yasalar bir birine karıştırılırsa olmaz. Toplum hukuk ve yargıdan mağdur oluyorsa artık toplumu yönetemezsiniz. Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı. Gerilimi tırmandırmanın bir anlamı yok. Gerilimi tırmandırmak aklını yitirmiş devlet yöneticilerinin işidir. Türkiye’nin güvene, güvenliğe ihtiyacı var. Hükümet bunları yapmalı. Aksine nasıl iç barışa doğru gidilebilinir. HDP ve DBP’ye yönelik rehin alma ve misilleme yapmaktan vazgeçilmelidir. "

‘Siyasetin önünü kapatmak şiddetin yolunu açar’

"Gözaltındaki insanlık dışı uygulamalar devam ediyor. On binlere insan darbe gerekçesiyle gözaltına alınmış durumda. Ülkenin demokrasi si için mücadele edenler ile mücadele ediliyor. Diyarbakır Valisi partimizi beğenmek zorunda değil, ancak saygı duymak zorundalar. Partimiz burada Türkiye’nin üçüncü büyük, Amed’in birinci büyük partisi değilmiş gibi davranamazlar. Bu sadece şiddeti körükleyecektir. Bunu yapanlar demokratik siyasetin yollarını kapatarak şiddetin yolunu açarlar. Bizim yapacağımız alternatif siyaseti geliştirmektir."

Gözaltındakiler için AYM’ye başvurulacak

"Avukat arkadaşlarımız gözaltındakiler için 3 kez itiraz etti, ancak reddedildi. Buna karşı arkadaşlarımız bireysel Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulunacak. TV’ler de kapattı. Zarok TV kapatıldı. Kürtçe eğitim veren Ferzad Kemanger okulunu kapattılar. Birileri Diyarbakır halkının sabrını taşımak istiyor. Bu yanlışlardan bir an önce dönmelerini istiyoruz."

'Türkiye Musul halkıyla olmalı'

Gazetecilerin Türkiye’nin Musul operasyonuna katılma isteğine ilişkin sorusunu yanıtlayan Demirtaş, "Türkiye’nin neden Musul operasyonuna katılmak istediğini Misak-i Milli sınırları kapsamında olduğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklıyor zaten. Niyeti buysa bu bölgede yeni savaşlara giden yolun taşlarını döşemekten başka bir şey değildir. Türkiye’nin müdahalesi olacaksa o da gerçek Musul halkının Musul’a dönmesi, göç edeceklere yardım etme temelinde olmalıdır. Böyle olursa destekleriz, sınırları karıştırırsa HDP olarak karşı duracağız. Kimse Türkiye’nin Musul’a girmesini istemiyor" dedi.

‘İktidarı akli selim davranmaya çağırıyoruz’

Demirtaş, Türkiye’nin durumunun Osmanlı’nın çöküş dönemine benzediğine dönük soruya ise şu yanıtı verdi: "Osmanlı dönemindeki bir çöküşü yaşıyor. AKP iktidarı at gözlüğünü takmış, ülkeyi uçuruma götürüyor. HDP olarak iktidarı akli selim davranmaya ve Türkiye toplumuna gerçekleri anlatmaya çalışıyoruz. Kürt halkının haklarının tanınması, Rojava’daki bütün partilerle doğru ilişkiler kurulması, mezhepsel politikalardan vazgeçmesi, Aleviler açısından önemli adımlar atması lazım. Bunları yapacak bir akıl var mı Ankara’da, yok. Ya sinmiş, korkmuşlar ya da jöle sürüp ortada dolaşıyorlar."

‘HDP kolay lokma değil’

HDP’li milletvekillerinin tutuklanacağı dair söylentileri de değerlendiren Demirtaş, "Sürekli savcılara talimatlar veriliyor. HDP milletvekilleri kolay lokma değil. Sokak sokak çalışma yapıyoruz. 'Vekilime dokunma' eylemlerinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Kadın meclisleri, belediyelerimizle çalışmalarımızı yapıyoruz. Bunu yapabilirler, ama bilmeliler ki kurbanlık koyun değiliz. Biz halkımızın kazanımlarını büyütecek kadar mücadele içindeyiz. Halkımız da bunun farkında olması gerekir" diye konuştu.

‘Sınır ötesi operasyon tartışılıyor’

Demirtaş, olası sınır ötesi operasyona ilişkin ise "Ankara kulislerinde sınır ötesi operasyon tartışılıyor. Sınır ötesi operasyon ve güvenlik bölgesi de beraberinde tartışılıyor ve sınıra yığınak yapılıyor. Her ülke güvenliğini sağlamalı ama toprak işgalini yapmamalı ve insan haklarından vazgeçmeli. Saddam’ın Kuveyt’in topraklarını işgal etti ama sonu ne oldu gördük. Hükümetin galiba öyle bir niyeti var, ama bundan vazgeçmeli" değerlendirmesi yaptı.

‘Diktatörlüğe karşıyız’

Son olarak bugün AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın gündeme attığı başkanlık ve referandum konusunda değerlendirmede bulunan Demirtaş, "Demokrasi olacak mı olmayacak mı? Demokrasi işleyişi olacak mı? Parlamento devlet başkanını denetleyecek mi? Adalet güçlü mü? Biz bunlara bakarız. Bunlar olmasa diktatörlük olur. Fiili olarak yapılan da kusura bakmayın beyefendi diktatörlük yapıyor. Parlamentoda oyumuz hayırdır. Referandumda da hayır kampanyasını yürüteceğiz. Bu ülkenin demokrasiye ihtiyaç var. Ülkenin başkana değil demokrasiye ihtiyacı var" dedi.

Açıklamanın ardından Demirtaş, gözaltı ve tutuklamaların odağındaki DBP'nin İl Örgütü'ne destek ziyaretinde bulundu.

 

Anahtar Kelimeler: Demirtaş: Türkiye sınır ötesi operasyona hazırlanıyor
Bu haber toplam 2269 defa okunmuştur
...
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Ekrem Çelebi Ağrı'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. Yıl Dönümü Mesajı
DOĞUBAYAZIT BELEDİYE MECLİSİ ÜYELİKLERİ SEÇİM SONUÇLARI
İTİRAZLI SANDIKLAR YENİDEN SAYILDI SEÇİMİ HDP ADAYI YAŞAR AKKUŞ KAZANDI
Taner Söylemezden Tebrik ve Teşekkür
Doğubayazıt İlçesi Yerel Seçim Sonuçları
Ağrı'da 301 Bin 706 Seçmen Sandık Başına Gidecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ağrı’ya Geldi
HDP HIZ KESMİYOR
Ak Parti Belediye Başkan adayı Eryılmaz 104.4 radyo Doğubayazıt’a konuk oldu
İyi Parti'nin Ağrı Belediye Başkan Adayı Taner Söylemez, İş-Kur üzerinden AK Parti Adayı Savcı Sayan'a yüklendi.
HDP DOĞUBAYAZIT BELEDİYE EŞ BAŞKANLARI DOĞUBAYAZITSPOR İLE BİNGÖL SPOR MAÇINDA
Ak Parti Belediye Başkan Adayı Ertuğrul Eryılmaz ziyaretlerine devam etti
İsmet Aslandan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı
söz düellosu devam ediyor
AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ERTUĞRUL ERYILMAZ HASTA VE TAZİYE ZİYARETLERİ YAPTI
Ağrı il geneli belediye başkan adayları
Ekrem Çelebi Günübirlikçilerle Bir Araya Geldi
AĞRI HDP BELEDİYE BAŞKAN ADAYI İDDALI KONUŞTU
HDP DOĞUBAYAZIT BELEDİYE EŞBAŞKAN ADAYLARININ ESNAF ZİYARETLERİ SÜRMEKTEDİR
HDP DOĞUBAYAZIT BELEDİYE EŞBAŞKAN ADAYLARINA OTOGAR VE SANAYİ SİTESİNDE SICAK İLGİ
 
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Doğunun En Büyük Haber Portalı, Doğubayazıt Haber, Doğubeyazıt Haber, Doğubayazıt Haberleri, Doğubeyazıt Haberleri, Doğubayazıt, Doğubeyazıt, Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur